PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις απο το internet και όχι το δίκτυο της OTEnet.



hellenicsun
01-03-08, 11:31
Καλημέρα σε όλους!:)

Εδώ και τέσσερις ημέρες αντιμετωπίζω έως και δύο αποσυνδέσεις τη μέρα, από το Internet και όχι από το δίκτυο της OTEnet.

Όπως φαίνεται από τη κατάσταση σύνδεσης αλλά και το DSLMon, παραμένω συνδεδεμένος στην OTEnet αλλά όχι στο Internet με αποτέλεσμα να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω καμία εφαρμογή που να σχετίζεται με αυτό (Messenger, Fiefox, Lineage II κλπ).

Μιλώντας με το CC της OTEnet, προχώρησα στις εξής ενέργειες:

Επανεκκίνηση του Modem
Επανεγκατάσταση του Modem
Αποσύνδεση όλων των τηλεφωνικών συσκευών
Χρήση για συγκεκριμένο χρόνο χρησιμοποιώντας το Demo της OTEnet


Όλα τα παραπάνω λύνουν προσωρινά το πρόβλημα ενώ η μόνη ενέργεια που έχω καταλήξει να κάνω κάθε φορά είναι να αποσυνδέω το Modem από τον υπολογιστή για 5 λεπτά και μετά το επανασυνδέω και έχω και πάλι Internet.

Όπως και να έχει, το δήλωσα σαν βλάβη και εν συνεχεία η OTEnet το δήλωσε ως βλάβη στον OTE.

Όπως και να έχει, μόνιμη λύση ΔΕΝ υπάρχει προς το παρόν.

Έχετε εσείς καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ:)

hellenicsun
04-03-08, 13:54
Καλημέρα σε όλους!:)

Εδώ και τέσσερις ημέρες αντιμετωπίζω έως και δύο αποσυνδέσεις τη μέρα, από το Internet και όχι από το δίκτυο της OTEnet.

Όπως φαίνεται από τη κατάσταση σύνδεσης αλλά και το DSLMon, παραμένω συνδεδεμένος στην OTEnet αλλά όχι στο Internet με αποτέλεσμα να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω καμία εφαρμογή που να σχετίζεται με αυτό (Messenger, Fiefox, Lineage II κλπ).

Μιλώντας με το CC της OTEnet, προχώρησα στις εξής ενέργειες:

Επανεκκίνηση του Modem
Επανεγκατάσταση του Modem
Αποσύνδεση όλων των τηλεφωνικών συσκευών
Χρήση για συγκεκριμένο χρόνο χρησιμοποιώντας το Demo της OTEnet


Όλα τα παραπάνω λύνουν προσωρινά το πρόβλημα ενώ η μόνη ενέργεια που έχω καταλήξει να κάνω κάθε φορά είναι να αποσυνδέω το Modem από τον υπολογιστή για 5 λεπτά και μετά το επανασυνδέω και έχω και πάλι Internet.

Όπως και να έχει, το δήλωσα σαν βλάβη και εν συνεχεία η OTEnet το δήλωσε ως βλάβη στον OTE.

Όπως και να έχει, μόνιμη λύση ΔΕΝ υπάρχει προς το παρόν.

Έχετε εσείς καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ:)

Η OTEnet και ο OTE δηλώνουν πως η γραμμή μου είναι άριστη και το πρόβλημα οφείλεται είτε στον υπολογιστή, είτε στο modem.

Πιστεύετε πως μπορεί κάτι τέτοιο να ισχύει;

zeta
04-03-08, 17:04
μήπως παίζει κάτι με το firewall? κάποια ρύθμιση μήπως σε "κόβει"?

hellenicsun
04-03-08, 17:07
μήπως παίζει κάτι με το firewall? κάποια ρύθμιση μήπως σε "κόβει"?

Δε νομίζω :hmm:

zeta
04-03-08, 17:36
τι να σου πω, δώσε βλάβη στο 121 τότε, και καλά ξεμπερδέματα. Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις άλλον εξοπλισμό? ρουτερ και φίλτρα?

hellenicsun
04-03-08, 17:44
τι να σου πω, δώσε βλάβη στο 121 τότε, και καλά ξεμπερδέματα. Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις άλλον εξοπλισμό? ρουτερ και φίλτρα?

