PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορά attenuation



mpetou
01-03-08, 02:21
Λοιπόν είμαι 1,5km απο το dslam.

Στην είσοδο του σπιτιού έχω downstream attenuation 15 dΒ και upstream attenuation 6.3 dΒ.
Στις πριζες του σπιτιου εχω downstream attenuation 16.5 dB και upstream attenuation 6.4 dB.

Είναι φυσιολογικό ή η εσωρική καλωδίωση ανεβάζει το attenuation παραπανω απο οσο θα επρεπε?

LiveTVRadio
01-03-08, 02:25
Λοιπόν είμαι 1,5km απο το dslam.

Στην είσοδο του σπιτιού έχω downstream attenuation 15 dΒ και upstream attenuation 6.3 dΒ.
Στις πριζες του σπιτιου εχω downstream attenuation 16.5 dB και upstream attenuation 6.4 dB.

Είναι φυσιολογικό ή η εσωρική καλωδίωση ανεβάζει το attenuation παραπανω απο οσο θα επρεπε?

Βεβαιως: κάθε μέτρο καλωδιου ειναι υπευθυνο. Εφόσον το καλώδιο ειναι απλο και οχι UTP επίσης κάνει μεγαλυτερη εξασθένηση. Μην ξεχνάμε οτι την εποχη που ηπήρχαν μονο τηλέφωνα , έβλεπες οτι καλωδιο μπορουσες να φανταστεις , μέχρι καλώδιο ρευματος κομοδινου να χρησιμοποιειται για τηλεφωνο. Και τα σκουριασμενα καλωδια παιζουν ρολο, και οι διακλαδωσεις.

pan82
01-03-08, 03:28
Aν και δε νομίζω ότι οι διαφορά είναι τόσο σημαντική πια;; Εδώ άλλο ρουτερ βάζεις στη γραμμή και βλέπεις να μεταβάλλεται το attenuation μέχρι και 3 μονάδες

pnikolo
01-03-08, 03:56
Λοιπόν είμαι 1,5km απο το dslam.

Στην είσοδο του σπιτιού έχω downstream attenuation 15 dΒ και upstream attenuation 6.3 dΒ.
Στις πριζες του σπιτιου εχω downstream attenuation 16.5 dB και upstream attenuation 6.4 dB.

Είναι φυσιολογικό ή η εσωρική καλωδίωση ανεβάζει το attenuation παραπανω απο οσο θα επρεπε?

Οχι 1,5 db δεν ειναι εκτος αν η καλωδιωση ειναι της ταξης πανω απο 100μ! Τσεκαρε τις διακλαδωσεις και τις πριζες για χαλαρες συνδεσεις. Και μη ξεχνας καθε τφ και φιλτρο! :oneup:

........Auto merged post: pnikolo added 1 Minutes and 43 Seconds later........


Aν και δε νομίζω ότι οι διαφορά είναι τόσο σημαντική πια;; Εδώ άλλο ρουτερ βάζεις στη γραμμή και βλέπεις να μεταβάλλεται το attenuation μέχρι και 3 μονάδες

Εαν σου μεταβαλλεται καπου υπαρχει προβλημα. Ψαξτο :hmm:

tolisp
01-03-08, 05:15
Οχι 1,5 db δεν ειναι εκτος αν η καλωδιωση ειναι της ταξης πανω απο 100μ! Τσεκαρε τις διακλαδωσεις και τις πριζες για χαλαρες συνδεσεις. Και μη ξεχνας καθε τφ και φιλτρο! :oneup:

........Auto merged post: pnikolo added 1 Minutes and 43 Seconds later........



