PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλια συνδεση DP 24 - καμμια ελπιδα?



Σελίδες : [1] 2

akatsim
02-03-08, 13:08
Προσφατα εβαλα 24αρα συνδεση HOL DP. Βρισκομαι Πεντελη. Απο οσο διαβασα και ειδα απο αλλους φιλους, η συνδεση μου ειναι χαλια. Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι για να βελτιωθει η κατασταση? Σας παραθετω τις εικονες απο το fritz.

Οποια βοηθεια, ευπροσδεκτη. Ευχαριστω προκαταβολικα.

aa144
02-03-08, 13:31
Πακέτο 6/1 για οικονομία.

magicdek
02-03-08, 13:58
Δεν νομιζω να του επιτρεψουν να χαμηλωσει το πακετο του χωρις καποια επιβαρυνση.

Οντως , ισως επρεπε να περασεις για ενα μηνα απο το 6/1 να δοικιμασεις την γραμμη σου και μετα να ζητησεις αναβαθμιση.

aa144
02-03-08, 14:09
Με τις συνθήκες που υπάρχουν στη γραμμή του, μπορεί να πάει στο 6 χωρίς να πληρώσει τίποτε, αφού με τη γραμμή του δεν έχει δυνατότητα ούτε για 4. Αρκεί βέβαια να το ζητήσει (πιεστικά ενδεχομένως).

nm96027
02-03-08, 14:12
Ο aa14 εχει δικιο: πρεπει να παει στα 6/1 και θα του κανουν απο την hol.

magicdek
02-03-08, 14:15
Απο fritz δεν ξερω και πολλα αλλα με 53 db att δεν θα επρεπε να συγχρονιζει γυρω στα 6 τουλαχιστον?Iσως υπαρχει καποια αλλη βλαβη.Μου φαινεται πολυ παραξενο να συγχρονιζει τοσο χαμηλα!

Αν συνδεσει το ρουτερ κατ'ευθειαν στον τοιχο ισως να μειωθει αισθητα το att.




Αν ζητησει να παει σε καποιο αλλο dslam που ειναι πιο κοντα του?

aa144
02-03-08, 14:19
Εξαρτάται και από το τι κάνουν οι διπλανές γραμμές, επίσης το γράφημά του δείχνει παρεμβολή από Upload σε Annex B από διπλανή γραμμή.

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

magicdek
02-03-08, 14:22
Εννοεις οτι του κλεβει καποιος την συνδεση , αν ειναι ασυρματα συνδεδεμενος?

jacobgr
02-03-08, 14:24
Απο εδώ (http://www.hol.gr/files/ΑΙΤΗΣΕΙΣ/hol_double-play_appl_form_gr.pdf) οχι μόνο μπορεί να τους ζητήσει αζημείως να κατεβάσουν ταχύτητα αλλα και να φύγει εντελώς.

aa144
02-03-08, 14:27
Εννοεις οτι του κλεβει καποιος την συνδεση , αν ειναι ασυρματα συνδεδεμενος?

Όχι δεν εννοώ ότι του κλέβει κάποιος κάτι, όμως οι διπλανές γραμμές που κινούνται παράλληλα σε μεγάλες αποστάσεις προκαλούν φαινόμενα αμοιβαίας επαγωγής, κοίτα το σχήμα και θα καταλάβεις.

Πύρρος
02-03-08, 14:50
Απο fritz δεν ξερω και πολλα αλλα με 53 db att δεν θα επρεπε να συγχρονιζει γυρω στα 6 τουλαχιστον?Iσως υπαρχει καποια αλλη βλαβη.Μου φαινεται πολυ παραξενο να συγχρονιζει τοσο χαμηλα!

Πολύ δύσκολα έως επιστημονική φαντασία τα 6Mb στα 53 att. To Θεωρητικό μέγιστο είναι 4μιση, και η HOL έχει αυτοπεριοριστεί σε μεγαλύτερο SNR από το συνηθισμένο -> κάπως μικρότερες ταχύτητες.


Ισως έχεις μια μικρή βελτίωση με άλλο modem (που θα σου επιτρέπει πχ να αλλάξεις σε g.dmt ή να πειράξεις το SNR). Γενικά όμως, αν το 53ρι προέρχεται από απόσταση και όχι κάτι άλλο (καλώδια σπιτιού, βραχυκύκλωμα, βουντού, προβληματικό φίλτρο/συσκευή), δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.


Εννοεις οτι του κλεβει καποιος την συνδεση , αν ειναι ασυρματα συνδεδεμενος?

Οχι, για crosstalk λέει.

akatsim
02-03-08, 15:26
Μου φτιαξατε τη μερα :cry: Δοκιμασα και το ρουτερ κατευθειαν, καμμια διαφορα.

Ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις. Θα δω και την καλωδιωση μηπως γινει τιποτα απο εκει, αλλα δεν τρεφω και μεγαλες ελπιδες.

aa144
02-03-08, 18:52
Κάτι λίγο μπορείς να κερδίσεις αν επέμβεις στα καλώδια, μιας και έχεις λάθη Loss of Signal, όμως είσαι πολύ μακρυά και αυτό δεν αλλάζει.

