PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με βραχυκύκλωμα - Απορία για σπλίτερ



nmaggioros
29-02-08, 23:21
Καταρχάς να πώ ότι έχω Forthnet 2Play (PSTN δηλ) και έχω κάνει την συνδεσμολογία όπως φαίνεται παρακάτω στο σχήμα.
Ενώ στην αρχή όλα δούλευαν ρολόι, μερικές φορές η γραμμή δεν αντέχει και πέφτει (χωρίς να αποσυνδέεται). Αφού πήρα την Forthnet, μου είπαν ότι έχω βραχυκύκλωμα και ότι ο τρόπος συνδεσμολογίας μου είναι λάθος δίότι το σπλίτερ δεν αντέχει τόσες συσκευές - μπριζάκια πάνω του.

Ερώτηση1: Εφόσον δουλεύουν όλα τα τηλ και ο συναγερμός και για ένα διάστημα δεν είχα πρόβλημα με το ιντερνετ πώς είνα δυνατόν τώρα να φταίει η συνδεσμολογία; Όντως το σπλίτερ δεν αντέχει τόσα πράγματα πάνω του;

Ερώτηση2: Ο τεχνικός μου είπε ότι ο συναγερμός πρέπει να έχει οπωσδήποτε φίλτρο γιατι λέει όταν κάνει σύνδεση (data κλήση) επιρεάζει την γραμμή΄μου. Εφόσον περνάει απο σπλίτερ δεν είναι ΟΚ;

http://www.imageshack.gr/files/0ynr2l7mvn6yucf94h5p_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=0ynr2l7mvn6yucf94h5p.jpg)

dimfarma
29-02-08, 23:36
Με το σχεδιάγραμμα που έκανες δεν φαίνεται να έχεις βάλει φίλτρο/τρα από το splinter προ στις συσκευές.

nmaggioros
01-03-08, 00:06
Μα δεν νομίζω ότι χρειάζεται φίλτρο (αυτήν την δουλειά δεν κάνει το σπλίτερ;) Όλα τα τηλ δουλεύουν κανονικά και πέρνουν σήμα από την έξοδο phone του σπλίτερ.

LiveTVRadio
01-03-08, 00:32
Ο συναγερμος πρεπει οπωσδήποτε να έχει φίλτρο ( το έχω ζήσει). Αλλοιώς μόλις σου τηλεφωνάνε, πέφτει η adsl σου. Επίσης σε εκεινη την περιπτωση forthnet 2play με wag200 αναγκάστηκα να ξετσεκάρω το [] ADSL2+ , βεβαια η ταχυτητα έπεσε στα 10.5 mbit ,αλλα ήταν σταθερα χωρις αποσυνδεσεις.

theopan
01-03-08, 00:47
Ο συναγερμος πρεπει οπωσδήποτε να έχει φίλτρο ( το έχω ζήσει). Αλλοιώς μόλις σου τηλεφωνάνε, πέφτει η adsl σου. Επίσης σε εκεινη την περιπτωση forthnet 2play με wag200 αναγκάστηκα να ξετσεκάρω το [] ADSL2+ , βεβαια η ταχυτητα έπεσε στα 10.5 mbit ,αλλα ήταν σταθερα χωρις αποσυνδεσεις.

Έχει φίλτρο ο συναγερμός του. Είναι συνδεδεμένος πάνω στην Phone υποδοχή του spliter. Η υποδοχή αυτή κάνει ακριβώς ότι κάνει ένα φίλτρο.

........Auto merged post: theopan added 2 Minutes and 28 Seconds later........


αποσυνδέεται). Αφού πήρα την Forthnet, μου είπαν ότι έχω βραχυκύκλωμα και ότι ο τρόπος συνδεσμολογίας μου είναι λάθος δίότι το σπλίτερ δεν αντέχει τόσες συσκευές - μπριζάκια πάνω του.



Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να έχει βάση. Δοκίμασε λοιπόν να μη βάλεις splitter καθόλου και να βάλεις από ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή (και στο συναγερμό) μήπως και βελτιωθεί.

LiveTVRadio
01-03-08, 01:03
Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να έχει βάση. Δοκίμασε λοιπόν να μη βάλεις splitter καθόλου και να βάλεις από ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή (και στο συναγερμό) μήπως και βελτιωθεί.[/quote]

Βεβαίως. Ετσι το router κατευθειαν στη γραμμη, και κάθε τηλεφωνο κι απο 1 φίλτρο ( θα κονομησει πάλι το oteshop :whistle:)

nmaggioros
01-03-08, 01:05
Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να έχει βάση. Δοκίμασε λοιπόν να μη βάλεις splitter καθόλου και να βάλεις από ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή (και στο συναγερμό) μήπως και βελτιωθεί.

