PDA

Επιστροφή στο Forum : οταν με καλουν στο τηλεφωνο πεφτει το adsl



Σελίδες : [1] 2

aleksandros
03-03-08, 21:14
Γεια σας

εχω το εξης προβλημα καθε φορα που με καλουν το τηλεφωνο πεφτει η συνδεση εχω 2Μbit conn-x .

Το εχει αντιμετωπισει κανεις ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

RyDeR
03-03-08, 21:15
Το φίλτρο σου φταίει, το έχεις τοποθετήσει σωστά;

aleksandros
03-03-08, 21:22
ειναι isdn οπως το ειδα στο βιλιαρακι

RyDeR
03-03-08, 21:24
Το σύνδεσες σωστά; ISDN έχεις δηλαδή...; Το σύνδεσες πρίν το NetMod; Τώρα το ξεκίνησε αυτό ή απο την αρχή που έκανες την σύνδεση στο κάνει;

gkimonas
03-03-08, 22:31
κ εμένα πρόσφατα μου έκανε το ίδιο πρόβλημα σε pstn γραμμή, μέχρι που έβαλα ένα φίλτρο στο τηλέφωνο και όλα φυσιολογικά.

Έλεγξε το προσεχτικά.

aleksandros
03-03-08, 23:03
δεν το εκανε στην αρχη λετε να φταει το φιλτρο να το αλαξω ;

Eskaz
04-03-08, 01:25
και εμένα μου το έκανε αυτό άκου τι θα κάνεις κλείνεις τον υπολογιστή τελείως βγάζεις το καλώδιο με λίγα λόγια η κλείνεις απο το τροφοδοτικό την τροφοδοσία μετά κλέινης και το Modem βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet,internet επίσης και απο το τηλέφωνο φίλτρο καλώδιο τηλεφώνου και τα ξαναβάζεις μετά όλα μάζι και σίγουρα θα έχει γίνει απλά αυτό νομίζω γίνεται αν έχεις αρκετά disconnect και μπλοκάρει το ρουτερ imo

zeta
04-03-08, 02:16
κανε ελεγχο στα φιλτρα των τηλεφώνων, η στο σπλιτερ. συνήθως αυτά έχουν πρόβλημα, και ειναι και το πρώτο πράγμα που χαλάει στο "σύστημα" βεβαιώσου ότι εχεις κανει σωστά τις συνδέσεις. Αν συνεχίσει, άλλαξε φίλτρο, θα δεις οτι θα δουλεψει.

nikos_cheng
04-03-08, 03:20
και εμένα μου το έκανε αυτό άκου τι θα κάνεις κλείνεις τον υπολογιστή τελείως βγάζεις το καλώδιο με λίγα λόγια η κλείνεις απο το τροφοδοτικό την τροφοδοσία μετά κλέινης και το Modem βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet,internet επίσης και απο το τηλέφωνο φίλτρο καλώδιο τηλεφώνου και τα ξαναβάζεις μετά όλα μάζι και σίγουρα θα έχει γίνει απλά αυτό νομίζω γίνεται αν έχεις αρκετά disconnect και μπλοκάρει το ρουτερ imo

Τι λέει ρε το άτομο??? :dots::dots:

Λύση απλή και κατανοητή. Κοιτάς λίγο τις συνδέσεις, αλλάζεις splitter και αν παρόλα αυτά το πρόβλημα συνεχίζει, δηλώνεις μια βλάβη στο 121 να το κοιτάξουν από το κέντρο, μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου.

Kyaner
04-03-08, 08:06
Aλλο splitter έχεις δοκιμάσει ?
Ίσως αυτό που έχεις να είναι ελαττωματικό εφόσον έχεις κάνει σωστά τη συνδεσμολογία βεβαια.

.alexcity
04-03-08, 13:09
και εμένα μου το έκανε αυτό άκου τι θα κάνεις κλείνεις τον υπολογιστή τελείως βγάζεις το καλώδιο με λίγα λόγια η κλείνεις απο το τροφοδοτικό την τροφοδοσία μετά κλέινης και το Modem βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet,internet επίσης και απο το τηλέφωνο φίλτρο καλώδιο τηλεφώνου και τα ξαναβάζεις μετά όλα μάζι και σίγουρα θα έχει γίνει απλά αυτό νομίζω γίνεται αν έχεις αρκετά disconnect και μπλοκάρει το ρουτερ imo
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλο!

