PDA

Επιστροφή στο Forum : Netkey και e-mail



pinknick
14-06-05, 11:41
Γεια χαρά,
θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που έχει/είχε netkey 256/128. Μπορείτε και χρησιμοποιείτε τον outgoing smtp server της forthnet (mailgate.forthnet.gr) για τα e-mail σας; Είχα συνδρομή 256/128, το γύρισα σε netkey και από τότε δεν μπορώ να συνδεθώ στον mailgate. Από τη forthnet μου είπαν πως κάτι έχω πειράξει, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας για να το τσεκάρω. Να σας πω πως δεν χρησιμοποιώ ούτε χρησιμοποιούσα κανένα mail account της forthnet. Θέλω απλά τον outgoing mail server τους για να στέλνω mail, αλλά δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ.

sdikr
14-06-05, 11:47
Απο όσο θυμάμαι δεν σου επιτρέπει η netkey πρόσβαση στον smtp της forthnet

apok
14-06-05, 12:06
Μα για να στείλεις mail αυτό που πρέπει να έχεις είναι στον Smpt να δηλώσεις τον outgoing της εταιρείας που συνδέεσαι. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με πρόσβαση. Εμένα Norton-ίλα μου βρωμάει
Pinknick αν θες μας λες και το error που σου δίνει το Outlook??

teo_L20
14-06-05, 13:58
μήπως ο λογαριασμός σου εχει λήξει??

apok
14-06-05, 14:09
Για να χρησιμοποιήσεις τον SMTP δεν χρειάζεται να έχεις λογαριασμό Mail με την εταιρεία. Οπότε δεν παίζει ρόλο αυτό :)

sdikr
14-06-05, 14:13
Για να χρησιμοποιήσεις τον SMTP δεν χρειάζεται να έχεις λογαριασμό Mail με την εταιρεία. Οπότε δεν παίζει ρόλο αυτό :)

Αν δεν κάνω λάθος ο server της forthnet δουλέυει με τα ip και τα Ip της netkey δεν έχουν πρόσβαση σε αυτόν

apok
14-06-05, 14:15
Α, αυτό δεν το ήξερα/ξέρω. Αλλάζει τότε το θέμα :)

del_ahmettt
14-06-05, 14:45
Αν δεν κάνω λάθος ο server της forthnet δουλέυει με τα ip και τα Ip της netkey δεν έχουν πρόσβαση σε αυτόν

Σωστός sdikr !
pinknick , δυστυχώς αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα της Netkey έναντι της συνδρομής. :thumbdown

pinknick
14-06-05, 15:02
Ίσως τους κάνω κανά τηλέφωνο να τους πιλατέψω μπας και γίνεται τίποτα. Κατά τη γνώμη μου είναι χαζό που δεν αφήνουν να χρησιμοποιούμε τον outgoing mail server. Σιγά τον φόρτο που δημιουργείται (10kb τη μέρα max). Επιπλέον στους όρους χρήσης λένε "ενώ διευκρινίζεται ότι δεν περιλαμβάνει υπηρεσίες e-mail λογαριασμού". Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι παραπλανητικό. Άλλο να μη μου δίνεις account, πράγμα που δεν με ενδιέφερε έτσι και αλλιώς, και άλλο να μην μου αφήνεις κάν να στέλνω mail. Εκτός βέβαια του ότι είναι παράλογο.

ipo
14-06-05, 15:38
Ίσως τους κάνω κανά τηλέφωνο να τους πιλατέψω μπας και γίνεται τίποτα. Κατά τη γνώμη μου είναι χαζό που δεν αφήνουν να χρησιμοποιούμε τον outgoing mail server. Σιγά τον φόρτο που δημιουργείται (10kb τη μέρα max). Επιπλέον στους όρους χρήσης λένε "ενώ διευκρινίζεται ότι δεν περιλαμβάνει υπηρεσίες e-mail λογαριασμού". Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι παραπλανητικό. Άλλο να μη μου δίνεις account, πράγμα που δεν με ενδιέφερε έτσι και αλλιώς, και άλλο να μην μου αφήνεις κάν να στέλνω mail. Εκτός βέβαια του ότι είναι παράλογο.Λέει για υπηρεσίες e-mail λογαριασμού, όχι απλά για e-mail λογαριασμό. Επομένως δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης.

