PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεπιθύμητες αποσυνδέσεις από το 9106 (wifi)



vergina
10-06-05, 11:10
Ρε παιδιά, έχω βάλει το λαπτόπι μου να συνδεθεί με το 9106 (με WPA-SPK) και όντως το κάνει. Μετά από μερικά λεπτά (1-4), με πετάει έξω :mad:

Αν το αφήσω, μετά από κάποια ώρα, ίσως ξαναμπει στο δίκτυο...
Το παθαίνει κανείς αυτό;
Που μπορεί να οφείλεται; (έχω ακούσει μέχρι και για επιρροές του ασύρματου DECT).

Εν τω μεταξύ, αν πάω να βάλω πάλι το network key στο laptop, βλέπω ότι έχει κρατημένο (με βουλίτσες) μικρότερο κλειδί από αυτό που είχα βάλει. Υπάρχει πιθανότητα να μην αποθηκεύεται σωστά το κλειδί που βάζω;;;

sdikr
10-06-05, 20:45
Με τι κάρτα;

nnn
10-06-05, 23:21
Εν τω μεταξύ, αν πάω να βάλω πάλι το network key στο laptop, βλέπω ότι έχει κρατημένο (με βουλίτσες) μικρότερο κλειδί από αυτό που είχα βάλει. Υπάρχει πιθανότητα να μην αποθηκεύεται σωστά το κλειδί που βάζω;;;
Οι "βουλίτσες" είναι φυσιολογικές.
Μάλλον έχεις παρεμβολές.
Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι εκπομπής,π.χ. στο 9 ή στο 10 από το 11 που λογικά είσαι από default.
Παίζει ρόλο και η απόσταση,παίξε λίγο με τις κεραίες του Usr(γύρτες λίγο).
Στην κάρτα του φορητού απενεργοποίησε οποιαδήποτε επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας έχει η wifi κάρτα(έχει το κακό συνήθειο όταν πέφτει η μπαταρία να ρίχνει και την ισχύ εκπομπής).

TeliaZ
11-06-05, 20:58
Δεν είναι θέμα κεραιών έχω μια διάταξη με εξωτερικές κεραίες 12dbi στα 80 μετρα με οπτική επαφή και έχω και εγώ προβλήματα με αποσύνδεση.
Προσωπική γνώμη μου είναι ότι μπορεί να οφείλεται από παρεμβολές κινητών ή αλλων ασύρματων δικτύων.

Το καλό είναι ότι δεν χάνεται το IP και όταν συνδέεται συνεχίζovται κανονικά τα download ή οποιαδήποτε σύνδεση είναι ανοιχτή. π.χ. έχει συνεχισει on-line game μετα από προσωρινή αστοχία ασύρματου!!! :D

blend
11-06-05, 21:25
netstumbler

Δοκίμασε το πρόγραμμα αυτό, για να δείς τι σήμα έχεις, καθώς και πιθανές παρεμβολές.

http://www.netstumbler.com/

teo_L20
12-06-05, 07:57
με το συμπαθειο αν καρτα που πήρες ηταν προβληματικη δεν θα δούλευε!
αυτο το ελεγξες??

lexios
13-06-05, 05:12
Ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα οταν χρησιμοποιουσα WPA-PSK. Παρατηρησα δε, πως οι διακοπες συνδεσης γινονταν παντα κατα την μεταφορα μεγαλου ογκου δεδομενων (π.χ. αντιγραφη ενος αρχειου απο pc σε laptop)...

Ασχοληθηκα αρκετες ημερες με τις ρυθμισεις και ακρη δεν βρηκα οποτε γυρισα σε WEP & MAC Restrictions και πλεον λειτουργρει μια χαρα.

Παρεπιπτοντως για τι laptop μιλαμε; Centrino;

TeliaZ
14-06-05, 01:18
Πριν παρω εξωτερικές κεραίες είχα και εγώ πρόβλημα με αποσυνδέσεις όταν προσπαθούσα μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων. Αυτό είναι πρόβλημα επειδή δεν εχεις δυνατό σήμα.

