PDA

Επιστροφή στο Forum : my.otenet.gr ΠΡΟΒΛΗΜΑ



spyroskonst
02-03-08, 16:42
Ένας φίλος μου πήρε μόλις CONN-X dsl 24mbps. Έχει router D-LINK, κάναμε όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζονταν VPI, VCI, PPPoA, username & password (otenet@otenet.gr, otenet), ώστε να μπει στην σελίδα http://my.otenet.gr.
Δυστυχώς τίποτα. Με “ipconfig/all” είδαμε ότι το router παρόλαυτά επικοινωνεί με την κάρτα δικτύου.
Έχετε καμία ιδέα μήπως δεν κάναμε κάτι σωστά?

Σημείωση: ο ΟΤΕ έχει επιβεβαιώσει ότι η σύνδεση είναι ενεργή, αλλά δυστυχώς το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν λειτουργεί σήμερα...:sorry:

LiveTVRadio
02-03-08, 17:46
Ένας φίλος μου πήρε μόλις CONN-X dsl 24mbps. Έχει router D-LINK, κάναμε όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζονταν VPI, VCI, PPPoA, username & password (otenet@otenet.gr, otenet), ώστε να μπει στην σελίδα http://my.otenet.gr.
Δυστυχώς τίποτα. Με “ipconfig/all” είδαμε ότι το router παρόλαυτά επικοινωνεί με την κάρτα δικτύου.
Έχετε καμία ιδέα μήπως δεν κάναμε κάτι σωστά?

Σημείωση: ο ΟΤΕ έχει επιβεβαιώσει ότι η σύνδεση είναι ενεργή, αλλά δυστυχώς το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν λειτουργεί σήμερα...:sorry:

Τα τηλεφωνικά καλώδια αν ειναι εντάξει.
Δοκιμάστε απευθειας τηλεφωνικο καλώδιο μεταξυ router και τοιχου.

Ποιο D-LINK έχει ?

Αν έχει το D-LINK DSL524T, το ειχα παληα κι εγω.
Εχω τις ρυθμισεις στο:
http://users.otenet.gr/~tvradio/dlink.html
-------------

Μήπως δεν συγχρονιζει στα 24 ? και θελει χαμηλωμα ?
--------

4kkkk
02-03-08, 17:56
Ενας φιλος ειχε το ιδιο προβλημα και τελικα αυτο που εφταιγε στην δικια του περιπτωση ειναι οτι ηταν πολυ μακρια απο το dslam και δεν μπορουσε να συνδεθει λογω attenuation μαλλον.

spyroskonst
02-03-08, 20:40
Τα τηλεφωνικά καλώδια αν ειναι εντάξει.
Δοκιμάστε απευθειας τηλεφωνικο καλώδιο μεταξυ router και τοιχου.

Ποιο D-LINK έχει ?

Αν έχει το D-LINK DSL524T, το ειχα παληα κι εγω.
Εχω τις ρυθμισεις στο:
http://users.otenet.gr/~tvradio/dlink.html
-------------

Μήπως δεν συγχρονιζει στα 24 ? και θελει χαμηλωμα ?
--------

Ο φίλος μου έχει το D-LINK G624T με γραμμή απο PSTN. Το χαμήλωμα απο τα 24 πως γίνεται?
ΥΓ. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά:p

Kyaner
02-03-08, 21:46
Το led που λέει ADSL/LINK/LINE ότι έχει τέλος πάντων το εν λόγο router, είναι αναμμένο σταθερό ? Αν ναι τότε η γραμμή είναι εντάξει.
Στο web interface του router μπήκε να περάσει τα demo στοιχεια ?
User name: otenet@otenet.gr
Password: otenet
Χωρίς αυτά δε πρόκειται να συνδεθεί για να μπορέσει να μπει στη my.otenet.gr
Μήπως ο φίλος σου έχει Vista ?
Αν ναι ας δοκιμάσει να μπει με Firefox αντί του IE7.
Επίσης πες του να δοκιμάσει να κάνει ping το my.otenet.gr αν απαντάει πάει να πει ότι το πρόβλημα είναι στο browser.
Ας κάνει και ένα disable σε firewall/antivirus μήπως και του μπλοκάρει τη σύνδεση λόγο ελλειπής ρύθμισης.

Μη τρομοκρατείται το κόσμο προτείνοντας να κάνει downgrade τη σύνδεση χωρίς καν να έχετε ρωτήσει αν είναι σταθερή η παροχή της ADSL !

Tentacle
03-03-08, 12:45
Λοιπον ειμαι αυτος που εχει το προβλημα, ο φιλος μου ο spyroskonst εφτιαξε αυτο το θεμα για εμενα το σαββατοκυριακο γιατι εγω δεν ειχα συνδεση στο σπιτι μου. Τωρα γραφω απο το γραφειο. Δεν καταφερα να κανω τιποτα μεχρι χθες το βραδυ δεν μπορουσα να μπω στο my.otenet.gr...εκανα την ενεργοποιηση πριν απο μερικα λεπτα στον υπολογιστη του γραφειου μου. Το απογευμα που θα παω σπιτι θα δοκιμασω παλι με τα νεα username & password που επελεξα. Πρεπει να κανω και καποια αλλη ρυθμιση στο Router μου ;

Υ.Γ. Παιδια σας ευχαριστω ολους, αλλα ενα μπορουσα να πιασω το 1242 τωρα δεν θα γινοταν αυτος ο χαμος !

