PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL DoublePlay προβλημα στο τηλεφωνο



kaoilita
28-02-08, 19:56
Καλησπέρα σε όλους,

Εδω και μια εβδομαδα ενεργοποιηθηκε επιτελους το double Play της HOL.
δυστυχως όμως μονο το internet. Το τηλεφωνο δεν δουλευει ακομα.
Μετα απο πολλα τηλεφωνα στην ΤΥ της HOL , και αφου εκανα αρκετα restore τα factory settings του router ακομα τιποτα........
Ακομα στο overview του fritzbox γραφει στα LINES No Internet Connection

Μηπως εχει καποιος καμια ιδεα ή απλα θα πρεπει να ζητησω αντικατασταση του fritzbox(7140 annex a)?

Μια δευτερη ερωτηση , αν φυσικα εχω ποτε τηλεφωνο....η τηλεφωνικη συσκευη πρεπει να ειναι απαραιτητα συνδεδεμενη με το fritzbox ή μπορω με φιλτρο να την τοποθετησω σε οποιαδηποτε μπριζα του σπιτιου?

Ευχαριστω πολυ

aa144
28-02-08, 23:51
Μέχρι να λειτουργήσει η τηλεφωνία πλήρως, όλα τα τηλέφωνα πάνω στον ΦΡΙΤΣ. Το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας στόστειλαν;

kaoilita
29-02-08, 10:20
Μου το στειλανε....πολλάκις....στην αρχη ενα λαθος αρχειο, μετα το σωστο...
Το εχω ριξει αρκετες φορες στο fritzbox αφου εχω κανει αρκετες φορες restore τα factory settings.
Τηλεφωνο δεν εχω ακομα...κλείσαμε εβδομαδα.

kracken_74
29-02-08, 10:26
Καλημέρα...
Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Δεν έχω τηλέφωνο, αλλά ούτε και Internet...σήμερα διανύω την 3 μέρα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι, πως προστατεύεται ο καταναλωτής όταν μια εταιρία τον αφήνει χωρίς τηλέφωνο για μερες. Έχω χαλάσει πάρα πολλά λεφτα από το κινητό μου για να τους καλώ, και κάπως πρέπει να με αποζημιώσουν. Ποιά είναι η ΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΚΙΑΣΙΑ που κάποιος πρέπει να ακολουθήσεις για να αποζημιωθεί?

Η Μπανανία δεν είναι αυτό που μας δίδαξαν οι αρχαίοι...είναι αυτό που εισήγαγαν οι νέοι!

kaoilita
29-02-08, 10:34
Καλημερα,

Μπορει απλα να σε τραβηξαν απο τον ΟΤΕ ή οποιον άλλο παροχο είχες και να μην σε εχουν συνδεσει ακομα στο δικο τους δικτυο? Τα νομικα δεν τα ξερω...αλλά φανταζομαι πως κατι θα σου είπαν να κανεις στην ΤΥ της HOL εκτος απο το να κανεις υπομονη....ετσι δεν είναι?

kracken_74
29-02-08, 11:04
Καλημερα,

Μπορει απλα να σε τραβηξαν απο τον ΟΤΕ ή οποιον άλλο παροχο είχες και να μην σε εχουν συνδεσει ακομα στο δικο τους δικτυο? Τα νομικα δεν τα ξερω...αλλά φανταζομαι πως κατι θα σου είπαν να κανεις στην ΤΥ της HOL εκτος απο το να κανεις υπομονη....ετσι δεν είναι?

Χθες βράδυ (κατα τις 9:00) μου είπαν οτι χρειάζονται 2-3 μέρες για να διορθώσουν τη βλάβη. Το θέμα είναι πως δε έχω την πολυτέλεια να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 5 μέρες από υπαιτιότητα του παρόχου μου. Δυστηχώς δουλεύω και από το σπίτι με το τηλέφωνο και ειδικά αν μείνω ολόκληρο Σαββατοκύριακο χωρίς να έχω τηλέφωνο.

kaoilita
29-02-08, 11:14
Χθες βράδυ (κατα τις 9:00) μου είπαν οτι χρειάζονται 2-3 μέρες για να διορθώσουν τη βλάβη. Το θέμα είναι πως δε έχω την πολυτέλεια να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 5 μέρες από υπαιτιότητα του παρόχου μου. Δυστηχώς δουλεύω και από το σπίτι με το τηλέφωνο και ειδικά αν μείνω ολόκληρο Σαββατοκύριακο χωρίς να έχω τηλέφωνο.