Τη χρήση άλλου Modem ή/και Router μου τη πρότεινε και ο τεχνικός του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι δε πρόκειται να προχωρήσω σε καμία αγορά αν δε σιγουρέψω ότι ευθύνεται το υπάρχον Modem (Sagem Fast 800/840) για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

zeta
04-03-08, 23:35
μην προχωρήσεις σε αγορά, δοκίμασε με δανεικά από κάποιον φίλο σου, αν δουλέψει, πάρε καινούρια φίλτρα ή αν το ρουτερ δεν εχει κλείσει χρόνο, δικαιούσαι αντικατάσταση, αν φταίει το ρούτερ. Αν δεν δουλέψει ούτε με τα δανεικά, δώσε βλάβη.

mikemoss
05-03-08, 11:29
Κοίτα, κάποιες αποσυνδέσεις είναι αναμενόμενες να συμβούν ανα μερικές μέρες. Ακόμα και καθημερινά μερικές φορές. Αυτο που κάνω εγώ είναι να κάνω ρεσετ στο μόντεμ. Ακομα παρατήρησα ότι αυτό γίνεται συχνά όταν έχω ανοικτό το Limewire και κάποιες άλλες peer to peer εφαρμογές. ίσως να ναι κι αυτο.

hellenicsun
05-03-08, 13:18
Κοίτα, κάποιες αποσυνδέσεις είναι αναμενόμενες να συμβούν ανα μερικές μέρες. Ακόμα και καθημερινά μερικές φορές. Αυτο που κάνω εγώ είναι να κάνω ρεσετ στο μόντεμ. Ακομα παρατήρησα ότι αυτό γίνεται συχνά όταν έχω ανοικτό το Limewire και κάποιες άλλες peer to peer εφαρμογές. ίσως να ναι κι αυτο.

Τα μόνα προγράμματα που τρέχω 24/7 είναι το Lineage II και το Walker (πρόγραμμα που σχετίζεται με το Lineage II). Αλλά, δε ξέρω κάποιον που να αντιμετωπίζει πρόβλημα εξαιτίας των παραπάνω.

stelpas
05-03-08, 14:20
Οταν ειχα αντιστοιχο προβλημα μου ειχαν πει να...παρω ρουτερ. Εναλακτικα να κανω unistal τους drivers του μοντεμ και μετα ξανα install. Μου ειπαν πως ετσι θα λυθει το προβλημα....

Παντως το να παρεις ρουτερ αφου μαλλιστα παιζεις και online ειναι απαραιτητο...

hellenicsun
05-03-08, 14:31
Οταν ειχα αντιστοιχο προβλημα μου ειχαν πει να...παρω ρουτερ. Εναλακτικα να κανω unistal τους drivers του μοντεμ και μετα ξανα install. Μου ειπαν πως ετσι θα λυθει το προβλημα....

Παντως το να παρεις ρουτερ αφου μαλλιστα παιζεις και online ειναι απαραιτητο...

Το έλυσες το πρόβλημα με την αγορά Router;

stelpas
05-03-08, 14:55
Το έλυσες το πρόβλημα με την αγορά Router;

ναι...

Μεταξυ των αλλων το ρουτερ εχει την ικανοτητα να "κραταει" την γραμμη οταν το μοντεμ στην αντιστοιχη περιπτωση θα σε πεταξει εξω.

zeta
05-03-08, 18:07
α, τώρα κατάλαβα ότι εχεις usb modem, και όχι router. ε, τότε είναι μονόδρομος. Τα usb είναι μόνο για μικρές ταχύτητες και νορμάλ χρήση, δηλαδή βλαίπω τα μειλ μου και βγαινω...

glist
07-03-08, 16:23
Τα usb είναι μόνο για μικρές ταχύτητες και νορμάλ χρήση, δηλαδή βλαίπω τα μειλ μου και βγαινω...

