PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργασία με Hellas@Folding



hyperspaced
13-06-05, 02:34
Η ομάδα Hellas@Folding βρίσκεται πιο πάνω. Τί λέτε να "ενωθούν" οι δύο ομάδες σε μία ΕΛΛΗΝΙΚΗ ώστε να ανέβουμε παραπάνω στην παγκόσμια κατάταξη ;

termitis
13-06-05, 03:50
Σαν να λέμε να ενωθεί ο ολυμπιακός με τον παναθηναικό για να έχουμε μια ομάδα που θα πάει καλύτερα στην ευρώπη :-k ...... χμ δύσκολο μου ακούγεται.... :twisted:

mrsaccess
13-06-05, 04:07
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13709&page=12&pp=10

Είναι το τελευταίο post και το πρώτο από την επόμενη σελίδα!

Από ότι λένε είχε γίνει πρόταση αλλά κάποιοι αρνήθηκαν!

EvilHawk
13-06-05, 18:08
Η ομάδα Hellas@Folding βρίσκεται πιο πάνω. Τί λέτε να "ενωθούν" οι δύο ομάδες σε μία ΕΛΛΗΝΙΚΗ ώστε να ανέβουμε παραπάνω στην παγκόσμια κατάταξη ;
Αντε να τα ξαναπώ , για να γίνουν ξεκάθαρα!
Πέρσι πριν να ξεκινήσουμε την δικιά μας έγινε μια προσπάθεια να γίνει μια κοινή ομάδα!

Την εποχή εκείνη ήταν στα τελευταία του το pcthech.gr (από όπου προέρχεται η σημερινή ομάδα Hellas@Folding) και μόλις ξεκινούσε το pctechnology.gr απο μέλη που είχαν αποχωρήσει απο το pctech !

Εκείινη την εποχή υπήρχαν μόνο 2 ομάδες η ομάδα του pctech.gr και η ομάδα του thelab.gr!

Είχα έρθει σε επαφή με τα παιδιά της ομάδας του pctech με στόχο να φτιάξουμε μία ομάδα που θα συγκεντρώνει μέλη από όλα τα μεγάλα ελληνικά forum!

Στο folding@home μπορείς να ξεκινήσεις με όποια ομάδα θέλεις και να αλλάξεις ομάδα όποτε θέλεις αλλά οι πόντοι σου παραμένουν κάθε φορά υπέρ της ομάδας που εχεις δηλώσει ότι κάνεις folding. Δεν μεταφέρονται δηλαδή στίς ομάδες που αλλάζεις!

Έτσι λοιπόν σκοντάψαμε στους πόντους της παλιάς ομάδας του pctech (pctechnology now) αφού κάποιοι ενδιαφέρθηκαν πιο πολύ για τους πόντους παρά για την κοινή προσπάθεια!

Πρίν να τελειωσουν οι συννενοήσεις άλλαξαν το όνομα της ομάδας σε GreeceUnited (ή κατι τέτοιο δεν θυμάμαι καλά) και αρνήθηκαν να σχηματιστεί μια ομάδα απο το μηδέν με δικαιολογία τους πόντους που θα έχαναν και διάφορα άλλα τέτοια!

Φυσικά μετά απο αυτά δεν έπεισαν κανένα, η ομάδα του thelab.gr δεν ενώθηκε και εμείς φτιάξαμε την δικιά μας!

Το πόσο κοντόφθαλμα λειτούργησαν τότε φαίνεται σήμερα, αφού ήδη ήδη κοντεύουμε να την φτάσουμε και να την ξεπεράσουμε ξεκινώντας απο το μηδέν!

Φανταστείτε λοιπόν να υπήρχε απο τότε μία ομάδα σε τί θέση θα ήταν σήμερα!

Θα υπήρχαν περιθώρια να δημιουργηθεί καμμια άλλη ελληνική συμμετοχή όπως πχ προσφατα έκανε το ελληνικό pc magazine? Σαφώς όχι!

Τώρα πλέον , ειδικά μετά την αναγγελια της ομάδας του pc magazine, είναι αργά για οποιδήποτε τέτοια προσπάθεια! Έτσι και αλλιώς αυτό που μετράει είναι η συμμετοχή και όχι οι πόντοι του καθένα μας!

