PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet στο Βύρωνα



contime
03-03-08, 15:20
Kαλησπερα παιδια!
Μενω στο Βυρωνα και σκεφτομαι να βαλω φορθνετ. Ηθελα να ρωτησω τι παιζει με τις ταχυτητες, σταθεροτητα γραμμης, pings κτλ ιδιαιτερα απο αυτους που ειναι στο dslam της Π.Τσαλδαρη, απεναντι απο τα ΕΛΤΑ.
Ευχαριστω.

boost00
03-03-08, 17:17
Kαλησπερα παιδια!
Μενω στο Βυρωνα και σκεφτομαι να βαλω φορθνετ. Ηθελα να ρωτησω τι παιζει με τις ταχυτητες, σταθεροτητα γραμμης κτλ ιδιαιτερα απο αυτους που ειναι στο dslam της Π.Τσαλδαρη, απεναντι απο τα ΕΛΤΑ.
Ευχαριστω.

Καλησπέρα,
Είμαι δημότης Βύρωνα και συνδρομητής 2play από 30/5/07. Η εμπειρία μου επιγραμματικά:
- Ενεργοποίηση εντός 20μέρου χωρίς να χρειαστεί να γίνει καμμία πρόσθετη επικοινωνία με Forthnet ή ΟΤΕ πέραν των τυπικών διατυπώσεων,
-πολύ ευχαριστημένος από άποψη ταχύτητας, σταθερότητας γραμμής και εν γένει αξιοπιστίας της υπηρεσίας.
- Στο έως τώρα διάστημα χρήσης έχουν υπάρξει ελάχιστα downtimes (αναφέρομαι σε voice) τα οποία ήταν ολιγόλετπα και φαντάζομαι ότι οφείλονται σε εργασίες στο δίκτυο της εταιρείας.
- Ποιότητα φωνής συμπαθητική (θα μπορούσε να είναι και καλύτερη)

Αυτά γενικά, ελπίζω να βοηθά.

SyMpToM
03-03-08, 17:22
Καλησπέρες γείτονα:)

Μένω κοντά στην πλατεία Βυζαντίου (καμια 900ρια μέτρα σε ευθεία από τα ΕΛΤΑ) κλειδώνω γύρω στα 17. Από σταθερότητα χμ, έχω καμια φορά καμια αποσύνδεση αλλά υποπτεύομαι περισσότερο το Zyxel που δεν τα πάει και τόσο καλά με τα χαμηλά noise margin, γιατί όταν δοκίμαζα το siemens δεν είχα.

Ταχύτητες full, παράπονο δεν έχω, από pings τώρα τελευταία μέτρια πράματα
(83 ms σε google, 180 σε adslgr).

contime
03-03-08, 18:02
Eυχαριστω γειτονες για τις αμεσες απαντησεις σας!:)
@boost
Μονο το ιντερνετ με ενδιαφερει δεν εχω σκοπο να βαλω double play. Απο ping πως πας, εισαι σε fast ή interleave? Eπισης σε ποιο dslam ανηκεις?

@symptom
Eγω μενω καμια 200αρια μετρα απο τα ελτα. Κλειδωνεις σε fast ή interleave? Αυτη τη στιγμη πιανω 10 ms λιγοτερα απο σενα στις διευθυνσεις που δοκιμασες. Ειμαι σε fast.

SyMpToM
03-03-08, 18:30
Είμαι fastpath, το interleave αν δεν απατώμαι δίνει μικρότερα νούμερα.
Λογικά με το 200ράκι θα είσαι ωραία:oneup:

contime
03-03-08, 19:20
To αναποδο :p, το φαστ δινει μικροτερα πινγκ. Πραγματι με την αποσταση δεν εχω προβλημα.:)

........Auto merged post: contime added 40 Minutes and 41 Seconds later........

symptom απ οτι ειδα εισαι shared. Πριν πας στην φορθνετ ησουν shared σε αλλο παροχο? Ρωταω για τι με ενδιαφερει να μαθω αν στη μεταβαση απο shared σε shared διακοπτουν οι ιδιοι την παλια συνδεση, ή πρεπει να το κανεις εσυ κι ετσι να μεινεις πολλες μερες χωρις ιντερνετ. Νομιζω οτι τωρα τελευταια το αλλαξαν αυτο αλλα θελω να δω καποιον που το εχει κανει στην πραξη.

