PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδέσμευση από Tellas



nsidir
29-02-08, 15:06
Αγαπητοί φίλοι έχω τον ακόλουθο προβληματισμό. Έχω σταθερή τηλεφωνία με προεπιλογή φορέα από την Tellas με το πρόγραμμα No Limit (αορίστου χρόνου πρόγραμμα) και ADSL από την ΟΤΕnet με το OnDSL kit (συμβόλαιο 1 χρόνου με ελάχιστο χρόνο παραμονής 6 μήνες που ξεκίνησε τον Νοέμβριο).

Επειδή είναι πλέον διαθέσιμο το 2play της Forthnet στην Ξάνθη, όπου διαμένω, σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση στο 2play και να τερματίσω τα δύο άλλα πακέτα μόλις ολοκληρωθεί το εξάμηνο της υποχρεωτικής παραμονής στην OTEnet (πλεόν ΟΤΕ).

Σχετικά με την διακοπή του συμβολάιου στην ΟΤΕnet, βρήκα στο site της την σχετική φόρμα-αίτηση διακοπής, στην οποία ζητήται ο λόγος της διακοπής (συμπεριλαμβάνει και την εύρηση ανταγωνιστηκότερης υπηρεσίας) ενώ αναφέρει και ότι είναι δικαίωμα της εταιρίας να μην την κάνει δεκτή(?).

Σχετικά με την Tellas όμως δεν βρήκα καμιά πληροφορία στο site της (γιατί άραγε) σχετικά με την αποδέσμευση μου από το πρόγραμμα No Limit και για την ακύρωση της προεπιλογής φορέα.

Αυτά λοιπόν που με προβληματίζουν είναι:

1)Ποια είναι η σωστή διαδικασία διακοπής του προγράμματος Tellas No Limit;

2)Για την αλλαγή προεπιλογής φορέα αρκεί η εγγραφή μου στην υπηρεσία 2play της Forthnet;

3)Στην περίπτωση που ενώ έχει παρέλθει το εξάμηνο υποχρεωτικής παραμονής στην ΟΤΕnet δεν γίνει δεκτή η διακοπή, τί μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

hel
01-03-08, 00:55
Για το ondsl kit νομίζω ότι πληρώνεις τα υπόλοιπα πάγια αν διακοπεί πριν από το 6μηνο. Πάρε το 134 να σου πουν.
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να αποδεσμευθείς από τους παρόχους σου και να πας σε forthnet γιατί στο συμβόλαιο που θα κάνεις εξουσιοδοτείς την forthnet να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να γίνει κανονικά η μεταφορά σου σε αυτή.

nsidir
04-03-08, 03:30
To Tellas No Limit ειναι προγραμμα αορίστου χρόνου και με υπάρξη παγίου. Για την διακοπή του αρκεί να στείλω με fax μια αιτηση με τα στοιχεία μου που να αιτούμαι την διακοπή του προγράμματος και την ακύρωση της προεπιλογήες φορέα ή αυτό το τελευταίο το ζητώ από τον ΟΤΕ (και μου το κάνει φαντάζομαι αμέσως) μέχρι να παω στην forthnet

@ ADSLgr.com All rights reserved.