Dot.Hatter
04-03-08, 15:21
Πιθανο βραχυκυκλωμα μου ακουγεται αυτο που εχεις φιλε μου.Checkαρε μια την συνδεσμολογια σου , (filters σε τηλεφωνα τα οποια ειναι εκτος splitter) και το ιδιο το splitterακι μπας και τα επαιξε.Ασχετο αλλα μπας και εχεις συναγερμο στην γραμμη (γιατι αν εχεις πρεπει να εχει filterακι)

Eskaz
04-03-08, 18:26
χαχαχα, μόνο φίλτρο άλλαξε ρεεεεεεεε;P

pnikolo
05-03-08, 02:40
Τι θα 'κουσω ακομα απο σενα απορω :whistle: Τσεκαρε ενα αλλο φιλτρο (που δε νομιζω γιατι αν εφταιγε αυτο θα σου ριχνει τη συνδεση και οταν απλα σηκωνεις το τηλεφωνο), αν συνεχισει παρε τον 121 και πες τους να τσεκαρουν τη γραμμη σου ως προς γη και επαφη. Αν ειναι απο δικτυο θα το δουν αμεσως και θα στειλουν τεχνικο. ;)

Sofos
05-03-08, 15:53
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα! Άλλαξα splitter και καμία διαφορά! Τώρα τελευταία έχει διορθωθεί από μόνο του και σχεδόν ποτέ δε κάνει αποσυνδέσεις πια! Πιστεύω ότι μπορεί και να είναι θέμα γραμμών από τον ΠΟΤΕ!

striants
06-03-08, 23:11
Καλησπέρα σε όλους. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μέχρι πρόσφατα είχα adsl 2Mbps και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αποσυγχρονισμού όταν χτύπαγε το τηλ. Από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση στα 24 Mbps ξεκίνησε το πρόβλημα. Φίλτρο έχω στην τηλεφωνική συσκευή (το οποίο άλλαξα πρόσφατα και ξέρω ότι δουλεύει κανονικά) αλλά όχι στο συναγερμό γιατί δεν έχω ιδέα πώς να το κάνω ... :oops: (Και να πω την αλήθεια, δε με πειράζει να μου κόβει το adsl 1-2 φορές τη μέρα που στέλνει σήμα στο κέντρο.) Είναι πιθανό ο συναγερμός να μου κόβει το adsl κάθε φορά που χτυπάει το τηλέφωνο;

Any ideas?

ευχαριστώ!

zeta
06-03-08, 23:32
ναι, ο συναγερμός φταίει. Αυτός σου ρίχνει τη γραμμή.

striants
06-03-08, 23:33
αυτό που μου προκαλεί απορία είναι γιατί δεν μου την έκοβε όταν είχα χαμηλότερη σύνδεση;

zeta
06-03-08, 23:36
από όσο ξέρω, γιατί εγώ δεν έχω συναγερμό, θέλει και ο συναγερμός φίλτρο. Τώρα, το γιατί δεν στην έριχνε με χαμηλότερη σύνδεση, μάλλον γιατί το SNR είναι μεγαλύτερο στις μικρότερες συνδέσεις. Και εγώ έχω 2048 σύνδεση, και δουλεύει και χωρίς φίλτρα στα τηλέφωνα, αλλά έχω SNR 28!!! Με την 24άρα πέφτεις γύρω στο 10, οπότε είναι λογικό. Μπορεί να λέω και βλακείες, δεν είμαι ειδική, ας μας απαντήσει ένας τεχνικός. Πάντως ότι θέλει και ο συναγερμός φίλτρο, αυτό είναι σίγουρο.

striants
06-03-08, 23:39
το snr το ανέβασα στο 12.7 για να γλιτώσω κάτι σκόρπιες αποσυνδέσεις.
μου φαίνεται πάντως ότι δεν το γλιτώνω το φίλτρο στο συναγερμό... (γιατί αν ήταν μόνο για τις 1-2 φορές τη μέρα πραγματικά δε με ένοιαζε) αλλά κάθε φορά που χτυπάει το τηλ. πάει πολύ!

spappis
07-03-08, 00:12
Όταν κάποιος έχει ISDN γραμμή δεν χρειάζεται φίλτρο για τον συναγερμό, γιατί απλά δεν υπάρχουν φίλτρα για ISDN. Υπάρχει μόνο ένας σπλιτερ που μπαίνει πριν το νετμοντ.