Υ.Γ. Εχω και Vista & XP και στα δυο δοκιμασα αλλα ακρη δεν εβγαλα

ZhenXlogic
03-03-08, 14:40
... VPI, VCI, PPPoA, username & password (otenet@otenet.gr, otenet), ώστε να μπει στην σελίδα http://my.otenet.gr ...

Εμενα παντως το Book ελεγε PPPoE, και δεν ειχα προβληματα.

zeta
03-03-08, 18:24
ppoe λένε οι οδηγίες, αλλά δουλεύει και με ppoa. Μπορεί το dslam και μετατρέπει απο μονο του απο το ενα στο άλλο, απλά πιστεύω ότι αφού σου λεει βάλε ppoe, καλό ειναι να το βάζεις, ώστε να μην χρειάζεται η μετατροπή, η οποία μπορεί να κοστίζει σε χρόνο. Δεν είμαι και ειδικός, κάποιος τεχνικός ας μας απαντήσει.

enwsitis21
03-03-08, 19:34
Συγχρονίζει το modem/router σου;
Αν ναί, πές μας την wan ip address που έχει πάρει.
Αν είναι εύκολο , παράθεσέ μας και κάποιο screenshot.

Tentacle
04-03-08, 11:18
Το λαμπακι ADSL ειναι αναμενο σταθερα, στο status που μπηκα στο router ειδα οτι εμφανιζει Downstream και Upstream κανονικα (13000 - 1000 κατι δεν θυμαμαι καλα), απο εκει και περα μπηκα καπου μεσα...που πρεπει να το κανω σε screenshoot και θα σας το ανεβασω και μου λεει οτι waiting for responsce... τι ειναι αυτα βρε παιδια ;

alikos123
04-03-08, 21:31
σιγουρα εχετε γραψει σωστα το username?

enwsitis21
04-03-08, 21:46
Αφού συγχρονίζεις, δύο σενάρια πρέπει να παίζουν:
1. Γράφεις λάθος username ή password. Δοκίμασε να μπείς με otenet@otenet.gr και otenet ώς password. Αν σου ανοίξει η σελίδα http://my.otenet.gr τότε υπάρχει πρόβλημα με τα στοιχεία τα οποία ενεργοποίησες.
2. Να μήν έχει γίνει σωστή ενεργοποίηση του κυκλώματος της adsl, καλείς στο 121 και δηλώνεις βλάβη ότι το modem συγχρονίζει , αλλά δέν παίρνει ip διεύθυνση.

pnikolo
05-03-08, 02:53
ppoe λένε οι οδηγίες, αλλά δουλεύει και με ppoa. Μπορεί το dslam και μετατρέπει απο μονο του απο το ενα στο άλλο, απλά πιστεύω ότι αφού σου λεει βάλε ppoe, καλό ειναι να το βάζεις, ώστε να μην χρειάζεται η μετατροπή, η οποία μπορεί να κοστίζει σε χρόνο. Δεν είμαι και ειδικός, κάποιος τεχνικός ας μας απαντήσει.

ΕΥΓΕ, παρα πολυ σωστα:up: :clap:
Απλα το default του οτε για ταχυτητες 1-2 ειναι ΡΡΡοΑ & 4-8-24 ειναι ΡΡΡοΕ.
Σκεψου να ησουν συναδελφος ηλεκτρονικος ;)

vessis
05-03-08, 02:59
Η λύση είναι απλή και...παλάβή!
Απλούστατα πάιρνεις το δισκάκι που σούδωσαν και ακολουθείς τα βήματα που λένε γιά να ρυθμίσεις τώρα που ενεργοποίησες.
Αν μπορείς το κάνεις χειροκίνητα αλλά αν δεν μπορείς.....
Ετσι κι αλλιώς πρέπει να εγκαταστήσεις το interface του ρούτερ στον υπολογιστή γιά να μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα tolls που έχει σίγουρα.
Την διαδικασία δεν την ξέρω ακριβώς γιατί εγώ όταν συνδέθκα πριν λίγες μέρες δεν αλλαξα ρούτερ και χρησιμοποίησα αυτόν που είχα από την HOL

zeta
05-03-08, 03:00
ευχαριστώ!!!

........Auto merged post: zeta added 0 Minutes and 47 Seconds later........


ΕΥΓΕ, παρα πολυ σωστα:up: :clap:
Απλα το default του οτε για ταχυτητες 1-2 ειναι ΡΡΡοΑ & 4-8-24 ειναι ΡΡΡοΕ.
Σκεψου να ησουν συναδελφος ηλεκτρονικος ;)

ευχαριστώ!!

Tentacle
17-03-08, 11:54
Λοιπον εκανα σχεδον οτι ηξερα και οτι μου ειπατε εδω μεσα παιδια και σας ευχαριστω θερμα γι'αυτο...ο τεχνικος ηρθε μολις χθες (Κυριακη)...και μ'ενα τηλεφωνιμα που εκανα το εφτιαξε αμεσως. Ηθελε ενα απλο restart η συνδεση μου απο τον ΟΤΕ. Να ευχαριστισω και απο εδω μεσα τον τεχνικο...και να τους δωσω κουραγιο γιατι με αυτα που μου ειπε στην 1 ωρα που εκατσε σπιτι μου ειναι να τρελενεσαι με το τι γινεται στην χωρα μας σχετικα με τις τηλεπικοινωνιες. Ευχαριστω και παλι ολους σας !

@ ADSLgr.com All rights reserved.