PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλο ενεργοποιηση ADSL και αλλο συνδεση στο ιντερνετ?



Vincent_Hanna
29-02-08, 01:29
Παιδια καλησπερα.
Εκανα νεα συνδεση 1024 Connx στις 19/2 με philips CGA 5722. μου ειπαν οτι σε 12 εργασιμες θα εχω συνδεση. Σημερα το βραδυ 28/2 που ανοιξα το μοντεμ (αφου ηδη ειχα συνδεσει τα καλωδια του μοντεμ με την τηλεφωνικη γραμμη και με το PC μεσω ethernet) βλεπω οτι το λαμπακι που δειχνει το ADSL ενεργοποιημενο ειναι αναμμενο. Αλλα το λαμπακι που δειχνει την συνδεση στο ιντερνετ ειναι σβηστο. Ακολουθησα της οδηγιες του CD για ενεργοποιηση της συνδεσης και μου βγαζει προβλημα στην αρχικη συνδεση του PC με το μοντεμ. Αν ομως δωσω την IP του μοντεμ (192.168.2.1) τοτε βλεπω την σελιδα του μοντεμ. Οπως και οταν κανω ping στην IP του μοντεμ παλι παιρνω απαντηση. Αυτα σημαινουν οτι η καλωδιωση εχει γινει σωστα.

Στο 134 που πηρα μου ειπαν οτι ειμαι συνδεδεμενος απο 27/2.
Η ερωτηση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση ADSL σημαινει αυτοματα και δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ η πρεπει να περασουν 2-3 μερες ακομη?
Στο WebSelfcare που μπηκα μου δειχνει
Accounts Dunning Information: No Dunning Details
και το account μη ενεργοποιημενο (αυτο ειναι προφανες γιατι δεν μπορεσα να κανω την ενεργοποιηση)

Γνωριζει κανεις τι γινεται?


Ευχαριστω

vavis
29-02-08, 01:38
Παιδια καλησπερα.
Εκανα νεα συνδεση 1024 Connx στις 19/2 με philips CGA 5722. μου ειπαν οτι σε 12 εργασιμες θα εχω συνδεση. Σημερα το βραδυ 28/2 που ανοιξα το μοντεμ (αφου ηδη ειχα συνδεσει τα καλωδια του μοντεμ με την τηλεφωνικη γραμμη και με το PC μεσω ethernet) βλεπω οτι το λαμπακι που δειχνει το ADSL ενεργοποιημενο ειναι αναμμενο. Αλλα το λαμπακι που δειχνει την συνδεση στο ιντερνετ ειναι σβηστο. Ακολουθησα της οδηγιες του CD για ενεργοποιηση της συνδεσης και μου βγαζει προβλημα στην αρχικη συνδεση του PC με το μοντεμ. Αν ομως δωσω την IP του μοντεμ (192.168.2.1) τοτε βλεπω την σελιδα του μοντεμ. Οπως και οταν κανω ping στην IP του μοντεμ παλι παιρνω απαντηση. Αυτα σημαινουν οτι η καλωδιωση εχει γινει σωστα.

Στο 134 που πηρα μου ειπαν οτι ειμαι συνδεδεμενος απο 27/2.
Η ερωτηση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση ADSL σημαινει αυτοματα και δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ η πρεπει να περασουν 2-3 μερες ακομη?
Στο WebSelfcare που μπηκα μου δειχνει
Accounts Dunning Information: No Dunning Details
και το account μη ενεργοποιημενο (αυτο ειναι προφανες γιατι δεν μπορεσα να κανω την ενεργοποιηση)

Γνωριζει κανεις τι γινεται?


Ευχαριστω

ειναι ακριβως αυτο ! δεν εχεις ενεργοποιηθη ακομη,
μερικες μερουλες ακομα (1-2), λιγη υπομονη..;)
κωδικους πηρες ?

alany
29-02-08, 01:58
Παιδια καλησπερα.
Εκανα νεα συνδεση 1024 Connx στις 19/2 με philips CGA 5722. μου ειπαν οτι σε 12 εργασιμες θα εχω συνδεση. Σημερα το βραδυ 28/2 που ανοιξα το μοντεμ (αφου ηδη ειχα συνδεσει τα καλωδια του μοντεμ με την τηλεφωνικη γραμμη και με το PC μεσω ethernet) βλεπω οτι το λαμπακι που δειχνει το ADSL ενεργοποιημενο ειναι αναμμενο. Αλλα το λαμπακι που δειχνει την συνδεση στο ιντερνετ ειναι σβηστο. Ακολουθησα της οδηγιες του CD για ενεργοποιηση της συνδεσης και μου βγαζει προβλημα στην αρχικη συνδεση του PC με το μοντεμ. Αν ομως δωσω την IP του μοντεμ (192.168.2.1) τοτε βλεπω την σελιδα του μοντεμ. Οπως και οταν κανω ping στην IP του μοντεμ παλι παιρνω απαντηση. Αυτα σημαινουν οτι η καλωδιωση εχει γινει σωστα.

