PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλο PING με το δίκτυο της Forthnet



WhitetigerGr
01-03-08, 14:51
Έχω παρατηρήσει ότι εδώ και τρεις μήνες η HOL έχει πολύ μεγάλο Ping (περίπου 150+) με το δίκτυο της Forthnet. Ενώ με άλλους Providers πχ OTENET,TELLAS (Με εξαίρεση την OnTelecoms)
έχει πολύ μικρό Ping (<70).
Αυτό τελικά που διαπίστωσα κάνοντας TraceRoute είναι ότι συνδέεται με την Forthnet μέσω Γερμανίας και όχι μέσω IX. H Forthnet από την μεριά της συνδέεται με IX με την HOL και έχει πολύ μικρό Ping.
Έχετε και άλλοι αυτό το πρόβλημα? Εάν ΝΑΙ , ας ενδιαφερθεί κάποιος από την HOL να το κοιτάξει γιατί εάν πάρουμε το HelpDesk και τους πούμε αυτό θα μας κοιτάνε σαν χαζοί. :hmm:

aa144
01-03-08, 15:14
Για οικονομικούς λόγους γίνεται αυτό, δεν είναι βλάβη να το φτιάξουν, έτσι το θέλουν να λειτουργεί.

WhitetigerGr
01-03-08, 19:46
Δηλαδή πληρώνει να είναι στο aix με την ACN(ALTEC) και το grnet (NTUA) και δεν την νοιάζει να είναι με την Forthnet που έχει τόσους συνδρομητές και είναι βασικός ανταγωνιστής της. Δηλαδή με τους άλλους Provider γιατί έχει....???
Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει , εξάλλου για κάποιον καιρό δούλευε κανονικά.

Εκτός και εάν δεν της επιτρέπει η Forthnet να συνδέεται απευθείας. Να επισημάνω ότι η Forthnet συνδέεται απευθείας με την HOL. Αυτή γιατί το κάνει??

aa144
01-03-08, 23:22
Υπάρχει το AIX, και υπάρχει και το αντί-AIX για τους αιρετικούς. Ο λόγος πάντως είναι καθαρά οικονομικός, κόβουν από όπου μπορούν (όπως όλοι εξάλλου).

MNP-10
02-03-08, 07:02
Για να εχουν κλεισει μονο το outgoing -> forth, πρεπει να εχουν δυσαναλογο outgoing traffic προς το ελληνικο internet μαλλον λογω συμφωνιων με εταιριες που εχουν FTTB ή πολλους p2p seeders - απλα με ορους AIX αυτο κοστιζει. Οποτε πιθανον δρομολογουν μερος του outgoing μεσω εξωτερικου για να μην πιτωσει το aix link.

Αν ομως οι ελληνικοι παροχοι κανανε peerings μεταξυ τους με ιδιοκτητες ινες, θα ηταν game over. Καθεται τωρα πχ και στελνει η HOL προς Forthnet μεσω εξωτερικου.. απιστευτα πραγματα. Βεβαια το ακομα πιο απιστευτο ειναι οτι δε συμφερει και πολυ η αναβαθμιση για το εγχωριο (indirect μεσω AIX) peering.

WhitetigerGr
02-03-08, 15:10
Η άποψη σου μου ακούγετε πολύ λογική. Πρέπει όμως να επενδύσει στην ποιότητα , γιατί έτσι θα προσεκλίσει πολλούς εταιρικούς πελάτες και πολλούς Gamers που τους ενδιαφέρει μόνο το πολύ χαμηλό Ping και αυτήν την στιγμή οι περισσότεροι πάνε στην Forthnet και την Οτενετ.

aa144
02-03-08, 18:48
Για ping, μόνο Forthnet, και σίγουρα όχι Hol.

WhitetigerGr
19-03-08, 07:41
Τελικά σήμερα παρατήρησα ότι τα connections Hol--->Forthnet περνούν μέσα από το AIX.GR..
Επιτέλους!!!!!!!!!!!!! το ping μειώθηκε δραματικά.
Συμπέρασμα: ΕΑΝ ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....

Έτσι για να είμαστε επίκαιροι με τις εξελίξεις..:oneup:

billgout
19-03-08, 12:57
Πιθανόν δεν πέτυχε, απλά έτυχε.....
Εκτός και αν έχουμε καμία εξέλιξη, οπότε λογικά οι συμφορουμίτες που εργάζονται στη HOL να μας πουν κάτι.
Αν όντως υπάρχει οριστική λύση τότε :oneup:

Stefanos83
19-03-08, 17:44
Τελικά σήμερα παρατήρησα ότι τα connections Hol--->Forthnet περνούν μέσα από το AIX.GR..
Επιτέλους!!!!!!!!!!!!! το ping μειώθηκε δραματικά.
Συμπέρασμα: ΕΑΝ ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ....