Επειδή ένα τόσο μακρύ καλώδιο έχει στη διαδρομή μπαλώματα, αν τα λάθη Loss of Signal προέρχονται από εκεί, τότε πάλι δεν μπορεί να υπάρξει βελτίωση.

Όμως και η ταχύτητα που πιάνεις, πριν από μερικά χρόνια ήταν εντελώς άπιαστη, δουλεύαμε με 10 φορές λιγότερο και ήμασταν και πολύ ευχαριστημένοι.

WeReWolF
03-03-08, 11:41
Φίλε akatsim κουράγιο..
Αντιμετωπίζω πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα, απλά έχω χαμηλότερο att(40).
Έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ με την HOL(που να μην εργαζόμουν στον ίδιο όμιλο!), που πια έχω σταματήσει να ασχολούμαι και περιμένω τις PSTN μήπως και δώ λίγο φώς στο τούνελ.
Συγχρονίζω στα 5 εώς 6-6.5 maximum και τα προβλήματά μου ξεκίνησαν όταν πέρασα τον Νοέμβριο από την 4αρα(η οποία έπαιζε κανονικά) σε Double Play.
Έχω φτάσει στο σημείο να βάλω διακοπτάκι στο καλώδιο ρεύματος πριν το fritz για να το ανοιγοκλείνουν οι δικοί μου όταν λείπω από το σπίτι..
Κάνει συνέχεια timeouts, χάνονται πακέτα και πέφτει συνέχεια η γραμμή(και σχεδόν πάντα δεν το 'καταλαβαίνει' και παραμένει ενεργή).
Η κλασική δικαιολογία είναι ότι για όλα ..'φταίει ο ΟΤΕ'! Η γραμμή, ο χαλκός και τα σχετικά.
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος σε τέτοια περίπτωση? Έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από τον έλεγχο του κατανεμητή.
Δεν θα έπρεπε να το προσφέρει η HOL αυτό? Από την στιγμή που υπόσχεται μια υπηρεσία που θα λειτουργεί σωστά, γιατί δεν προσπαθεί να παράσχει αυτά που υπόσχεται?
Γιατί να βρίσκουμε για τα πάντα δικαιολογίες και να τα ρίχνουμε στον OTE? Είναι τόσο δύσκολο να στείλει έναν τεχνικό να τσεκάρει ποιό είναι το πρόβλημα?
Τους είπα ότι είμαι διατεθιμένος και να τους πληρώσω αν είναι να διορθωθεί το πρόβλημα.
Α και εννοείτε ότι δεν τίθεται θέμα απόστασης αφου μένω το πολύ 1.5km από το DSLAM Αμαρουσίου..

aa144
03-03-08, 13:37
Στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής και το γράφημα (εδώ, όχι στη Hol).

WeReWolF
05-03-08, 17:40
Σόρρυ για το καθυστερημένο post αλλά ήμουνα στην δουλειά..

aa144
05-03-08, 17:59
Μπορείς καταρχήν να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ, αν πιάνεις περίπου την ίδια ταχύτητα τότε πάμε στο δεύτερο στάδιο.

Θα χρειαστεί να θυσιάσεις ένα μέρος της ταχύτητας που πιάνεις, για να έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα. Έχεις πάρει (κακώς) πακέτο έως 24, αλλά και σε έως 6 να ήσουνα επειδή δεν πιάνεις ούτε τόσα, δεν θα έβλεπες διαφορά στην απόδοση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας σε ADSL2 οπότε θα χάσεις λίγο ακόμα και θα είσαι πιο σταθερός.

Όλα τα παραπάνω, αφού δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ πρώτα.

Υπάρχει και μια πιο ριζική λύση, αν έχεις μέσον στον ΟΤΕ, ζήτα άλλο ζεύγος, μπορεί να είναι καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα.

WeReWolF
06-03-08, 11:16
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα δοκιμάσω να κάνω όλα αυτά που λές και θα επανέλθω.
Γράφεις ADSL2, μάλλον εννοείς downgrade σε ADSL?
Γίνεται κάτι τέτοιο?
Όταν το πήρα ήμουνα ήδη στο ιδιόκτητο της HOL(με 4άρα) με την διαφορά ότι δεν είχα κανένα από τα τωρινά προβλήματα.
Και πήγα σε DP για να γλιτώσω από τα πάγια του ΟΤΕ και γιατί θα πλήρωνα τα ίδια και λιγότερα με πριν..
Τι είδους βύσμα χρειάζεται στον ΟΤΕ? Ζητάω απλά αλλαγή ζεύγους? Και πως ακριβώς μπορεί αυτό να διορθώσει την κατάσταση? Θέμα χαλκού/κακής γραμμής δεν τίθεται?
Γιατί απόσταση σίγουρα δεν είναι.

aa144
06-03-08, 11:43
Μπορεί να είναι πρόβλημα του ζεύγους, οπότε με αλλαγή θα δεις ενδεχομένως μεγάλη διαφορά, αυτό σχετίζεται ακόμα και με τη φυσική θέση του ζεύγους μέσα στο καλώδιο δεκάδων ζευγών που φεύγει από το Α/Κ και τις γειτνιάσεις του ζεύγους με άλλα ζεύγη μέσα στο καλώδιο. Αν μπορείς κάντο.