Εαν σου μεταβαλλεται καπου υπαρχει προβλημα. Ψαξτο :hmm:


Τι του λες του ανθρώπου και τον βάζεις να ψάχνεται?
Φυσικά και υπάρχουν διαφορες σε όλα τα μεγέθη από router σε router (και στο attenuation που μας δείχνουν)
Τα router ΔΕΝ είναι όργανα για ακριβείς μετρήσεις αλλα μας δίνουν μια περίπου εκτίμηση των στατιστικών της γραμμής.
Ανάλογα με την ποιότητα (και την τιμή) οι μετρήσεις είναι πιο κοντά στα πραγματικά μεγέθη η ...καμια σχέση

pnikolo
01-03-08, 07:48
Τι του λες του ανθρώπου και τον βάζεις να ψάχνεται?
Φυσικά και υπάρχουν διαφορες σε όλα τα μεγέθη από router σε router (και στο attenuation που μας δείχνουν)
Τα router ΔΕΝ είναι όργανα για ακριβείς μετρήσεις αλλα μας δίνουν μια περίπου εκτίμηση των στατιστικών της γραμμής.
Ανάλογα με την ποιότητα (και την τιμή) οι μετρήσεις είναι πιο κοντά στα πραγματικά μεγέθη η ...καμια σχέση

Δεν ειπα οτι ειναι ακιβης η μετρηση ειναι ομως ακριβης η διαφορα του 1,5db, απλα δε νοειται αυτη η διαφορα μεταξυ των πριζων. Με το ιδιο router μετρα! :down:

tolisp
01-03-08, 11:34
1-1,5 dB δυστυχώς είναι η διαφορα του "καρφωτού" καλωδίου με καλαί και του καλωδίου που κουμπώνει σε τηλεφωνική πρίζα με RJ45... ειδικά αν η πρίζα δεν είναι καλής ποιότητας.
Τα κάθε λογής βύσματα, συνδέσεις καλωδίων ΕΙΔΙΚA διαφορετικού τύπου (πχ CAT5 με CAT6) και πρίζες ειδικά σε κρίσιμες συχνότητες (δορυφορικά, adsl) καλο είναι να αποφεύγονται όπου είναι δυνατόν.
Ένας φίλος του forum ο aa144 έχει κάνει μια πολύ καλή μελέτη και σύγκριση για το θέμα.

Νόμιζα πάντως ότι αναφερόσουν στα 3dB από router σε router... με συγχωρείς

pnikolo
02-03-08, 04:20
1-1,5 dB δυστυχώς είναι η διαφορα του "καρφωτού" καλωδίου με καλαί και του καλωδίου που κουμπώνει σε τηλεφωνική πρίζα με RJ45... ειδικά αν η πρίζα δεν είναι καλής ποιότητας.
Τα κάθε λογής βύσματα, συνδέσεις καλωδίων ΕΙΔΙΚA διαφορετικού τύπου (πχ CAT5 με CAT6) και πρίζες ειδικά σε κρίσιμες συχνότητες (δορυφορικά, adsl) καλο είναι να αποφεύγονται όπου είναι δυνατόν.
Ένας φίλος του forum ο aa144 έχει κάνει μια πολύ καλή μελέτη και σύγκριση για το θέμα.

Νόμιζα πάντως ότι αναφερόσουν στα 3dB από router σε router... με συγχωρείς

Οι μετρησεις στο att δεν ειναι τοσο ευαιθητες, Αρκει καλη επαφη. Γιαυτο και ολα τα τηλεφωνικα / δικτυακα ειναι πρεσαριστα, τα δε ρευματα πολυ χαμηλα κλπ.
32 χρονια ηλεκτρονικος και παλιος "οτετζης" σε δικτυα και βλαβες ;)

tolisp
02-03-08, 11:13
Οι μετρησεις στο att δεν ειναι τοσο ευαιθητες, Αρκει καλη επαφη. Γιαυτο και ολα τα τηλεφωνικα / δικτυακα ειναι πρεσαριστα, τα δε ρευματα πολυ χαμηλα κλπ.
32 χρονια ηλεκτρονικος και παλιος "οτετζης" σε δικτυα και βλαβες ;)


Δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις σου αλίμονο!
Σίγουρα 1 dB δεν είναι τραγικό στην τηλεφωνία (όπως είναι στα δορυφορικά για παράδειγμα) αλλα είναι αυτό που μπορεί να κάνει την διαφορα ανάμεσα σε μια adsl που απλά λειτουργεί σωστά και μια που "πετάει"... σωστό adsl έχουμε και με κλείδωμα στα 8, στα 12 η στα 16... όλοι όμως προσπαθούμε για το "λίγο" παραπάνω!
Κάτι σαν "extreme tuning" νομίζω εκεί αναφερόμαστε όταν μιλάμε για 1-2 dB;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.