Μην ψάχνεις να βρεις κοστοστρεφή λογική στις προσφερόμενες υπηρεσίες. Προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον κόσμο. Γι' αυτό αφαιρούν κάποιες υπηρεσίες (κι ας μην τους κοστίζουν σχεδόν τίποτα) προκειμένου να δικαιολογηθούν τα επιπλέον χρήματα της κανονικής flat-rate 256/128, η οποία περιλαμβάνει υπηρεσίες e-mail και web space. Διαφορετικά θα καταργούσαν όλοι την flat-rate 256/128 και θα πήγαιναν σε Netkey που έχει τα μισά λεφτά.

Γιατί ο ΟΤΕ χρεώνει με τριπλάσια τιμή τις ADSL 1024/256 γραμμές του, σε σχέση με τις 384/128; Δεν έχει λογική με βάση το κόστος συντήρησης ή εξοπλισμού. Απλά έχουν τη λογική: "Αν θέλεις κάτι παραπάνω, θα σε χρεώσουμε όσο θέλουμε.".

euri
14-06-05, 15:42
Από εκεί που έχεις incoming emails δε σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις και outgoing; Εννοείται με την κατάλληλη πιστοποίηση χρήστη.

pinknick
14-06-05, 16:04
Λέει για υπηρεσίες e-mail λογαριασμού, όχι απλά για e-mail λογαριασμό. Επομένως δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Από τη στιγμή που δεν είναι σαφές είναι παραπλανητικό. Διαβάζοντας το μπορούσες να πιστέψεις ότι δεν θα σου επέτρεπαν να στέλνεις καν mail, από οποιοδήποτε account; Ίσως η λέξη "παραπλανητικός" να υπονοεί δόλο και δεν είναι αυτό σκοπός μου. Νομίζω πως είναι μάλλον θέμα χαζομάρας (της forthnet) παρά πονηριάς κτλ.


Από εκεί που έχεις incoming emails δε σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις και outgoing; Εννοείται με την κατάλληλη πιστοποίηση χρήστη.

Μπορώ να το checkάρω με τον administrator, αλλά κατά πάσα βεβαιότητα όχι. Μπορώ να στέλνω mail, μέσω web interface, αλλά δεν είναι καθόλου βολικό: δεν έχω τα contacts μου, τα filters του thunderbird κτλ

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια!

teo_L20
14-06-05, 16:20
τελικα καταλήξαμε επι του θέματος βλεπω........

ipo
14-06-05, 16:33
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Από τη στιγμή που δεν είναι σαφές είναι παραπλανητικό. Διαβάζοντας το μπορούσες να πιστέψεις ότι δεν θα σου επέτρεπαν να στέλνεις καν mail, από οποιοδήποτε account; Ίσως η λέξη "παραπλανητικός" να υπονοεί δόλο και δεν είναι αυτό σκοπός μου. Νομίζω πως είναι μάλλον θέμα χαζομάρας (της forthnet) παρά πονηριάς κτλ.


Μπορώ να το checkάρω με τον administrator, αλλά κατά πάσα βεβαιότητα όχι. Μπορώ να στέλνω mail, μέσω web interface, αλλά δεν είναι καθόλου βολικό: δεν έχω τα contacts μου, τα filters του thunderbird κτλΚι εγώ Netkey έχω, αλλά μπορώ να στείλω κανονικά e-mail μέσω POP3 (thunderbird, outlook express). Αν έχεις κάποιο λογαριασμό με πρόσβαση POP3, τότε θα έχει και mailserver η υπηρεσία αυτή. Π.χ. το yahoo που χρησιμοποιώ, έχει δικό του mailserver. Τον χρησιμοποιούσα κι ας είχα mailserver από τη FORTHnet παλαιότερα που είχα κανονική συνδρομή.

Επομένως έχεις πρόσβαση σε λογαριασμό e-mail και μέσω POP3. Απλά πρέπει να ρυθμίσεις τον mailserver του account σου.

Δεν παραπλανεί η FORTHnet. Δεν σου δίνει e-mail και ούτε φυσικά πρόσβαση στον mailserver της, αφού ένας POP3 λογαριασμός συνοδεύεται από τον pop3 server του.

MitsOS.kat
14-06-05, 16:35
Σε δική μου σχετική ερώτηση η απάντηση ήταν οτι δε δίνουν πρόσβαση για να μη μπορεί κάποιος που αγοράζει μια Netkey ανώνυμα (δεν έχουν τα στοιχεία του) να στείλει χιλιάδες SPAM mails μέσω του SMTP τους.. Λογικό!