Γιατί το λες αυτό; Κι εγώ το Sagem F@st 800 έχω και συχνά το PC μου ξημερω-βραδιάζεται, κατεβάζοντας torrent. Δεν έχω αντιμετωπίσει καμία "δυσλειτουργία", ακόμη και με τέτοια "μη-νορμάλ χρήση".

zeta
07-03-08, 17:08
Γιατί το λες αυτό; Κι εγώ το Sagem F@st 800 έχω και συχνά το PC μου ξημερω-βραδιάζεται, κατεβάζοντας torrent. Δεν έχω αντιμετωπίσει καμία "δυσλειτουργία", ακόμη και με τέτοια "μη-νορμάλ χρήση".

δεν υπάρχει καμμία σύγκριση μεταξύ ρούτερ και usb modem.

φυσικά μπορείς να ξημεροβραδιάζεσαι και να κατεβάζεις torrent, αλλά δοκίμασες την ίδια στιγμή με την ίδια σύνδεση με ρούτερ?
το usb τραβάει από τους πόρους του συστήματος, και επίσης στο συγχρονισμό δεν τα πάει τόσο καλά.
Φυσικά και δέχομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα, αλλά με ρουτερ θα πέταγες!!
Φαντάζομαι επίσης ότι εχεις μικρή σύνδεση (1024-2048). Για μεγαλύτερες.....δεν ενδείκνυται καθόλου..

stelpas
08-03-08, 13:50
Tα προβληματα με το μοντεμ δεν αρχιζουν αμεσως. Με 768 για 1,5 χρονο δεν ειχα αποσυνδεσεις. Με το που διπλασιαστηκε η ταχυτητα 3-4 αποσυνδεσεις την ημερα ειχα.

hellenicsun
08-03-08, 14:01
Πάντως εγώ συγχρονίζω ακόμα στη παλαιά ταχύτητα.

stelpas
08-03-08, 14:20
Πάντως εγώ συγχρονίζω ακόμα στη παλαιά ταχύτητα.

πως γινεται αυτο;

hellenicsun
08-03-08, 18:42
πως γινεται αυτο;

Ίσως γιατί δε με έχουν αναβαθμίσει;

stelpas
08-03-08, 18:48
Ίσως γιατί δε με έχουν αναβαθμίσει;

Κοιτα τι εχεις παθει......Να μην σε εχουν αναβαθμισει δεν παιζει. Δεν υπαρχει ταχυτητα 768....
Αυτο που μαλλον εχει γινει ειναι μην μην σε εχουν <<ξεκλειδωσει>> απο τον ΟΤΕ. Παρε ενα τηλεφωνο.

hellenicsun
08-03-08, 18:56
Κοιτα τι εχεις παθει......Να μην σε εχουν αναβαθμισει δεν παιζει. Δεν υπαρχει ταχυτητα 768....
Αυτο που μαλλον εχει γινει ειναι μην μην σε εχουν <<ξεκλειδωσει>> απο τον ΟΤΕ. Παρε ενα τηλεφωνο.

Που μπορώ να τηλεφωνήσω;

stelpas
08-03-08, 19:02
Που μπορώ να τηλεφωνήσω;

801 11 35555 και απο εκει θα σου πουν. Σιγουρεψω πρωτα με ποσο τρεχεις. Με ποσα kb καυεβαζεις?

hellenicsun
08-03-08, 19:06
801 11 35555 και απο εκει θα σου πουν. Σιγουρεψω πρωτα με ποσο τρεχεις. Με ποσα kb καυεβαζεις?


Απο 75 έως 83 στη καλύτερη των περιπτώσεων. Το βλέπω και απο το DSL Mon πως συγχρονίζω με 768.

Λοιπόν, μόλις μίλησα μαζί τους. Θέμα ΟΤΕ λένε.

xTarget
08-03-08, 19:21
Παιδιά ο ΟΤΕ δεν έχει αναβαθμίσει όλα τα κέντρα του στις νέες ταχύτητες ακόμη. Πολλά παιδιά από επαρχία περιμένουν ακόμα. Ακόμα γίνονται εργασίες. Δείτε:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1861980
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1860687
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=182962

@ ADSLgr.com All rights reserved.