Αν ισχύουν αυτά που γράφτηκαν, κατά πάσα πιθανότητα φταίει ο σπλίτερας.

Φυσικά σε ΠΣΤΝ χρειάζονται φίλτρα παντού. (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμοί κλπ)

striants
07-03-08, 00:14
Η γραμμή μου είναι pstn.
Επειδή το router μου παρέχει αυτή τη δυνατότητα, αν ανεβάσω κι άλλο το snr θα γλιτώσω τα disconnects όταν χτυπάει το τηλέφωνο; Και αν ναι, ξέρει κάποιος ποιό snr είναι αρκετό για να γίνει αυτό;

thanks!

pnikolo
07-03-08, 01:16
Η γραμμή μου είναι pstn.
Επειδή το router μου παρέχει αυτή τη δυνατότητα, αν ανεβάσω κι άλλο το snr θα γλιτώσω τα disconnects όταν χτυπάει το τηλέφωνο; Και αν ναι, ξέρει κάποιος ποιό snr είναι αρκετό για να γίνει αυτό;

thanks!

Μην ανεβαζεις ανεξελενκτα to snr γιατι το router σου υποφερει (αν δε σου καει καποια στιγμη). Δες τα tx power και θα καταλαβεις οπως και τη θερμοκρασια του router! O συναγερμος ουσιαστικα ειναι ενα κοινο τφ. Πρεπει οποσδηποτε να βαλεις φιλτρο. Για ολα υπαρχει εξηγηση αλλα δε ξερω σε τι θα εξυπηρετουσαν! ;)

........Auto merged post: pnikolo added 5 Minutes and 30 Seconds later........


από όσο ξέρω, γιατί εγώ δεν έχω συναγερμό, θέλει και ο συναγερμός φίλτρο. Τώρα, το γιατί δεν στην έριχνε με χαμηλότερη σύνδεση, μάλλον γιατί το SNR είναι μεγαλύτερο στις μικρότερες συνδέσεις. Και εγώ έχω 2048 σύνδεση, και δουλεύει και χωρίς φίλτρα στα τηλέφωνα, αλλά έχω SNR 28!!! Με την 24άρα πέφτεις γύρω στο 10, οπότε είναι λογικό. Μπορεί να λέω και βλακείες, δεν είμαι ειδική, ας μας απαντήσει ένας τεχνικός. Πάντως ότι θέλει και ο συναγερμός φίλτρο, αυτό είναι σίγουρο.

Πολυ σωστα ΕΥΓΕ και παλι!Το SNR στην 24αρα οτε ειναι default 9db. Eχω την εντυπωση οτι θα γινοσουν πολυ καλη (συναδελφος) ηλεκτρονικος. Συμβουλη απο ειδικο: Βαλε φιλτρο-α στο-α τηλεφωνο-α σου ;)

striants
07-03-08, 01:21
στο τηλέφωνο έχω...ο συναγερμός μας κάνει τη ζημιά!
thanks για τη συμβουλή!

pnikolo
07-03-08, 01:25
στο τηλέφωνο έχω...ο συναγερμός μας κάνει τη ζημιά!
thanks για τη συμβουλή!

Για τον συναγερμο σου ειπα! "O συναγερμος ουσιαστικα ειναι ενα κοινο τφ" οτι κανουμε στο τφ τα ιδια ισχυουν και για τον συναγιερμο ;) Και μετα κατεβασε το snr σου στο default :oneup:

striants
07-03-08, 01:26
το' πιασα!!!! :oneup:

zeta
07-03-08, 02:18
Μην ανεβαζεις ανεξελενκτα to snr γιατι το router σου υποφερει (αν δε σου καει καποια στιγμη). Δες τα tx power και θα καταλαβεις οπως και τη θερμοκρασια του router! O συναγερμος ουσιαστικα ειναι ενα κοινο τφ. Πρεπει οποσδηποτε να βαλεις φιλτρο. Για ολα υπαρχει εξηγηση αλλα δε ξερω σε τι θα εξυπηρετουσαν! ;)

........Auto merged post: pnikolo added 5 Minutes and 30 Seconds later........



