PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να χρησιμοποιώ τους κωδικούς πρόσβασης από 2play Forthnet και σε γραμμή ADSL ΟΤΕ?



Kanopus
03-03-08, 21:55
Για να γίνω πιό κατανοητός, η ερώτηση είναι: αν έχω στο σπίτι 2play Forthnet, μπορώ να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς πρόσβασης στο Internet και από το εξοχικό μου όπου υπάρχει γραμμή ADSL ΟΤΕ? Στη Forthnet που ρώτησα έγινε πανικός!!! Επί μισή ώρα συσκέπτονταν 3 κεφάλια για να μου πουν στο τέλος ότι δεν γίνεται, γιατί πάει πακέτο η πρόσβαση με τη γραμμή! Επειδή όμως δεν τους έχω εμπιστοσύνη, ρωτώ μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει.
Η ίδια ερώτηση με ενδιαφέρει αν έχω στο σπίτι Forthnet Economy (το πακέτο δηλ. που δίνει απεριόριστη πρόσβαση Internet και χρεώνεσαι τις εξερχόμενες κλήσεις τηλεφωνίας)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

vasilis21
04-03-08, 01:30
Νομιζω οτι δεν γινεται, καθως ουτε το αντιθετο γινεται! Δηλαδη να δουλεψει το 2play με κωδικους otenet! Αυτο που σιγουρα γινεται γιατι το εχω δοκιμασει ειναι να δουλευουν οι ιδιοι κωδικοι σε διαφορετικες εταιριες οταν η προσβαση ειναι shared και οχι full llu!

kx5
04-03-08, 02:11
Νομιζω οτι δεν γινεται, καθως ουτε το αντιθετο γινεται! Δηλαδη να δουλεψει το 2play με κωδικους otenet! Αυτο που σιγουρα γινεται γιατι το εχω δοκιμασει ειναι να δουλευουν οι ιδιοι κωδικοι σε διαφορετικες εταιριες οταν η προσβαση ειναι shared και οχι full llu!
Θα εννοείς σε ΑΡΥΣ, όχι shared.

Kanopus δοκίμασε δε χάνεις κάτι.

vasilis21
04-03-08, 02:30
Θα εννοείς σε ΑΡΥΣ, όχι shared.

Kanopus δοκίμασε δε χάνεις κάτι.

Ναι μαλλον!

nsek
04-03-08, 02:43
Λογικά πρέπει να δουλέψουν. Εκτός κι αν έχουν διαφορετικό server να κάνει authentication για κάθε τρόπο πρόσβασης. :hmm:

slaughter
04-03-08, 12:35
εννοείτε οτι θα κάνεις disconnect από το ένα μέρος πριν κάνεις connect στο άλλο....
δεν θα παίξουν παράλληλα !!!!!!!!!!!!!!

Kanopus
04-03-08, 14:44
Δυστυχώς, kx5, δεν μπορώ να το δοκιμάσω αφού δεν έχω βάλει ακόμα 2play Forthnet στο σπίτι. Ένα κριτήριο για να έβαζα ήταν και αυτό που ρωτώ.

Γιατί αν είναι να βάλω 2play στο σπίτι και να χρειάζομαι κι άλλον provider για το εξοχικό, τότε μένω έτσι όπως είμαι, δηλ. έναν provider (Altecnet) και 2 πάγια ADSL ΟΤΕ για τις 2 τηλεφωνικές γραμμές, το ίδιο έρχεται στη τσέπη πάνω κάτω. Εννοείται βέβαια πως αποσυνδέομαι απ΄τη μια γραμμή για να μπω στην άλλη.

kx5
04-03-08, 15:02
Για την ιστορία, οι κωδικοί που είχα κάποτε από shared γραμμή της Vivodi δε δούλεψαν σε ΑΡΥΣ.

Devout
05-03-08, 03:10
πιστεύω ότι επειδή το username είναι της μορφής xxxx.ath.forthnet.gr@forthnet.gr δεν βρίσκω λόγο να μην γίνεται authentication και από ΑΡΥΣ.... (με την προυπόθεση ότι το doubleplay έχει κάνει disconnect)

theopan
05-03-08, 10:35
Για την ιστορία, οι κωδικοί που είχα κάποτε από shared γραμμή της Vivodi δε δούλεψαν σε ΑΡΥΣ.

