PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Greeklish σε Ελληνικά (Firefox extension & ιδέες)



apok
13-06-05, 13:12
Για τους φίλους που δυσκολεύονται να γράψουν σε Ελληνικά ας δοκιμάσουν το παρακάτω Link

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

( Αν έχει ξαναμπεί ας πάει στα Locked..στην αναζήτηση δεν είδα κάτι σχετικό :D )

XPHSTOS29
13-06-05, 15:18
Start - control panel - regional and language options - languages - details - add - greek - ok - ok - ok

Αlt+shift για να γυρισετε σε Ελληνικα και να γραψετε Ελληνικα χωρις μετατροπεις ,γιατι πανω απο ολα πρεπει να ξερουμε να γραφουμε Ελληνικα.

teo_L20
13-06-05, 16:25
ελληνες ειμαστε, ελληνικα δεν ξέρουμε??

zaranero
13-06-05, 20:25
Μπορεις να χρησιμοποιησεις το word για βοηθημα για να σου βγαζει τα λαθη και να κανεις copy paste απο εκει.
Δεν νομιζω το παραπανω προγραμμα να ειναι πιο "εξυπνο" απο το word αλλα παλι δεν το εχω δοκιμασει.

apok
13-06-05, 20:34
Προς Χρήστο & Τεο. Αν μπείτε στο Link κάτω έχει και mail. Μπορείτε να τους κάνετε τις απαραίτητες συστάσεις εκεί.
Zaranero δεν είναι ορθογραφικό λεξικό. Απλά μεταφράζει τα greeklish σε Ελληνικά. Και με πολύ επιτυχία θα έλεγα. Ειδικά σε δύσκολες λέξεις.
Δόξα το Budah δεν έχω χρειαστεί το spellchecker του word παρά ελάχιστες φορές :D

zaranero
13-06-05, 20:38
Ναι βρε το ξερω:)
Απλως λεω θα ειχαν καλυτερα αποτελεσματα με το word.
Εκτος βεβαια αν δεν μπορουν καθολου χωρις greeklish μετα απο χρονια χρηση του πληκτρολογιου μονο με αγγλικους χαρακτηρες :D

yiapap
14-06-05, 02:06
zaranero, apok,
Υπάρχουν δυο μέθοδοι μετάφρασης των Greeklish:
1. Άμεσης αντικατάστασης χαρακτήτων (δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=263242&postcount=63))
2. Αντικατάστασης λεξικού

Στην 1η μέθοδο, το πρόγραμμα αντικαθιοστά τα greeklish με Ελληνικά γράμμα-γράμμα. Η μέθοδος αυτή είναι η πιο γρήγορη αλλά έχει το μειονέκτημα ότι ο καθένας γράφει Greeklish όπως του καπνίσει (εσείς πως γράφετε το 'θ', u, th, 0 ; ). Επίσης αυτή η μέθοδο αντικαθιστά και Αγγλικές λέξεις αφού δεν μπορεί να διακρίνει τη διαφορά

Στη 2η μέθοδο υπάρχει ένα λεξικό με πάρα πολλές Ελληνικές λέξεις και κανόνες "ταιριάσματος" της λέξης. Ότι δεν ταιριάζει θεωρείται Αγγλικό και δεν αλλάζει.
Αυτή η μέθοδος είναι η καλύτερη αλλά προϋποθέτει:
1. Την ύπαρξη του λεξικού
2. Τη δυνατότητα γρήγορης αναζήτησης ανάμεσα σε εκατοντάδες χιλιάδες λέξεις
Η ιστοσελίδα που αναφέρει ο apok (και που έχει ξαναδωθεί ;) ) χρησιμοποιεί τη μέθοδο του λεξικού με περιορισμό όμως στους χαρακτήρες και για λόγους demo και για λόγους φόρτου του server.

