PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαρκεια τεχνικης υποστηριξης της Fortnnet.



29gk
04-03-08, 16:35
Εχοντας αντιμετωπισει προβλημα με μια νεα ενεργοποιηση ενος 2play soho λογαριασμου, οπου απο την αρχη τρια ( 3 !!! ) ρουτερ αρνουνταν να συνδεθουν σε ADSL+ ADSL2 αλλα μονο σε G.Dmt δηλαδη σε ταχυτητες εως 9500/1021, επι 2 μηνες μιλουσα σε σταθερη βαση με την υποστηριξη στο 801 100 9000 στο οποιο απαντιουν, υποτιθεται μαλλον, μονον τεχνικοι. Τουλαχιστον τις πρωινες ωρες. Στο αλλο τηλεφωνο - το 800 100 9000 - το δηλωνουν απλα ως βλαβοληπτικο.

Αφου εξηγουσα λοιπον , επι μακρον, σε καθε ενα σοβαρο τεχνικο με τον οποιο μιλουσα , το προβλημα μου, αφου εξηγουσα τις ενεργειες που εκανα στο δικο μου κομματι ( δοκιμη ρουτερ, ελεγχος καλωδιωσης, πριζες, ηλεκτρολογος ), αφου περασαν ετσι ευχαριστα 2 μηνες ( 1 Νοε 2007 - 10 Ιαν 2008 ) το προβλημα λυθηκε αφου απειλησα πως θα προβω σε νομικες ενεργειες καθως η γραμμη ειναι επαγγελματικη, υπαρχει εδρα και χρηση επιχειρησης, το πακετο επισης ειναι το επαγγελματικο και εγω φυσικα χανω χρηματα. Επικοινωνησε μαζι μου, μια ευγενεστατη και επιτελους καταρτισμενη , προισταμενη του τεχνικου τους τμηματος ( η κ. Γε......... ) μου ζητησε συγνωμη, μου εστειλε τεχνικο, μου αλλαξαν το ρουτερ και το προβλημα λυθηκε.

Αυτο ειναι η μια περιπτωση, την οποια ανεφερα και εδω στο φορουμ

Η αλλη περιπτωση αφορα γραμμη, η οποια επαιζε απροβληματιστα απο την 1/5 2007. Παλι soho, εδρα επιχειρησης κτλ. Αψογη τηλεφωνια, αψογο ιντερνετ με κλειδωμα στα 19700+, εξαιρετικα στατιστικα ( 500μ αποσταση απο το Dslam ).

Στις 26/2 ξαφνικα το ρουτερ ( usr 9108 ) δεν μπορουσε πλεον να συγχρονισει τη γραμμη. Δοκιμες με δευτερο ρουτερ ( usr 9112 ), ελεγχος καλωδιωσης, αλλαγη πριζας ( η οποια μαλιστα ηταν του ΟΤΕ ) δεν εφεραν αποτελεσμα.

Σημερα, εχει περασει μια εβδομαδα, εχω επικοινωνησει και "συνεργαστει" με 3 τεχνικους τηλεφωνικα, μου εχουν υποσχεθει πως θα με καλεσουν 7 φορες στο κινητο για να με ενημερωσουν, πραγμα που ΔΕΝ εγινε, στο κεντρο τους υπαρχει καταγραφη αλλα οχι και αιτιολογηση του προβληματος, μου εριξαν την ταχυτητα στα 17000 για να ανεβει το SNR στα 8, μου "εταξαν " ακομη και reset της γραμμης.

Αποτελεσμα ΚΑΝΕΝΑ. Απαντηση ΚΑΜΙΑ. Αιτιολογηση ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ( φταιει η Ανοιξη, 99% φταιει η πριζα του ΟΤΕ κτλ ).

Εκτος λοιπον της καταγραφης των εμπειριων μου, θα ηθελα απο εσας να μου πειτε τα εξης.

α) εχει κανενας αδυναμια συνδεσης σε ADSL2+ ενω μπορει να συνδεθει σε G.Dmt ? Αν ναι, τι απαντησε η τεχνικη υποστηριξη για την αιτια ?

β) ειναι επαρκες τεχνικα το προσωπικο που μιλαει με τον πελατη στο τηλεφωνο, και μεχρι που φτανουν οι δυνατοτητες του ?

γ) υπαρχουν τεχνικοι " βαρδιας" στα Dslam που να ελεγχουν σε καθημερινη βαση τυχον προβληματα ?