Μάλλον επειδή δεν έβαλες το "@vivodinet.gr" μετά το password. Από όσο θυμάμαι είχε την ιδιορρυθμία η vivodi να αρκεί ένα ξερό username (χωρίς παπάκια) στο ιδιόκτητό της, αλλά στις ΑΡΥΣ έβαζες κανονικά όλο το email address σαν username.

viper151
05-03-08, 10:44
To εχω κανει σε forthnet 2play και μπορεις κανονικα να μπεις απο απλη συνδεση με τους ιδιους κωδικους.Μαλιστα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος εχω την εντυπωση οτι δεν αποσυνδεθηκε το siemens της 4νετ γιατι μετα τσεκαρα το log του και δεν ειχε dc μεσα και εκεινη τη στιγμη ο υπολογιστης εκεινος χρησιμοποιουνταν.

Kanopus
05-03-08, 13:01
To εχω κανει σε forthnet 2play και μπορεις κανονικα να μπεις απο απλη συνδεση με τους ιδιους κωδικους.Μαλιστα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος εχω την εντυπωση οτι δεν αποσυνδεθηκε το siemens της 4νετ γιατι μετα τσεκαρα το log του και δεν ειχε dc μεσα και εκεινη τη στιγμη ο υπολογιστης εκεινος χρησιμοποιουνταν.



Πρόσεξε με,virer 151, δεν εννοώ απλή σύνδεση. Εννοώ να μπώ με τους ίδιους κωδικούς σε άλλη ADSL ΟΤΕ γραμμή (με ταυτόχρονη αποσύνδεση της πρώτης, βέβαια).

Αυτό έχεις κάνει?

efo355
13-05-08, 01:09
φιλε εμένα δο'υλευε ο κωδικός της φορθνετ πάνω σε βιβοντι που ειχα βάλει μέσω αρυσ

TomSak
13-05-08, 08:25
Για να γίνω πιό κατανοητός, η ερώτηση είναι: αν έχω στο σπίτι 2play Forthnet, μπορώ να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς πρόσβασης στο Internet και από το εξοχικό μου όπου υπάρχει γραμμή ADSL ΟΤΕ? Στη Forthnet που ρώτησα έγινε πανικός!!! Επί μισή ώρα συσκέπτονταν 3 κεφάλια για να μου πουν στο τέλος ότι δεν γίνεται, γιατί πάει πακέτο η πρόσβαση με τη γραμμή! Επειδή όμως δεν τους έχω εμπιστοσύνη, ρωτώ μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει.
Η ίδια ερώτηση με ενδιαφέρει αν έχω στο σπίτι Forthnet Economy (το πακέτο δηλ. που δίνει απεριόριστη πρόσβαση Internet και χρεώνεσαι τις εξερχόμενες κλήσεις τηλεφωνίας)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.
Εγω δοκιμασα ....
Κωδικους για 24μβ γραμμη 4νετ σε 24 γραμμη οτε
Δουλεψαν κανονικοτατα.....!:oneup:

makiavely
13-05-08, 16:59
Για να γίνω πιό κατανοητός, η ερώτηση είναι: αν έχω στο σπίτι 2play Forthnet, μπορώ να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς πρόσβασης στο Internet και από το εξοχικό μου όπου υπάρχει γραμμή ADSL ΟΤΕ? Στη Forthnet που ρώτησα έγινε πανικός!!! Επί μισή ώρα συσκέπτονταν 3 κεφάλια για να μου πουν στο τέλος ότι δεν γίνεται, γιατί πάει πακέτο η πρόσβαση με τη γραμμή! Επειδή όμως δεν τους έχω εμπιστοσύνη, ρωτώ μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει.
Η ίδια ερώτηση με ενδιαφέρει αν έχω στο σπίτι Forthnet Economy (το πακέτο δηλ. που δίνει απεριόριστη πρόσβαση Internet και χρεώνεσαι τις εξερχόμενες κλήσεις τηλεφωνίας)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Το χω κανει και εγω... Γινεται κανονικα...
Δες ασχετοσυνη αυτοι εκει στη φορθνετ :evil:

panaiz
13-05-08, 17:01
φυσικα και γινετε το εχω κανει κ εγω! :cool:

dimi13r
09-07-10, 02:53
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω τηλεφωνική σύνδεση στον ΟΤΕ και ADSL από τη Forthnet. Στο πατρικό έχω μόνο τηλεφωνική σύνδεση. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τους κωδικούς σύνδεσης στο πατρικό ή πρέπει να υπάρχει ανοιχτή πόρτα; Και αν συνδεθώ το τηλέφωνο θα συνεχίσει να λειτουργεί και να δέχεται κλήσεις ή θα βουίζει; (Αν είχα ADSL και στο πατρικό ποιο το νόημα χρήσης άλλων κωδικών;)

ariadgr
09-07-10, 21:36
Χρειάζεται και dsl γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.