PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 652R συμβατότητα με DSLAMs



SSB
15-09-03, 15:20
Σκέφτομαι σοβαρά την παραγγελία του Zyxel 652R. Δεδομένων των γνωστών προβλημάτων συμβατότητας modem με slam του ΟΤΕ έχει κανείς εμπειρία με Zyxel ?
Για την ώρα χρησιμοποιώ το Alcatel Speedtouch οπότε λογικά πρέπει να πέφτω σε Alcatel slam.

Αν πάλι κάποιος έχει σχετική εμπειρία σε Zyxel, υπάρχει κάποιο άλλο ουσιαστικό πρόβλημα στη σειρά 65x που πρέπει να προσέξω ή και να αποφύγω.

thanks

UGF_GreekMind
15-09-03, 16:50
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι.

Κατ' αρχή μιλάμε για DSLAM. Κατά δεύτερο (απ' ότι ξέρω) δεν υπάρχει alcatel DSLAM. Siemens ή Intracom μόνο. Πες που μένεις (περιοχή) και θα σου πούμε τις DSLAM έχεις.

Πάντως το 652 που θέλεις να βάλεις δεν έχω ακούσει αν διατίθεται στην Ελλάδα. Μήπως εννοείς το 650 (για το οποίο υπάρχει και review στο site);

TiO
15-09-03, 16:52
Κατ' αρχή μιλάμε για DSLAM. Κατά δεύτερο (απ' ότι ξέρω) δεν υπάρχει alcatel DSLAM. Siemens ή Intracom μόνο. Πες που μένεις (περιοχή) και θα σου πούμε τις DSLAM έχεις.


Yparxei... sxedon olh h eparxia alcatel einai

SSB
15-09-03, 17:04
Υπάρχει Alcatel DSLAM, ugf

ή τουλάχιστον τέτοιο ισχυρίζονται από τον OTE όπου και τους ρώτησα σχετικά.

Btw το 652R το φέρνουν, απλώς σε καναδυό ημέρες θα υπάρχουν τα πρώτα κομμάτια, όπως μου είπαν σήμερα το πρωϊ που επικοινώνησα.
Το θέμα είναι ότι είτε 650 είτε 652 σχεδόν ίδια είναι εκτός του λίγο καλύτερου firewall κλπ. Σαν chipset και ZynOS ίδια είναι.

Οπότε υποθέτω ότι αν δουλεύει σωστά το 650 λογικό είναι να κλειδώνει σωστά και το 652R.

hippie
15-09-03, 17:13
...Υπάρχει Alcatel DSLAM,..

στην λιστα του ΟΤΕ με τα DSLAM (ανα την χωρα και την επαρχια) υπαρχει σαν προμηθευτης η ΑΝΚΟ για τα Alcatel DSLAM... :idea:

προφανως ταυτοσημα... :wink:

UGF_GreekMind
15-09-03, 17:16
To είχα δει αλλά δεν πήγε το μυαλό μου... Thx for the tip ! :)

Athlon_XP
15-09-03, 19:24
Λογικά όπου δουλεύει το Zyxel Prestige 650 θα δουλεύει και το 652. Σε κάποιο post μου που έκανα post για το εσωτερικό του Zyxel Prestige 650R-31 λέει τα ολοκληρωμένα τα οποία υπάρχουν μέσα μαζί με την ονομασία και την δουλειά που κάνει προφανώς το καθένα από αυτά αλλά δυστηχώς δεν θυμάμαι σε πια θεματική ενότητα το είχα κάνει post (ίσως να είναι στην Ενότητα ADSL Hardware).

sharky
25-09-03, 03:03
(απ' ότι ξέρω) δεν υπάρχει alcatel DSLAM. Siemens ή Intracom μόνο.

Φυσικά και υπάρχει Alcatel DSLAM!
Ο ΟΤΕ τα εγκαθιστά κατα προτίμιση στην επαρχία λόγο του οτι ...αντέχουν σε μεγάλες και παλιές καλωδιώσεις.
Σύμφωνα με τεχνικούς του ΟΤΕ, είναι καλύτερο απο siemens και intracom.


...652
Απ'οτι έχω ακούσει, τα Zyxel παίζουν και στους τρείς τύπους DSLAM που έχουμε στην Ελλάδα. Για τα alcatel, σίγουρα.
Για το 652, σε 1 δύο μέρες θα το εγκαταστήσω (σε alacatel DSLAM) και θα σε έχω ενήμερο.

SSB
25-09-03, 08:14
Το έβαλα ήδη sharky και λειτουργεί άψογα.

thanks

ssb

@ ADSLgr.com All rights reserved.