PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκαμπανέβασμα ταχύτητας



williamkoz
04-03-08, 16:44
Έχω σύνδεση coonex 768 εδώ και 3 μήνες...το ρουτεράκι μου είναι το Βauudtec ενσυρματο...
Παρατηρώ πως η γραμμή μου μια τρέχει με 15 20 kb και πότε με 60 70 και άλλες φορές 80 kb.

Να σας δώσω ένα απλό παράδειγμα...αν κατεβάσω κάποιο αλβουμ από κάποιον καλλιτέχνη η ταχύτητα δεν είναι σταθερή...(δηλαδή να έχει κάποια μικρή απόκλιση π.χ. από 75 έως 80 kb το καταλαβαίνω είναι φυσιολογικό)....αλλά όχι να κατεβάζω μια φορά 20 και μετά να ανεβαίνει ακαριαία στα 75 με 80 ή και το αντίθετο....
Μιλάω για συνεχόμενο κατέβασμα ενός αρχείου 100ΜΒ.

Που να οφείλεται αυτό το σκαμπανέβασμα?
Είναι πρόβλημα λογισμικού μήπως και όχι της γραμμής?

Και στη δουλεία μου έχω πάλι connex 768 και με δουλεύει ρολόι ούτε σκαμπανεβάσματα ούτε τιποτα...σαν μια φυσιολογική 768!

Η γνώμη σας μετράει.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!

Βασίλης! :oneup:

pnikolo
05-03-08, 02:23
Έχω σύνδεση coonex 768 εδώ και 3 μήνες...το ρουτεράκι μου είναι το Βauudtec ενσυρματο...
Παρατηρώ πως η γραμμή μου μια τρέχει με 15 20 kb και πότε με 60 70 και άλλες φορές 80 kb.

Να σας δώσω ένα απλό παράδειγμα...αν κατεβάσω κάποιο αλβουμ από κάποιον καλλιτέχνη η ταχύτητα δεν είναι σταθερή...(δηλαδή να έχει κάποια μικρή απόκλιση π.χ. από 75 έως 80 kb το καταλαβαίνω είναι φυσιολογικό)....αλλά όχι να κατεβάζω μια φορά 20 και μετά να ανεβαίνει ακαριαία στα 75 με 80 ή και το αντίθετο....
Μιλάω για συνεχόμενο κατέβασμα ενός αρχείου 100ΜΒ.

Που να οφείλεται αυτό το σκαμπανέβασμα?
Είναι πρόβλημα λογισμικού μήπως και όχι της γραμμής?

Και στη δουλεία μου έχω πάλι connex 768 και με δουλεύει ρολόι ούτε σκαμπανεβάσματα ούτε τιποτα...σαν μια φυσιολογική 768!

Η γνώμη σας μετράει.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!

Βασίλης! :oneup:

Απο που κατεβαζεις? Η ταχυτητα κατεβασματος εξαρταται απο πολλες παραμετρους! Εαν θες να δεις τη πραγματικη ταχυτητα κατεβασματος σου μπες στο ftp του οτε να κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο, αφηνεις να σταθεροποιηθει η συνδεση (κατεβασμα 50-70%) και το βλεπεις. Για ακομη καλυτερο αποτελεσμα θα ηταν να κατεβασεις με download manager. ;)

williamkoz
05-03-08, 11:18
Κατεβάζω από το ελληναδικο μουσική....επίσης αν δώ κάποιο video στο youtube κολλάει (π.χ. 6 λεπτά διάρκεια videaki)....γενικά είναι αισθητή η διαφορά κατεβάσματος σε συγκριση με αυτήν που έχω στη δουλειά...Επίσης τον ΟΤΕ τον έχω αναμέσα μου...τι εννοώ? Η απόσταση από το σπίτι μου είναι γύρω στα 400 μέτρα και στα 350 με 300 είναι από την δουλεια μου...

έχω την εντύπώση πώς είναι θέμα γραμμής...άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω...


Με εκτίμηση
Βασίλης

hel
05-03-08, 18:14
Διόρθωσε το μήνυμά σου για το από που κατεβάζεις (γιατί μάλλον δεν είναι νόμιμα τα download σου).
Δώσε στοιχεία γραμμής.
Υποθέτω ότι έχεις antivirus και antispyware.

pnikolo
05-03-08, 22:43
Κατεβάζω από το ελληναδικο μουσική....επίσης αν δώ κάποιο video στο youtube κολλάει (π.χ. 6 λεπτά διάρκεια videaki)....γενικά είναι αισθητή η διαφορά κατεβάσματος σε συγκριση με αυτήν που έχω στη δουλειά...Επίσης τον ΟΤΕ τον έχω αναμέσα μου...τι εννοώ? Η απόσταση από το σπίτι μου είναι γύρω στα 400 μέτρα και στα 350 με 300 είναι από την δουλεια μου...

έχω την εντύπώση πώς είναι θέμα γραμμής...άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω...


Με εκτίμηση
Βασίλης

Σου απαντησα τι πρεπει να κανεις! Καντο και πες μας μαζι με τα στοιχεια της συνδεσης σου, που καλον θα ηταν να ενημερωσεις στο προφιλ σου ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.