Για να δείτε τις διαφορές δοκιμάστε & τις 2 μεθόδους και παρατηρήστε πόσο καλύτερη είναι η 2η.

teo_L20
14-06-05, 07:36
εγώ εγραφα σε greekenglish αλλά τώρα δεν μπορώ να γραψω ευκολα σε forum!!

apok
14-06-05, 09:18
yiapap ομολογώ ότι σε αναζήτηση που έκανα δεν το βρήκα, για αυτό και το έβαλα το thread. Τώρα όσον αφορά τη λειτουργία του να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πολύ καλό. Ακόμα και σε λέξεις που βάζω 3 αντί για ξ τις μεταφράζει και μάλιστα τονισμένες.
Αnyway το thread ήταν πιο πολύ για πλάκα...για χαλάρωμα

Φιλικά
Apok

EvilHawk
14-06-05, 10:16
Υπάρχει μια λύση που ενσωματώνεται σε forum, έχει κυκλοφορήσει απο το Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου http://www.ilsp.gr/ , συνδυάζει αντικατάσταση και λεξικό με αξιοθάυμαστα αποτελέσματα! Τό κόστος για να το αποκτήσουμε, όταν ρώτησα, ήταν αρκετά μεγάλο όμως!

apok
14-06-05, 10:38
EvilHawk το ίδιο site λέμε. Απλά εγώ έδωσα το απ'ευθείας link ;-)

geo71
14-06-05, 11:03
Ένας φίλος έχει γράψει μια extention για το firefox που μετατρέπει αυτόματα greeklish -> greek τηρώντας βέβαια κάποιους απλούς κανόνες γραφής. Το site είναι http://2c2.blogspot.com αλλά... όπως μου είπε δεν λειτουργεί το download γιατί περιμένει την "έγκριση" στο Mozzila Update Site.

Έχω το .xpi και θα ήθελα να μου πεί ο admin αν μπορώ (και πως) να το κάνω upload.

EvilHawk
14-06-05, 11:19
Αααα δεν το πρόσεξα, btw την αυτόματη μετατροπή αυτή την έχει ενσωματώσει στο forum της το pctechnology και φαίνεται να δουλεέυει καλά ! Εμείς απο την άλλη μεριά την πέφτουμε όλοι μαζί σε αυτόυς που γράφουν φραγκολεβέντικα, σύστημα που και αυτό δουλεύει καλά άν και λίγο άγαρμπο! :haha

EvilHawk
14-06-05, 12:12
Έχω το .xpi και θα ήθελα να μου πεί ο admin αν μπορώ (και πως) να το κάνω upload.
Μπορείς να το ανεβάσεις σαν συννημένο, άν έχεις την άδεια του δημιουργού του, στο σχετικό subforum Soft & Hard... ;)

WAntilles
14-06-05, 13:34
Σχολείο (δημοτικό) πήγατε όλοι, άρα ελληνικά και ουδέν πρόβλημα.

apok
14-06-05, 13:47
Αρχηγού ( και γείτονα ) παρόντως, πάσα αρχή παυσάτω !!

crimson
14-06-05, 14:02
Θέλετε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο open-source;
Για αρχή να ακολουθεί τη 1η μέθοδο που ανέφερε ο yapap και σε επόμενη έκδοση με λεξικό [aspell υποθέτω].

geo71
14-06-05, 15:45
Με αφορμή το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18104 θυμήθηκα ότι ένας φίλος έκανε την παρακάτω extention για τον firefox:


Firefox extension : Greeklish converter ( Greek description)
Έφτιαξα ενα νεο extension για το Mozilla Firefox. Χάρη σ'αυτό μπορώ να γράφω ελληνικά χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσω ελληνικό πληκτολόγιο στο λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ (Windows ή MacOSX). Καθότι πιστεύω ότι μπορεί να είναι χρήσιμο και σε άλλους, το έβαλα στο site που έχει τις extension για το Firefox http://addons.mozilla.org/extensions/?application=firefox με το όνομα grktext.
Πιστεύω ότι είναι αρκετά απλό να καταλάβει κανείς τα πλήκτρα που πρέπει να χρησιμοποιήσει για να γράψει στα ελληνικά. Τα μοναδικά "περίεργα" είναι το q για το ς, το j για το ξ, το c για το ψ,το w για το ω και το u για το θ. Οι τόνοι "βγαίνουν" όταν μετά απο ενα φωνήεν γράφεται ενα '. Όταν μετά απο ενα φωνήεν γράφεται : τότε "μπαίνουν" τα διαλυτικά (διαλυτικά και τονος = φωνήεν + : + ' ).
Το extension δεν είναι ακόμα τέλειο, πρέπει να το καλυτερέψω, αλλά είναι ήδη καλό για να μπορεί κανείς να γράφει χωρίς να "καταφύγει" στα greeklish : Βαρέθηκα να τα βλέπω στα forum γιατί βγάζουν μάτι ! Όποιος έχει συμβουλές να μου στείλει, μπορεί να μου γράψει ένα comment για τις βελτιώσεις εδω και θα κοιτάξω να δω πως μπορώ να το καλυτερέψω.