Τώρα είσαι σε ADSL2+, δοκίμασε να πας σε ADSL2, και μετά αν δεν πιάνει ούτε αυτό, πας και σε ADSL.

Με τα στοιχεία της γραμμής ως έχει τώρα, πράγματι στα 4 θα ήσουνα σταθερός, αλλά θα δεχτεί η Hol να σε βάλει σε τέτοιο προφίλ που δεν είναι διαθέσιμο σε 2play; Μπορείς να το ζητήσεις, ουσιαστικά αυτό που θέλεις είναι να δημιουργήσεις ένα περιθώριο ασφαλείας ανάμεσα στο Attainable data rate και στο ATM data rate, αυτό πρέπει να πάει στα 4 και έτσι θα το ζητήσεις, να πάει το ATM data rate στα 4.

Βέβαια όλα αυτά αν δεν έχεις τρόπο να αλλάξεις ζεύγος.

WeReWolF
11-03-08, 15:04
Πήγα από HOL, άλλαξα επι τόπου το fritz με καινούργιο αλλά παρ'ότι στην αρχή μου φάνηκε ότι κάτι άλλαξε προς το καλύτερο(πιθανότατα επειδή είχε συγχρονίσει στα 5 παρά), στο επόμενο reset άρχισαν τα ίδια..
Για αλλαγή ζεύγους δύσκολο απ'ότι ρώτησα, οπότε μάλλον προσανατολίζομαι προς την λύση του downgrade. Απ'ότι βλέπω είσαι κι εσύ στο 6άρι προφίλ, γιατί έτσι? Με τέτοια stats δεν θα μπορούσες να παίζεις άνετα σε καλύτερα επίπεδα?
Το downgrade στα 6, συνεπάγεται με downgrade σε adsl2? 'Η απλά σου βάζουν κόφτη στα 6 όπως πχ με το 11 SNR? Γιατί δεν νομίζω να αλλάξει κάτι με τον κόφτη, αφού έτσι κι αλλιώς πολύ σπάνια συγχρονίζω πάνω από 6..
Ίσως να τους ζητούσα να ανεβάσουν τον κόφτη στο SNR? Σε 13-14.. Δεν ξέρω, κάτι που θα μου δώσει περισσότερη σταθερότητα. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

aa144
11-03-08, 15:13
Εγώ είμαι σε 6 γιατί είναι πιο φθηνό, και επειδή δεν χρειάζομαι παραπάνω, δεν κατεβάζω τίποτε από torrent ή rapidshare και τα παρόμοια, οπότε το 6 μου φτάνει και περισεύει να δώσω και στους γείτονες. Η γραμμή μου πάει μέχρι 18800. Οπότε στα 6 είμαι και σταθερός, που με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Το πακέτο 6 είναι σε ADSL2+. Στη δική σου περίπτωση όπως λες, αφού δεν πας πάνω από 6, καλύτερα σε ADSL2 και όσο πιάσει, είναι πολύ πιο αξιόπιστο και σταθερό από το ADSL2+.

Το πρώτο που θα δοκίμαζα θα ήταν το ADSL2, αλλαγή στο S/N ratio είναι πολύ πιο δραστική και μπορεί να σου κόψει πάρα πολύ, ενώ και πάλι θα έχεις διακυμάνσεις ανάλογα με την ώρα, άσε που είναι και πιο δύσκολο να στο φτιάξουν (σωστά) αυτό, ενώ το ADSL2 είναι απλό (για αυτούς) να το κάνουν σωστά, και το βλέπεις κιόλας, επίσης η μεταβολή είναι πολύ εύκολα αντιστρεπτή αν χρειαστεί και χωρίς να πρέπει να το κοιτάξει ο αρχιτεχνικός της εταιρίας π.χ. γιατί οι άλλοι δεν ξέρουν πως γίνεται ή δεν επιτρέπεται να το κάνουν.

nikoslykos
11-03-08, 22:07
η δικια μου γραμμη ειναι ενταξει λετε?
http://imageshack.gr/files/6cq7t8vx1dnt0fueqgsq.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=6cq7t8vx1dnt0fueqgsq.jpg)

Πύρρος
11-03-08, 22:09
η δικια μου γραμμη ειναι ενταξει λετε?