δ) λυνει προβληματα τελος, η τηλεφωνικη υποστηριξη, η απλα καθυστερει τον πελατη κερδιζοντας χρονο για καποιον απροδιοριστο απο εμενα, λογο ?

ε) ποιο ειναι το μεσο διαστημα αποκαταστασης μιας τετοιας βλαβης ( αν υπαρχει κατι τετοιο ) και πως δουλευει η υποστηριξη γενικα ? Πιστευει τον πελατη, η κοιταει να δωσει απλη ψυχολογικη και οχι τεχνικη υποστηριξη ?

nmavro73
04-03-08, 16:51
Είχα πρόβλημα από 8/2 και έφτιαξε σήμερα. Για να είμαι ακριβής είχα διάφορα προβλήματα από 8/2. Μόλις πήγα στα κεντρικά τους εδώ στη Θεσσαλονίκη το πρόβλημα λύθηκε ταχύτατα. Καλύτερα πήγαινε από κοντά όπου έχουν κατάστημα. Εκει μπορεί να βρεις το δίκιο σου

29gk
04-03-08, 17:14
Είχα πρόβλημα από 8/2 και έφτιαξε σήμερα. Για να είμαι ακριβής είχα διάφορα προβλήματα από 8/2. Μόλις πήγα στα κεντρικά τους εδώ στη Θεσσαλονίκη το πρόβλημα λύθηκε ταχύτατα. Καλύτερα πήγαινε από κοντά όπου έχουν κατάστημα. Εκει μπορεί να βρεις το δίκιο σου

Σαν πρωτη απαντηση λοιπον, εχουμε 1 μηνα προβληματων σου ωσπου να λυθουν. Πρωτη απογοητευση :(

Σαν δευτερο, εχω σκοπο, το δηλωσα αλλωστε και το εχω ξανακανει μαλιστα ( οχι σε αυτους ) πως μεχρι αυριο, απαιτω ειτε επικοινωνια απο προισταμενο ειτε επισκεψη τεχνικου. Αν δεν γινουν αυτα θα προχωρησω νομικα. Απλα εευνω περισσοτερο τον διαχωρισμο - αν υπαρχει κατι τετοιο - των επαγγελματικων με των οικιακων συνδεσεων σε συνδυασμο με τον χρονο επιλυσης του οποιου προβληματος. Γιατι αλλο να μην παιζεις καλα lineage και αλλο να χανεις χρηματα.

nmavro73
05-03-08, 00:00
Αν πήγαινα από την αρχή στα γραφεία μπορεί να μην κρατούσε ένα μήνα το πρόβλημα. Μόλις πήγα λύθηκε σε 3 εργάσιμες. Δεν πας να τους δεις από κοντα;Εκεί υπάρχει και ο προϊστάμενος
Αυτά για προϊστάμενο και τεχνικό τους τα λέω πόσο καιρό. Σε γράφουν κανονικά

29gk
05-03-08, 14:17
Σημερα λοιπον, μετα απο 9 ημερες και 10 τηλεφωνηματα, φαινεται πως η "απειλη" της ασκησης των δικαιωματων μου μεσω της νομικης οδου, η γραμμη λειτουργει πλεον κανονικα και σε ADSL2+. Mοναδικη απωλεια , τα περιπου 2mbit ταχυτητας καθως το SNR παραμενει στα 8 και η ταχυτητα πλεον κλειδωνει στα 17+.

Τηλεφωνο απο προισταμενο, η απο τεχνικο δεν δεχτηκα. Ουτε επισης και καποια ενημερωση. :down:

hel
05-03-08, 16:19
Δεν σου είπαν τι έφταιγε;

29gk
05-03-08, 16:33
Οχι δεν μου ειπαν.

Σε κανενα απο τα τηλεφωνηματα στο 801 100 9000. Γραφω ξανα το τηλεφωνο καθως ειναι το μονο με το οποιο επικοινωνεις με τεχνικο. Το αλλο ειναι απλως βλαβοληπτικο. Το μονο θετικα επιβεβαιωμενο ειναι πως δεν υπαρχει προβλημα ουτε στην καλωδιωση μου, ουτε στην συνδεσμολογια μου, ουτε στις συσκευες που εχω πανω ( αναμεσα σε αυτες και μηχανακι POS - Visa ). Κανενα βραχυκυκλωμα και κανενα περιεργο συμπτωμα. Ουτε θεμα ρουτερ υπαρχει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.