SyMpToM
03-03-08, 20:33
Ήμουν στο 1bill της forthnet πάλι, οπότε πρακτικά, στα ίδια ήμουν. Νομίζω πως πλέον την διακόπτουν αυτοί, αλλά μια ερώτηση στο -ο θεός να το κάνει- τηλ. κέντρο τους θα μας βεβαιώσει.
Εύχομαι να ταλαιπωρηθείς λιγότερο απο εμένα πάντως κατά την αλλαγή:rolleyes:

xTarget
03-03-08, 21:33
Βάσει RUO δεν έχεις υποχρέωση να διακόψεις εσύ τη σύνδεση με τον παλιό πάροχο. Αυτή η αλλαγή έχει επιβληθεί από την ΕΕΤΤ έτσι ώστε να μη μένεις ούτε μία μέρα χωρίς Internet. Όλη τη διαδικασία την αναλαμβάνει η Forthnet, την οποία εξουσιοδοτείς (όπως θα δεις και στην αίτηση που θα υπογράψεις) να διακόψει εκ μέρους σου τη σύνδεση με τον παλιό πάροχο (Vivodi). Παρόλα αυτά επειδή πολλά έχουμε διαβάσει στο forum για περιπτώσεις που οι πάροχοι "σφυρίζουν αδιάφορα" και συνεχίζουν να διπλοχρεώνουν συνδρομητές για υπηρεσία ΑDSL που δεν παρέχουν πλέον στον πελάτη, καλό θα είναι την ημέρα που θα συνδεθείς με την forthnet να στείλεις εσύ προσωπικά και μια αίτηση διακοπής στη Vivodi για να είσαι καλυμένος. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην περίπτωση που πληρώνεις τους λογαριασμούς Vivodi μέσω πιστωτικής κάρτας ή πάγιας τραπεζικής εντολής, γιατί αν γίνει η "μαμακία" τότε όχι μόνο θα κυνηγάς τη Vivodi επειδή θα σε χρεώνει για υπηρεσία που δεν σου παρέχει, αλλά θα ζητάς και τα λεφτά σου πίσω... (πολύ διαφορετικό από το να έχεις απλώς έναν απλήρωτο λογαριασμό "μαϊμού" της Vivodi, έτσι δεν είναι?) Κατα τ' άλλα go for it!!

contime
03-03-08, 21:34
Βασικα λεω να παω σε καποιο καταστημα της φορθνετ, απο αυτα που εχουν ανοιξει τελευταια, για μια πιο εγκυρη απαντηση.

ariadgr
03-03-08, 21:37
Βασικα λεω να παω σε καποιο καταστημα της φορθνετ, απο αυτα που εχουν ανοιξει τελευταια, για μια πιο εγκυρη απαντηση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να ταλαιπωρηθείς.
Κάνε την αίτησή σου, και τη μέρα που θα ενεργοποιηθεί η Forthnet, αν θέλεις να αποφύγεις το ενδεχόμενο συνέχισης της χρέωσης λόγω "λάθους" της Vivodi, στείλε ένα fax στη Vivodi "από την τάδε μέρα η σύνδεσή μου διακόπηκε λόγω μετατροπής σε Shared LLU άλλου παρόχου".

contime
03-03-08, 21:40
Βάσει RUO δεν έχεις υποχρέωση να διακόψεις εσύ τη σύνδεση με τον παλιό πάροχο. Αυτή η αλλαγή έχει επιβληθεί από την ΕΕΤΤ έτσι ώστε να μη μένεις ούτε μία μέρα χωρίς Internet. Όλη τη διαδικασία την αναλαμβάνει η Forthnet, την οποία εξουσιοδοτείς (όπως θα δεις και στην αίτηση που θα υπογράψεις) να διακόψει εκ μέρους σου τη σύνδεση με τον παλιό πάροχο (Vivodi). Παρόλα αυτά επειδή πολλά έχουμε διαβάσει στο forum για περιπτώσεις που οι πάροχοι "σφυρίζουν αδιάφορα" και συνεχίζουν να διπλοχρεώνουν συνδρομητές για υπηρεσία ΑDSL που δεν παρέχουν πλέον στον πελάτη, καλό θα είναι την ημέρα που θα συνδεθείς με την forthnet να στείλεις εσύ προσωπικά και μια αίτηση διακοπής στη Vivodi για να είσαι καλυμένος. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην περίπτωση που πληρώνεις τους λογαριασμούς Vivodi μέσω πιστωτικής κάρτας ή πάγιας τραπεζικής εντολής, γιατί αν γίνει η "μαμακία" τότε όχι μόνο θα κυνηγάς τη Vivodi επειδή θα σε χρεώνει για υπηρεσία που δεν σου παρέχει, αλλά θα ζητάς και τα λεφτά σου πίσω... (πολύ διαφορετικό από το να έχεις απλώς έναν απλήρωτο λογαριασμό "μαϊμού" της Vivodi, έτσι δεν είναι?) Κατα τ' άλλα go for it!!