Στο 134 που πηρα μου ειπαν οτι ειμαι συνδεδεμενος απο 27/2.
Η ερωτηση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση ADSL σημαινει αυτοματα και δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ η πρεπει να περασουν 2-3 μερες ακομη?
Στο WebSelfcare που μπηκα μου δειχνει
Accounts Dunning Information: No Dunning Details
και το account μη ενεργοποιημενο (αυτο ειναι προφανες γιατι δεν μπορεσα να κανω την ενεργοποιηση)

Γνωριζει κανεις τι γινεται?


Ευχαριστω

Φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μπες στο http://my.otenet.gr και πάτα εκεί που λέει ενεργοποίηση. Εκεί βάλε το Κωδικό Πελάτη και το Συνθηματικό Πελάτη που αναγράφονται πάνω στο συμβόλαιο που έχεις και ήταν μαζί με το modem. Αφού ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου τότε θα μπορείς να το βλέπεις και στο WebSelfC@re. Για να μπεις τώρα στον my.otenet.gr βάλε στο modem σαν username το otenet@otenet.gr και password το otenet.

Τέλος αφού ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου μπές πάλι στο modem και βάλε τους κωδικούς σου και προσοχή στο username μην ξεχάσεις το @otenet.gr

Vincent_Hanna
29-02-08, 02:24
φιλε vavis τους κωδικους τους εχω απο την μερα που μου στειλαν το μοντεμ με κουριερ. Αρα λοιπον πρεπει να περιμενω μερικες μερες ακομη για να δω και το λαμπακι του ιντερνετ να αναψει και μετα να προσποθησω να συνεδεθω στο μοντεμ απο το CD της Connx ?

Φιλε alany συγνωμη αλλα δεν σε καταλαβαινω. Μου λες πως να ενεργοποιησω την συνδεση μου παρακαμπτωντας της οδηγιες του CD της Connx? Θα εχω ιντερνετ μετα? Η παλι θα πρεπει να περιμενω 1-2 μερες?

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

alany
29-02-08, 02:36
φιλε vavis τους κωδικους τους εχω απο την μερα που μου στειλαν το μοντεμ με κουριερ. Αρα λοιπον πρεπει να περιμενω μερικες μερες ακομη για να δω και το λαμπακι του ιντερνετ να αναψει και μετα να προσποθησω να συνεδεθω στο μοντεμ απο το CD της Connx ?

Φιλε alany συγνωμη αλλα δεν σε καταλαβαινω. Μου λες πως να ενεργοποιησω την συνδεση μου παρακαμπτωντας της οδηγιες του CD της Connx? Θα εχω ιντερνετ μετα? Η παλι θα πρεπει να περιμενω 1-2 μερες?

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

Φίλε μου από την στιγμή που έχεις το λαμπάκι του dsl αναμένο σημαίνει ότι έχεις ενεργοποιηθεί και εκρεμεί να ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου με τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό πελάτη που έχεις. Η ενεργοποίηση γίνεται μέσα στο my.otenet.gr στην ενότητα ενεργοποίηση.

vavis
29-02-08, 02:37
φιλε vavis τους κωδικους τους εχω απο την μερα που μου στειλαν το μοντεμ με κουριερ. Αρα λοιπον πρεπει να περιμενω μερικες μερες ακομη για να δω και το λαμπακι του ιντερνετ να αναψει και μετα να προσποθησω να συνεδεθω στο μοντεμ απο το CD της Connx ?

Φιλε alany συγνωμη αλλα δεν σε καταλαβαινω. Μου λες πως να ενεργοποιησω την συνδεση μου παρακαμπτωντας της οδηγιες του CD της Connx? Θα εχω ιντερνετ μετα? Η παλι θα πρεπει να περιμενω 1-2 μερες?