GoofyX
14-06-05, 16:39
Χρησιμοποιείς authentication στον SMTP server όταν πας να στείλεις e-mail; Αν όχι, δοκίμασε το username/password που σου δίνει η κάρτα, ίσως παίξει. Βέβαια, αυτό που λέει ο MitsOS.kat είναι σωστό, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις εσύ.

apok
14-06-05, 16:54
O SMPT το μόνο που checkάρει είναι αν οι DNS του mail server που έχει δηλωθεί ταιριάζουν με τους DNS της σύνδεσης που είσαι ( όταν μιλάμε για mail server Isp ). Μπορείς να ζητήσεις να κάνει και authentication ( χρησημοποιώντας το SSL νομίζω ) αλλά αυτό το κάνουν όσοι έχουν στήσει δικούς τους Μail server γιατί είναι λίγο μανούρα.

pinknick
14-06-05, 20:09
Σε δική μου σχετική ερώτηση η απάντηση ήταν οτι δε δίνουν πρόσβαση για να μη μπορεί κάποιος που αγοράζει μια Netkey ανώνυμα (δεν έχουν τα στοιχεία του) να στείλει χιλιάδες SPAM mails μέσω του SMTP τους.. Λογικό!

Και μένα σωστό μου φαίνεται, οπότε παίρνω πίσω όσα είπα για τη forthnet πέρι χαζομάρας και παραλόγου. Πάντως εξακολουθεί να μου φαίνεται η φράση που χρησιμοποιούν παραπλανητική. Δεν ισχυρίζομαι ότι η forthnet εξαπατεί σκόπιμα τον κόσμο, ωστόσο δεν θα τους κόστιζε να ήταν πιο σαφείς και ας χρησιμοποιούσαν τεχνική ορολογία. Ακόμα και αν τελικά συμφωνήσουμε πως είναι σαφείς, οι γνώσεις που χρειάζονται για να αξιολογήσεις σωστά αυτά που λένε και υπονοούν, είναι σίγουρα πέρα από τις δικές μου, αλλά νομίζω και του μέσου χρήστη. Προσωπικά άμα το ήξερα θα αξιολογούσα την προσφορα διαφορετικά.

Να ευχαριστήσω και όλους όσους μου προτείνανε λύσεις, αλλά φοβάμαι πως και o mail server όπου και έχω το account που χρησιμοποιώ (μου έχει ξεμείνει από τότε που σπούδαζα) έχει την ίδια λογική με αυτόν της forthnet, οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανέναν από τους δύο. Αυτό που μου προτείνατε, δηλαδή να βάλω username δεν δουλεύει, επίσης σε κανέναν από τους δύο.

Λίγο εκτός θέματος: Καλή, χρυσή και άγια η forthnet, αλλά δύο φορές που έχω πάρει τεχνική υποστήριξη (για διαφορετικά θέματα), μου έχουν πει και τις δύο αρλούμπες. Να είστε καλά εσείς!

ipo
14-06-05, 20:20
Επομένως δεν έχεις παρά να πας στο www.yahoo.gr, να δημιουργήσεις έναν λογαριασμό, να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία POP3 και να αποκτήσεις δωρεάν POP3 server. Πιστεύω ότι θα κάνει και για τον φοιτητικό σου λογαριασμό.

MitsOS.kat
15-06-05, 13:02
Να ευχαριστήσω και όλους όσους μου προτείνανε λύσεις, αλλά φοβάμαι πως και o mail server όπου και έχω το account που χρησιμοποιώ (μου έχει ξεμείνει από τότε που σπούδαζα) έχει την ίδια λογική με αυτόν της forthnet, οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανέναν από τους δύο. Αυτό που μου προτείνατε, δηλαδή να βάλω username δεν δουλεύει, επίσης σε κανέναν από τους δύο.

Τελικά ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις έναν SMTP server στο PC σου και να τους γράψεις όλους.. :-)

l3ft3r1s
19-06-05, 21:31
Ipo, για τα εισερχόμενα (POP3 που λες) δεν υπ'αρχει πρόβλημα. Το ρόβλημα είναι με τα εξερχόμενα! (SMTP). Εγώ από την μέρα που έβαλα netkey δεν μπορώ να στείλω email μέσω οποιουδήποτε SMTP, είτε της fothnet έιτε yahoo έιτε freemail κτλ... Τα email έρχονται κανονικά, διαγράφονται από τον server, εάν θέλω, κανονικά, αλλά αν είναι να στείλω, τπτ!
Σε παρακαλώ, αν μπορείς να στείλεις mail με netkey, please στείλε μου αν μπορείς τις ρυθμίσεις σου και σε μενα τον φτωχό! thanks!

mrsaccess
19-06-05, 21:56
ΑΚριβώς αυτό που λέει ο MitsOS.kat

Αν έχεις windows 2000, xp pro ή 2003 πήγαινε στο add/remove programs->add/remove windows components και εγκατέστησε το smtp! Νομίζω είναι στο IIS! Ενεργοποίησέ τον και στο thunderbird όρισε ως smtp το 127.0.0.1!