Πολυ σωστα ΕΥΓΕ και παλι!Το SNR στην 24αρα οτε ειναι default 9db. Eχω την εντυπωση οτι θα γινοσουν πολυ καλη (συναδελφος) ηλεκτρονικος. Συμβουλη απο ειδικο: Βαλε φιλτρο-α στο-α τηλεφωνο-α σου ;)

και πάλι ευχαριστώ!! Επειδή εγώ ακολουθώ τις οδηγίες, και διαβάζω τα manual, έχω φίλτρα στα τηλέφωνά μου! Απλά κάποια στιγμή από περιέργεια, το δοκίμασα, βγάζοντας τα φίλτρα και καλώντας με από το κινητό,σηκώνοντας το τηλ. βέβαια, για να δω τι θα γίνει. Και είδα, ότι το adsl δεν έπεφτε, έστελνα μειλ, κατέβαζα, και ήμουν μέσα στο msn και το skype. (Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα...). Μετά έβαλα ξανά τα φίλτρα κανονικά.

andreasermones
07-03-08, 02:26
χεχε το προβλημα λυθηκε οσο για το snr αστο στο προκαθορισμενο φιλε μην τρεχεις τωρα για καινουργιο μοντεμ δε λεει.....

pnikolo
07-03-08, 02:42
και πάλι ευχαριστώ!! Επειδή εγώ ακολουθώ τις οδηγίες, και διαβάζω τα manual, έχω φίλτρα στα τηλέφωνά μου! Απλά κάποια στιγμή από περιέργεια, το δοκίμασα, βγάζοντας τα φίλτρα και καλώντας με από το κινητό,σηκώνοντας το τηλ. βέβαια, για να δω τι θα γίνει. Και είδα, ότι το adsl δεν έπεφτε, έστελνα μειλ, κατέβαζα, και ήμουν μέσα στο msn και το skype. (Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα...). Μετά έβαλα ξανά τα φίλτρα κανονικά.

Και καλα κανεις να πειραματιζεσαι και διαβαζεις. Ετσι εκενα απο παιδι και ακομα το κανω και ας το ξερω γιατι καμια φορα ολο και κατι παραπανω μαθαινεις! Ειμαι ηδη 31+ χρονια και πειραματιζομαι. Να προσεχεις μονο τι κανεις ωστε οταν κατι δε παει καλα να το επαναφερεις. Βεβαια καμια φορα καποια πειραματα εχουν και "καταστροφικες" συνεπειες αλλα με λιγη τυχη και προσοχη τις αποφευγεις. Αν θες καποια στιγμη πες μοας με τι ασχολεισαι :oneup:

zeta
07-03-08, 02:48
Και καλα κανεις να πειραματιζεσαι και διαβαζεις. Ετσι εκενα απο παιδι και ακομα το κανω και ας το ξερω γιατι καμια φορα ολο και κατι παραπανω μαθαινεις! Ειμαι ηδη 31+ χρονια και πειραματιζομαι. Να προσεχεις μονο τι κανεις ωστε οταν κατι δε παει καλα να το επαναφερεις. Βεβαια καμια φορα καποια πειραματα εχουν και "καταστροφικες" συνεπειες αλλα με λιγη τυχη και προσοχη τις αποφευγεις. Αν θες καποια στιγμη πες μοας με τι ασχολεισαι :oneup:

τοπογράφος μηχανικός είμαι. (Έχω δική μου δουλειά, και εξοπλισμό, ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή).
Οπότε με....παίρνει να πειραματίζομαι! έχω αρκετό θεωρητικό μπακράουντ.
Γενικά ασχολούμαι από μικρή με την τεχνολογία, και με τις μηχανές γενικότερα.
ειναι να σου αρέσει κιόλας

pnikolo
07-03-08, 03:01
τοπογράφος μηχανικός είμαι. (Έχω δική μου δουλειά, και εξοπλισμό, ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή).
Οπότε με....παίρνει να πειραματίζομαι! έχω αρκετό θεωρητικό μπακράουντ.
Γενικά ασχολούμαι από μικρή με την τεχνολογία, και με τις μηχανές γενικότερα.
ειναι να σου αρέσει κιόλας

