PDA

Επιστροφή στο Forum : C++ .NET TextBox



xabikos
14-06-05, 19:40
Μήπως μπορεί κάποιος να μου ποιες παραμέτρους πρέπει να πειράξω για να δέχεται ένα Textbox μόνο αριθμούς και συγκεκριμένα integers; Επίσης να μην μπορεί ο χρήστης να αλλάξει αυτό που εμφανίζεται στο textbox; Νομίζω οτι πρέπει να γίνεται Έψαξα στο msdn αλλά δεν μπόρεσα να βρω ακριβώς αυτό που θέλω Γενικότερα μπορώ να βρω κάπου όλα αυτά τα παραδείγματα που έχει στο msdn στα ελληνικά;
Ευχαριστώ

Y.Γ. Μήπως έχει κανείς και καμιά υλοιποίηση απο κανένα b+ δένδρο;;; Ζητάω πολλά;;;;

Ice-Blade
14-06-05, 20:30
Για να μη μπορεί να αλλάξει τα περιεχόμενα κανένας χρήστης το property ReadOnly του textbox βαλτο True. Επειδή εγώ τώρα δουλέυω σε VB .NET, η VB έχει τη συνάρτηση IsNumeric για να ελέγχεις αν κάτι είναι νούμερο... Δεν ξέρω ποια είναι η αντίστοιχη συνάρτηση της C++ ή αν έχει κάποια το .ΝΕΤ framework που να ισχύει για όλες τις γλώσσες...

xabikos
14-06-05, 21:14
Για να μη μπορεί να αλλάξει τα περιεχόμενα κανένας χρήστης το property ReadOnly του textbox βαλτο True. Επειδή εγώ τώρα δουλέυω σε VB .NET, η VB έχει τη συνάρτηση IsNumeric για να ελέγχεις αν κάτι είναι νούμερο... Δεν ξέρω ποια είναι η αντίστοιχη συνάρτηση της C++ ή αν έχει κάποια το .ΝΕΤ framework που να ισχύει για όλες τις γλώσσες...

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή με την βοήθειά σου το κατάφερα το ένα απο αυτά που ήθελα :thumb_dup :thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.