Λυπαμαι βέβαια αλλά 3 ημέρες δεν είναι και πολλες θεωρητικα...οι περισσοτεροι παροχοι κανουν περισσοτερο...(απο εμπειρια μιλαω)
Τουλαχιστον σου ειπαν οτι ξερουν οτι υπαρχει βλαβη και θα την φτιαξουν....εμενα δεν μου λενε τιποτα. Υπομονη....αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη εαν το τηλεφωνο σου ειναι απαραιτητο για την δουλεια δεν επρεπε να φυγεις απο τον ΟΤΕ και ας ειναι πιο ακριβος. Ολοι ανεξαιρετως οι παροχοι εχουν προβληματακια....μικρα ή μεγαλα.
ελπιζω να σε συνδεσουν συντομα και να δουλεψουν ολα.

Yiannis K
29-02-08, 11:31
Για χρήση τηλεφώνου σε δουλειά... μένεις ΟΤΕ !!! :oneup:

kaoilita
29-02-08, 11:33
Επι του αρχικου προβληματος που εθεσα εχει κανεις καμια ιδεα πως θα λειτουργησει το τηλεφωνο?

Sarisn2000
29-02-08, 11:34
Η κοπέλα μου από την πρώτη μέρα που έβαλε double play έχει προβλήματα με την τηλεφωνία... κάθε 3-4 μέρες σταματάει να δουλεύει.... πάνω από 10 τηλέφωνα έχουμε κάνει στη TY αλλά παρόλο που φτιάχνει για άλλες 3-4 μέρες, μετά πάλι τα ίδια. Firmware update μας είπαν να κάνουμε, κάναμε, διάφορες άλλες ρυθμίσεις μας είπαν, τις κάναμε κι' αυτές με τα ίδια αποτελέσματα... το τελευταίο που έχω σκοπό να κάνω μετά από τόση κοροϊδία είναι να πάρω το fritz, να πάω από εκεί και ας μου πουν ότι δεν μου το αλλάζουν, ε ρε γέλια, θα με δείξουν στις ειδήσεις στάνταρ...... :angryr: :rant: :gun: :rifle: :shoot: :2guns: :dwarf :medic:

Ξέρει κανείς μέχρι τί ώρα είναι ανοιχτά τα γραφεία τους στη Κατεχάκη?

prokopino
29-02-08, 12:00
Ξέρει κανείς μέχρι τί ώρα είναι ανοιχτά τα γραφεία τους στη Κατεχάκη?

Εσύ τι ώρα σκέφτεσαι να τα κλείσεις;

billgout
29-02-08, 12:00
Νομίζω ότι οι "ώρες κοινού" είναι 10:00-16:00. Πάρε ένα τηλέφωνο πριν πας, να σιγουρευτείς (ζήτα πωλήσεις για να περιμένεις ....30 δευτερόλεπτα)

dikal
29-02-08, 12:12
Νομίζω ότι οι "ώρες κοινού" είναι 10:00-16:00. Πάρε ένα τηλέφωνο πριν πας, να σιγουρευτείς (ζήτα πωλήσεις για να περιμένεις ....30 δευτερόλεπτα)

Πάντως, το τελευταίο διήμερο κάλεσα την Τ.Υ. 4 φορές. Ο συνολικός χρόνος κλήσης (αναμονή+ομιλία) και στις 4 περιπτώσεις ήταν από 7-10 λεπτά (από το call list του fritz). Οι κλήσεις έγιναν διάφορες ώρες (8μμ, 8πμ, 4μμ και 7:30μμ).

aa144
29-02-08, 12:22
Επι του αρχικου προβληματος που εθεσα εχει κανεις καμια ιδεα πως θα λειτουργησει το τηλεφωνο?

Στείλε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης που έχεις, και τα στατιστικά της γραμμής, το Event Log, το γράφημα και όλες τις άλλες οθόνες του DSL Information και την πρώτη σελίδα του μενού του ΦΡΙΤΣ.