Αυτό θέλω να αποφύγω γιατί τότε πρέπει να αλλάξω τη συνδεσμολογία στιν κεντρική πρίζα και αυτό προσπαθώ να αποφύγω, αν δεν βρώ άλλη λύση μέχρι τοτε θα το δοκιμάσω και αυτό...πάντω σε gmt mode είναι πολύ πιο σταθερή η σύνδεση μου...μήπως τελικά δεν φταίει η συνδεσμολογία και οι θεωρίες για βραχυκυκλώματα είναι φτηνές δικαιολογίες τις 4νετ;

Υ.Γ. Το Line Up Count στο status τι σημαίνει;

nsek
01-03-08, 01:09
Πιθανόν η μέθοδος της εις άτοπον απαγωγής να διαλευκάνει την κατάσταση..

Ξεκίνα από το πιο 'μινιμαλ' στήσιμο, δηλ βγάλε τον συναγερμό, τις τηλ συσκευές και το splitter.
Δουλεύει σωστά η γραμμή;
Αν ναι, βάλε το splitter.
Δουλεύει σωστά η γραμμή;
Αν ναι, βάλε τον συναγερμό.
Δουλεύει σωστά η γραμμή;
Αν ναι βαλε και τα τηλ ένα τη φορά.

Ίσως έτσι να απομονώσεις το πρόβλημα. Καλή τύχη.

LiveTVRadio
01-03-08, 01:11
Αυτό θέλω να αποφύγω γιατί τότε πρέπει να αλλάξω τη συνδεσμολογία στιν κεντρική πρίζα και αυτό προσπαθώ να αποφύγω, αν δεν βρώ άλλη λύση μέχρι τοτε θα το δοκιμάσω και αυτό...πάντω σε gmt mode είναι πολύ πιο σταθερή η σύνδεση μου...μήπως τελικά δεν φταίει η συνδεσμολογία και οι θεωρίες για βραχυκυκλώματα είναι φτηνές δικαιολογίες τις 4νετ;

Υ.Γ. Το Line Up Count στο status τι σημαίνει;

Βραχυκυκλωμα θεωρειται και η πλακετα πισω απο μια πριζα τηλεφώνου. ( για δες μήπως έχει κανα πυκνωτακι πάνω και κοβει τις υψηλες συχνοτητες.)

To Line UP νομιζω εννοει τις αποσυνδεσεις απο τη στιγμη που παιρνει ρευμα το router ??

eveonline1
01-03-08, 01:40
Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό έχεις βάλει 3 τηλέφωνα και ένα συναγερμό σε μία τηλεφωνική μπρίζα. Αν υποθέσω ότι με διάφορα Τ το έχεις καταφέρει , έστω και έτσι τότε η συνδεσμολογία σου δεν είναι σταθερή. Μια τηλεφωνική μπρίζα δεν μπορεί να σηκώσει καμιά φορά 2 τηλέφωνα - πόσο μάλλον τα 3 + τον συναγερμό.
Καλά σου λέει η φνετ για βραχυκύκλωμα - (ταπεινή μου άποψη).

Δεν μας λες και τι τηλέφωνα έχεις πάνω με ρεύμα - απλά χωρίς ρεύμα κτλ...


Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να βάλεις επιπλέον φίλτρα σε κάθε τηλέφωνο και τον συναγερμό ώστε να μην έχεις θόρυβο και να πέφτει η γραμμή σου όπως λες, και πάλι όμως πιστεύω ότι είναι λάθος να έχεις πάνω από 2 τηλεφωνικές συσκευές στην ίδια μπρίζα.

:respekt:

nmaggioros
01-03-08, 01:56
Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλό έχεις βάλει 3 τηλέφωνα και ένα συναγερμό σε μία τηλεφωνική μπρίζα. Αν υποθέσω ότι με διάφορα Τ το έχεις καταφέρει , έστω και έτσι τότε η συνδεσμολογία σου δεν είναι σταθερή. Μια τηλεφωνική μπρίζα δεν μπορεί να σηκώσει καμιά φορά 2 τηλέφωνα - πόσο μάλλον τα 3 + τον συναγερμό.
Καλά σου λέει η φνετ για βραχυκύκλωμα - (ταπεινή μου άποψη).

Δεν μας λες και τι τηλέφωνα έχεις πάνω με ρεύμα - απλά χωρίς ρεύμα κτλ...


Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις να βάλεις επιπλέον φίλτρα σε κάθε τηλέφωνο και τον συναγερμό ώστε να μην έχεις θόρυβο και να πέφτει η γραμμή σου όπως λες, και πάλι όμως πιστεύω ότι είναι λάθος να έχεις πάνω από 2 τηλεφωνικές συσκευές στην ίδια μπρίζα.