Εχεις άλλο modem να δοκιμάσεις εκτός του fritz;

Ελεγξε και τα κλασικά: φίλτρα, τηλέφωνα, πρίζες, καλώδια.

aa144
11-03-08, 22:26
η δικια μου γραμμη ειναι ενταξει λετε?
http://imageshack.gr/files/6cq7t8vx1dnt0fueqgsq.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=6cq7t8vx1dnt0fueqgsq.jpg)

Στείλε το γράφημα να δούμε τι γίνεται, αν και νομίζω έχεις Shared LLU σε Annex B, δηλαδή το χειρότερο δυνατό σενάριο για δεδομένη γραμμή.

nikoslykos
12-03-08, 16:07
μου ειχες δει και παλια το γραφημα...χαλια ειναι ασε λογο της ISDN...το attainable ειναι 12mbps..κατι μου λεει οτι με εχουν σε ADSL2 profile :hmm:

aa144
12-03-08, 16:08
Αυτό φαίνεται σίγουρα από το γράφημα, εξάλλου για να πιάσεις 12 σε ADSL2, χρειάζεσαι την "τέλεια" γραμμή, ούτε στο εργαστήριο δηλαδή. Μην ανησυχείς, σε ADSL2+ είσαι.

meletis_
13-03-08, 14:17
To line attenuation πρέπει να είναι κάτω από 35, με 40 και στα κυκλώματα της Ελλάδας δεν πιστεύω να περιμένεις να παίξεις καλά.
Δεν θα σχολιάσω το 53 dB.

Το γεγονός ότι δεν μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος - αλλαγή - επισκευή του χαλκού, κάτι που δεν είναι αρμοδιότητα της ΗΟΛ καθώς απλά το μισθώνει είναι ευθύνη του αγαπητού ΟΤΕ.

Θα μπορούσες να ζητήσεις τεχνικό στον χώρο σου, αν το πρόβλημα είναι στον χώρο σου να χρεωθείς την αποστολή.

Άσχετα με το πρόβλημα σου.
Πριν από μερικά χρόνια, είχαμε ταχυτήτες 56kbps-128kbps και ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι, Τώρα με 20 ευρό τον μήνα σου δίνεται πολλαπλάσια ταχύτητα.
Είναι πολλοί λίγοι χρήστες που γνωρίζουν πώς δουλεύει η aDSL και ακόμα λιγότεροι που μπορούν να εκμεταλευτούν το bandwidth που τους παρέχεται.
Καλό θα ήταν να είμαστε ρεαλιστές όσων αφορά την κατάσταση του δικτύου στην Αθήνα και Θεσσαλονική,των προσπαθειών που κάνει κάθε πάροχος για τους πελάτες του,τις επενδύσεις του στην επαρχία και την αδυναμία του ΟΤΕ να καλύψει τις ανάγκες των παρόχων.
Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση να θίξω κανέναν.

aa144
13-03-08, 15:50
Πριν από μερικά χρόνια, είχαμε ταχυτήτες 56kbps-128kbps και ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι, Τώρα με 20 ευρό τον μήνα σου δίνεται πολλαπλάσια ταχύτητα.
Είναι πολλοί λίγοι χρήστες που γνωρίζουν πώς δουλεύει η aDSL και ακόμα λιγότεροι που μπορούν να εκμεταλευτούν το bandwidth που τους παρέχεται.
Καλό θα ήταν να είμαστε ρεαλιστές όσων αφορά την κατάσταση του δικτύου στην Αθήνα και Θεσσαλονική,των προσπαθειών που κάνει κάθε πάροχος για τους πελάτες του,τις επενδύσεις του στην επαρχία και την αδυναμία του ΟΤΕ να καλύψει τις ανάγκες των παρόχων.
Φιλικά πάντα και χωρίς διάθεση να θίξω κανέναν.

Τώρα θα σου την πέσουν με αυτά που είπες, παλιά τα έγραφα κι εγώ, αλλά από το πολύ κράξιμο και διάφορα άλλα που μου έχουν σύρει εδώ μέσα, αναγκάστηκα να το κόψω.

dikal
13-03-08, 22:06
Τώρα θα σου την πέσουν με αυτά που είπες, παλιά τα έγραφα κι εγώ, αλλά από το πολύ κράξιμο και διάφορα άλλα που μου έχουν σύρει εδώ μέσα, αναγκάστηκα να το κόψω.

Ναι, το πακέτο 6/1 ακούγεται πιο ευχάριστα :)

gtettis
14-03-08, 01:12
Τώρα θα σου την πέσουν με αυτά που είπες, παλιά τα έγραφα κι εγώ, αλλά από το πολύ κράξιμο και διάφορα άλλα που μου έχουν σύρει εδώ μέσα, αναγκάστηκα να το κόψω.