Καλή επιτυχία σε όλες τίς ελληνικές ομάδες λοιπόν!

Keep folding! :thumbsup1

pelasgian
14-06-05, 10:30
Για αυτό το λόγο, όταν θα φτιάξουμε εκείνο το έρμο το σωματείο καταναλωτών ευρυζωνικών υπηρεσιών (ΣΚΕΥ) ΔΕΝ πρέπει να έχουμε πρόεδρο. Είναι στη φύση του Έλληνα να χαλάει η όποια συννενόηση όταν το θέμα έρχεται στο «και ποιος θα είναι ο αρχηγός/αφεντικό/γενικός_δερβέναγας/πρόεδρος/στρατηγός;»

Εκείνοι δεν θέλαν να χάσουν τους πόντους τους, εσείς δεν θέλατε να σας «καπελώσουν» και «να σας λένε τι θα κάνετε» και παίχτηκε φάση «και τώρα θα σου δείξω εγώ ποιος είμαι μ@λ@κες, θα βγάλουμε τους διπλούς πόντους από εσάς κλπ».

Το bottom line που λένε και οι Βρετανοί είναι ότι ούτε αυτοί, ούτε εσείς διακριθήκατε επειδή δεν συνεργαστήκατε και δεν συννοηθήκατε λόγω προσωπικών φιλοδοξιών. Αν όμως ΤΩΡΑ γίνει μία νύξη για αυτό (που εσείς τους ξεπεράσατε) θα αφήνατε ΕΣΕΙΣ τους πόντους σας για μία νέα ομάδα; ;)

Να τους καλέσουμε για κότσι ώστε να παιχτεί φάση «τα βρήκαμε τα συμφωνήσαμε».

no_logo
14-06-05, 10:56
pelasgian το θέμα δεν είναι οι πόντοι ούτε και η ύπαρξη μιας ελληνικής ομάδας στις πρ'ωτες θέσεις. το ζητούμενο είναι η προσφορά με την ελπίδα πως βοηθάς την επιστήμη σε μάχες με τις μεγαλύτερες ασθένειες της εποχής μας.

EvilHawk
14-06-05, 11:14
Εκείνοι δεν θέλαν να χάσουν τους πόντους τους, εσείς δεν θέλατε να σας «καπελώσουν» και «να σας λένε τι θα κάνετε» και παίχτηκε φάση «και τώρα θα σου δείξω εγώ ποιος είμαι μ@λ@κες, θα βγάλουμε τους διπλούς πόντους από εσάς κλπ».
Στην πραγματικότητα δεν έγινε ακριβώς έτσι αλλά τέλος πάντων , μερικές ενέργειες που έγιναν δεν έπεισαν για τί προθέσεις και γι αυτό δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν αντιπαλότητες που προϋπήρχαν στα 2 forum (pctech & lab), μετά τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους!



Αν όμως ΤΩΡΑ γίνει μία νύξη για αυτό (που εσείς τους ξεπεράσατε) θα αφήνατε ΕΣΕΙΣ τους πόντους σας για μία νέα ομάδα;
Εγώ το έχω δηλώσει ότι άν όλοι μαζί συνεννοηθούμε για μία νέα ομάδα απο το μηδέν είμαι μέσα!

Μια νέα ομάδα με το σύνολο της ημερήσιας παραγωγής όλων των ομάδων δεν θα αργήσει να φτάσει σύντομα στην θέση που έχουμε τώρα! Οι χρήστες σαν άτομα δεν έχουν να χάσουν τίποτα αφού στην ατομική κατάταξη μετράνε όιλοι οι πόντοι απο όλες τις ομάδες!

dantouan
14-06-05, 14:42
Έτσι λοιπόν σκοντάψαμε στους πόντους της παλιάς ομάδας του pctech (pctechnology now) αφού κάποιοι ενδιαφέρθηκαν πιο πολύ για τους πόντους παρά για την κοινή προσπάθεια!

Αφου τοτε ενδιαφερθηκαν περισσοτερο για τους ποντους, ας υποστηριξουμε την δικια μας ομαδα και ας αφησουμε τους αλλους να βολοδερνουν....