Δοκιμάστε το και αν υπάρχουν θέλετε να σχόλιασετε κάτι, αρνητικό :evil: ή θετικό :thumbsup1 είναι διαθέσιμο το blog http://2c2.blogspot.com

yiapap
14-06-05, 16:07
μεταφέρθηκε στην ενότητα "Προγραμματισμός" by yiapap 16/6/05 16.06

geo71
14-06-05, 16:09
Μπορείς να το ανεβάσεις σαν συννημένο, άν έχεις την άδεια του δημιουργού του, στο σχετικό subforum Soft & Hard... ;)

Έγινε! Το post ειναι http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=277108#post277108 ... είναι GPL. Ο φίλος δεν έχει πρόβλημα. Γιατί αν είχε ... και καθότι κουμπάρος .... :evil: :rtfm:

yiapap
14-06-05, 16:25
Μπορείς να το ανεβάσεις σαν συννημένο, άν έχεις την άδεια του δημιουργού του, στο σχετικό subforum Soft & Hard... ;)
Στο σχετικό forum Προγραμματισμός ;)

Επί της ουσίας και της πρότασης, υπάρχει η δυνατότητα μέσα από Javascript να έχει κάποιος πρόσβαση σε (τοπική) Β.Δ.
Ξέρεις κανείς;

Επίσης, μήπως να γίνουν merge τα 2 νήματα (αυτό και του Προγραμματισμός με το xpi);

crimson
14-06-05, 17:00
Είμαι σαφώς υπέρ της ένωσης των δύο θεμάτων - δεν είναι καθόλου "εκτός θέματος".
Δε ξέρω για js και τοπική db αλλά θυμήθηκα ότι κάποιος γνωστός μου είχε χρησιμοποιήσει κάποιο απ' τα *spell και θα μπορούσαμε να έχουμε κάτι τέτοιο και εδώ στο φόρουμ [στο σέρβερ, όχι τοπικά].

Αν κατάλαβα καλά στο xpi χρησιμοποιείται ο iso τρόπος για τη μετατροπή [j->ξ κτλ].
Θα ήθελα να φτιάξουμε και τη δυνατότητα επιλογής αν η μετατροπή θα έχει σαν βάση "οπτικά" ή "φωνητικά" γκρήγκλις. Πχ σε ένα perl σκριπτ που έχω για μετονομασία αρχείων έχω τη γραμμή

$_[0]=~y/αβγδεζηθικλμνξοπρσςτυφχψωάέήίϊΐόύϋΰώΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ ΆΈΉΊΪΌΎΫΏ/abgdezn8iklmv3oprsstufxywaehiiiouuuwABGDEZH8IKLMN3OPRSTUFXYWAEHIIOUUW/;

yiapap
15-06-05, 01:35
posts merged by yiapap 15/6/05 01:25
crimson,
Έχω ήδη έτοιμη τη ρουτίνα σε Javascript. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=263242&postcount=63)
Είναι περίπου το ίδιο με τη γραμμή σου με μόνη διαφορά ότι εξετάζει και δίφθογγους (και άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τονισμένους χαρακτήρες).

Όμως στο δικό σου Script κάνεις μετονομασία από Ελληνικά σε Αγγλικά. Και αν προσέξεις η σχέση είναι πολλά προς ένα. Δλδ πολλοί Ελληνικοί χαρακτήρες αντιστοιχούν σε έναν αγγλικό (π.χ. ι ί ϊ ΐ σε i)
Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι στα Greeklish δεν υπάρχει δεδομένη αντιστοιχεία. Το να πεις (όπως στο xpi του φίλου) ότι εγώ θα μετατρέπω το w σε ς, το j σε ξ και το u σε θ.... απλά δε δουλεύει αφού κανείς δεν χρησιμοποιεί αυτές τις αντιστοιχίες.
To θ είναι κλασικό παράδειγμα:
Τα παλιά χρόνια των text οθονών το 0 έμοιαζε με θ λόγω της γραμμής. Άρα κάποιοι γράφουν 0 για θ
O ήχος του θ με αγγλικούς χαρακτήρες είναι th. Άρα κάποιοι το γράφουν th
Το γράμμα στο πληκτρολόγιο είναι το u... Τώρα ποιος το γράφει με u...
Και το χειρότερο απ' όλα είναι ότι ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερους από έναν τρόπους!!!