Καλα τωρα εχουμε 2008 και σκεφτεστε τα 64kb και τα 128 τοτε ηταν απλα ντροπη τωρα ειναι λιγοτερη ντροπη οταν δεν εχουμε σταθερη adsl.
Οταν αλλοι εχουν περισσοτρη σταθεροτητα δεν μιλω για t1 και t2 αυτο ειναι ονειρο.

aa144
14-03-08, 02:03
Ντροπή, ξεντροπή, τα ίδια καλώδια είναι, και όσο περνάει ο καιρός σαπίζουν περισσότερο. Πως το είπαμε το ανέκδοτο; Σταθερότητα; Με ποιά καλώδια ακριβώς;

WeReWolF
02-04-08, 15:49
Καλησπέρα και πάλι..
Τελικά μετά από υπεράνθρωπες προσπάθειες κατάφερα να τους πείσω να μου κάνουν downgrade την γραμμή από ADSL2+ σε ADSL2.
Μαζί με αυτό βέβαια, θεώρησαν σωστό να βάλουν και κόφτη στην γραμμή(στα 6), χωρίς καν να με ενημερώσουν για κάτι τέτοιο.
Το θέμα είναι ότι η γραμμή για κανα δίωρο μετά την αλλαγή έπαιξε καλά, φαινόταν να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο(από θέμα σταθερότητας), αλλά για κακή μου τύχη όταν επέστρεψα στο σπίτι μετά από μερικές ώρες ανακάλυψα πως δεν συγχρόνιζα κάν!
Το router προσπαθεί όλη την ώρα να συγχρονίζει και δεν τα καταφέρνει ποτέ(από χθές το απόγευμα μέχρι τώρα ούτε μία φορά!), και το μόνο που κάνει είναι αυτό:

(αυτό γίνεται ανα 1-2 δευτερόλεπτα.. Training.. , Not plugged in, loopα συνέχεια αυτό το πράγμα)

dimstog
02-04-08, 17:30
Καλησπέρα και πάλι..
Τελικά μετά από υπεράνθρωπες προσπάθειες κατάφερα να τους πείσω να μου κάνουν downgrade την γραμμή από ADSL2+ σε ADSL2.
Μαζί με αυτό βέβαια, θεώρησαν σωστό να βάλουν και κόφτη στην γραμμή(στα 6), χωρίς καν να με ενημερώσουν για κάτι τέτοιο.
Το θέμα είναι ότι η γραμμή για κανα δίωρο μετά την αλλαγή έπαιξε καλά, φαινόταν να άλλαξε κάτι προς το καλύτερο(από θέμα σταθερότητας), αλλά για κακή μου τύχη όταν επέστρεψα στο σπίτι μετά από μερικές ώρες ανακάλυψα πως δεν συγχρόνιζα κάν!
Το router προσπαθεί όλη την ώρα να συγχρονίζει και δεν τα καταφέρνει ποτέ(από χθές το απόγευμα μέχρι τώρα ούτε μία φορά!), και το μόνο που κάνει είναι αυτό:

(αυτό γίνεται ανα 1-2 δευτερόλεπτα.. Training.. , Not plugged in, loopα συνέχεια αυτό το πράγμα)

Αυτό μου το έκανε και εμένα το Fritz μια μέρα μετά την αλλαγή σε ADSL2 αλλά πίστεψα ότι ήταν τυχαίο. Το επανέφερα με reset to hardware defaults και πέρασμα των settings της τηλεφωνίας (που μου είχαν στείλει με email από την HOL). Έκτοτε δεν το ξαναέκανε, αλλά και για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιώ το Netfaster πολύ περισσότερο γιατί έχει SNMP server.

Εφόσον είσαι σταθερός από άποψη σύνδεσης, μπορείς να κάνεις και το πείραμα με τον κόφτη στα 12mbit, αν και θα πρότεινα να το κρατήσεις στα 6. Είναι άσχημο να "πέφτεις" στα 600KB/s αλλά προσωπικά την σταθερότητα δεν την αλλάζω με τίποτα.

Εάν δεν τα καταφέρεις, ζήτα να σου στείλουν το Netfaster σε αντικατάσταση του Fritz. Εάν το courrier κάνει την δουλειά του θα το έχεις σε 2-3 μέρες - εκτός και αν μπορείς εύκολα να περάσεις από τα γραφεία τους, οπότε πιστεύω θα στο αλλάξουν αμέσως.

Ζητάω συγγνώμη που δεν σκέφτηκα να το πω όταν πρότεινα την αλλαγή σε ADSL2 αλλά επειδή αυτό εμένα μου συνέβη 1 (μπορεί 2) μέρες μετά και δεν ξαναείχε πρόβλημα, νόμιζα πραγματικά ότι ήταν τυχαίο και δεν είχε σχέση με την αλλαγή.

dikal
02-04-08, 18:41
Κι εμένα μου έκανε τα ίδια το fritz: μόλις με έβαλαν σε ADSL2 δούλεψε, μέχρι το πρώτο reset. Μετά δεν ξανασυγχρόνισε! Και αλλαγή έκανα με νέο fritz, και επαναφορά με κάθε τρόπο. Στη μόνη κατάσταση που συγχρόνιζε, ήταν όταν του πέρναγα το παλιό firmware .43.
Το Netfaster όμως λειτουργεί καλά.

