PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα attenuation στο Γαλάτσι - έπεσε η σύνδεση από 6 Μb στα 2 Μb



katman
02-03-08, 20:51
Καλησπέρα, μένω στο Γαλάτσι και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: είχα σύνδεση στα 768 Κb η οποία αναβαθμίστηκε από τη HOL στα 3 Mb. Είδα ότι συνέφερε να βάλω τα 6, τα λεφτά ήταν πάνω-κάτω τα ίδια. Πήρα και ζήτησα την αναβάθμιση με κάποια αλλαγή στοιχείων στην καρτέλα πελάτη.

Μετά από πολλή ταλαιπωρία (είχα πει ότι δεν πρόκειται να παραλάβω το νέο modem & να υπογράψω νέο συμβόλαιο αν δε γίνει η αλλαγή) επιτέλους αλλάξανε τα στοιχεία. Στο μεταξύ το modem είχε επιστραφεί στη HOL από την εταιρεία courier. Στο διάστημα αυτό διαπίστωσα ότι η αναβάθμιση είχε γίνει στα 6 Μb, άσχετα από το ότι εγώ δεν είχα ακόμα υπογράψει τίποτα. Όμως κάποια στιγμή η σύνδεση έπεσε στα 2 Μb. Σκέφτηκα ότι το έκαναν επειδή δεν είχα υπογράψει ακόμα για τα 6. Όταν όμως πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι "η σύνδεση είναι στα 6 Mb". Μίλησα με τον τεχνικό ο οποίος μου είπε να κάνω speed test και να δω το attenuation. Το speed test έδειξε 228KB/s περίπου και το attenuation είναι 37 db. :evil:

Το τσέκαρα και στην πρίζα απευθείας, το att παραμένει 37. Χρησιμοποιώ ακόμα το fritz box που είχε η αρχική σύνδεση (με το οποίο και είχα "πιάσει" τα 6 Mb κάποια στιγμή). Ο τεχνικός στο τηλέφωνο είχε πει ότι αν είναι όντως είναι υψηλό το att τότε "φταίει ο ΟΤΕ" και ότι αυτοί (HOL) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Ποιός είναι αρμόδιος αν όχι ο πάροχος όμως; Δΐε θέλω να υπογράψω για τα 6 και να έχω 2... Τι μπορώ να κάνω γενικότερα; :cry:

aa144
02-03-08, 21:01
Στο συγκεκριμένο που λες, δεν φταίει ο ΟΤΕ, η ίδια γραμμή είναι που πήγε παραπάνω, έχεις κρατήσει τα στοιχεία μήπως από τότε που είχε πάει παραπάνω;

Το μπλέξιμο που αναφέρεις με τα στοιχεία τι είναι ακριβώς; Ήταν η γραμμή σε όνομα άλλου;

Στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής ως έχει τώρα, και το γράφημα του ΦΡΙΤΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.