Για να ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κατεβάσεις την ταχύτητα σύνδεσης. (ή να πάρεις εξωτερικές κεραίες, αλλά κοστίζουν)
Με 12Mbps ίσως και ποιο λίγο θα είναι ΟΚ!! Υπάρχουν πίνακες για κάθε Access Point που λένε τι Rate (Mbps) σηκώνει ανάλογα από το σήμα που έχεις. (με το Netstubler 8α δείς πόσο είναι τα dbi που έιναι το σήμα σου )

Ελπίζω να είμαι κατανοητός

Costinio
05-07-05, 02:01
εγώ έχω το ίδο πρόβλημα με disconnects αλλά το σήμα είναι αρκετά ισχυρό (80-85% απότι λέει το utility της wireless κάρτας που έχω (Edimax 7128G). Ελπίζω να φτιάξει βάζοντας 12mbps και channel 9 στις ρυθμίσεις του USR...

Costinio
05-07-05, 14:00
Λοιπόν τπτ δεν έγινε, πάλι disconnect κάνει κάθε 1-2 ώρες. έχω βάλει channel και speed στο auto και το σήμα είναι μονίμως πάνω από 95%, συνήθως στο 100%. Τι να πω πια, μου έχει σπάσει τα νεύρα! :evil:

nnn
05-07-05, 23:24
Λοιπόν τπτ δεν έγινε, πάλι disconnect κάνει κάθε 1-2 ώρες. έχω βάλει channel και speed στο auto και το σήμα είναι μονίμως πάνω από 95%, συνήθως στο 100%. Τι να πω πια, μου έχει σπάσει τα νεύρα!
Αν συνδέεσε με laptop απενεργοποίησε την διαχείρηση ενέργειας της ασύρματης κάρτας του,έχει την κακή συνήθεια να ρίχνει την ισχύ του σήματος της όσο πέφτει η μπαταρία του φορητού.

Costinio
07-07-05, 20:25
από desktop είμαι... Η κάρτα έχει μια επιλογή διαχείρησης ενέργειας την οποία και έχω βγάλει. Έχω βγάλει και το πρόγραμμα της κάρτας ολόκληρο ώστε οι ρυθμίσεις να γίνονται μόνο από τα Windows. αλλά και πάλι τίποτα ρε γμτ!

nnn
07-07-05, 23:27
τότε παίζει κάποια παρεμβολή.
άλλαξε χειροκίνητα κανάλι δοκιμάζοντας από 3-10 και δες πως πάει.

Costinio
10-07-05, 18:06
lol τώρα είδα την απάντηση αλλά ακριβώς αυτό έκανα χτες! :D και τελικά δούλεψε στο κανάλι 9 με την ταχύτητα να είναι στο auto. Επιτέλους! :worthy: Τώρα έρχεται η ώρα να δούμε πόσο μακριά πιάνει... :p

nnn
10-07-05, 22:05
Τώρα έρχεται η ώρα να δούμε πόσο μακριά πιάνει...
Η χαρά του γείτονα. :mrgreen:

Costinio
10-07-05, 23:27
μπα, έχει πέσει mac filter οπότε ο γείτονας θα μείνει με το τέτοιο στο χέρι :p
το θέμα είναι αν θα πιάνει στο επόμενο τετράγωνο που μένω (έχω γράψει σε άλλο τόπικ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13337&page=2) γι αυτό το θέμα)

HaRRy
11-07-05, 11:32
Βάλε και WPA encryption για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος...

mastermind
11-07-05, 11:51
θα ρίξει όμως την ταχύτητα μεταφοράς το wpa. Με mac filter είσαι μια χαρά! και να βλέπουν σήμα απτο δίκτυό σου δεν μπορούν να μπουν εκτός αν κάνουν spoof πράγμα σχεδον αδύνατο...

nnn
11-07-05, 20:40
θα ρίξει όμως την ταχύτητα μεταφοράς το wpa. Με mac filter είσαι μια χαρά! και να βλέπουν σήμα απτο δίκτυό σου δεν μπορούν να μπουν εκτός αν κάνουν spoof πράγμα σχεδον αδύνατο...
Η πτώση είναι αμελητέα,τουλάχιστον σε εμένα και αισθάνομαι πιο σίγουρος ;)

alexis2044
11-07-05, 21:47
Ρε vergina μηπως χρησιμοποιεις το iBand? ( αν δεν ξες τι ειναι αστο....)

Ιδια προβληματα ειχα και γω.

Ειναι Usr η ασυρματη καρτα δικτυου σου?

@ ADSLgr.com All rights reserved.