WeReWolF
02-04-08, 19:03
Ευχαριστώ για τα πολύ χρήσιμα replies..
Τελικά κατάφερα να παίξω με το παλιό fritz(δεν έχω τηλέφωνο βέβαια) προσωρινά.
Έκανα αυτό που δούλεψε για σένα dimstog, αλλά δεν άλλαξε κάτι δυστυχώς.. Πάλι τα ίδια μου κάνει.
Που μπορώ να βρώ το .43? Θα έχω τπτ άλλα προβλήματα? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις όποιες αλλαγές γίνονται στα firmware, μιάς και τα ατελείωτα προβλήματά μου μάλλον είναι υπεράνω firmware.. :p
Μπορεί κάποιος να μου το στείλει με mail?
Ευχαριστώ, vassilis82@gmail.com
Μόλις βρώ χρόνο θα περάσω πάλι απο'κει για να πάρω το netfaster μιάς και διαβάζω μόνο θετικά σχόλια..
Αλήθεια, ισχύουν αυτές οι 2-3 μέρες? Αν είναι να δοκιμάσω το courrier.

dikal
02-04-08, 19:10
Ευχαριστώ για τα πολύ χρήσιμα replies..
Τελικά κατάφερα να παίξω με το παλιό fritz(δεν έχω τηλέφωνο βέβαια) προσωρινά.
Έκανα αυτό που δούλεψε για σένα dimstog, αλλά δεν άλλαξε κάτι δυστυχώς.. Πάλι τα ίδια μου κάνει.
Που μπορώ να βρώ το .43? Θα έχω τπτ άλλα προβλήματα? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις όποιες αλλαγές γίνονται στα firmware, μιάς και τα ατελείωτα προβλήματά μου μάλλον είναι υπεράνω firmware.. :p
Μπορεί κάποιος να μου το στείλει με mail?
Ευχαριστώ, vassilis82@gmail.com
Μόλις βρώ χρόνο θα περάσω πάλι απο'κει για να πάρω το netfaster μιάς και διαβάζω μόνο θετικά σχόλια..
Αλήθεια, ισχύουν αυτές οι 2-3 μέρες? Αν είναι να δοκιμάσω το courrier.

Με το .43 σε εμένα συγχρόνιζε. Όμως, μόλις περνούσα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία, ξεκινούσε αμέσως την αυτόματη αναβάθμιση firmware σε .47. Μόλις ολοκλήρωνε την αναβάθμιση, συγχρονισμός τέλος.

WeReWolF
02-04-08, 19:17
Ευχαριστώ για το firmware Δημήτρη.
Μάλιστα..
Άρα δεν έχει νόημα να το επιχειρήσω καν, αφού το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή είναι να παίξει το τηλέφωνο.
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

dikal
02-04-08, 19:25
Ευχαριστώ για το firmware Δημήτρη.
Μάλιστα..
Άρα δεν έχει νόημα να το επιχειρήσω καν, αφού το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή είναι να παίξει το τηλέφωνο.
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα. Αν και σε σένα έχει την ίδια συμπεριφορά, πιθανότατα ο 1 μήνας που δοκιμαζόταν το firmware .47 δεν ήταν αρκετός.

Ο άλλος τρόπος είναι αυτό που έκανα εγώ, δηλαδή αύριο πρωί πρωί στη hol και αλλαγή με Netfaster.

WeReWolF
02-04-08, 19:55
Μόλις δοκίμασα, δεν συγχρονίζει καθόλου.
Ούτε με το .43, ούτε μετά..
Μάλλον δεν την γλιτώνω την πρωινή βόλτα απο'κεί.
Ελπίζω να μην υπάρχει κανα θέμα επειδή πρόσφατα άλλαξα το fritz.
Μήπως να την έψαχνα και για POTS μιάς και θα πάω απο'κεί?

dimstog
02-04-08, 19:58
Με το .43 σε εμένα συγχρόνιζε. Όμως, μόλις περνούσα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία, ξεκινούσε αμέσως την αυτόματη αναβάθμιση firmware σε .47. Μόλις ολοκλήρωνε την αναβάθμιση, συγχρονισμός τέλος.

Χμ... μάλλον και αυτή ήταν και η δικιά μου περίπτωση, απλά δεν έκανε upgrade κατευθείαν και μετά απλά έβαλα το Netfaster και δεν το πήρα χαμπάρι το πρόβλημα.

Πολλή ταλαιπωρία έχουμε φάει ρε παιδί μου, πολλή ταλαιπωρία.

Φίλε Werewolf, πάνε πάρε ένα Netfaster μπας και χαρείς λίγο ADSL. POTS δίνουν ακόμα πειραματικά σε κάποια DLSAM. Προσωπικά, από τότε που έγιναν αυτά, το VoIP μου είναι μια χαρά, δεν θα διακινδύνευα νέες εξερευνήσεις με τα πειράματα του POTS.

rdesypris
02-04-08, 20:17
Σε shared LLU 24 με ISDN έχω 11500-13000 down / 711-838 Up.

