PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Forthnet στα Χανιά



x909x
04-03-08, 23:37
Τους χαιρετισμούς μου στο forum.

Μένω στα Χανιά, στην παλιά πόλη (DSLAM Τζανακάκη απόσταση<1χμ), κι έχω μια σύνδεση Forthnet (ΑΡΥΣ OTE) εδώ και 3-4 χρόνια, τον τελευταίο 1,5 στα 2048/256, και γενικώς απολάμβανα καλές ταχύτητες, με προβλήματα πολύ αραιά που δεν θυμάμαι να τα αναφέρω καν...

Από την Τετάρτη 27/2 είμαι δίχως internet στο σπίτι μου.
Παρουσιάζονται τα εξής συμπτώματα:
1. Σελίδες δεν φορτώνουν. Μία στις 20 θα καταφέρει να φέρει τον τίτλο της μόνο, περιεχόμενο μηδέν, εκτός, τις τελευταίες 2 μέρες που το παρατήρησα, από όλες τις σελίδες που ανήκουν στον όμιλο Λαμπράκη (...?!!) βλ. in.gr, dol.gr και άλλες παρεμφερείς, οι οποίες φορτώνουν μάλιστα ταχύτατα. Σπάνια φορτώνει και την σελίδα της Forthnet - όχι πάντα όμως. Αδειάζω την cache των browsers -> Ίδια αποτελέσματα.
2. Έχω την δυνατότητα να κάνω ftp συνδέσεις, με διάφορους server εξωτερικού, να βλέπω κανονικά και γρήγορα τα περιεχόμενά τους, να κάνω upload με ταχύτητες καλές (20-22 Kbps), αλλά κάθε προσπάθεια για download, τζίφος!
3. Tracert σε server ελληνικούς δίνει οκ αποτελέσματα, ασχέτως με το αν φορτώνει η σελίδα ή όχι. Σε αντίστοιχους ξένους, συνήθως καταλήγω σε timeout.

Να επισημάνω πως ρυθμίσεις modem, dns, καρτών δικτύου και όλα τα σχετικά είναι πολλαπλά τσεκαρισμένα. Δεν τα είχα πειράξει εξάλλου εδώ και πολύ καιρό. Την δεύτερη μέρα είχα πάρει δοκιμαστικά και μια netcarta η οποία επίσης συνδεόταν και έδινε IP, χωρίς παραπάνω αποτέλεσμα όμως... Επίσης, αν έχει να κάνει με την κατάσταση αυτή, την ώρα που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, είχε γίνει διακοπή ρεύματος στα Χανιά, όχι στο σπίτι μου όμως. Εγκαθιστούσα το Ubuntu σε έναν παλιό υπολογιστή που είναι στο οικιακό μου δίκτυο και είχα σπάσει το κεφάλι μου, γιατι δεν μπαίνει στο internet, ενώ μισή ώρα πριν κατέβαζα το cd εγκατάστασης!!!

Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα; Όλοι οι γνωστοί μου στην περιοχή έχουν κανονικά internet, ανεξαρτήτως provider. Ενημερωτικά, ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται η δυσλειτουργία αυτή και σε ποιό σημείο του δικτύου μπορεί να παρουσιάζεται το κόλλημα; Προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Ας αναφερθώ και συνοπτικά στο αλλοπρόσαλλο helpdesk, το οποίο τη μία είναι εξυπηρετικότατο και από την άλλη έχει προσλάβει και κάποιους μη ικανούς να επικοινωνήσουν και ξεφυσάνε στο ακουστικό όσο τους εξηγείς το πρόβλημά σου και τελικά στο κλείνουν και στα μούτρα! :evil: Και πού είναι οι 3 εργάσιμες μέρες που θέλει ο ΟΤΕ για να δώσει μια απάντηση!??

Ευχαριστώ.

athensalex
05-03-08, 00:43
1ον για να κανει ping και να σου δινει οκ και μερικες φορες time out δες firewalls, viruses, disable antivirus,και βγάλε ότι security updates έχεις απο Control Panel->Add or Remove Programms με τσαεκαρισμένο το στοιχείο Show Updates(Προβολή ενημερώσεων). Την έχω πατήσει έτσι trust me.
2ον. ναι λογικό γιατί το πιο πιθανό να πέφτεις συνέχεια σε καινούργιους
3ον τόση αναμονή δίνει ο ΟΤΕ για αποκατάσταση βλάβης σαυτο το θέμα αν αποφασιστέι οτι θα δηλωθεί βλάβη σε οτε δεν μπορεί ούτε η 4νετ ούτε εσυ να κάνεις κατι.

x909x
05-03-08, 13:47
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω ούτε antivirus, ούτε firewall ενεργά (το έχω κλειστό και στο modem/router...), υπάρχουν 3 υπολογιστές σπίτι, και φίλοι έχουν περάσει με τα laptop τους που μπαίνουν κανονικά στο internet στα δικά τους σπίτια και δοκιμάσαμε, μέχρι και το psp δοκίμασα, που παλιότερα έμπαινε κανονικότατα μέσω του wireless. Δε πιστεύω να έχει να κάνει με setting υπολογιστή. Δοκίμασα και από Linux άλλωστε.

Είχε ποτέ κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

x909x
07-03-08, 11:47
Οκ. Λύθηκε.
Χαλασμένη πόρτα στο DSLAM, όπως με ενημέρωσε τελικά ο τεχνικός του ΟΤΕ.
Υπ'όψιν, για όσους τυχόν παρουσιάσουν παρόμοιο πρόβλημα.

nnik
07-03-08, 11:58
Χαλασμένη πόρτα αλλα οι σελίδες του ομίλου Λαμπράκη φόρτωναν σφαίρα.Α ρε τα διαπλεκόμενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.