PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή σύνδεσης HOL



tasossl
04-03-08, 13:26
Αν και διάβασα σχεδον όλα τα σχετικα θέματα θα ήθελα λίγη βοήθεια γιατι οι απόψεις διιστανται.Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει....Λοιπον...
Πρωτη φορά έκανα σύνδεση broadband pack 512 τον 01/2006 και μαζί παρέλαβα και ένα fritz box fon.Τον 01/2007 έκανα ανάβάθμιση σε 1024 και το πακέτο έγινε hibox.Μόλις χθές μου ηρθε ο πρώτος λογαριασμός για την τρίτη χρονιά.Και θέλω να ρωτήσω:
1) αφου πέρασε και ο 2ος χρόνος η συνδεση έγινε αοριστού...ετσι δεν είναι; Αυτό δεν σημαινει ότι μπορώ να διακόψω την συνδεση ότι ωρα θέλω χωρίς να πληρωσω τέλη αποσύνδεσης;
2) αν διακόψω με το fritz τι γίνεται; λογικά το επιστρεφω στην hol;
3) ειναι καλύτερα να παω πρωτα στον οτε και να αναλάβει αυτος τις διαδικασιες αποσύνδεσης και αφου με συνδεσει ο οτε να στείλω fax την hol για να τους πω να κόψουν την δική τους; Γιατί από οσα έχω διαβάσει εδώ μέσα αν το ζητήσω πρώτα από την hol θα μείνω πολύ καιρό χωρίς internet μέχρι ναμε ξανασυνδέσει ο οτε.

Συγνώμη για την πολυλογία....αλλά δεν μπορώ να περιμενω πάλι 30λεπτα στο τηλ για να μου απαντήσουν οι υπάλληλοι της hol.To έχω κάνει ήδη πολλες φορές για διάφορα προβλήματα..

Ευχαριστω..

theopan
04-03-08, 14:41
1) αφου πέρασε και ο 2ος χρόνος η συνδεση έγινε αοριστού...ετσι δεν είναι; Αυτό δεν σημαινει ότι μπορώ να διακόψω την συνδεση ότι ωρα θέλω χωρίς να πληρωσω τέλη αποσύνδεσης;
2) αν διακόψω με το fritz τι γίνεται; λογικά το επιστρεφω στην hol;
3) ειναι καλύτερα να παω πρωτα στον οτε και να αναλάβει αυτος τις διαδικασιες αποσύνδεσης και αφου με συνδεσει ο οτε να στείλω fax την hol για να τους πω να κόψουν την δική τους; Γιατί από οσα έχω διαβάσει εδώ μέσα αν το ζητήσω πρώτα από την hol θα μείνω πολύ καιρό χωρίς internet μέχρι ναμε ξανασυνδέσει ο οτε.



1) Αορίστου αυτό ακριβώς σημαίνει. Ότι δεν έχει χρονική δέσμευση και άρα είσαι ελεύθερος.
2) Αυτό θα το ρωτήσεις. Δεν έχει βγει συμπέρασμα μέχρι σήμερα.
3) Δεν είναι "καλύτερα". Είναι η μόνη επιλογή. Αν κάνεις το λάθος να κόψεις τη hol μόνος σου, έχασες (με διπλό bold). Δεν ξαναβάζεις internet αλλού, ούτε σε 1 χρόνο με την εμπλοκή που θα γίνει.

ppontkat
13-09-08, 23:19
Μετά τη 12μηνη(υποχρεωτική) παραμονή στη hol, τώρα 18μηνη, έκανα αναβάθμιση από 1mbit σε 2mbit,μόλις πριν από 1 μήνα.θέλω όμως να πάω στον ΟΤΕ λόγω αναβάθμισης σε μεγαλύτερη ταχύτητα 8mbit - η hol μόνο μέχρι 2mbit έχει στην περιοχή μου-.
πήρα τηλέφωνο στην hol και μου είπαν ότι πρέπει να επιστρέψω και τον εξοπλισμό που μου είχαν δώσει fritzbox fon με την σύνδεση hol hibox 1mbit που είχα κάνει.
παρακαλώ κάποιον αν μπορεί να μου απαντήσει σε δύο ερωτήματα
1)μπορώ να φύγω από την hol τώρα χωρίς οικονομικές επιβαρύνσεις ή δεσμεύομαι για 1 χρόνο ακόμη; και
2)επιστρέφεται ο εξοπλισμός μετά την υποχρεωτική παραμονή στην εταιρεία ή όχι;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Vitruvian78
14-09-08, 12:40
Νομίζω οτι ο εξοπλισμός στη hol δεν σου ανήκει ποτέ, και όποτε κσι αν αποφασίσεις να διακόψεις, πρέπει να τουσ τον επιστρέψεις. Μεγάλη γυφτιά, αν σκεφτείς οτι οι υπόλοιποι σου τον κάνουν δώρο! Αλλά από την άλλη ο ΟΤΕ θα σου δώσει τον δικό του εξοπλισμό δωρεάν και αυτός θα σου ανήκει πλέον. Οπότε απο το να γεμίζεις τον χώρο με αχρηστεσ συσκευές τον στέλνεις πίσω. Βεβαια το fritzbox είναι και ένα απο τα καλύτερα ρουτεράκια της αγοράς....