Δεν αμφεβαλα οτι θα ασχολουσουν με θετικη επιστημη. Ο γιος μου σπουδαζει στα ΤΕΙ Πειραια μηχανικος δομικων εργων :)
Συνεχισε ετσι και σε οτι χρειαστεις πανω στα ηλεκτρονικα / τηλεπικοινωνιες (παλιος "οτετζης" σε δικτυα / βλαβες) / pc's μη διστασεις να με ρωτησεις και στο βαθμο που μπορω και ξερω θα χαρω να σε βοηθησω γιατι ξεχωρησα την επιμελεια σου, την εκθεση των γνωσεων σου, και παροτι ξερεις αρκετα δεν εισαι ο "ξερολας" ημιμαθης, που εαν διαβασεις καποιες απαντησεις που δινουν καποιοι εδω μεσα μπορει και να λιποθυμισεις.
Και παλι μπραβο σου "Keep walking" :oneup:

zeta
07-03-08, 03:05
Δεν αμφεβαλα οτι θα ασχολουσουν με θετικη επιστημη. Ο γιος μου σπουδαζει στα ΤΕΙ Πειραια μηχανικος δομικων εργων :)
Συνεχισε ετσι και σε οτι χρειαστεις πανω στα ηλεκτρονικα / τηλεποικινωνιες (παλιος "οτετζης" σε δικτυα / βλαβες) / pc's μη δυστασεις να με ρωτησεις και στο βαθμο που μπορω και ξερω θα χαρω να σε βοηθησω γιατι ξεχωρησα την επιμελεια σου, την εκθεση των γνωσεων σου, και παροτι ξερεις αρκετα δεν εισαι ο "ξερολας" ημιμαθεις, που εαν διαβασεις καποιες απαντησεις που δινουν καποιοι εδω μεσα μπορει και να λιποθυμισεις.
Και παλι μπραβο σου "Keep walking" :oneup:

σε ευχαριστώ.
και ο γιός σου όταν τελειώσει με το καλό, μπορεί να με χρειαστεί. Εδώ είμαστε.
(μπορεί βέβαια να με χρειαστεί και ως φοιτητής για το μάθημα της τοπογραφίας).
καλό σου βράδυ.

pnikolo
07-03-08, 03:11
σε ευχαριστώ.
και ο γιός σου όταν τελειώσει με το καλό, μπορεί να με χρειαστεί. Εδώ είμαστε.
(μπορεί βέβαια να με χρειαστεί και ως φοιτητής για το μάθημα της τοπογραφίας).
καλό σου βράδυ.

Απο τη γρηγοραδα μου σκοτωσα λιγο την ορθογραφια μου αλλα τα διορθωσα :rofl:
Οκ δε χανομαστε απο εδω μεσα ;) Με λενε Πέτρο.
Καλο σου βραδυ επισης :up:

thanatos
07-03-08, 05:16
και εμένα μου το έκανε αυτό άκου τι θα κάνεις κλείνεις τον υπολογιστή τελείως βγάζεις το καλώδιο με λίγα λόγια η κλείνεις απο το τροφοδοτικό την τροφοδοσία μετά κλέινης και το Modem βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet,internet επίσης και απο το τηλέφωνο φίλτρο καλώδιο τηλεφώνου και τα ξαναβάζεις μετά όλα μάζι και σίγουρα θα έχει γίνει απλά αυτό νομίζω γίνεται αν έχεις αρκετά disconnect και μπλοκάρει το ρουτερ imo
:hmm::whistle::lol::lol::worthy::worthy::worthy:

ειλικρινά ,ζητώ δημοσκόπηση-ψηφοφορία όσον αφορά το σε ποιας εταιρείας την τεχνική υποστήριξη δουλεύει ο φίλτατος Eskaz ! :p
(μη παρεξηγηθείς Eskaz, χιούμορ κάνω ,απλά η απάντηση που έδωσες στο εν λόγω πρόβλημα είναι άνω ποταμών)



Καλησπέρα σε όλους. Έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μέχρι πρόσφατα είχα adsl 2Mbps και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αποσυγχρονισμού όταν χτύπαγε το τηλ. Από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση στα 24 Mbps ξεκίνησε το πρόβλημα.