Είσαι έτοιμος με το δικό σου smtp!

ipo
19-06-05, 22:33
Ipo, για τα εισερχόμενα (POP3 που λες) δεν υπ'αρχει πρόβλημα. Το ρόβλημα είναι με τα εξερχόμενα! (SMTP). Εγώ από την μέρα που έβαλα netkey δεν μπορώ να στείλω email μέσω οποιουδήποτε SMTP, είτε της fothnet έιτε yahoo έιτε freemail κτλ... Τα email έρχονται κανονικά, διαγράφονται από τον server, εάν θέλω, κανονικά, αλλά αν είναι να στείλω, τπτ!
Σε παρακαλώ, αν μπορείς να στείλεις mail με netkey, please στείλε μου αν μπορείς τις ρυθμίσεις σου και σε μενα τον φτωχό! thanks!Έχω Netkey και POP3 λογαριασμό (δωρεάν) στο yahoo.gr ο οποίος δουλεύει κανονικά. Πρόσεξε: στο yahoo.gr, όχι στο yahoo.com. Στο yahoo.com πρέπει να πληρώσεις για να έχεις POP3 πρόσβαση (και επομένως χρήση SMTP).

Αφού πας στις ρυθμίσεις του yahoo mail στο internet και ενεργοποιήσεις την υπηρεσία POP3 (όπου σου λέει ότι υποστηρίζεται από διαφημίσεις, αν και εμένα δεν μου έχει έρθει εδώ και 3 χρόνια καμία), μπορείς πλέον να περάσεις στον e-mail client σου τις ακόλουθες ρυθμίσεις ώστε να μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις e-mail από αυτόν.

Στο thunderbird έχω βάλει αυτά:
server: smtp.mail.yahoo.com
port: 25
use secure connection: "TLS if available"
use name and password τσεκαρισμένο

[Ρυθμίσεις χρειάζονται φυσικά και για τον incoming POP3 server.]

Βγάλε από default τον smtp server της FORTHnet διότι δεν λειτουργεί απ' ό,τι λένε τα παιδιά με netkey IP address.

Δωρεάν SMTP server έχει και το gmail.


Καλή τύχη.

bomberb17
21-06-05, 15:21
Το θέμα με ενδιαφέρει και μένα επειδή έχω ένα φοιτητικό email στην άκρη αλλά για SMTP χρησιμοποιεί τον mailgate.forthnet.gr... Θα δουλέψει με το yahoo ή με το gmail; Ας πει κάποιος με σιγουριά ότι δουλεύει... Αν κάνω το PC μου SMTP server θα βάζω 127.0.0.1 ; Τι μειονεκτήματα έχει όμως αυτό;

GoofyX
21-06-05, 15:36
Όσον αφορά στο gmail, κοιτάξτε εδώ (http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=12103) για να δείτε οδηγίες για το πως θα χρησιμοποιήσετε τον SMTP server του gmail. Τώρα αν θα δουλεύει ή όχι, μια δοκιμή θα πείσει.

Update: Το δοκίμασα με τον SMTP server του gmail και δουλεύει κανονικά αν ακολουθήσετε τις οδηγίες στο link που δίνω παραπάνω. Αυτό βέβαια προϋποθέτει την ύπαρξη gmail λογαριασμού, αλλά αυτό δεν είναι τίποτα νομίζω να γίνει.

bomberb17
21-06-05, 20:03
Το δοκίμασες με netkey δηλαδή;

GoofyX
21-06-05, 20:07
Είμαι ήδη με Netkey, οπότε λογικά θα παίζει και σε σένα. :thumbsup1

con
21-06-05, 22:50
Το GMail δουλεύει αλλά έχει το μειονέκτημα οτι σαν αποστολέας φαίνεται η διεύθυνση του GMail account. Μπορείς απλά να έχεις άλλη reply address. Αν σε ικανοποιεί αυτή η λύση το GMail για outgoing είναι OK.

