PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet athprx.forthnet.gr τι έιναι αυτό παιδιά...



elajohn
03-03-08, 21:19
Ανακαλύψαμε πρόσφατα σε σύνδεση πελάτη πως στα ελληνικά site όταν καλούμε σελίδες πρώτα μιλάει με την 193.92.150.71 (athprx.forthnet.gr) και φυσικά δεν έχουμε πρόσβαση σε διάφορα ελληνικά sites.

Επίσης δεν μιλάει με νούμερα http://χχχ.χχχ.χχχ.χχχ άρα Proxy!!!
Αφού δεν έχουμε ζητήσει κάτι τέτοιο, αφού δεν πληρώνουμε επίσης για κάτι τέτοιο, πιό το όφελος για εμάς και μην μου πείτε για Caching διότι αυτό δεν το θέλουμε.

Πιό πονηρά κάνω ερώτηση μας ελέγχει κάποιος?
Προτού βιαστήτε να απαντήσετε θα ήθελα να κάνετε και εσείς τον ίδιο έλεγχο.

sdikr
03-03-08, 21:40
Μήπως έχουν κανένα vpn;

Πάντως Θεσσαλονίκη σε δυο συνδέσεις δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο

arj
03-03-08, 21:57
Πώς το βλέπεις ότι πρώτα μιλάει με αυτή την ip?
Εμένα σε 2 trace πρώτο hop o router μου και μετά ο bbras της forthnet.
Όντως όμως πρόκειτε για proxy αφού το έβαλα στον firefox και δούλεψε κανονικά ( και τώρα έτσι το έχω ρυθμισμένο)

Πύρρος
03-03-08, 22:29
Σε μένα, στo http://epimorfosi.cti.gr/certification/ (το αναφέρω ως ελληνικό site με ελληνικό domain και ελληνικό hosting που επιστρέφει την IP σου) βλέπει την κανονική μου IP, και όχι κάποιο proxy.

euri
03-03-08, 22:31
[euri@asterisk ~]# nslookup proxy.forthnet.gr
Server: 127.0.0.1
Address: 127.0.0.1#53

Non-authoritative answer:
Name: proxy.forthnet.gr
Address: 193.92.150.71



Προσθήκη:
Όταν χρησιμοποιώ proxy, τότε διάφορες υπηρεσίες με αναγνωρίζουν ως 193.92.150.66 (athprx01.forthnet.gr).
Όταν δεν χρησιμοποιώ proxy, τότε οι ίδιες υπηρεσίες με αναγνωρίζουν με την εκάστοτε δυναμική ΙΡ μου

elajohn
04-03-08, 01:16
Μήπως έχουν κανένα vpn;

Πάντως Θεσσαλονίκη σε δυο συνδέσεις δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο

Forthnet athprx.forthnet.gr

--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ καλησπέρα

Ευχαριστώ αλλά όχι δεν έχουν vpn υπηρεσία δηλωμένη όπως το εννοείς, (δεν είναι σε κύκλωμα vpn)

Σήμερα μετά απο αρκετά ψάξιμο βρήκαμε κάτι που ίσως ενδιαφέρει πολλούς με παρόμοια προβλήματα.
Να σας πώ όμως 2 λόγια για την ιστορία.
Πρίν απο 6 μήνες περίπου συνάντησα πρόβλημα με μιά σύνδεση 2 play όπου ενώ παίρναμε ip δεν βλέπαμε σελίδες, αφού μιλήσαμε με Forthnet H3lp D3sk και αφού μας είπαν τα γνωστά restart, reset, settings from the beggining & άλλα τέτοια, όπως μιλούσα με το HD λέω μισό φίλε μου να δούμε κάτι, παίρνω αμμέσως συνάδερφο τηλέφωνο και του λέω ρε σύ κάνε ενα ping στην τάδε ip, όμορφα σε βλέπω μου απαντάει, τα ακούς HD του λέω του αγοριού απέναντι, απαντάει αλλά εγώ δεν βλέπω σελίδες, μισό λεπτό και τα λοιπά σε 2 λεπτά έχω http και πάω σπίτι μου...ευτυχία
Σήμερα μετά απο αρκετό καιρό ψαξίματος διαπιστώνουμε σε άλλο πελάτη τα παρακάτω.
Σας δίνω όμως δεδομένα για να καταλάβετε τι έχει γίνει.
1. Δύο static ip διαδοχικές για δύο χώρους πολύ κοντά ο ένας με τον άλλο 50 μέτρα.
2. Δύο Cisco που έπαιζαν σε ΟΤΕ, με VPN & Ip τηλεφωνία & internet.
3. Καμμία αλλαγή στα configurations με το ίδιο IOS και τα δύο.
4. Λόγος σήματος θορύβου και στις 2 γραμμές > 10b ταχύτητα >16Mb