Από το DSL Param του Jetspreed520+

============================================================
DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.7.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.8 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 24.5 dB
Remote Line Atten.: 13.5 dB
Local SNR Margin: 11.5 dB
Remote SNR Margin: 11.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 756 Kbps
Rx Line Rate: 12541 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 12608 Kbps
SRA Parameters
Auto SRA: Disable
SRA CRC Error Rate: 1800
SRA FEC Error Rate: 60
SRA Up Shift Obs. Period: 3600 Secs
SRA Down Shift Obs. Period: 600 Secs
Power Management Mode: L2, L3 Both Allowed
============================================================

σε δοκιμή σύνδεσης κατ'εθείαν στη γραμμή (χωρίς spliter & Netmod) συγχρονίζει στα 14000-14800

Τί λέτε θα μπορούσε να είναι καλύτερα από 12+? Εγώ πιστεύω όχι αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας
:)

aa144
02-04-08, 20:34
Αν πας σε Full LLU σε Annex A, τότε ναι, θα πάει παραπάνω.

rdesypris
02-04-08, 20:58
Αυτό το ξ΄ρω γιατί όταν από λάθος κατά την αναβάθμιση με είχαν συνδέσει σε Annex A, είδα σε τέστ -Annex A router - 16700.

Ρωτάω όμως για Shared LLU Annex B.




Όχι ότι με νοιάζει κιόλας. Τα 12000 είναι μια χαρά. Download rapidshare 1300 Kb/s

aa144
02-04-08, 21:13
Άστο όπως είναι, καλός είσαι, μην το πειράζεις καθόλου.

WeReWolF
03-04-08, 16:00
Πέρασα και άλλαξα το fritz με το Netfaster(το οποίο το φτιάχνει η Intracom btw) και φτου φτου, από το πρωί φαίνεται να παίζουν όλα ρολόι..
Αν συνεχίσει έτσι, ίσως μπώ επιτέλους στον κόπο να ασχοληθώ με κανέναν από τους λογαριασμούς που μου έχουν στείλει.
Ένα θεματάκι που είχα ήταν τα κοντά καλώδια, αλλά κάποια λύση θα βρεθεί. Το άλλο ήταν τα torrents.. Δεν έπαιζε τίποτα. Προφανώς πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα?
Μάλιστα τύπος που μου το άλλαξε μου είπε ότι το Netfaster αφήνει μέχρι 15 connections, και γενικότερα έχει θέμα με τα p2p, ισχύει κάτι τέτοιο?
Τέλος παρ'ότι μου άρεσε το ψαγμένο interface του, είχα μάθει στο εύκολο/απλό του fritz και τώρα -λόγω βιασύνης κιόλας αφού το πέρασα στο πόδι μέσα σε 15'- δεν βρίσκω που πειράζεις πχ. τα account settings?
Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν για να λυθεί(έτσι φαίνεται τουλάχιστον) ένα πρόβλημα
που με ταλαιπωρούσε 4 μήνες τώρα.. :oneup:

dimstog
03-04-08, 16:46
Πέρασα και άλλαξα το fritz με το Netfaster(το οποίο το φτιάχνει η Intracom btw) και φτου φτου, από το πρωί φαίνεται να παίζουν όλα ρολόι..
Αν συνεχίσει έτσι, ίσως μπώ επιτέλους στον κόπο να ασχοληθώ με κανέναν από τους λογαριασμούς που μου έχουν στείλει.
Ένα θεματάκι που είχα ήταν τα κοντά καλώδια, αλλά κάποια λύση θα βρεθεί. Το άλλο ήταν τα torrents.. Δεν έπαιζε τίποτα. Προφανώς πρέπει να ανοίξω κάποια πόρτα?
Μάλιστα τύπος που μου το άλλαξε μου είπε ότι το Netfaster αφήνει μέχρι 15 connections, και γενικότερα έχει θέμα με τα p2p, ισχύει κάτι τέτοιο?
Τέλος παρ'ότι μου άρεσε το ψαγμένο interface του, είχα μάθει στο εύκολο/απλό του fritz και τώρα -λόγω βιασύνης κιόλας αφού το πέρασα στο πόδι μέσα σε 15'- δεν βρίσκω που πειράζεις πχ. τα account settings?
Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν για να λυθεί(έτσι φαίνεται τουλάχιστον) ένα πρόβλημα
που με ταλαιπωρούσε 4 μήνες τώρα.. :oneup:

To Netfaster δεν αφήνει μόνο 15 connections αυτά είναι σαχλαμάρες, μέχρι τα 100 εγώ δεν έχω δει σημαντικότερο πρόβλημα από το ότι μέχρι να τα ανοίξει σέρνεται (για 2-3 λεπτά), μετά πάει μια χαρά και ότι ενδεχομένως εξαιτίας αυτού θέλει ένα reset κάθε 2-3 μέρες, έτσι για να συνέρχεται.

Για τα p2p δεν ασχολήθηκα με τα NAT, virtual server κλπ κυρίως γιατί βαρέθηκα. Άνοιξα κατευθείαν το DMZ και αφήνω το firewall στον υπολογιστή να ασχοληθεί με τους "κακούς".

