PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες συγχρονισμού...η γνώμη σας.



grgz
01-03-08, 17:16
Είμαι στην HOL από τότε που είχα αγοράσει πακέτο broadband pack 512 και σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονο μέχρι αυτή τη στιγμή.

Ποιό είναι το πρόβλημα τώρα...

Πριν αλλάξει ο χρόνος έβλεπα συνεργεία στην περιοχή μου να σκάβουν και να περνούν οπτική ίνα.
Ωραία σκέφτηκα,τα ιδιόκτητα δίκτυα φτάνουν στην περιοχή μας.

Μέχρι πρόσφατα τα ιδιόκτητα δίκτυα των ISP έφταναν μέχρι τον Σταυρό Αγίας Παρασκευής.

Πράγματι μετά από μερικές ημέρες έλαβα ένα email από την HOL που με πληροφορούσε ότι λόγω αναβάθμισης του δικτύου τους θα μεταφερόμουν στο δικό τους δίκτυο πλέον και η ταχύτητά μου θα αναβαθμιζόταν δωρεάν στα 4Mbits download και 768 upload όπως και έγινε.

Βέβαια ας σημειωθεί ότι το Fritz ποτέ δεν κλείδωσε επάνω από τα 4 αλλά πάντα σε 3,5 περίπου,μέγεθος το οποίο μεταβάλεται δυναμικά.

Δηλαδή ενώ έχω π.χ. κλειδώσει στα 3.5Mbps αργότερα κοιτώντας το βλέπω ότι έχει μειωθεί στα 2990 χωρίς να έχει γίνει disconnect.

Έχοντας γλυκαθεί από τις μεγαλύτερες ταχύτητες επικοινώνησα μαζί τους και ρώτησα αν μπορώ να αναβαθμίσω την σύνδεση στα έως 24Mbps.

Η απάντηση ήταν ότι βεβαίως και μπορώ και έτσι έκανα τη σχετική αίτηση στα μέσα Ιανουαρίου.

Όμως τώρα τέλος Φεβρουαρίου δεν έχω δει καμμία μα καμμία διαφορά στην ταχύτητά μου.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους και μιλώντας με κάποιον εμφανώς άσχετο μου απάντησε ότι η αναβάθμιση έχει γίνει και ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου και δεν πρόκειται ποτέ να δω μεγαλύτερες ταχύτητες.

Εγώ όμως ρωτάω...δεν θα έβλεπα έστω και μία απειροελάχιστη διαφορά αν με είχαν αναβαθμίσει;
Τουλάχιστον το upload δεν θα είχε γίνει 1Mbps;

Ας σημειωθεί ότι έχω δοκιμάσει και με ένα USRobotics 9108 το οποίο συγχρονίζει ακόμα χαμηλότερα και δείχνει line attenuation στο receive direction 55db.

Τώρα πέρα από την προβληματική γραμμή μου εγώ πιστεύω ότι το dslam που είμαι συνδεδεμένος δεν πάει επάνω από 4Mbps.

Παραθέτω τα στατιστικά του Fritz και περιμένω τη γνώμη σας.:)

player74
01-03-08, 18:28
απο την στιγμη που στην 4αρα συγρονιζες χαμηλοτερα δεν μπορεις να περιμενεις πολλα σε ανωτερη ταχυτητα-προφιλ.
τα στατιστικα σου ειναι χαλια. το att που αναφερεις καθολου καλο, και ταυτοχρονα εχεις και χαμηλο snr.
εχε υποψιν σου οτι σε καθε αναβαθμιση το snr πεφτει.
αποσυνδεσεις μπορει να μην εχεις καταλαβει ωστοσο μπορει να μην γινονται αισθητες.
παρακολουθησε την ip σου αν αλλαζει.

grgz
01-03-08, 19:47
τα στατιστικα σου ειναι χαλια. το att που αναφερεις καθολου καλο, και ταυτοχρονα εχεις και χαμηλο snr.
εχε υποψιν σου οτι σε καθε αναβαθμιση το snr πεφτει.
αποσυνδεσεις μπορει να μην εχεις καταλαβει ωστοσο μπορει να μην γινονται αισθητες.
παρακολουθησε την ip σου αν αλλαζει.

Το ξέρω.Η ip δεν αλλάζει.

aa144
01-03-08, 23:28
Μια γραμμή που πιάνει 3.5 δεν θα πιάσει παραπάνω επειδή πήραμε πακέτο 8 ή 16 ή 24 ή 124. Ο περιοριστικός παράγοντας στην περίπτωση αυτή δεν είναι το πακέτο, αλλά τα φυσικά στοιχεία της γραμμής που πιάνει 3.5 οπότε καταρχήν έπρεπε να εξεταστούν τα στατιστικά της γραμμής και το γράφημα πριν την οποιαδήποτε αναβάθμιση σε πακέτο, εκτός και αν η αναβάθμιση δεν έχει κόστος, οπότε θα λειτουργεί ακριβώς το ίδιο. Αν όμως έχει επιπλέον κόστος, τότε καλύτερα να πάρεις ένα πιο οικονομικό πακέτο.

Πόσο μακρυά υπολογίζεις να είσαι (στο περίπου) από το Α/Κ της περιοχής σου;

grgz
02-03-08, 17:30
Πρόσεξε να δεις,εγώ πριν πλήρωνα 21,50€ το μήνα ενώ μετά την "αναβάθμιση" σε Hibox δίνω 17,50€.