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον


Είσοδος στο Activation απο εδω (http://my.otenet.gr/OTEnetSelfCare/home.asp),
ή απο εδω (http://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp),
και ακολουθησε τις οδηγίες που σου εδωσε ο alany προσεκτικα. :)

DarthVader
29-02-08, 05:12
Vincent_Hanna σε κάποια cd που συνοδεύουν τα philips υπάρχει πρόβλημα. Βγάζει ακριβώς το σφάλμα που αναφέρεις, οπότε η μόνη λύση είναι να συνδεθείς με ένα browser (πχ. Internet Explorer) στην διεύθυνση 192.168.2.1 και να κάνεις το setup μέσα από το interface του router, δηλώνοντας σαν αρχικό username & password τα otenet@otenet.gr και otenet. Στο 134 που πηρες και σου ειπαν οτι εισαι συνδεδεμενος απο 27/2 έχουν δίκιο. Μπαίνοντας μετά στο site my.otenet.gr και ακολουθώντας τις οδηγίες ενεργοποιείς το account σου στην Otenet.

Kyaner
29-02-08, 10:32
Ανάβει σταθερά το led που λέει Link/Adsl/Line ? = Έχεις παροχή ADSL στη γραμμή σου.

Aρα μπαίνεις στο my.otenet και κανεις ενεργοποίηση της συνδρομής σου για να δημιουργήσεις κωδικούς πρόσβασης, user name και password.
Μόλις τα καταφέρεις, παίρνεις τους κωδικούς που μόλις έφτιαξες και τους γραφεις σε ένα χαρτάκι το οποιο φιλάς σε σίγουρο μέρος για να μη το χάσεις.
Εν συνεχεια τους περνάς στο modem/router σου, είτε με το CD της connx είτε manually μέσω της IP του router που έχεις.
Όταν περάσεις το user name να βάλεις και @otenet.gr στο router, πχ user@otenet.gr

Vincent_Hanna
29-02-08, 12:59
Φιλε Kyaner ναι το Adsl λαμπακι αναβει σταθερα. Συμφωνα ομως με τις οδηγιες του CD της connx θα πρεπει να αναβει και το λαμπακι @ που δηλωνει συνδεση στο ιντερνετ. Εκει ειναι που μπερδευομαι.

Τελος παντων καταληγουμε λοιπον στο οτι ξεχναω της οδηγιες στο CD και ξεκιναω την διαδιακσια συνδεσης. Οντως με τον browser μπορω να μπω στην σελιδα του μοντεμ.

DarthVader δεν ηξερα οτι υπαρχουν και CD με προβληματικο SW. Πιστευα οτι η θα τρεχουν η δεν θα τρεχουν....

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις οδηγιες θα τις δοκιμασω το απογευμα. Fingers crossed.

zeta
29-02-08, 19:18
Παιδια καλησπερα.
Εκανα νεα συνδεση 1024 Connx στις 19/2 με philips CGA 5722. μου ειπαν οτι σε 12 εργασιμες θα εχω συνδεση. Σημερα το βραδυ 28/2 που ανοιξα το μοντεμ (αφου ηδη ειχα συνδεσει τα καλωδια του μοντεμ με την τηλεφωνικη γραμμη και με το PC μεσω ethernet) βλεπω οτι το λαμπακι που δειχνει το ADSL ενεργοποιημενο ειναι αναμμενο. Αλλα το λαμπακι που δειχνει την συνδεση στο ιντερνετ ειναι σβηστο. Ακολουθησα της οδηγιες του CD για ενεργοποιηση της συνδεσης και μου βγαζει προβλημα στην αρχικη συνδεση του PC με το μοντεμ. Αν ομως δωσω την IP του μοντεμ (192.168.2.1) τοτε βλεπω την σελιδα του μοντεμ. Οπως και οταν κανω ping στην IP του μοντεμ παλι παιρνω απαντηση. Αυτα σημαινουν οτι η καλωδιωση εχει γινει σωστα.

Στο 134 που πηρα μου ειπαν οτι ειμαι συνδεδεμενος απο 27/2.
Η ερωτηση μου ειναι οτι με την ενεργοποιηση ADSL σημαινει αυτοματα και δυνατοτητα συνδεσης στο ιντερνετ η πρεπει να περασουν 2-3 μερες ακομη?
Στο WebSelfcare που μπηκα μου δειχνει
Accounts Dunning Information: No Dunning Details
και το account μη ενεργοποιημενο (αυτο ειναι προφανες γιατι δεν μπορεσα να κανω την ενεργοποιηση)

Γνωριζει κανεις τι γινεται?


Ευχαριστω

μπες στο site της otenet και κάνε ενεργοποίηση με τους κωδικούς που σου έχουν δώσει. Για να μπορείς να μπεις, πρώτα μπες στο μενου του ρουτερ, και δωσε user name otenet@otenet.gr και password otenet. και μετά κάνε την ενεργοποίηση των κωδικών σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.