guzel
14-09-08, 22:46
Μετά τη 12μηνη(υποχρεωτική) παραμονή στη hol, τώρα 18μηνη, έκανα αναβάθμιση από 1mbit σε 2mbit,μόλις πριν από 1 μήνα.θέλω όμως να πάω στον ΟΤΕ λόγω αναβάθμισης σε μεγαλύτερη ταχύτητα 8mbit - η hol μόνο μέχρι 2mbit έχει στην περιοχή μου-.


εισαι σιγουρος οτι ο οτε σου δινει 8 mbps ?αν ναι τοτε με την χολ μπορεις να εχεις 4mbps.

bathan
15-09-08, 15:26
Αν δεν υπέγραψες κανένα άλλο χαρτί με την αναβάθμιση που έκανες τότε ισχύει το 12 μηνο, οπότε φεύγεις όποτε θέλεις χωρίς κανένα κόστος. Για το ρουτεράκι μπορείς να τους στείλεις κανενα email ή να τους πάρεις τ/φ να στείλουν εκείνοι κούριερ να το πάρουν (εγώ αυτό έκανα)

vagsta
16-09-08, 10:40
Μετά τη 12μηνη(υποχρεωτική) παραμονή στη hol, τώρα 18μηνη, έκανα αναβάθμιση από 1mbit σε 2mbit,μόλις πριν από 1 μήνα.θέλω όμως να πάω στον ΟΤΕ λόγω αναβάθμισης σε μεγαλύτερη ταχύτητα 8mbit - η hol μόνο μέχρι 2mbit έχει στην περιοχή μου-.
πήρα τηλέφωνο στην hol και μου είπαν ότι πρέπει να επιστρέψω και τον εξοπλισμό που μου είχαν δώσει fritzbox fon με την σύνδεση hol hibox 1mbit που είχα κάνει.
παρακαλώ κάποιον αν μπορεί να μου απαντήσει σε δύο ερωτήματα
1)μπορώ να φύγω από την hol τώρα χωρίς οικονομικές επιβαρύνσεις ή δεσμεύομαι για 1 χρόνο ακόμη; και
2)επιστρέφεται ο εξοπλισμός μετά την υποχρεωτική παραμονή στην εταιρεία ή όχι;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Ειχα παρομοια κατασταση πριν λιγους μηνες. Εφοσον με την αναβαθμιση δεν παρελαβες νεο εξοπλισμο δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν παλι εχεις παραλαβει πρεπει να δεις τι εχεις υπογραψει με την παραλαβη. Ο εξοπλισμος επιστρεφεται. Αν σου πουν οτι δεν μπορεις κλπ παραμυθια για να σε κρατησουν, στην αιτηση διακοπης που θα κανεις μεσω φαξ με φωτοτυπια ταυτοτητας κλπ γραψε τους οτι αν δεν προβουν αμεσα στη διακοπη θα υποβαλεις μυνηση.
Καλο θα ειναι : α) να κρατησεις την αποδειξη αποστολης του φαξ, β) να επικοινωνησεις μολις το στειλεις μαζι τους να δεις οτι το εχουν παραλαβει, γ) εφοσον το εχουν παραλαβει να ζητησεις να σου στειλουν μεσω φαξ εγγραφη βεβαιωση οτι παρεληφθη η αιτηση διακοπης σου & δ) οταν θα γινει η διακοπη μετα 3-4 ημερες να ζητησεις να σου αποσταλει εγγραφως βεβαιωση οτι η συνδεση σου διεκοπη.
Παραλληλα μολις στειλεις την αιτηση διακοπης πας στον οτε και κανεις την μεταφορα. Ετσι η συνδεση θα διακοπει μεσω οτε θελει δεν θελει η Hol.
Εγω διεκοψα 2 συνδεσεις στην hol η μια 3 χρονια (ειχα κανει αναβαθμιση το τελευταιο 2μηνο απο 1024 σε 2048) και η αλλη 1,5 χρονο χωρις καμμια επιβαρυνση και στο χρονικο διαστημα 4 ημερων περιπου μενοντας 1 ημερα αν θυμαμαι καλα χωρις δικτυο.
Σημειωση : οταν ειχα παρει τηλ για να μου πουν την διαδικασια διακοπης μου ελεγαν οτι δεν εχω δικαιωμα να διακοψω λογω της αναβαθμισης που ειχα κανει μολις ομως παρελαβαν το φαξ με την αιτηση διακοπης και την σημειωση οτι αν δεν προβουν αμεσα στην ικανοποιηση του αιτηματος μου θα αναλαβει ο εισαγγελεας την εκαναν αμεσα.