Σε λιγο καιρο που θα τους περασουμε θα καταλαβουν :lol:

Ας προσεχαν... :twisted: :twisted: :twisted:

EvilHawk
14-06-05, 14:59
Δεν χρειάζονται αντιπαλότητες τέτοιου είδους! ;)
Το σύστημα των πόντων υπάρχει περισσότερο σαν ηθική ανταμοιβή, γιαυτό και δεν μεταφέρονται απο ομάδα σε ομάδα για να μην γίνουν αντικείμενο εκμετάλευσης! Μακάρι να υπάρχουν ομάδες ελληνικές που θα καταφέρουν να περάσουν και εμας, η συμμετοχή είναι που μετράει!

Καλή επιτυχία σε όλες τίς ελληνικές ομάδες λοιπόν!

Keep folding!

euri
14-06-05, 15:39
Εμένα πάντως θα με ενοχλούσε πολύ να αλλάξω ομάδα, επειδή:
Ποιος θα κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις σε 30+ κονσόλες;;;;;

:twisted: :p :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Νικαετός
14-06-05, 23:54
Αν γίνει μία ελληνική ομάδα με ΕΝΕΡΓΑ όλα τα μέλη όλων των σημερινών ελληνικών ομάδων , μέσα και εγώ .

Ας ξεκινήσουμε από το μηδέν , πολύ γρήγορα θα φτάσουμε εδώ που είμαστε και θα στοχεύουμε αρκετά ψηλά.

Νικαετός
14-06-05, 23:55
Η ομάδα Hellas@Folding βρίσκεται πιο πάνω. Τί λέτε να "ενωθούν" οι δύο ομάδες σε μία ΕΛΛΗΝΙΚΗ ώστε να ανέβουμε παραπάνω στην παγκόσμια κατάταξη ;

Όχι για πολύ ακόμα. ;);)

euri
15-06-05, 00:05
:offtopic:
Νικαετέ, τι έκανες με τις CPU σου και τρέχουν έτσι; :shock:
Τρώμε σκόνη....εύγε! :worthy: :respekt:

Νικαετός
15-06-05, 00:46
Οφ τόπικ συνέχεια : Λοιπόν άλλαξα όλες τις ψύκτρες , και "βούτηξα" και το πι σι της κόρης , που δούλευε λίγες ώρες , και δουλεύει 24/7 . Σε 15 μέρες μπορεί και γρηγορότερα θα κλείσουν όλα και θα μείνει μόνο ο fx 55 , λόγω εργασιών αποπεράτωσης στο σπίτι . Από Σεπτέμβρη πάλι ...μέχρι τότε ας ελπίσουμε πως τα νέα μέλη θα καλύψουν τις όποιες "απώλειες" .
Οφ τόπικ τέλος .

pelasgian
15-06-05, 01:34
παίδες με τι cpu παίζετε μπάλα; Αναρωτιέμαι αν ένα 466 και ένα 1000άρι που έχω θα κάνει την οποιαδήποτε διαφορά στο project. Χώρια που μόνο το 466 μένει ανοικτό το βράδυ!

paradisegr
15-06-05, 02:00
παίδες με τι cpu παίζετε μπάλα; Αναρωτιέμαι αν ένα 466 και ένα 1000άρι που έχω θα κάνει την οποιαδήποτε διαφορά στο project. Χώρια που μόνο το 466 μένει ανοικτό το βράδυ!

Πίστεψε με δε θα κάνει καμία διαφορά όσον αφορά τους πόντους, αλλά είναι ακόμα ένα πετραδάκι και επιπλέον δημιουργείται δυναμική και ρεύμα νέων συμμετεχόντων στην ομάδα που αυτό έχουμε περισσότερο ανάγκη από ένα P4@3.2mhz. Επιπλέον μπορεί να ανακαλύψεις ότι είναι εθιστικό να προσπαθείς να φτάσεις κάπου σαν μέλος μιας ομάδας.

EvilHawk
15-06-05, 02:02
Και τα 2 είναι αρκετά μικρα για τα ζορίσεις με folding αλλά την δουλειά τους θα την κάνουν!

btw θα το κλειδώσω το thread αφού εξυπηρέτησε τον σκοπό του! Ας συνεχίσουμε στα υπόλοιπα! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.