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; Γράψτα στο προφίλ σου, όλο τα ίδια ρωτάμε στους περισσότερους, απορώ γιατί δεν τα γράφουν, αφού είναι αδύνατον να τα μαντέψουμε.

semla
29-02-08, 12:26
ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ 2 PLAY ΑΠΟ ΟΚΤΩΒΡΙΟ 2007 ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΛΠ ... ΑΛΛΑ ΑΠΟ 27/1/2008 ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ INTERNET KAI TO THL.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΑΙΛ ΣΤΗΝ HOL OPOY DEN EGINE TIPOTA ,,, ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ 27/2/2008 ΗΡΘΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΛ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ .....
ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ HOL ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΤΟΝ ΟΤΕ

kaoilita
29-02-08, 12:27
Στείλε όλα τα στοιχεία της σύνδεσης που έχεις, και τα στατιστικά της γραμμής, το Event Log, το γράφημα και όλες τις άλλες οθόνες του DSL Information και την πρώτη σελίδα του μενού του ΦΡΙΤΣ.

Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; Γράψτα στο προφίλ σου, όλο τα ίδια ρωτάμε στους περισσότερους, απορώ γιατί δεν τα γράφουν, αφού είναι αδύνατον να τα μαντέψουμε.

sorry. δεν ηξερα οτι χρειαζονται ολα αυτα. Δεν ειμαι σπιτι ομως οποτε ολα αυτα που ζητας θα μπορω να τα στειλω το βραδυ...εν τω μεταξυ η περιοχη ειναι Βοτανικος. Το DsLam δεν ξερω ποιο ειναι.
Νομιζω (μπορει να κανω και λαθος) οτι θα αρκουσε οτι εχω ταχυτητα γυρω στα 10000 και στο overview του fritzbox (7140 annex A v.47) στο telephony στα LINES αναγραφει NO INTERNET CONNECTION

aa144
29-02-08, 12:32
Στείλε το βράδυ όλα αυτά που γράφω παραπάνω. Τα στοιχεία της γραμμής είναι πάρα πολλά και δεν συνοψίζονται στην ταχύτητα σύνδεσης. Επίσης το γράφημα και το Event Log έχουν σημαντικά στοιχεία.

Αν πάντως πιάνεις 10, θα έπρεπε να είσαι ήδη σε πακέτο 6 κατά τη γνώμη μου, για να έχει η σύνδεση περιθώριο ασφαλείας για σταθερότητα στη λειτουργία, θα δούμε και το γράφημα βέβαια που μπορεί να δείξει κάτι άλλο.

kaoilita
29-02-08, 12:35
Στείλε το βράδυ όλα αυτά που γράφω παραπάνω. Τα στοιχεία της γραμμής είναι πάρα πολλά και δεν συνοψίζονται στην ταχύτητα σύνδεσης. Επίσης το γράφημα και το Event Log έχουν σημαντικά στοιχεία.

Αν πάντως πιάνεις 10, θα έπρεπε να είσαι ήδη σε πακέτο 6 κατά τη γνώμη μου, για να έχει η σύνδεση περιθώριο ασφαλείας για σταθερότητα στη λειτουργία, θα δούμε και το γράφημα βέβαια που μπορεί να δείξει κάτι άλλο.

Ευχαριστω που ασχολεισαι. Δεν καταλαβαινω βεβαια σε τι αναφερεσαι οταν λες "πακετο 6", αλλά θα σου στειλω οτι μπορω το βραδακι...

aa144
29-02-08, 12:38
Για να πιάνεις 10, θα πει ότι είσαι σε πακέτο "έως 24" και πιάνει 10.

Υπάρχει και πακέτο "έως 6" που στη γραμμή σου που έχει περιθώριο 10, θα λειτουργούσε στα 6, και θα είχε και περιθώριο ασφαλείας για να μην ζορίζει τη γραμμή.

Κάτι σαν να μην πηγαίνεις το αμάξι συνέχεια τέρμα γκάζι ας πούμε.

kaoilita
29-02-08, 12:45
Μαλλον δεν πιανω πουλια στον αερα....η συνδεση μου ειναι οντως εως 24000. (hol 2play με τηλεφωνια χωρις παγιο ΟΤΕ)
Μου προτεινες να την μειωσω ή καταλαβα λαθος? ασε που αν αυτο προτεινες , δεν ξερω αν γινεται μειωση. Μολις εκανα την συνδεση και ειναι χρονου.

kracken_74
29-02-08, 12:52
Διάβασα όλα τα post και αυτό που θέλω να ρωτήσω κι εγώ...(για άλλη μια φορά)
στέκει Νομίκα, να σε αφήσει μια εταιρία χωρίς τηλέφωνο για κάποιες μέρες? και πως ένας ιδιώτης μπορεί να βρει το δίκιο του? που πρέπει να απευθυνθεί? είναι δηλαδή Δαυϊδ εναντίον Γολιάθ?

aa144
29-02-08, 12:59
Μαλλον δεν πιανω πουλια στον αερα....η συνδεση μου ειναι οντως εως 24000. (hol 2play με τηλεφωνια χωρις παγιο ΟΤΕ)
Μου προτεινες να την μειωσω ή καταλαβα λαθος? ασε που αν αυτο προτεινες , δεν ξερω αν γινεται μειωση. Μολις εκανα την συνδεση και ειναι χρονου.

