PDA

Επιστροφή στο Forum : iTunes Library - Μετακόμιση σε άλλο δίσκο



alfa156
04-03-08, 08:42
Καλημέρα σε όλους,

Αυτή τη στιγμή έχω καπου στα 30 ΓΒ itunes library και θέλω να τα μετακομίσω στον εξωτερικό δίσκο που μόλις αγόρασα. Μπορεί να μου πει κάποιος πωσ μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να χάσω την οργάνωση και τα cover art?

Thnak you

Πύρρος
04-03-08, 13:35
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα iTunes αποθηκεύουν το album art μέσα στο αρχείο του τραγουδιού.

Για οργάνωση, αν εννοείς τα id3, αυτά παραμένουν. Αν εννοείς playlists (απλές, οι smart θα δουλεύουν μια χαρά με εξαίρεση τα playcounts και τα ratings), θα είναι μπλέξιμο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο αυτόματο εργαλείο για να τις αλλάξεις.

RyDeR
29-03-08, 15:11
Είπα να μην ανοίξω νέο νήμα.

Λοιπόν έχω τα XP σε ένα partition στο PC (κάνω sync εκεί το iPod & iPhone) και τώρα έβαλα και Vista, δεν έχω όρεξη (και με τίποτα δεν πρόκειται να βάλω τα ίδια τραγούδια - στάνταρ θα τα ξεχάσω) να περάσω ένα-ένα πάλι τα τραγούδια στην Library του iTunes.

Υπάρχει κανένα αρχείο που μπορώ να αντιγράψω απο το παλιό iTunes installation ώστε να έχει ακριβώς τα ίδια κομμάτια;

Πύρρος
29-03-08, 15:18
Μπορείς να κάνεις export τη library σε xml, αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνεις και ένα search και replace με το wordpad για να φτιάξεις τα drive letters αν δεν είναι τα ίδια σε xp και vista.

nnn
30-03-08, 13:00
Στα έγγραφα σου--> η μουσική σου κάνε αντιγραφή τον φάκελο iTunes.

torchrelay
05-04-08, 22:36
Καλημέρα σε όλους,

Αυτή τη στιγμή έχω καπου στα 30 ΓΒ itunes library και θέλω να τα μετακομίσω στον εξωτερικό δίσκο που μόλις αγόρασα. Μπορεί να μου πει κάποιος πωσ μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να χάσω την οργάνωση και τα cover art?

Thnak you

Δυστυχώς είδα το thread αργοπορημένα.
Είχα κάνει την ίδια διαδικασία πριν δυο μήνες περίπου ακολουθώντας αυτό το tutorial. (http://www.ilounge.com/index.php/articles/comments/moving-your-itunes-library-to-a-new-hard-drive)

Ακολούθησε το βήμα βήμα και δεν θα χάσεις ούτε τα artworks ούτε τα lists ούτε τίποτα.

Είναι ο πιο εμπεριστατωμένος οδηγός για να μεταφέρεις τα iTunes σε εξωτερικό σκληρό.

evagelos
06-04-08, 14:25
στο φάκελο my music =>itunes υπάρχει ένα αρχείο "iTunes Music Library.xml"
copy-paste και είσαι οκ

torchrelay
06-04-08, 16:58
στο φάκελο my music =>itunes υπάρχει ένα αρχείο "iTunes Music Library.xml"
copy-paste και είσαι οκ

Οχι ΔΕΝ είναι οκ.
Αν διαβάσετε το συγκεκριμένο tutorial θα δείτε γιατί.
Όταν μεταφέρουμε το itunes library σε άλλο δίσκο (εξωτερικό η μή) ΠΡΈΠΕΙ να ακολουθήσουμε μια σειρά από βήματα τα οποία εξηγεί KAI γιατί πρέπει να τα κάνουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.