jonkyr
17-09-08, 10:04
Επιτελους, τελος. Εκανα αιτηση στη ΧΟΛ για να με διακοψει στις 21 Αυγουστου και το αιτημα μου προωθηθηκε στον ΟΤΕ στις 8 Σεπτεμβριου. Τη Δευτερα ειχα διακοπη τηλεφωνου και νετ για μια περιπου ωρα, αλλα για δυο μερες βρισκομουν ακομα στα κιταπια και των δυο "εταιριων" ως χρηστης με αίτημα διακοπης σε εκκρεμοτητα!

Πριν απο λιγο εμαθα (επειτα απο πιεσεις να μου φτιαξουν τη γραμμη, καθως ημουν σχεδον 48 ωρες χωρις νετ) οτι επιτελους με διεκοψαν.

Η πλακα ειναι οτι οι θεοι της ΧΟΛ μου ειχαν πει οτι για να βγαλω την προεπιλογη φορεα που ειχα για την τηλεφωνια, θα αναλαμβαναν εκεινοι τη διαδικασια. Παλι καλα που εμαθα οτι εγω πρεπει να παρω τηλ τον ΟΤΕ και εφυγα απο αυτους, αλλιως θα ημουν ακομα μπλεγμενος μεταξυ ΟΤΕ-ΧΟΛ και Φορθνετ στην οποια εκανα αιτηση να μεταβω στο δικτυο τους.

Αντε να δουμε τι θα δουμε και με αυτους τωρα...

dimitris_p
24-09-08, 00:56
Να ρωτήσω κάτι σχετικό παιδιά...
εδω και 1 μήνα έβαλα doulbe play lite που καλύτερα να μην το έβαζα:down:....... 2 ημέρες στην αρχη είχα Τηλ και μετά τελος.ακομα και μεχρι σήμερα έχω πάρει πάνω από 20 τηλεφωνά έχω μιλήσει με τεχνικούς αλλά δεν ξέρουν τι τους γίνετε μαλών. δεν μπορούν να βρουν τι φταίει. τα έχω πάρει στο κρανίο γιατί το τηλ το έχω ανάγκη και δεν δουλεύει...ξέρετε ποσό χρεώνουν αν ζητήσω τώρα διακοπή?? στο site είδα ότι γράφουν πριν το 12μηνο ότι είναι 78 ευρώ. όντος είναι τόσα? να το κάνω να πάει στο διαλ......... δεν αντέχω άλλο την ασχετοσύνη τους.....

dikal
24-09-08, 09:08
Αν έχεις βλάβη τόσο καιρό και δε σου τη φτιάχνουν, φεύγεις χωρίς να πληρώσεις.

bathan
24-09-08, 12:12
Αν έχεις βλάβη τόσο καιρό και δε σου τη φτιάχνουν, φεύγεις χωρίς να πληρώσεις.Αυτό έκανα και εγώ

kstefanos
24-09-08, 12:26
καντε και ενα κοπο να ενημερώσετε την ΕΕΤΤ.

gadoulis
24-09-08, 19:00
από χολ για να πάμε σε κάποιο άλλο ιδιόκτητο λέτε να πέρνει πολύ καιρό? γίνεται κατευθείαν? ή πρέπει μέσω οτέ?