Έτσι για να είμαστε επίκαιροι με τις εξελίξεις..:oneup:

Ισχυει οτι παει μεσω AIX . Αλλα γιατι και πως αγνωστο και σε μενα . Παντως καλη και ευπρόσδεκτη αλλαγη .

snakeye
19-03-08, 19:02
Επιτρέψτε μου μια θεωρία συνομωσίας σχετικά με την HOL και το AIX.

Εδώ και πολύ καιρό στις συνδέσεις της HOL μέσω του AIX για κάποιο περίεργο λόγο κόβονται (μάλλον είναι blacklist) οι πόρτες 2934,2935 και πολύ πιθανόν και κάποιες άλλες που όμως δεν έχω δοκιμάσει. Να αναφέρω εδώ ότι κατά την δρομολόγηση προς το εξωτερικό οι παραπάνω πόρτες λειτουργούν κανονικά.

Γιατί λοιπόν μπορεί να συμβαίνει αυτό ?

Μήπως λοιπόν η HOL θεωρεί ότι κάποια προγράμματα p2p κάνουν χρήση των παραπάνω πορτών και θέλει με αυτό τον τρόπο αθόρυβα να κόψει traffic μέσω του AIX γιατί δεν την συμφέρει οικονομικά με δεδομένο ότι δεν έχει τον ίδιο περιορισμό για κίνηση προς το εξωτερικό ?

Υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν έχει black list και άλλες πόρτες ?

Πάντως εμένα μου μυρίζει traffic shaping η όλη ιστορία με την διαφορά ότι αφορά μόνο τον AIX και φυσικά είναι κάτι που δεν γίνετε αντιληπτό από τους πολλούς χρήστες μια και όσοι χρησιμοποιούν p2p δεν τους ενδιαφέρει αν συνδέονται με έλληνες αφού υπάρχουν διαθέσιμες πολλές συνδέσεις.

andreasermones
19-03-08, 19:12
ε αν το κανει κ αυτο τι να πω.....αν και για να αναβαθμισεις το ΑΙΧ σιγουρα θες χρηματα αλλα ποτε θα αποφασισουν να κανουν την κινηση ε???αντε γιατι σιγα σιγα με τις αυξησεις των συνδρομητων και τις νεες ταχυτητες και τιμες γεμισαμεεεε

MNP-10
20-03-08, 03:03
Πάντως εμένα μου μυρίζει traffic shaping η όλη ιστορία με την διαφορά ότι αφορά μόνο τον AIX και φυσικά είναι κάτι που δεν γίνετε αντιληπτό από τους πολλούς χρήστες μια και όσοι χρησιμοποιούν p2p δεν τους ενδιαφέρει αν συνδέονται με έλληνες αφού υπάρχουν διαθέσιμες πολλές συνδέσεις.

Αλλο το κλεισιμο ports και αλλο το TS - ακομα και αν το κλεισιμο πορτς γινεται για να στοχοποιηθουν p2p.

Εξ'αλλου αυτα τα 2 πορτς δεν ειναι καίρια για κανενα p2p, απ'οσο ξερω τουλαχιστον. :hmm:

snakeye
20-03-08, 10:38
Αλλο το κλεισιμο ports και αλλο το TS - ακομα και αν το κλεισιμο πορτς γινεται για να στοχοποιηθουν p2p.

Εξ'αλλου αυτα τα 2 πορτς δεν ειναι καίρια για κανενα p2p, απ'οσο ξερω τουλαχιστον. :hmm:

Αυτά τα 2 port έχω δοκιμάσει γιατί τα χρησιμοποιεί ένα game για online σύνδεση αλλά πώς γνωρίζουμε ότι δεν έχουν κόψει και άλλα ?

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το δοκιμάσουμε ?

Διαφορετικά τί νόημα θα είχε μια τέτοια κίνηση από πλευρά της HOL την στιγμή μάλλιστα που τουλάχιστον 3 συνδρομητές έχουν αναφέρει το πρόβλημα και εδώ και 3 μήνες δεν έχουν κάνει τίποτα με αποτέλεσμα οι 2 να φύγουν και σκέφτομαι σοβαρά να τους ακολουθήσω και εγώ ?

MNP-10
20-03-08, 15:27
Αυτά τα 2 port έχω δοκιμάσει γιατί τα χρησιμοποιεί ένα game για online σύνδεση αλλά πώς γνωρίζουμε ότι δεν έχουν κόψει και άλλα ?

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το δοκιμάσουμε ?

