PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Κνωσσου και connx 8mbit



costas64
29-02-08, 23:08
Ειναι το πρωτο μου μυνημα στο forum αν και διαβαζω το site καιρο τωρα και θα ηθελα να ευχαριστησω για την φιλοξενια

το προβλημα τωρα
Ημουν χρηστης τις forthnet για δυο χρονια με 2mbit γραμμη αλλα επειδη βαρεθηκα να περιμενω το ιδιοκτητο δυκτιο της forthnet στο Ηρακλειο για να εχω γρηγοροτερη γραμμη
αποφασισα να παω στον ΟΤΕ που μου υποσχοταταν γραμμη στην περιοχη μου μεχρι και 24.
Εται μετα απο τηλ στο 134 μου ειπαν οτι θα ηταν καλυτερο να επιλεξω την 8mbit για να ειμαι σιγουρος για την ταχυτητα και να μην εχω προβληματα.
Ετσι επελεξα την 8 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Ενα μηνα τωρα το μονο που δεν εχω ειναι 8 γραμμη
πολλες αποσυνδεσεις συνηθως το βραδυ μπορει και ανα 3 λεπτα ενω αλλες ωρες τις ημερας
μπορει και 3-5 ωρες χωρις καμμια αποσυνδεση
Απο ταχυτητα αυτη τη στιγμη κατεβαζω απο http://my.otenet.gr/demos/files/
με 43kb/s !!!!!!! το συνηθες ειναι 120 - 190 kb/s.


τα νουμρα που εχω παντως ειναι

line atn 12,5 / 26
s/n margin 23 /11

φενεται πολυς θορυβος στο download
Σημ . φιλος στα 200 μετρα πριν απο μενα εχει με το οτε full 8αρα γραμμη με κανενα προβλημα

αρκετα τηλεφωνα στο 121 και να μου βρισκουν οτι η γραμμη ειναι μια χαρα στις μετρησεις τους

θελω να ρωτησω μηπως ο θορυβος μπορει να οφειλεται στην καλωδιωση του σπιτιου και οχι
στη γραμμη του ΟΤΕ .?

τι μπορω να κανω ?

η τελευταια απαντηση του οτε ηταν να κατεβασω την γραμμη στα 2 !!!!!!!!

CamClone
29-02-08, 23:29
Αν και με αλο Modem παλι δεν κανεις δουλεια τοτε ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΦΙΛΤΡΑ ΣΤΙΣ ΠΡΙΖΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ . ΑΣΕ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΠΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟNTΕΜ ( στο μοντεμ δεν βαζεις φιλτρο ενοειται!!)

ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΟΤΕ ΞΑΝΑΠΑΡΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ,

Άρης13
29-02-08, 23:34
ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΟΤΕ ΞΑΝΑΠΑΡΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ,

Πολλα ακουγονται για ψηφιακο καθαρισμο γραμμης και δεν ειναι τπτ! ;)

hel
01-03-08, 00:01
Μπορείς να φέρεις τεχνικό ΟΤΕ να σου συνδέσει το ρουτερ στον κατανεμητή σου. Έτσι θα καταλάβεις αν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωσή σου.

costas64
01-03-08, 00:45
εχω ενα τηλεφωνο με φιλτρο , και το μοδεμ απευθειας σε γραμμη...
ειχαν το με τις συχνες αποσυνδεσεις και πηρα το SpeedTouch 585 αλλα παλι τα ιδια
Μπορω να ζητησω τεχνικο να ερθει να κανει την απεθειας συνδεση ? γιατι οσες φορες το ζητησα μου ελεγαν "μα η γραμμη σας ειναι καθαρη" και οτι μετρανε το δορυβο μεχρι το μοδεμ αρα δεν χρειαζετατι να ερθουν .


τι να πω ..απογοητευση.... 5 μηνες μεινανε.... μετα .... ?

pnikolo
01-03-08, 03:01
εχω ενα τηλεφωνο με φιλτρο , και το μοδεμ απευθειας σε γραμμη...
ειχαν το με τις συχνες αποσυνδεσεις και πηρα το SpeedTouch 585 αλλα παλι τα ιδια
Μπορω να ζητησω τεχνικο να ερθει να κανει την απεθειας συνδεση ? γιατι οσες φορες το ζητησα μου ελεγαν "μα η γραμμη σας ειναι καθαρη" και οτι μετρανε το δορυβο μεχρι το μοδεμ αρα δεν χρειαζετατι να ερθουν .


τι να πω ..απογοητευση.... 5 μηνες μεινανε.... μετα .... ?

Κατ'αρχην συνδεσε απ'ευθειας τη γραμμη του οτε στο router σου, χωρις τιποτε αλλο επανω ουτε καν παραλληλη γραμμη και δες τα χαρακτηριστικα της. Αν εχεις τα ιδια -ειδικα το snr- και συνεχιζουν οι αποσυνδεσεις καλεσε το 121 και δωσε βλαβη και ζητα να ελθουν στο χωρο σου για ελεγχο. Ψηφιακοι καθαρισμοι, καθαρισμοι γραμμων κλπ ευτραπελα μην αναφερεις γιατι μονο γελιο προκαλουν και δειχνουν ασχετοσυνη για να μη πω κατι χειροτερο :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.