Συμβαίνουν τα εξής τραγελαφικά

1. Το ένα σημείο Α μιά χαρά όλα τα βλέπει μπαίνει παντού γρήγορη σύνδεση, VPN κ.λ.π.
2. Το άλλο σημείο Β δεν ανοίγει μερικά .gr και όταν τα καλεί τι βλέπουμε πάει να μιιλήσει με τον athprx.forthnet.gr και κολλάει κόκκαλο εκεί δεν ανοίγει τίποτε.
3. Κάνουμε ping και στα Α & Β απο άλλη σύνδεση με πακέτα 1000 οκ με 3000 δεν έχουμε πακέτα, επιβεβαιώνουμε με άλλο router τα ίδια, με άλλη σύνδεση σε άλλο χώρο με τα ίδια router να τα πακέτα 3000 όμορφα και ωραία.
4. Αλλάζουμε στα 2 σημεία τα Router μεταξύ τους πάλι στο B τα ίδια προβλήματα.
5. H Forthnet μας λέει φταίει το IOS, εμείς βλέπουμε πως όταν καλούμε site .gr ανοίγει σε αρκετά site ο athprx.forthnet.gr 193.92.150.71 τον κάνουμε και Ping !!!, επιστρατεύω όλους τους γνωστούς με Forthnet και κανένας δεν κάνει ping κανένας δεν του μιλάει του athprx.forthnet.gr
Επιτέλους αν είναι να λύσουμε εμείς τα προβλήματα των εταιρειών να το ξέρουμε...

Εχει κάποιος κάτι να μου πεί γιατί θα τρελαθώ.

Με ποιό δικαίωμα μας κάνει πάσα στον proxy της, δεν το ζητήσαμε, δεν το επιθυμούμε, δεν το θέλουμε, μην μου πείτε πως όλοι οι μεγάλοι έτσι δουλεύουν και τέτοια, δεν θέλουμε cashing ρε παιδιά και αν το κάνετε κάντε το σωστά και όχι με μηχανήματα της περασμένης δεκαετείας και ιδίως software έλεος!!!

Αυτή η ιστορία κρατάει 4 μήνες και μόλις τις τελευταίες 5 ημέρες ασχολούμαστε 2 άνθρωποι εξαντλώντας κάθε πιθανό σενάριο.

Υ.Γ. Απο την σύγχυση μου άνοιξα ενα ακόμη ίδιο θέμα μήπως να το σβήναμε ευχαριστώ.

........Auto merged post: elajohn added 23 Minutes and 32 Seconds later........


Πώς το βλέπεις ότι πρώτα μιλάει με αυτή την ip?
Εμένα σε 2 trace πρώτο hop o router μου και μετά ο bbras της forthnet.
Όντως όμως πρόκειτε για proxy αφού το έβαλα στον firefox και δούλεψε κανονικά ( και τώρα έτσι το έχω ρυθμισμένο)

Μέσα απο τον Cisco το είδαμε πάει πρώτα στον athprx και μετά πάει στις σελίδες αλλά δεν ανοίγει τπτ.
Δεν είναι λύση να βάλεις proxy σε ενα client.

........Auto merged post: elajohn added 0 Minutes and 47 Seconds later........


Σε μένα, στo http://epimorfosi.cti.gr/certification/ (το αναφέρω ως ελληνικό site με ελληνικό domain και ελληνικό hosting που επιστρέφει την IP σου) βλέπει την κανονική μου IP, και όχι κάποιο proxy.

Δοκιμάστε τα παρακάτω

www.skywalker,gr
www.yahoo.gr
www.kathimerini.gr

........Auto merged post: elajohn added 1 Minutes and 4 Seconds later........



[euri@asterisk ~]# nslookup proxy.forthnet.gr
Server: 127.0.0.1
Address: 127.0.0.1#53

Non-authoritative answer:
Name: proxy.forthnet.gr
Address: 193.92.150.71



Προσθήκη:
Όταν χρησιμοποιώ proxy, τότε διάφορες υπηρεσίες με αναγνωρίζουν ως 193.92.150.66 (athprx01.forthnet.gr).
Όταν δεν χρησιμοποιώ proxy, τότε οι ίδιες υπηρεσίες με αναγνωρίζουν με την εκάστοτε δυναμική ΙΡ μου

Σωστό δεν αντιλέγω, δεν τον θέλω τον proxy όμως να τον βλέπω δεν είναι σωστό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.