όσο έχω καταλάβει από ψάξιμο,διάβασμα εδώ στο adslgr,στο διαδίκτυο εν γένει κτλ,αν γράφω μπούρδες κάποιος περισσότερο γνώστης παρακαλώ ας με διορθώσει,
σε απλή ανάλυση,
σε χαμηλότερες ταχύτητες χρησιμοποιείς λιγότερα από τα διαθέσιμα (περισσότερα όσο ανεβαίνεις από adsl σε adsl2+) εύρη συχνοτήτων ή και επιπλέον πρέπει πιθανώς τα διαθέσιμα εύρη να αποδώσουν λιγότερα bit καθαρού σήματος.
το σε ποια εύρη εισάγουν τα τηλέφωνα ,και οι λοιπές συσκευές ενέχουσες μη γραμμικά στοιχεία, θόρυβο -και πόσο- είναι μάλλον ψιλοτυχαίο ,
αλλά σίγουρα όσο ανεβαίνει ταχύτητα τόσο περισσότερα εύρη πρέπει να χρησιμοποιηθούν και να αποδώσουν πιθανώς περισσότερα bit σήματος (αναλυτικότερα δηλαδή τα ήδη αναφερθέντα περί snr).
Οπότε φυσικά τα γεμάτα θόρυβο εύρη, τα πριν μη εν χρήσει ή εν μερική χρήσει, προκαλούν αποσυγχρονισμό της γραμμής...



Όταν κάποιος έχει ISDN γραμμή δεν χρειάζεται φίλτρο για τον συναγερμό, γιατί απλά δεν υπάρχουν φίλτρα για ISDN. Υπάρχει μόνο ένας σπλιτερ που μπαίνει πριν το νετμοντ.
Αν ισχύουν αυτά που γράφτηκαν, κατά πάσα πιθανότητα φταίει ο σπλίτερας.
Φυσικά σε ΠΣΤΝ χρειάζονται φίλτρα παντού. (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμοί κλπ)


εκτός και αν έχει κάνει επιστροφή-κύκλο του τηλεφωνικού σήματος( =τηλ έξοδος netmode -> πρίζα τηλ. στον τοίχο) στην γραμμή για να έχει πολλά τηλέφωνα συνδεδεμένα οπότε πρέπει να βάλει διαχωριστές-φίλτρα παντού ήτοι στα τηλέφωνα ,στον συναγερμο,στην έξοδο(επιστροφή στην γραμμή) του netmod κτλ.

Κάνε αυτά κατ'εμέ



Aλλο splitter έχεις δοκιμάσει ?
Ίσως αυτό που έχεις να είναι ελαττωματικό εφόσον έχεις κάνει σωστά τη συνδεσμολογία βεβαια.

,


Πιθανο βραχυκυκλωμα μου ακουγεται αυτο που εχεις φιλε μου.Checkαρε μια την συνδεσμολογια σου , (filters σε τηλεφωνα τα οποια ειναι εκτος splitter) και το ιδιο το splitterακι μπας και τα επαιξε.Ασχετο αλλα μπας και εχεις συναγερμο στην γραμμη (γιατι αν εχεις πρεπει να εχει filterακι)

και


αν συνεχισει παρε τον 121 και πες τους να τσεκαρουν τη γραμμη σου


Δηλαδή

α.βεβαιώσου ότι η συνδεσμολογία σου είναι εν τάξει, ότι είναι η ορθή
β.
δοκίμασε (παντού αν έχεις κάνει επιστροφή-κύκλο του σήματος) με άλλα φίλτρα-διαχωριστές (καινούργια)

Αν κατόπιν των ανωτέρω δεν γίνει τίποτα δήλωσε βλάβη στον πάροχό σου.
Ελπίζω ότι συνέδραμα κάπως στην ίαση του δράματός σου. :p

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
........Auto merged post: thanatos added 16 Minutes and 26 Seconds later........

φυσικά ό,τι πρότεινα εγώ ,το αναφέρω για να μη μείνει η εντύπωση ότι κομίζω γλαύκα εις Αθήνας ,
έχει λακωνικότα ήδη ειπωθεί από τον nikos_cheng :



Λύση απλή και κατανοητή. Κοιτάς λίγο τις συνδέσεις, αλλάζεις splitter και αν παρόλα αυτά το πρόβλημα συνεχίζει, δηλώνεις μια βλάβη στο 121 να το κοιτάξουν από το κέντρο, μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου.

spappis
07-03-08, 18:00
εκτός και αν έχει κάνει επιστροφή-κύκλο του τηλεφωνικού σήματος( =τηλ έξοδος netmode -> πρίζα τηλ. στον τοίχο) στην γραμμή για να έχει πολλά τηλέφωνα συνδεδεμένα οπότε πρέπει να βάλει διαχωριστές-φίλτρα παντού ήτοι στα τηλέφωνα ,στον συναγερμο,στην έξοδο(επιστροφή στην γραμμή) του netmod κτλ.



