PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και Routers



Mars_Man
10-06-05, 01:46
Exw parei ena sxetika ftino router UPSPEED apo mia ollandiki etairia (www.bestcom.nl).
Pira tous texnikous tis Tellas alla den ikseran na mou poun tis katalliles ruthmiseis. To periergo einai oti pira Router Annex B kai ston Status mou leei oti i grammi einai Annex A!!!
Kserei kaneis tis ruthmiseis??? Einai paromoio me to Planet pou uparxrei stin katigoria Modems sto site.PLS HELP ME!!!! :rtfm:

ZORO
10-06-05, 03:48
AnneX A σημαίνει adsl over pstn ενώ AnneX Β, adsl over ISDN.
Μήπως πήρες Router για λάθος γραμμή;
Η γραμμή σου τι είναι pstn ή isdn;
Συγχρονίζει ο Router;
Κανονικά δεν χρειάζετε τίποτα ιδιαίτερο μέσα από κάποιον browser δίνεις την Ip του Router σου και μπαίνεις στο setup. Εκεί το μοναδικό που χρειάζετε να βάλεις είναι το usename και το password της συνδεσής σου στην σχετική επιλογή.
Καλή σου τύχη με τις ρυθμίσεις, καλώς ήρθες στο forum, αλλά καλά θα κάνεις να γράφεις στα Ελληνικά μια που αυτό είναι κανόνας του forum.

sdikr
10-06-05, 10:18
@Mars_Man
Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!
Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules#faq_adslgr_rules_content)

Mars_Man
10-06-05, 14:28
Η γραμμή μου είναι ISDN. Το router είναι Annex B γιατί το γράφει πάνω στο κουτί και στο Router!!!
Στο Status Mode όμως μου γράφει οτι Annex Mode : Annex_A. Τι να κάνω ο άμοιρος; Εχώ επικοινωνίσει με τους πάντες!!!! Φοβάμαι μήπως το Router επειδή είναι ανώνυμο μου δώσανε Annex A αντί για Annex B!!! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. Συγνώμη για τα Greeklish

Nik0s
10-06-05, 14:52
Καταρχήν δες αν συγχρονίζει το modem. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια σχετική φωτεινή ένδειξη στην πρόσωψή του που θα λέει ADSL, DSL, Ready ή θα έχει κάποιο αντίστοιχο σύμβολο. Κάνε επανεκίνηση το modem και η ένδειξη θα αρχίσει να αναβοσβήνει. Εαν στη συνέχεια σταθεροποιηθεί μάλλον σου λέει ότι να ναι το modem αλλά δουλεύει. Πάντως συμβουλέψου και το εγχειρίδιο γιατί υπάρχουν και modem που διαφοροποιούνται λίγο στον τρόπο που παρουσιάζουν την συνδεσιμότητ βάση των φωτεινών ενδέιξεων.

Από εκεί και πέρα στο setup του modem θα πρέπει να πας στο connection setup και όποι οι βασικές ρυθμίσεις είναι:

VPI: 8
VCI: 35
Protocol: PPPoA (εκτός εαν ζήτησες PPPoE εσύ)

Επίσης το username πρέπει να είναι της μορφής username@provider.gr , δηλαδή όπως η διεύθυνση email.

Πάντως ψάξε καλά στο manual, συνήθως εκεί περιγράφεται η διαδικασία σύνδεσης με όλες τις πιθανές απόκρίσεις λάθους από τη συσκευή. Αυτά που θα λείπουν από το manual είναι αυτά που σου έδωσα παραπάνω.

ΥΓ. Εαν ζητηθεί modulation δώσε G.DMT ενώ αν ζητηθεί authentication mode δώσε CHAP

ZORO
10-06-05, 16:53
Να υποθέσω ότι η φυσική σύνδεση του Router με την γραμμή του ΟΤΕ είναι σωστή έτσι;
Δηλαδη στην τηλεφωνική μπρίζα του ΟΤΕ έχεις συνδέσεις ένα spliter, στην έξοδο για το Internet έχεις συνδέσει τον Router, ενώ στη έξοδο που σου δίνει σήμα τηλεφώνου το netmod.

deepsin
11-06-05, 03:53
λοιπον, στο web interface του router σου,
πας στα WAN settings και φτιαχνεις ενα Profile με τις εξης παραμετρους:

Ecaptulation Mode: VSMux
Authantication: Chap
VPI:8
VCI:35

αυτα χρειαζεσαι για tellas..τωρα δε ξερω το menu του router σου, αλλα πανω κατω θα τα βρεις!

sdikr
11-06-05, 04:01
Αν ειναι σαν αυτο τις planet τότε έχω ίσως κακά νέα, ειχα την δυνατότητα να δοκιμάσω δυο το απλό και το ασύρματο, το απλο δεν συχρόνιζε με τίποτα ενω το ασύρματο εκανα κοντά στα 3 λεπτά (ολα αυτα σε intracom dslam)

Mars_Man
13-06-05, 21:54
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!!! Τελικά σχεδόν όλα τα routers σαν αυτό είναι ελαττωματικά, όπως μου είπε και ο τεχνικός απο το μαγαζί που το αγόρασα!!! Τελικά το άλλαξα με ένα 3COM και ησύχασα. Αμέσως συνχρονίστηκε με την γραμμή.
Συμβουλή: Να αποφεύγετε routers και modems τύπου Planet με chip Conexant.

sdikr
13-06-05, 22:00
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!!! Τελικά σχεδόν όλα τα routers σαν αυτό είναι ελαττωματικά, όπως μου είπε και ο τεχνικός απο το μαγαζί που το αγόρασα!!! Τελικά το άλλαξα με ένα 3COM και ησύχασα. Αμέσως συνχρονίστηκε με την γραμμή.
Συμβουλή: Να αποφεύγετε routers και modems τύπου Planet με chip Conexant.

μιας και εγώ το έχω δοκιμάσει, μπορώ να πώ οτι ειναι απλά θέμα firmware!

@ ADSLgr.com All rights reserved.