dimitris_p
24-09-08, 23:58
Αυτό έκανα και εγώ

Δηλαδη τι εκανες? για πες λεπτομεριες. εστειλες fax διακοπής και τέλος? και τι σου ειπαν? δεν πλήρωσες τίποτα δηλαδή? εγω ειμαι στον πρωτο μηνα ακομα.

mix21
25-09-08, 00:50
την ημέρα που με συνδεσανε κ στο connx (εκτος απο το τηλ μεσω του οτε) μου ήρθε μηνυμα απ hol οτι συνεχιζεται κανονικα η πορεία της αίτησης μου (απο 10/7) με πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης 22/10. η αιτηση αφορουσε dp. τώρα που έχω τηλ κ νετ μεσω οτε η εξελιξη αυτή σημαίνει οτι μπορεί τελικα να εχω στο σπιτι μου τηλ κ νετ κ απο οτε κ απο hol ή οταν ενεργοποιηθεί η hol θα σταματησει ο οτε?

bathan
25-09-08, 12:17
Δηλαδη τι εκανες? για πες λεπτομεριες. εστειλες fax διακοπής και τέλος? και τι σου ειπαν? δεν πλήρωσες τίποτα δηλαδή? εγω ειμαι στον πρωτο μηνα ακομα.Καταρχήν έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον Συνηγορο του Πολίτη έτσι ώστε να έχω κάτι στα χέρια μου για να πατήσω στην διακοπή αλλά και για ψυχολογικούς λόγους (για το γαμώτο δλδ). Οι καταγγελίες βέβαια μου κοινοποιήθηκαν ταχυδρομικά μετά απο 20 μέρες αλλά εδώ είναι Ελλάδα οπότε δεν περιμένουμε πολλά.

Μετά τους έστειλα ένα τελευταίο χεστήριο φαξ διακοπής που απαίτησα την διακοπή της υπηρεσίας με δική τους υπαιτιότητα, λόγω αδυναμίας τους να λύσουν το πρόβλημα.
Στο φάξ τους έλεγα εν ολίγοις πως δεν προκειται να πληρώσω ούτε λεπτό παραπάνω από τις 10 ημέρες που το double play δούλευε και να επικοινωνήσουν μαζί μου για την επιστροφή του εξοπλισμού τους. Επίσης πως θα κινηθώ νομικά εναντίον τους για να με αποζημιώσουν για όλο το διάστημα δεν είχα τηλέφωνο

Βέβαια επειδή μου ξαναέστειλαν λογ/σμό για τον Σεπτέμβριο τους έστειλα άλλο φαξ προχτές λέγοντας τους πως έχω ζητήσει διακοπή την τάδε ημερ/νια και να σταματησουν να μου στέλνουν λογ/σμούς γιατί δεν πρόκειται να τους πληρώσω
Είναι τελείως ανοργάνωτοι σαν εταιρεία, άλλα λέει το ένα τμήμα και άλλα το άλλο, δεν βγάζεις άκρη

dikal
25-09-08, 12:56
την ημέρα που με συνδεσανε κ στο connx (εκτος απο το τηλ μεσω του οτε) μου ήρθε μηνυμα απ hol οτι συνεχιζεται κανονικα η πορεία της αίτησης μου (απο 10/7) με πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης 22/10. η αιτηση αφορουσε dp. τώρα που έχω τηλ κ νετ μεσω οτε η εξελιξη αυτή σημαίνει οτι μπορεί τελικα να εχω στο σπιτι μου τηλ κ νετ κ απο οτε κ απο hol ή οταν ενεργοποιηθεί η hol θα σταματησει ο οτε?

Έχω διαβάσει εδώ περίπτωση σαν τη δική σου. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρει τη γραμμή ο εναλλακτικός (δε θυμάμαι ποιός ήταν) από τον ΟΤΕ, και ο ΟΤΕ να ζητά την ποινή διακοπής του connx πριν το 6μηνο.
Εύχομαι να μη συμβεί αυτό σε σένα.
Καλό είναι πριν κάνουμε μια αίτηση να ξεκαθαρίζουμε οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε εκκρεμότητα.
Προσωπικά πριν κάνω αίτηση στη hol, φρόντισα να διακοπεί η εκκρεμής αίτηση που είχα κάνει στη vivodi και δεν είχε ενεργοποιηθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.