Τώρα βέβαια αν δω ότι δεν πρόκειται να ανέβω πιο πάνω θα προβώ σε υποβάθμιση του πακέτου.

Η απόστασή μου από το κέντρο πρέπει να είναι γύρω στα 1700 μέτρα.

aa144
02-03-08, 18:59
Αν είσαι τόσο κοντά, τότε το πρόβλημα προέρχεται από παρεμβολές κυρίως, από άλλες γραμμές με DSL κοντά στη δική σου (μέσα στο καλώδιο, όχι στην ίδια γειτονιά απαραίτητα).

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

grgz
02-03-08, 19:30
Το θέμα είναι εγώ τι μπορώ να κάνω;:hmm:

aa144
02-03-08, 19:37
Εκτός από πακέτο 6/1, το μόνο άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να επιθεωρήσεις τη γραμμή σου σε όση διαδρομή έχεις πρόσβαση, συνήθως μέχρι τον κατανεμητή, και να κολλήσεις με καλάϊ την κάθε μηχανική σύνδεση που θα βρεις στη διαδρομή αυτή. Επίσης να κόψεις την κάθε διακλάδωση στη γραμμή, ώστε να ακολουθεί πορεία προς το ρούτερ χωρίς μηχανικές συνδέσεις και χωρίς διακλαδώσεις.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα δεις κάποια μεγάλη βελτίωση με αυτά, αλλά αν δεν τα κάνεις δεν θα ξέρεις αν το πρόβλημα είναι σε σημείο που έχεις πρόσβαση. Ο στόχος σου είναι να μην έχεις λάθη Loss of Signal.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 5 Seconds later........

Και βέβαια, αν έχεις μέσον στον ΟΤΕ, μπορείς να ζητήσεις άλλο ζεύγος.

grgz
02-03-08, 20:11
Θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο UTP έως το κουτί και την κολώνα αν και νομίζω ότι δεν θα κάνω τίποτα.

Μέσον στον ΟΤΕ κανείς;:whistle:

aa144
02-03-08, 20:15
Αν δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο, θα αποσυνδέσεις το παλιό καλώδιο από τον κατανεμητή, δεν θα τα έχεις και τα δυο. Επίσης, στο UTP θα χρησιμοποιήσεις μόνο ΕΝΑ ζεύγος.

Stefanos83
02-03-08, 21:24
Πρόσεξε να δεις,εγώ πριν πλήρωνα 21,50€ το μήνα ενώ μετά την "αναβάθμιση" σε Hibox δίνω 17,50€.

Τώρα βέβαια αν δω ότι δεν πρόκειται να ανέβω πιο πάνω θα προβώ σε υποβάθμιση του πακέτου.

Η απόστασή μου από το κέντρο πρέπει να είναι γύρω στα 1700 μέτρα.

Δεν αξίζει να το αλλάξεις το πακέτο για οικονομικούς λόγους τουλάχιστον . Και στα 6mbit να πας η χρέωση είναι η ίδια , 17,97ε .

grgz
03-03-08, 01:37
Αν δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο, θα αποσυνδέσεις το παλιό καλώδιο από τον κατανεμητή, δεν θα τα έχεις και τα δυο. Επίσης, στο UTP θα χρησιμοποιήσεις μόνο ΕΝΑ ζεύγος.

Ναι το γνωρίζω, ευχαριστώ.:)



Δεν αξίζει να το αλλάξεις το πακέτο για οικονομικούς λόγους τουλάχιστον . Και στα 6mbit να πας η χρέωση είναι η ίδια , 17,97ε .

Το είδα φίλε μου...

Πέντε πάνω πέντε κάτω τελικά λιγότερα από πριν πληρώνω.:p

pavlos13
03-03-08, 15:44
Φίλε grgz και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.. Είμαι στη HOL από το broadband pack 512 με αναβάθμισαν στα 4 ΜΒ και πρόσφατα έκανα αναβάθμηση στα 24 ΜΒ.
Η μόνη διαφορά στην γραμμή μας είναι ότι έχω attenuation 33 και snr 10 αλλά και εμένα συγχρονίζει χαμιλα .Στα 4 ΜΒ συνήθως.
Έχω παρατηρήσει το εξής όμως .
Όταν κάνω restart to fritz συνήθως συγχρονίζω στα 2 ΜΒ αλλά μετά από 2- 3 -5 restart καταφέρνω και συγχρονίζω γύρο στα 5,5 – 6,5 ΜΒ .
Το πρόβλημα είναι ότι πάλι το download ποτέ δεν ξεπερνά τα 350-380 .Δήλωσα βλάβη στην HOL και με πήραν από τον ΟΤΕ και με ρώτησαν αν έχω πρόβλημα με το τηλέφωνο…..ότι να΄ναι… Δεν τα παρατάω όμως. Υπομονή και επίμονη χρειάζεται.

Εσύ τουλάχιστον έχεις ψηλότερο upload

aa144
03-03-08, 15:46
Στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής σου και το γράφημα του ΦΡΙΤΣ.

grgz
03-03-08, 20:42
Έχω παρατηρήσει το εξής όμως .
Όταν κάνω restart to fritz συνήθως συγχρονίζω στα 2 ΜΒ αλλά μετά από 2- 3 -5 restart καταφέρνω και συγχρονίζω γύρο στα 5,5 – 6,5 ΜΒ .

Εγώ δυστυχώς σε κάθε restart συγχρονίζω χαμηλότερα...:sorry:

Πάρε ένα τωρινό γιατί μόλις τώρα το άνοιξα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.