PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή στατιστικών συγχρονισμού



kourkos
02-03-08, 00:58
καλησπερα σας και καλο μηνα

θελω να ρωτησω το εξης .....

ειχα στην αρχη το speedtuch 516 και τωρα το Philips το ασυρματο

με το 1ο ειχα καθαρη 18,071Kbps και Noise margin 9 -13,5

με το Philips την 1η μερα ειμαι στα 16571 και 1011 και Noise margin 9-11.....μετα απο 1-2 μερες βλεπω οτι ειμαι στα 16035 και 865 κ Noise Margin 9-9.....βλεπω ξανα τωρα κλαι βλεπω οτι ειμαι σε 16012 και 999 και Noise Margin 9-10

ειναι φυσιολογικο αυτο δλδ ;

ετσι θα γινεται παντα ;

σε τι οφειλετε δλδ αυτο ;

ρωταω επειδη δεν κατεχω το σπορ

σας ευχαριστω

zeta
02-03-08, 02:41
έχω και εγω μια παρόμοια απορία. Έχω το zyxel 660,pstn. το έχω σίγουρα πάνω από 3 χρόνια, από τότε που έβαλα dsl. το noise margin ειναι φυσιολογικό να αλλάζει.
Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση είναι ότι τόσα χρόνια το attenuation ήταν 29, και εδώ και 15 μέρες περίπου είναι 27. Τι έγινε, πήγα πιο κοντά στο dslam?

cmos
02-03-08, 02:55
πιθανές αλλαγές στο firmware των dslam αλλά κα άλλοι παράγοντες ή ρυθμίσεις από την πλευρα'του ΟΤΕ είναι δυνατόν να κάνουν τα modem σας να αλλάζουν ελαφρώς την υπολογιζόμενη εξασθένιση
Ειδικά στην πρωτη περίπτωση του φίλου παραπάνω φαίνεται να υπάρχει θόρυβος στις χαμηλές συχνότητες στη γραμμή σου για αυτό και το upload δεν τερματίζει στο 1024
Το να αλλάζει ελαφρώς το noise margin πάντως είναι φυσιολογικό (υγρασία - θόρυβος ανάλογα την ώρα της ημέρας κ.λ.π.)

zeta
02-03-08, 03:02
ευχαριστώ!! (απλά μου έκανε εντύπωση, τρία χρόνια κολλημένο στα 29, και εδώ και 15 μέρες σταθερά στα 27.)

(τώρα τσέκαρα πάλι, και βλέπω ότι ανέβηκε και το snr. πάντα ήταν 24, και κάποιες φορές έπεφτε στο 22, και τώρα διαπίστωσα ότι είναι στο 28. Κάτι κάνανε προφανώς, βελτιώνουν τις γραμμές. εγώ βέβαια πάροχο έχω το ΤΕΕ, το οποίο θα με αναβαθμίσει σε 15 μέρες (και μετά) σε 24, λέτε να άρχισαν εργασίες τώρα?)

οπότε ενημέρωσα και το προφίλ μου με τα νέα στοιχεία!!!!!

kourkos
02-03-08, 03:57
μαλιστα

σας ευχαριστώ ... άρα να μην ανησυχώ γιατί ειναι σύνηθες φαινόμενο και λογικό .... άρα αυτό δλδ θα το βλέπω να αλλάζει πάντα

:clap::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.