PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Ταχυτητας (Περαν του γνωστου)



Passas
04-03-08, 00:00
Αρχικα θελω να καλησπερισω ολο το forum καθως αυτο ειναι το πρωτο μου post.
Χαιρομαι πολυ που ανακαλυψα αυτο το forum καθως ειμαι φοιτητης πληροφορικης και "ψαχνομαι" με ψηφιακα κλπ οποτε το forum αυτο μοιαζει με παραδεισο.

Ας μπουμε λοιπον στο θεμα.Ο λογος ο οποιος κανω αυτο το post δεν ειναι αλλος απο ενα ακομα προβλημα ταχυτητας στο Internet.Ειμαι συνδρομητης στο Tellas Zisto και προσφατα η γραμμη μου αναβαθμιστηκε (οπως και ολων) στα 12 Μbps.Παρ'ολο που γνωριζω οτι υπαρχει προβλημα με τις ταχυτητες της Tellas εχω την εντυπωση οτι τ γνωστο προβλημα δεν φτανει στα επιπεδα τα δικα μου.

Τι εννοω;12Mbps λοιπον και αν και γνωριζω οτι ειναι ονομαστικα και οχι ουσιαστικα βρισκομαι στην Ηλιουπολη,αρκετα κεντρικη περιοχη στην οποια εχω παρατηρησει οτι αλλοι χρηστες της Tellas κατεβαζουν με ταχυτητες 700kbps-4kpbs.
Στην δικη μου λοιπον την περιπτωση οι ταχυτες downloading εχουν περιοριστει στα 50-100 kbps maximum.Ειτε κατεβαζω p2p,ειτε απο ftp.servers
ειτε απο microsoft,οτιδηποτε.Ταχυτητα πανω απο 100kpbs εχω καιροοο να αντικρυσω.
(Εχω την εντυπωση οτι η ταχυτα upload μου ομως δεν βρισκετε σε τετοια χαλια)

Φανταζομαι οτι αυτο δεν εντασσεται στο 'γνωστο' προβλημα ταχυτητων που εχει η tellas καθως μιλαμε για ταχυτητες 512 συνδεσης.Θα ήθελα λοιπον την βοηθεια σας και την γνωμη σας.
Εχω περασει απειρες ωρες διαβαζοντας τα σχετικα forums αλλα δυστυχως δεν εβγαλα ακρη.
Να σας πω οτι εχω το speedstream 4200 (το γνωστο που παρεχει η τελλας).Εχω δοκιμασει ενα σωρο ρυθμισεις,εχω αλλαξει μπριζες,γραμμες,καλωδια,φιλτρα τα παντα.Αλλα φως δεν ειδα :worthy:

Ευχαριστω για τον χρονο σας περιμενω συμβουλες στο τι εχω κανει λαθος,γιατι προφανως σε μενα βρισκεται το προβλημα.

pestilence
04-03-08, 16:12
Η απόσταση σου απο το κέντρο? και στα πόσα συγχρονίζεις?

myob
04-03-08, 17:59
Η απόσταση σου απο το κέντρο? και στα πόσα συγχρονίζεις?
Καθως και τι ωρες κατεβαζεις αρχεια. Ωρες αιχμης?

Passas
04-03-08, 19:38
Η απόσταση σου απο το κέντρο? και στα πόσα συγχρονίζεις?

Χμμ να ρωτισω τωρα πως το ελέγχω αυτο;; :whistle:

Οσο για τις ωρες ποικιλουν.Ειτε ειναι 9 το πρωι ειτε 1 το βραδυ εκει κολλημενος στα 50Kb/s

Καλω και την Tellas μπας και με βοηθήσει στις ρυθμίσεις αλλα επειτα απο 45 λεπτα αναμονης η γραμμη επεσε.2η προσπαθεια 35 λεπτα αναμονης......

Θα πρεπει να αφιερωσω μια ολοκληρη μερα για να επικοινωνησω μαζι τους φαινεται..

@ ADSLgr.com All rights reserved.