Όταν έχεις προβλήματα στη λειτουργία, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε προσπαθώντας να τα διορθώσεις, επίσης μπορείς να διακόψεις εντελώς χωρίς τέλος απενεργοποίησης αν το κάνεις λόγω προβλήματος που αδυνατούν να λύσουν.

Αν δεν έχεις πρόβλημα στη λειτουργία και απλά θέλεις χαμηλότερη ταχύτητα (για να πληρώνεις λιγότερα) τότε έχει κάποιο κόστος η αλλαγή αυτή, αντίθετα η μετάβαση σε μεγαλύτερη ταχύτητα (όπου θα πληρώνεις περισσότερα) είναι δωρεάν.

Για το λόγο αυτό πάντα συνιστώ να γίνεται η αρχική αίτηση για ταχύτητα 6, και μετά αν πάει καλά την αυξάνουμε χωρίς χρέωση (αν δεν μας φτάνει το 6...)

kaoilita
29-02-08, 13:07
Όταν έχεις προβλήματα στη λειτουργία, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε προσπαθώντας να τα διορθώσεις, επίσης μπορείς να διακόψεις εντελώς χωρίς τέλος απενεργοποίησης αν το κάνεις λόγω προβλήματος που αδυνατούν να λύσουν.

Αν δεν έχεις πρόβλημα στη λειτουργία και απλά θέλεις χαμηλότερη ταχύτητα (για να πληρώνεις λιγότερα) τότε έχει κάποιο κόστος η αλλαγή αυτή, αντίθετα η μετάβαση σε μεγαλύτερη ταχύτητα (όπου θα πληρώνεις περισσότερα) είναι δωρεάν.

Για το λόγο αυτό πάντα συνιστώ να γίνεται η αρχική αίτηση για ταχύτητα 6, και μετά αν πάει καλά την αυξάνουμε χωρίς χρέωση (αν δεν μας φτάνει το 6...)

Δεν ξερω αν αυτο εχει καμια σημασια αλλα ημουν στο δικτυο της HOL με HIBOX (4000) για εναν ολοκληρο χρονο και το internet δουλευε μια χαρα , οποτε αποφάσισα να παω μια και καλη στο 24000 και να προσθεσω το τηλεφωνο (για να μην πληρωνω και ΟΤΕ)...υπεθετα οτι θα ηταν ευκολη μεταβαση αφου στην ουσια μονο το τηλ επρεπε να παρουν.....λαθος μου απο οτι καταλαβαινω τελικα.......

aa144
29-02-08, 13:53
Μπορεί να τους μπέρδεψε λίγο στη διαδικασία το ότι είχες Hibox πριν τη μετάβαση. Ίσως έγινε λάθος στην πόρτα του DSLAM που είσαι, αλλά αν είναι έτσι θα διορθωθεί εύκολα, αρκεί να μιλήσεις με κάποιον στην ΤΥ που να καταλαβαίνει τι του λες, και να του πεις αυτά που πρέπει βέβαια.

Οπωσδήποτε όμως θα είσαι καλύτερα στο πακέτο 6, ειδικά και για λόγους σταθερότητας στην τηλεφωνία. Το 24 ακούγεται ωραίο, αλλά άλλο το μάρκετινγκ και άλλο η πραγματικότητα στη λειτουργία.

kaoilita
04-03-08, 14:27
Απλα για να κλείσει το POST... σας ενημερώνω οτι τελικά έμεινα 10 ημέρες χωρις τηλέφωνο...μιλησα απειρες ώρες με την ΤΥ της HOL και τελικά δεν χρειαζόταν παρα υπομονη....
Σήμερα ως εκ θαυματος δουλεψε το τηλέφωνο απο μονο του...δεν αλλαξα απολυτως τιποτα στα settings του fritzbox, απλα εγιναν registered οι γραμμες.
Ας ελπίσουμε να διαρκέσει...
Ευχαριστω για τις προτασεις όλων για βοηθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.