Εχω δει τη συγκεκριμενη επιλογη στην αιτηση, το θεμα ειναι οτι υπηρχε και παλιοτερα, αλλα η φορθνετ δεν την εφαρμοζε παρα το RUO2007 και εχω και τη σχετικη απαντηση τους γραπτα...
Εννοειται οτι μολις ενεργοποιηθω στην φορθνετ θα στειλω διακοπη στη βιβοντι, για να εχουμε το μυαλο μας ησυχο;)
Φυσικα ποτε δεν πληρωνουμε ελληνικο ISP με παγια εντολή :cool:

........Auto merged post: contime added 1 Minutes and 59 Seconds later........


Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να ταλαιπωρηθείς.
Κάνε την αίτησή σου, και τη μέρα που θα ενεργοποιηθεί η Forthnet, αν θέλεις να αποφύγεις το ενδεχόμενο συνέχισης της χρέωσης λόγω "λάθους" της Vivodi, στείλε ένα fax στη Vivodi "από την τάδε μέρα η σύνδεσή μου διακόπηκε λόγω μετατροπής σε Shared LLU άλλου παρόχου".

Μαλλον δεν καταλαβες. Θελω να ρωτησω αν οντως αναλαμβανουν αυτοι τη διακοπη ή θα πρεπει να την κανω εγω... Μην την πατησω οπως αλλα μελη του φορουμ που αλλα τους ελεγαν απο το τηλ και αλλα οταν πηγαν να ζητησουν τα ρεστα στην Ατθιδων...;)

ariadgr
03-03-08, 22:36
Εαν ενεργοποιηθείς στη Forthnet, η Vivodi θα έχει αυτόματα ενημερωθεί από το WCRM-LLU του ΟΤΕ.
Η ενημέρωση δεν είναι επιλογή του παρόχου Β', στέλνεται αυτόματα στον πάροχο Α' από το σύστημα.

Δε νομίζω ότι θα κερδίσεις απολύτως τίποτα μιλώντας με υπάλληλο καταστήματος Forthnet για αυτό το θέμα.

contime
03-03-08, 22:57
Εαν ενεργοποιηθείς στη Forthnet, η Vivodi θα έχει αυτόματα ενημερωθεί από το WCRM-LLU του ΟΤΕ.
Η ενημέρωση δεν είναι επιλογή του παρόχου Β', στέλνεται αυτόματα στον πάροχο Α' από το σύστημα.

Δε νομίζω ότι θα κερδίσεις απολύτως τίποτα μιλώντας με υπάλληλο καταστήματος Forthnet για αυτό το θέμα.

Mα αυτο σου εξηγησα και παραπανω, δεν θελω να ρωτησω για αυτο.
Θέλω να ρωτησω, αν θα αναλαβει τη διακοπη η φορθνετ, επομενως θα μεινω λιγες ωρες χωρις ιντερνετ ή θα πρεπει να κανω τη διακοπη εγω και επειτα αιτηση στη φορθνετ, μενοντας χωρις ιντερνετ για εβδομαδες...
Γιατι το Δεκεμβριο του 2007, ενω ισχυε το RUO2007 και υπηρχε η αντιστιχη επιλογη στην αιτηση, η γραπτη απαντηση της εταιρειας ηταν η παρακατω:


Αξιότιμε κύριε ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Σας ενημερώνουμε ότι,προκειμένου να μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε εμείς την
διακοπή από τον τωρινό σας πάροχο,αυτός θα πρέπει να είναι ο οτέ.

Εφόσον είναι ο οτέ,την διακοπή την αναλαμβάνει η Forthnet,με ολιγόωρή διακοπή στο
internet,κατά την ημέρα ενεργοποίησης της υπηρεσίας.

Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρετε στο mail σας είναι σωστά και ακολουθούνται πιστά
οι αναφερόμενες διαδικασίες.

Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.

Με εκτίμηση,

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Οσο για τη ενημερωση ττης vivodi απο το wcrm, στη θεωρια ετσι ειναι...αλλα το λογιστηριο της βιβοντι συνεχιζει να σε χρεωνει...:down: Για αυτο θα στειλω κι εγω αιτηση διακοπης αφου ενεργοποιηθω στη φορθνετ.;)

ariadgr
03-03-08, 23:29
Mα αυτο σου εξηγησα και παραπανω, δεν θελω να ρωτησω για αυτο.
Θέλω να ρωτησω, αν θα αναλαβει τη διακοπη η φορθνετ, επομενως θα μεινω λιγες ωρες χωρις ιντερνετ ή θα πρεπει να κανω τη διακοπη εγω και επειτα αιτηση στη φορθνετ, μενοντας χωρις ιντερνετ για εβδομαδες...
Γιατι το Δεκεμβριο του 2007, ενω ισχυε το RUO2007 και υπηρχε η αντιστιχη επιλογη στην αιτηση, η γραπτη απαντηση της εταιρειας ηταν η παρακατω:


Οσο για τη ενημερωση ττης vivodi απο το wcrm, στη θεωρια ετσι ειναι...αλλα το λογιστηριο της βιβοντι συνεχιζει να σε χρεωνει...:down: Για αυτο θα στειλω κι εγω αιτηση διακοπης αφου ενεργοποιηθω στη φορθνετ.;)

Γνώμη μου είναι απλώς να καταθέσεις την αίτηση με τη σωστή επιλογή (μετατροπή από Shared A' σε Shared B').

Αυτός που σου απάντησε το email, καθώς και αυτοί με τους οποίους θα μιλήσεις στο τηλέφωνο ή στο κατάστημα, το πιθανότερο είναι ότι δεν έχουν δει καν πως είναι το W-CRM LLU ή τι διαδικασίες ακολουθούνται κατά περίπτωση, οπότε σε μπερδεύουν και σε ταλαιπωρούν χωρίς λόγο δίνοντάς σου λανθασμένες απαντήσεις.

Για τη Vivodi σου έγραψα και προηγουμένως:

αν θέλεις να αποφύγεις το ενδεχόμενο συνέχισης της χρέωσης λόγω "λάθους" της Vivodi, στείλε ένα fax στη Vivodi "από την τάδε μέρα η σύνδεσή μου διακόπηκε λόγω μετατροπής σε Shared LLU άλλου παρόχου"

contime
03-03-08, 23:41
Aκομα κι αν ειναι λανθασμενες, απο τη στιγμη που δινονται γραπτα, αποτελουν την επισημη θεση της εταιρειας, οποτε αντε να βρεις ακρη μετα εξηγωντας το ruo2007 και τι επρεπε κανονικα να γινεται...:evil:
Θυμισου κι αυτο (http://adslgr.com/forum/showpost.php?p=1568224&postcount=1)

isikol
04-03-08, 17:34
contime καλησπέρα..εχω τα καλύτερα να πώ για τη φορθνετ στο βύρωνα....ταυτόχρονα είμαι συνδρομητης και στην tellas (γραφειο) στο ιδιο κτίριο.....

δεδομένου οτι εισαι πολυ κοντα στο dslam θα εχεις και καλές ταχύτητες.....;)

vasilisk
05-03-08, 01:21
να πω και εγω την περιπετεια μου... εχω παρει μονο το ιντερνετ και οχι την τηλεφωνια. εκανε γυρω στους 2 μηνες να ενεργοποιηθει αλλα δε μου πολυφανηκε μιας και ημουν ηδη στη φορθνετ και ειχα την παλια μου συνδεση. οσον αφορα της ταχυτητες ειμαι ευχαριστημενος μονο κατα το ημισυ και αυτο γιατι παρολο που ειμαι σχετικα κοντα απο το κεντρο (1200 μετρα μετρημενο απο την ιδια την φορθνετ) κλειδωνω στα 10500...