Διαφορετικά τί νόημα θα είχε μια τέτοια κίνηση από πλευρά της HOL την στιγμή μάλλιστα που τουλάχιστον 3 συνδρομητές έχουν αναφέρει το πρόβλημα και εδώ και 3 μήνες δεν έχουν κάνει τίποτα με αποτέλεσμα οι 2 να φύγουν και σκέφτομαι σοβαρά να τους ακολουθήσω και εγώ ?

Καλα μη σε εκπλησσει οτι δεν εχουν κανει τιποτα - εδω δε προλαβαινουν να βγαλουν εις περας την απαραιτητη δουλεια.. οι 3 gamers ειναι ισως "χαμηλοτερης προτεραιοτητας". :whistle:

Για τα ports, πρεπει να τεσταρεται το συγκεκριμενο αλλα θελει servers ή χρηστες σε τουλαχιστον αλλους 2 isp ωστε οταν στελνεις / παιρνεις πακετα ανα port να εισαι σιγουρος οτι δεν κοβει ο αλλος ISP τις πορτες, αλλα ο δικος σου. Ετσι πχ εχεις προβλημα στο HOL=> OTENET με ενα πορτ και δεν εχεις με HOL => Forthnet, τοτε δεν ειναι θεμα HOL, αλλα OTENET. Δλδ απομονωνεις την αιτια.

Stefanos83
20-03-08, 16:59
Αυτά τα 2 port έχω δοκιμάσει γιατί τα χρησιμοποιεί ένα game για online σύνδεση αλλά πώς γνωρίζουμε ότι δεν έχουν κόψει και άλλα ?

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το δοκιμάσουμε ?

Διαφορετικά τί νόημα θα είχε μια τέτοια κίνηση από πλευρά της HOL την στιγμή μάλλιστα που τουλάχιστον 3 συνδρομητές έχουν αναφέρει το πρόβλημα και εδώ και 3 μήνες δεν έχουν κάνει τίποτα με αποτέλεσμα οι 2 να φύγουν και σκέφτομαι σοβαρά να τους ακολουθήσω και εγώ ?

Κατα την γνώμη μου είναι ασχετα τα 2 ports αυτα με το P2P και με το traffic shaping . Και στην τελικη ειναι χαζο να κλειδώσουν ενα port για P2P γιατι ειναι 5 λεπτων δουλειά να βάλεις αλλο . Οσο για το traffic shapping δεν εχει παρατηρηθεί κατι τέτοιο . Καταλαβαίνω την ξενέρα σου για το game αλλα να μην λεμε και πραγματα τελειως αβασιμα .

snakeye
20-03-08, 22:35
Τελικά φαίνετε ότι οι gamer είναι ένα παρεξηγημένο είδος το οποίο δεν αξίζουν την προσοχή των provider λές και δεν πληρώνουν.

Κουράστηκα πλέον να προσπαθώ να βγάλω άκρη με το θέμα και όλοι να μου κολούν την ρετσινιά του gamer λές και δεν έχω δικαιώματα.

Θα γυρίσω στον Οτε λοιπόν να ησυχάσω. Κρίμα δεν περίμενα τέτοια απαξίωση. Οσο ασχολούμε δίνω στα λαμόγια αξία.

MNP-10
21-03-08, 00:07
Τελικά φαίνετε ότι οι gamer είναι ένα παρεξηγημένο είδος το οποίο δεν αξίζουν την προσοχή των provider λές και δεν πληρώνουν.

Αν οι παροχοι ηταν σοβαροι, θα επρεπε να ειναι πολυ προσεκτικοι ειδικα με τους gamers οι οποιοι ειναι low-bandwidth users. Εχουν εξεζητημενες αναγκες (low latency) αλλα κατα κανονα ειναι πολυ οικονομικοι λογω του οτι το gaming δεν απαιτει σοβαρο bandwidth.

Αν το διαβαζουν, ελπιζω να επιληφθουν επι του θεματος.

sdikr
21-03-08, 00:15
Αν οι παροχοι ηταν σοβαροι, θα επρεπε να ειναι πολυ προσεκτικοι ειδικα με τους gamers οι οποιοι ειναι low-bandwidth users. Εχουν εξεζητημενες αναγκες (low latency) αλλα κατα κανονα ειναι πολυ οικονομικοι λογω του οτι το gaming δεν απαιτει σοβαρο bandwidth.

Αν το διαβαζουν, ελπιζω να επιληφθουν επι του θεματος.

αυτό θέλει TS για να γίνει

η στα γαλλικά QOS

MNP-10
21-03-08, 00:17
Οχι δε λεω για το latency, το low latency το εξασφαλιζεις με επαρκεια κυκλωματων (δεν εχει προβλημα η hol) αλλα εδω το θεμα ειναι τα 2 κλειστα πορτς που τον βασανιζουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.