PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΥΜΑ/ΑΡΗΣ πίτταρε και δεν ξαναγυρνάει?



globalnoise
12-06-05, 03:58
Μένω Στ.Λαρίσης και το dslam μου είναι το NYMA/APHΣ και είναι Siemens (δεν ξέρω αν είναι Ι ΙΙ η ΙΙΙ αν μπορώ να μάθω ας μου πει κάποιος πως)

Γιατί από τότε που πήρα DSL όλα πήγαιναν μια χαρά από pings και ταχύτητες και τον τελευταίο 1,5 μήνα πάνε όλα χάλια?

Από 10πμ μέχρι 3πμ κατεβάζω με 15-25max και μόνο το βράδυ-ξημερώματα με 40άρια

Τα pings είναι περίπου 75ms !!! Αυτό δεν ξέρω αν έχει να κάνει σχέση με πιταρισμένο DSLAM βέβαια..

Πριν αυτόν τον καταραμένο 1,5 μήνα όλα ήταν σαν μια φυσιολογική ADSL 384 σύνδεση, τώρα είναι πάλι φυσιολογικά αλλά για dual isdn 128k σύνδεση (μόνο για τις ταχήτυτες γιατί pings έχει καλύτερα μια ISDN γραμμή! :p )

Όποιος μένει κοντά στην περιοχή μου ή έχει πρόσβαση στο ίδιο DSLAM ας απαντήσει πως είναι η κατάσταση σε αυτόν!! :(

Nik0s
12-06-05, 11:18
Προφανή συμπώματα κορεσμένου VP. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Βέβαια εάν δεν το πρόσεξες επίκειται γενική αναβάθμιση όλων των 384 σε 512 από τον ΟΤΕ μέσα στον Ιούλιο που δεν ξέρουμε τι θα επιφέρει.

Επίσεις σε αυτό το thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=275866#post275866 ετοιμάζουμε μια ομάδα δράσης για το θέμα. :)

poussou
12-06-05, 17:33
Τα πράγματα είναι καλύτερα τις τλευταίες 2 μέρες στο ΑΡΗΣ..

Κάτι γίνεται...

globalnoise
12-06-05, 21:14
Προφανή συμπώματα κορεσμένου VP.

VP stands for Virtual Ports? Ή κάτι άλλο? :D


Τα πράγματα είναι καλύτερα τις τλευταίες 2 μέρες στο ΑΡΗΣ..

Κάτι γίνεται...

Μάλλον για τον πλανήτη Άρη θα μιλάς εσύ :p

WAntilles
12-06-05, 21:19
...NYMA/APHΣ...

Αυτό τί είναι;

Πυραυλικό σύστημα;

Ingenius
12-06-05, 21:57
Όντως πως προέκυψε τέτοια ονομασία για DSLAM!! Έχω την εντύπωση πως εξυπηρετεί την περιοχή των Δικαστηρίων - Πολύγωνο κ.λ.π.!

zavaras
12-06-05, 22:30
Κι εγώ στο ίδιο DSLAM είμαι και από 35-40 που κατέβαζα, έχω πέσει σε ταχύτητες ISDN.

globalnoise
12-06-05, 23:11
Το DSLAM βρίσκεται στο Πεδίο του Άρεως... Έχω ψάξει να βρω ακριβώς που είναι χωμένο αλλά δεν έχω ανακαλύψει! Έτσι και ανακαλύψω θα κάνω σαμποτάζ και με κάποιον τρόπο θα το καταστρέψω ωστε να το αναβαθμίσουν :D

@zavaras Αν δεν σε πείραζε μου λες από πότε έχεις το πρόβλημα για να συγκρίνω τα στοιχεία? Επίσης ενώ η σύνδεση είναι idle (δεν κατεβάζει-ανεβάζει τίποτα) μπορείς να πας στο Start -> Run να γράψεις cmd και στο παράθυρο που θα σου εμφανιστεί να γράψεις tracert www.xxxxxxx.gr (όπου x ο provider σου) και να μου πεις τα αποτελέσματα που έβγαλε! Thnx by advance! ;)

Γιατί εγώ παιδιά εκτός απο ταχύτητες έχω και στο ping σοβαρότατο πρόβλημα... σε ελληνικούς CS:S servers δεν ping κάτω από 70 με καμία παναγία (πάντα στις ώρες "αιχμής" που ανέφερα πιο πάνω). Δηλαδή αν είναι για να ευχαριστηθώ ένα multi-player θα πρέπει να κάθομαι στις 4 τα ξημερώματα να παίζω ζήτω που κάηκα.

Και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως η περιοχή μου θεωρείτε υποβαθμισμένη (πλ. βάθης - αγ.παύλος) πως στο καλό πιττάρισε το DSLAM? Γιαυτό θα ήθελα να δω το φάσμα του DSLAM μου... γνωρίζω τους αριθμούς τηλεφώνου που εηυπηρετεί αλλά δεν γνωρίζω πως θα βρω ποιος κωδικός αντιστοιχεί σε κάθε περιοχή... π.χ. η περιοχή μου εδώ έχει 210-88χχχχχ - 210-82χχχχχ

nickpao
13-06-05, 02:11
ΝΥΜΑ= Νέο Υπεραστικό Μέγαρο Αθηνών (ή ονομασία προφανώς είναι απαράλλαχτη από τη δεκαετία του 60 ή 70, όταν χτίστηκε ο ΟΤΕ στην Πατησίων. Μάλλον πρέέι να την αλλάξουν σε ΠΥΜΑ, με Π=πεπαλαιωμένο)

WiFiSpyros
13-06-05, 02:29
Να ρωτήσω κάτι?
Όταν κάνω το tracert σε ενα φίλο μου, μου κανει το πρώτο hop και μετα βγαζει *** και λέει request timed out... τι σημαίνει ούτο?

moshstef
13-06-05, 05:21
Να ρωτήσω κάτι?
Όταν κάνω το tracert σε ενα φίλο μου, μου κανει το πρώτο hop και μετα βγαζει *** και λέει request timed out... τι σημαίνει ούτο?Αν είσαι σε forthnet, τότε εξηγείται, μιας και η forthnet μπλοκάρει το tracert. Μπορείς ωστόσο, ακόμα και στην forthnet, να το κάνεις μέσω telnet .

globalnoise
13-06-05, 08:16
ΝΥΜΑ= Νέο Υπεραστικό Μέγαρο Αθηνών (ή ονομασία προφανώς είναι απαράλλαχτη από τη δεκαετία του 60 ή 70, όταν χτίστηκε ο ΟΤΕ στην Πατησίων. Μάλλον πρέέι να την αλλάξουν σε ΠΥΜΑ, με Π=πεπαλαιωμένο)

Δηλαδη το DSLAM βρίσκεται στο μέγαρο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.