l3ft3r1s
22-06-05, 00:38
Οκ τα κατάφερα... το μόνο που δεν μπόρεσα να σετάρω είναι αυτός της σχολής μου.
Αν υπάρχει κάποιος προπτυχιακός της ΑΣΟΕΕ που μπορεί να στέλνει από outlook ας στείλει ένα pm παρακαλώ.
Γενικώς η σχολή μας έχει άθλιο server (unix - στο στήσιμο εννοώ) και το dialup είναι χάλια.
that's life...

bomberb17
22-06-05, 15:13
Το GMail δουλεύει αλλά έχει το μειονέκτημα οτι σαν αποστολέας φαίνεται η διεύθυνση του GMail account. Μπορείς απλά να έχεις άλλη reply address. Αν σε ικανοποιεί αυτή η λύση το GMail για outgoing είναι OK.

Δεν νομίζω να ικανοποιεί κανέναν αυτή η λύση. Άμα ήταν θα βάζαμε gmail και θα τελείωνε η ιστορία... Αν κάποιος βρει λύση τελικά με netkey ας ποστάρει γιατί τότε θα αξίζει πραγματικά!

con
22-06-05, 15:18
Τελικά μου δούλεψε με outgoing smtp.mail.yahoo.gr και authentication τα username και password του yahoo.gr. Το email που φαίνεται είναι αυτό που ορίζεις στα settings (π.χ. του outlook express)

ipo
22-06-05, 15:23
Τελικά μου δούλεψε με outgoing smtp.mail.yahoo.gr και authentication τα username και password του yahoo.gr. Το email που φαίνεται είναι αυτό που ορίζεις στα settings (π.χ. του outlook express)Μήπως εννοείς smtp.mail.yahoo.com; Διότι αυτόν τον διακομιστή (σύμφωνα με τις οδηγίες του "e-mail help" στο yahoo.gr) έχω βάλει εγώ στις ρυθμίσεις του thunderbird και λειτουργεί μία χαρά με τον λογαριασμό του yahoo.gr.

teo_L20
22-06-05, 16:22
εμενα γιατι δεν λειτουργει δηλαδη??

l3ft3r1s
22-06-05, 17:17
εμενα γιατι δεν λειτουργει δηλαδη??
Για ποιο? Για το Υahoo? Εαν ναι, βεβαιωσου ότι έχεις επιλέξει το "my outgoing server (smtp) requires authenticaton" να είναι τσεκαρισμένο. Σε εμένα αυτό ήταν το πρόβλημα...
Εάν είναι για το gmail, ακολούθησε τις οδηγίες στο site του gmail κατά γράμμα και θα δουλέψει ;)

teo_L20
22-06-05, 21:48
οχι στο gmail εχω!!
στο yahoo το εχω ρυθμίσει σωστα αλλά τιποτα!!

sdikr
22-06-05, 21:50
οχι στο gmail εχω!!
στο yahoo το εχω ρυθμίσει σωστα αλλά τιποτα!!


yahoo.gr ή yahoo.com ;)

teo_L20
22-06-05, 22:22
.com φυσικα!!

sdikr
22-06-05, 22:28
.com φυσικα!!
τότε ξαναδιάβασε το νήμα, θα βρείς την λύση

teo_L20
22-06-05, 22:39
ok
θα το κανω!!
ευχαριστω!!

sdikr
22-06-05, 22:42
ok
θα το κανω!!
ευχαριστω!!
οσο και να θέλω να είμαι κακός

το yahoo.gr ειναι ακόμα δωρεαν (να έχεις Pop /smtp) το yahoo.com θέλει να πληρώσεις
το έχει φυσικά αναφέρει ο ipo πολλές φορές

teo_L20
22-06-05, 22:52
μα πληρωνα για να εχω μαιλ!!

sdikr
22-06-05, 22:55
μα πληρωνα για να εχω μαιλ!!

πού; σε ποιόν;

con
07-07-05, 10:09
Μήπως εννοείς smtp.mail.yahoo.com; Διότι αυτόν τον διακομιστή (σύμφωνα με τις οδηγίες του "e-mail help" στο yahoo.gr) έχω βάλει εγώ στις ρυθμίσεις του thunderbird και λειτουργεί μία χαρά με τον λογαριασμό του yahoo.gr.
Ναι είναι το smtp.mail.yahoo.com και λειτουργεί μια χαρά. Κάλιο αργά παρά ποτέ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.