Δεν έχει καμία σημασία διότι ο διαχωριστής έχει κόψει ήδη τις υψηλές συχνότητες!
Αν δεν υπάρχει διαχωριστής και το DSL περνάει μέσα στο νετ μοντ τότε μπορείς να βάλεις φίλτρα στις αναλογικές (RJ11) εξόδους, αλλά αυτή η λύση είναι μπακαλίστικη.

thanatos
08-03-08, 03:17
Δεν έχει καμία σημασία διότι ο διαχωριστής έχει κόψει ήδη τις υψηλές συχνότητες!

μα οι "υψηλές" συχνότητες ειναι οι εν χρήσει στο dsl,αδυνατώ να καταλάβω τι εννοείς διευκρίνιση παρακαλώ,
ο διαχωριστής χωρίζει σε υψηλές και χαμηλές
,οπότε αν το τηλέφωνο που είναι επί της γραμμής βγάλει θόρυβο σε κάποια υψηλή dsl συχνότητα και δεν υπάρχει φίλτρο,
αυτός θα παρεμβληθεί ,θα περάσει κανονικά από τον διαχωριστή
<=>κανονικότατος θόρυβος στο συγκεκριμένο συχνοτικό εύρος.
(ασχέτως αν ας πούμε εν τάξει ότι η ισχύς του είναι ίσως μικρή οπότε λόγω εξασθενήσεως δεν θα φτάνει μέχρι το άλλο άκρο της γραμμής ήτοι το dslam...)



Αν δεν υπάρχει διαχωριστής και το DSL περνάει μέσα στο νετ μοντ τότε μπορείς να βάλεις φίλτρα στις αναλογικές (RJ11) εξόδους, αλλά αυτή η λύση είναι μπακαλίστικη.

πάλι σε έχασα ,διευκρίνιση ποια συνδεσμολογία εννοείς παρακαλώ για να καταλάβω τι λες.

pnikolo
08-03-08, 04:11
Απο ποτε τα τηλεφωνα βγαζουν θορυβο? :hmm:

hel
08-03-08, 05:04
Απο ποτε τα τηλεφωνα βγαζουν θορυβο? :hmm:

Αν στην άλλη άκρη είναι κάποιος και φωνάζει:p

pnikolo
08-03-08, 05:16
Αν στην άλλη άκρη είναι κάποιος και φωνάζει:p

Σωστο, δε το σκευθηκα :up: :rofl: :rofl: :rofl:
Ειδικα καπως ετσι :angryr: :clap: ;)

FuS
08-03-08, 16:38
Τι θα 'κουσω ακομα απο σενα απορω :whistle: Τσεκαρε ενα αλλο φιλτρο (που δε νομιζω γιατι αν εφταιγε αυτο θα σου ριχνει τη συνδεση και οταν απλα σηκωνεις το τηλεφωνο), αν συνεχισει παρε τον 121 και πες τους να τσεκαρουν τη γραμμη σου ως προς γη και επαφη. Αν ειναι απο δικτυο θα το δουν αμεσως και θα στειλουν τεχνικο. ;)

Πολύ σωστός :oneup:

kentavros
08-03-08, 16:53
Είδα κάποιους σε αυτό το νήμα να γράφουν ότι ανεβοκατεβάζουν το snr τους...
Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εγώ νόμιζα ότι μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει αυτό... Ούτε έχω δει καμμία σχετική επιλογή σε 3com.101 και usr9108

zeta
08-03-08, 17:05
με τελνετ, τα περισσοτερα ρουτερ υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα

thanatos
08-03-08, 20:11
Είδα κάποιους σε αυτό το νήμα να γράφουν ότι ανεβοκατεβάζουν το snr τους...
Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εγώ νόμιζα ότι μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει αυτό... Ούτε έχω δει καμμία σχετική επιλογή σε 3com.101 και usr9108

χονδρικά από ότι καταλαβαίνω ,νομίζω τέλος πάντων ότι εννoούν ότι ζήτησαν και αλλάξαν την ταχύτητα συγχρονισμού
,αναλυτικότερα να παίξεις με τα εύρη συχνοτήτων από το cli δεν το έχω κάνει,δεν μπορώ να σχολιάσω τι μπορεί κάποιος να κάνει.


