PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική πτώση ταχύτητας σε izy Tellas 384/128.Καμιά ιδέά;



patreas
14-06-05, 20:33
Παιδιά γειά χαρά...Είμαι νέος στο χώρο του adsl και ζητώ τόσο τη συμβουλή σας όσο και την υπομονή σας.Μένω στην Πάτρα και ανήκω στο κέντρο Σκαγειοπουλείου.Πρόσφατα -πριν περίπου 1 μήνα- ενεργοποιήθηκε η adsl μου με izy by tellas και μετά από πολλες περιπέτειες, κατάφερα να έχω μια ας πούμε αξιοπρεπή σύνδεση με "κατέβασμα" περίπου στα 30κ-35κ με 384/128.Προχθές εντελώς ξαφνικά, ενώ είχα συγχρονισμό στο μόντεμ, δεν είχα καθόλου πρόσβαση στο ίντερνετ.Αυτό κράτησε για περίπου 2-3 ώρες.Άλλαξα μόντεμ και το πρόβλημα δε λύθηκε.Μετά η σύνδεση επανήλθε το ίδιο ξαφνικά όπως είχε χαθεί, αλλά από τότε αρνείτε πεισματικά να ανέβει πάνω από 20κ.Επικοινώνησα με την Τελλάς, αλλά μου είπαν απλώς ότι η γραμμή φαίνεται εντάξει σε αυτούς και ότι θα το δώσουν βλάβη στον ΟΤΕ.
Όμως σε όλα τα τέστ ταχύτητας που κάνω -όπως οι γνώστες του site προτείνουν- η ταχύτητα παραμένει γύρω στο 20κ σκαμπανεβάζωντας από τα 16κ έως τα 20κ.
Εννοείτε ότι όταν δοκιμάζω να κάνω "κατέβασμα" π.χ. Azureus τα πάντα νεκρώνουν.Το κατέβασμα "σέρνεται" και οι σελίδες απλώς δεν ανοίγουν.Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε (έστω υποθετικά) τι μπορεί να έχει συμβεί και τί μπορώ εγώ να κάνω τώρα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.

sdikr
14-06-05, 20:37
Μια αναζήτηση να κάνεις θα δείς οτι το dslam πάτρας έχει πρόβλημα

οσο για τα πάντα νεκρώνουν, μάλλον το πρόβλημα ειναι το Modem (ριξε ακόμα μια αναζήτηση)

patreas
14-06-05, 20:56
Ευχαριστώ sdikr!Θα αλλάξω το μόντεμ πάλι.Αν επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ λες να βγάλω άκρη;Ή θα σπάσω τα μούτρα μου;Να περιμένω να δω αν θα επικοινωνήσει ο ΟΤΕ μαζί μου αν έδωσε βλάβη η ΤΕλλάς;Νομίζω πως έμπλεξα εεε;Πάντως ευχαριστώ και πάλι.....

sdikr
14-06-05, 21:03
οπώς ειπα πρόβλημα υπάρχει με το dslam αν δεν φιάξει αυτό οτι modem και να πάρεις διαφορά δεν θα κάνει

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16785

@ ADSLgr.com All rights reserved.