Άντε, σιδερένιο - που είναι δηλαδή. :)

WeReWolF
04-04-08, 09:19
Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα όπως νόμιζα..
Πρώτα απ'όλα, ενώ το ADSL ΤΙΜΕ είναι οκ(φαντάζομαι αυτό σημαίνει ότι δεν ξεσυγχρονίζει?), το PPP TIME δεν έχει πάει ποτέ πάνω απο ώρα.. Ισως και λιγότερο.
Τι σημαίνει αυτό? Το καλό είναι οτι επιτόπου ξαναμπαίνει, αλλά τι να το κάνω αν είναι κάθε μισή ώρα να μου σταματάει τα πάντα(φαντάζομαι και το τηλέφωνο αν κάποιος μιλάει πχ?).
Άτιμη HOL, δεν θα με αφήσεις ποτέ να ηρεμήσω.. :mad:

dikal
04-04-08, 09:32
Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα όπως νόμιζα..
Πρώτα απ'όλα, ενώ το ADSL ΤΙΜΕ είναι οκ(φαντάζομαι αυτό σημαίνει ότι δεν ξεσυγχρονίζει?), το PPP TIME δεν έχει πάει ποτέ πάνω απο ώρα.. Ισως και λιγότερο.
Τι σημαίνει αυτό? Το καλό είναι οτι επιτόπου ξαναμπαίνει, αλλά τι να το κάνω αν είναι κάθε μισή ώρα να μου σταματάει τα πάντα(φαντάζομαι και το τηλέφωνο αν κάποιος μιλάει πχ?).
Άτιμη HOL, δεν θα με αφήσεις ποτέ να ηρεμήσω.. :mad:

Άσχετα από τι λέει το PPP time, έχεις παρατηρήσει κάτι στη λειτουργία του internet ή του τηλεφώνου; Στο event log έχεις δει τίποτα περίεργο (πχ PPPoE errors);

WeReWolF
04-04-08, 09:44
Εννοείτε ότι έχω παρατηρήσει.. Το μόνο καλό είναι ότι είναι σχεδόν στιγμιαίο.
Συνήθως το msn πχ κάνει sign out. Αλλάζει και η IP.
PPPoE errors δεν νομίζω ότι είδα, είδα κάποια UDP flood από το utorrent νομίζω.
Δεν περνάω πολύ ώρα στο σπίτι, θα προσπαθήσω το wend να το ψάξω αναλυτικότερα.
Ο κόφτης στα 11 στο SNR ισχύει και στον συνδιασμό ADSL2/Netfaster?
Btw, οι ενδείξεις και εδώ λένε attenuation 40, οπότε δεν έλεγε ψέματα το fritz.
Αλήθεια, με POTS πχ τέτοια disconnects θα επηρέαζαν το τηλέφωνο? Φαντάζομαι πως όχι..
Ο υπάλληλος της HOL χθες πάντως μου είπε ότι POTS δεν θα δώσουν ποτέ στους παλιούς γιατί λέει αυτό έχει άλλα προβλήματα.

dikal
04-04-08, 10:06
Εννοείτε ότι έχω παρατηρήσει.. Το μόνο καλό είναι ότι είναι σχεδόν στιγμιαίο.
Συνήθως το msn πχ κάνει sign out. Αλλάζει και η IP.
PPPoE errors δεν νομίζω ότι είδα, είδα κάποια UDP flood από το utorrent νομίζω.
Δεν περνάω πολύ ώρα στο σπίτι, θα προσπαθήσω το wend να το ψάξω αναλυτικότερα.
Ο κόφτης στα 11 στο SNR ισχύει και στον συνδιασμό ADSL2/Netfaster?
Btw, οι ενδείξεις και εδώ λένε attenuation 40, οπότε δεν έλεγε ψέματα το fritz.
Αλήθεια, με POTS πχ τέτοια disconnects θα επηρέαζαν το τηλέφωνο? Φαντάζομαι πως όχι..
Ο υπάλληλος της HOL χθες πάντως μου είπε ότι POTS δεν θα δώσουν ποτέ στους παλιούς γιατί λέει αυτό έχει άλλα προβλήματα.

Προτείνω να το λειτουργήσεις λίγες μέρες χωρίς utorrent κλπ για νε δεις πως θα πάει.

Το 11 πρέπει να ισχύει τη στιγμή που το ρούτερ συγχρονίζει. Σε μένα ανάλογα με την ποιότητα του σήματος εκείνη την ώρα, θα συγχρονίσει σε ψηλότερη ή χαμηλότερη ταχύτητα, έχοντας SNR 11. Στη διάρκεια της λειτουργίας του, αν συγχρόνησει σε χαμηλή ταχύτητα (7500) το SNR ανεβαίνει στο 14-15. Αν συγχρονίσει σε πιο ψηλή ταχύτητα (9500) το SNR πέφτει στο 8-9, αλλά χωρίς προβλήματα.

Για το POTS το μόνο που ξέρω είναι ότι ο γείτονας με forthnet έχει αρκετά προβλήματα με την τηλεφωνία (πχ αποσυγχρονίζει το ρούτερ όταν σηκώνει το τηλέφωνο). Δεν ξέρω όμως αν αυτά οφείλονται στην POTS ή αν έχει άλλο πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.