Απο ποτε τα τηλεφωνα βγαζουν θορυβο?

γιατι νομίζεις ότι μπαίνει ο διαχωριστής ή και τα φίλτρα;


Αν στην άλλη άκρη είναι κάποιος και φωνάζει

:worthy::rofl:

bloodclot
08-03-08, 20:51
και εμένα μου το έκανε αυτό άκου τι θα κάνεις κλείνεις τον υπολογιστή τελείως βγάζεις το καλώδιο με λίγα λόγια η κλείνεις απο το τροφοδοτικό την τροφοδοσία μετά κλέινης και το Modem βγάζεις όλα τα καλώδια ethernet,internet επίσης και απο το τηλέφωνο φίλτρο καλώδιο τηλεφώνου και τα ξαναβάζεις μετά όλα μάζι και σίγουρα θα έχει γίνει απλά αυτό νομίζω γίνεται αν έχεις αρκετά disconnect και μπλοκάρει το ρουτερ imo

:respekt::rofl:

jaco
08-03-08, 20:52
Φιλτρο με 1000

pnikolo
08-03-08, 20:55
Είδα κάποιους σε αυτό το νήμα να γράφουν ότι ανεβοκατεβάζουν το snr τους...
Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Εγώ νόμιζα ότι μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει αυτό... Ούτε έχω δει καμμία σχετική επιλογή σε 3com.101 και usr9108

Ουτε ο ο οτε το αλλαζει! Στις 24αρες π.χ. ειναι default 9
Η αλλαγη γινεται μεσω software. Π.χ. με το προγραμμα DMT, αρκει να ειναι συμβατο με το router σου. Θελει ομως λιγο πιο εξειδικευμενες γνωσεις, να συνεκτημισεις διαφορα στοιχεια και μετρησεις, και πολυ προσοχη :oneup:

traboukos
08-03-08, 20:57
στα τηλέφωνα μπαίνει θόρυβος, ακουγεται (παρεμβάλλεται θορυβος) αλλά κατά κανόνα δεν δημιουργουν θορυβο στην γραμμη ή το adsl....;)

Εκτος βεβαια αν θέλουμε να μιλήσουμε για ασυρματα με ισχυρή εκπομπή και μη μαγνητικα θωρακισμενη τηλεφωνικη καλωδιωση.... :p
(αστειεύομαι...)

pnikolo
08-03-08, 21:00
γιατι νομίζεις ότι μπαίνει ο διαχωριστής ή και τα φίλτρα;


Για τον απλουστατο λογο για να ξεχωρισουν οι χαμηλες συχνοτητες που πανε στο τηλεφωνο, με τις υψηλες που δουλευει το adsl και πανε στο router ;) :oneup:

kentavros
08-03-08, 21:21
Τώρα αυτό με το telnet είναι σαν να μην το άκουσα... (ότι κι αν βρήκα στο internet μου φάνηκε επιστημονική φαντασία και είπα να το αφήσω ήσυχο το routerάκι)

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

thanatos
08-03-08, 22:51
στα τηλέφωνα μπαίνει θόρυβος, ακουγεται (παρεμβάλλεται θορυβος) αλλά κατά κανόνα δεν δημιουργουν θορυβο στην γραμμη ή το adsl....

Εκτος βεβαια αν θέλουμε να μιλήσουμε για ασυρματα με ισχυρή εκπομπή και μη μαγνητικα θωρακισμενη τηλεφωνικη καλωδιωση....
(αστειεύομαι...)

δυστυχώς από όσο ξέρω τσου

http://en.wikipedia.org/wiki/DSL_filter



Για τον απλουστατο λογο για να ξεχωρισουν οι χαμηλες συχνοτητες που πανε στο τηλεφωνο, με τις υψηλες που δουλευει το adsl και πανε στο router

αν δεν παρεμβάλλονται τότε για ποιο λόγο να να διαχωρισθούν.....;;;;;;

........Auto merged post: thanatos added 7 Minutes and 35 Seconds later........

για τις αλληλοπαρεμβολές των συσκευών αναλυτικότερα googlαροντας βρίσκει κάποιος πολλά π.χ.


http://www.edn.com/article/CA46414.html
,
http://www.broadxent.com/pdfs/wp_glite.pdf

@ ADSLgr.com All rights reserved.