PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.47, και Forthnet 2play



gkagad
01-03-08, 11:22
καλημέρα

πρόσφατα απέκτησα 2play και για να μην χρησιμοοπιήσω το modem Siemens CL110 της forthnet είπα να χρησιμοποιήσω το πολύ καλό (με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου) FRITZ!Box Fon WLAN 7140 Annex A στο οποίο έχω Firmware version 39.04.47.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος αλλά δεν έχω πιάσει συγχρονισμό πάνω από 15186/1024.

αρκετές φορές που το ζόρισα κατεβάζοντας μεγάλα αρχεία και είδα τις ταχύτητες να πηγαίνουν μέχρι 1400 kB/s έκανε και reset και συγχρόνιζε στη συνέχεια σε μικρότερες ταχύτητες.

έχει κάποιος κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις για το account information tab γιατί από όσο γνωρίζω οι ρυθμίσεις αυτές έχουν άμεσο αντίκτυπο στο αποτέλεσμα?

η Forthnet δεν έχει πρότειπες ρυθμίσεις στην ιστοσελίδα της

ευχαριστώ

Γ

apagal
02-03-08, 03:02
Το fritz είναι γενικότερα ένα πολύ ευαίσθητο μόντεμ στις αποσυνδέσεις και σε ταχύτητες άνω των 12 mbps κατά την γνώμη μου τα βρίσκει λίγο σκούρα.Γιατί δεν δοκιμάζεις για μια μέρα το siemens?Πιστεύω ότι θα συγχρονίσει και σε μεγαλύτερες ταχύτητες και δεν θα έχεις και καθόλου αποσυνδέσεις.Δοκίμασέ το και πες μου.

aristos98
06-03-08, 12:06
Kακημέρα σας,

Και εγώ με τη σειρά μου αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα καθώς το fritz fon box 7140 συνχρωνίζει
στα 15186 και κατεβάζω το πολύ με 1100.Το πρόβλημα που δεν χρησιμοποιώ το siemens είναι ότι δεν έχει θύρα για voip τηλεφωνία (όπως 12voip,nonoh και voipdiscount).
Oποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό είναι ευπρόσδεκτη.

gkagad
08-03-08, 18:10
καλησπέρα

το πρόβλημα με τις χαμηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού συνεχίζει

επίσης κάθε τόσο 10-12 ώρες κάνει restart και συγχρονίζει κάθε φορά σε διαφορετική ταχύτητα

το συγκεκριμένο router έχει επίσης (εκτός των άλλων) και το πλεονέκτημα ότι είναι ασύρματο για αυτό το προτιμώ έναντι του siemens που δίνει η forthnet

κάποιος που να του δουλεύει σωστά? εννοώντας να πιάνει πιο μεγάλες ταχύτητες και να μην επανεκκινεί?

Γ

@ ADSLgr.com All rights reserved.