ειμαι βεβαια σε συνεχη επικοινωνια και αυτο μπορω να το αναγνωρισω καθοτι εχουν παει 2 φορες στο αστικο κεντρο και εχουν ερθει και 2 φορες σπιτι μου... ελπιζω να φτασω τουλαχιστον μεχρι τα 15... μιας και τα στατιστικα που εχω το υποσηριζουν (θεωρητικα παντα).

contime
05-03-08, 03:34
contime καλησπέρα..εχω τα καλύτερα να πώ για τη φορθνετ στο βύρωνα....ταυτόχρονα είμαι συνδρομητης και στην tellas (γραφειο) στο ιδιο κτίριο.....

δεδομένου οτι εισαι πολυ κοντα στο dslam θα εχεις και καλές ταχύτητες.....;)


να πω και εγω την περιπετεια μου... εχω παρει μονο το ιντερνετ και οχι την τηλεφωνια. εκανε γυρω στους 2 μηνες να ενεργοποιηθει αλλα δε μου πολυφανηκε μιας και ημουν ηδη στη φορθνετ και ειχα την παλια μου συνδεση. οσον αφορα της ταχυτητες ειμαι ευχαριστημενος μονο κατα το ημισυ και αυτο γιατι παρολο που ειμαι σχετικα κοντα απο το κεντρο (1200 μετρα μετρημενο απο την ιδια την φορθνετ) κλειδωνω στα 10500...

ειμαι βεβαια σε συνεχη επικοινωνια και αυτο μπορω να το αναγνωρισω καθοτι εχουν παει 2 φορες στο αστικο κεντρο και εχουν ερθει και 2 φορες σπιτι μου... ελπιζω να φτασω τουλαχιστον μεχρι τα 15... μιας και τα στατιστικα που εχω το υποσηριζουν (θεωρητικα παντα).

Γεια σας παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις! Δεν ειπατε σε ποιο dslam ειστε. Απεναντι απο τα ελτα ή σε αυτο του Αγιου Αρτεμιου? Απο πινγκ πως πατε?

lamprosv
05-03-08, 16:21
καλησπέρα γείτονα,εγώ μένω κοραή,φτάνω μέχρι και 19mbps,απλά πού και πού μου κάνει αποσυνδέσεις,γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος.

κάτι άσχετο,τι εννοούμε με τους όρους Απο ping πως πας, εισαι σε fast ή interleave? Eπισης σε ποιο dslam ανηκεις?

hel
05-03-08, 16:45
καλησπέρα γείτονα,εγώ μένω κοραή,φτάνω μέχρι και 19mbps,απλά πού και πού μου κάνει αποσυνδέσεις,γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος.

κάτι άσχετο,τι εννοούμε με τους όρους Απο ping πως πας, εισαι σε fast ή interleave? Eπισης σε ποιο dslam ανηκεις?

Στοιχεία γραμμής; (για τις αποσυνδέσεις)

lamprosv
05-03-08, 16:49
Στοιχεία γραμμής; (για τις αποσυνδέσεις)

τι εννοείς? είμαι λίγο άσχετος!

hel
05-03-08, 17:30
Πας στο web interface του ρουτερ σου και βρίσκεις μία σελίδα με dsl info ή ιδιότητες dsl ή κάτι τέτοιο, που περιλαμβάνει στοιχεία όπως line attentuation, snr margin, downstream-upstream rate κλπ.

contime
06-03-08, 01:26
καλησπέρα γείτονα,εγώ μένω κοραή,φτάνω μέχρι και 19mbps,απλά πού και πού μου κάνει αποσυνδέσεις,γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος.

κάτι άσχετο,τι εννοούμε με τους όρους Απο ping πως πας, εισαι σε fast ή interleave? Eπισης σε ποιο dslam ανηκεις?

Γεια σου Λαμπρο! Για τα fast - interleave μπορεις να ενημερωθεις εδω (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837).
Στο βυρωνα 2 κεντρα υπαρχουν που μας εξυπηρετουν. Αυτο που ειναι απεναντι απο τα ελτα και αυτο που βρισκεται στην Εμπεδοκλεους (Αγ. Αρτεμιου). Μπορεις να καταλαβεις που ανηκεις απο τα 3 πρωτα ψηφια του αριθμου σου, πχ αν ξεκιναει απο 766 εισαι σε αυτο των ελτα, αν ξεκινα απο 762 ειναι εμπεδοκλεους. Για αλλα νουμερα δε θυμαμαι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.