Μια λύση θα ήταν η αποθήκευση των προτιμήσεων είτε με cookie αν παίξουμε με server είτε με τις μεθόδους των extension του Mozilla.

Αλήθεια, τι είναι τα *spell?

crimson
15-06-05, 03:05
Φανταζόμουν ότι ο χρήστης θα επιλέγει ένα απ' τους τρόπους μετατροπής: 1) iso, 2) οπτικά, 3) φωνητικά. Το ινστιτούτο λόγου αναφέρεται σε 4 τροπους, δε ξέρω ποιος είναι ο τέταρτος.
Αν χρησιμοποιεί μιξ των τρόπων, στη πρώτη φάση [απουσία λεξικού] θα είναι πρόβλημα.

Με *σπελ αναφερόμουν στο http://aspell.net και στα συγγενικά projects [το παλιότερο ispell και κάποια άλλα καινούρια].

NeK
16-06-05, 15:59
Υπάρχει υπολογιστής που να μην υποστηρίζει Ελληνικά; :what: :confused:

teo_L20
16-06-05, 20:48
εμένα παιδια δεν μου χρειαζονται αυτα!!
τώρα συνήθησα να γράφω ελληνικα!!

mairy buliadi
05-12-05, 14:04
ειναι δυσκολο ομως!

ReverseR
05-12-05, 15:53
Και εγώ ήμουν a greeklish lover, τώρα πια όμως το απολαμβάνω. Δεν υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας πλέον και επιπλέον είναι και χρήσιμο επείδη όλο και κάπου χρειάζεται να γράφεις ελληνικά(σχολή, γραφείο, επίσημο mail κλπ).

πολύ καλύτερο θα ήταν να υπήρχε ένας spell checker, τώρα συζητάμε αν θα βολέψουμε μερικούς τεμπέληδες! :p

WAntilles
05-12-05, 17:12
ειναι δυσκολο ομως!

Δηλαδή δυσκολευόσουν καί στο σχολείο, ε;

lemonidas
05-12-05, 17:28
Είχα γράψει κάποτε ένα μικρό προγραμματάκι σε java (τις ένδοξες μέρες της σχολής που κάναμε java και με είχε πιάσει οίστρος ;)), το οποίο κάνει αντικατάσταση γράμμα-γράμμα. Δεν θα έλεγα οτι είναι γρήγορο. Αν και το δοκίμαζα σε αργό υπολογιστή τότε. Επίσης είναι πολύ προχειρογραμμένο και ίσως μπακάλικα (τίγκα στα case είναι).

Αλλά είχα βάλει θυμάμαι 2 επιλογές για το θ (το 8 και το th αν μετά ακολουθούσε φωνήεν) και κοιτούσα και για τελικό σ (αν υπήρχε κενό μετά). Οπότε για τον φίλο που έγραψε το extension πιστεύω θα έιναι αρκετά εύκολο να ενσωματώσει αυτούς του 2 ελέγχους.
Επίσης αν μείνει ως έχει γιατί να μην πάει το ω στο v που είναι κανονικά (αφού αποτι είδα, τα υπόλοιπα (ξψ) είναι στα αντίστοιχα πλήκτρα (jc)) :smile:

Michelle
06-02-06, 05:03
Το καλύτερο για να αποφύγουμε τέτοια είναι καθώς γράφεις να στα μετατρέπει σαν να είχες ελληνικό πληκτρολόγιο. Έτσι κανείς δεν θα μπορεί να πει "δεν έχω ελληνικά και δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν ειμαι administrator στο pc". Απο κεί και πέρα, αν έχει συνηθίσει να γράφει greeklish κακό του κεφαλιού του και σίγουρα δεν φταίει το οτι δεν είναι administrator στο pc.
Πάντως εγώ σκέφτομαι να φτιάξω ένα τέτοιο προγραμματάκι αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε τι γλώσσα... Μέχρι στιγμής έγραφα σε vb6 αλλά ντρέπομαι πλέον, παραείναι ξεπερασμένη :p οπότε άρχισα να αναζητώ άλλες λύσεις...

WAntilles
06-02-06, 12:00
Η εμπειρική παρατήρηση έχει δείξει ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι γραφής των πιθηκοειδών, που η μόνη προσέγγιση που μπορεί να δώσει σωστό αποτέλεσμα είναι αυτή του λεξικού. Κάτι τέτοιο βέβαια είναι πολύ δύσκολο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.