:respekt:

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα ταυ...στην ουσία όλα τα τηλέφωνα συνδέονται με τις καλωδιώσεις του σπιτιού μεταξύ τους (αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι παράλληλα ή εν σειρά) και μετά έχω συνδέσει το καλώδιο που καταλήγουν όλα αυτά μεταξύ τους με τιν έξοδο phone του σπλίτερ....
Όλο αυτό το μπέρδεμα προέκυψε διότι είχα isdn πρίν και το είχαμε κάνει έτσι για να δουλεύουν όλα τα τηλέφωνα με το isdn.

LiveTVRadio
01-03-08, 01:59
Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα ταυ...στην ουσία όλα τα τηλέφωνα συνδέονται με τις καλωδιώσεις του σπιτιού μεταξύ τους (αυτό που δεν ξέρω είναι αν είναι παράλληλα ή εν σειρά) και μετά έχω συνδέσει το καλώδιο που καταλήγουν όλα αυτά μεταξύ τους με τιν έξοδο phone του σπλίτερ....
Όλο αυτό το μπέρδεμα προέκυψε διότι είχα isdn πρίν και το είχαμε κάνει έτσι για να δουλεύουν όλα τα τηλέφωνα με το isdn.

o nsek εχει δικιο, να μη λεμε τα ιδια συνεχεια:lock:

nsek
01-03-08, 02:15
Αρα σιγουρα παιζει βραχυκυκλωμα. Οπότε πρεπει να ξεκινησεις απο την κεντρικη πριζα, να αποσυνδεσεις τα πάντα, και να συνδεεις μονο οτι ειναι σιγουρο ένα ένα. Ισως χρειαστει να βάλεις ηλεκτρολογο ομως αν ειναι πολυ μπερδεμα. Αυτος έχει καποια εργαλεια που μπορει να βρει το σφάλμα ( γεννητριες σηματος κλπ ). Αν θελεις ξα το ψάξεις μονος πάντως, ξεκινα απο την κεντρικη πριζα, θα βρεις ενα ζευγαρι καλωδια κοκκινο-μπλε ( του ΟΤΕ ) , αποσυνδεσε τα πάντα απο κει, και βάλε μόνο ένα τηλέφωνο και το router για προφταση, και δες πως πάει.

post #8 :whistle:

nmaggioros
01-03-08, 11:34
Τι εννοείς nsek;

edit: Αστο τώρα το κατάλαβα...

morfeas2002
01-03-08, 15:26
Άσχετο με τα παραπάνω.
Πώς είναι πιο σωστή η σύνδεση δύο τηλεφώνων σε μια μπρίζα με 2play; (οχι αυτή με το router)
1. Ταφ για δύο τηλέφωνα, φιλτράκι και μετά τηλέφωνο στην κάθε έξοδο.
2. Φιλτράκι, ταφ, και τα δύο τηλέφωνα συνδεμένα επάνω.

nmaggioros
04-03-08, 13:50
Τελικά σύνδεσα το μόντεμ στην κεντρική πρίζα και ως εκ θαύματος είδα διπλασιασμό στην ταχήτητα μου!! από 6000 που κλείδωνα, τώρα κλείδωσε στα 11500 με attainable 13000 και attenuation 38.5!Φαντάζομαι ότι θα είναι και πιό σταθερή τώρα η σύνδεση...Το μόνο μου πρόβλημα τώρα είναι πως θα στείλω ίντερνετ στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής χρησιμοποιώντας το υπάρχον καλώδιο (τηλεφώνου). 4 καλώδια δεν χρειάζεται το RJ45 για να παίξει;

theopan
04-03-08, 14:18
Τελικά σύνδεσα το μόντεμ στην κεντρική πρίζα και ως εκ θαύματος είδα διπλασιασμό στην ταχήτητα μου!! από 6000 που κλείδωνα, τώρα κλείδωσε στα 11500 με attainable 13000 και attenuation 38.5!Φαντάζομαι ότι θα είναι και πιό σταθερή τώρα η σύνδεση...Το μόνο μου πρόβλημα τώρα είναι πως θα στείλω ίντερνετ στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής χρησιμοποιώντας το υπάρχον καλώδιο (τηλεφώνου). 4 καλώδια δεν χρειάζεται το RJ45 για να παίξει;

Περνάς UTP καλώδιο δικτύου μέσα από τους τοίχους, αμολάς καλούμπα καλώδιο δικτύου μέσα στο σπίτι, ή παίρνεις ασύρματο router. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.