PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Forthnet στον Άλιμο (attenuation 62db)



diatton2002
05-03-08, 02:50
:lol:
Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω και εγώ άν υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει σύνδεση Forthnet two play στην περιοχή Αλίμου. Δυστυχώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με αυτήν την περιοχή. Δεν κλειδώνω πάνω από 2mbit και η απόσταση από το κέντρο ΟΤΕ (βρίσκεται στην οδό Μουσών) απέχει από την περιοχή μου (δίπλα από το Καρφούρ Αλίμου) 4,2 χλμ. Ο θόρυβος που δείχνει το μόντεμ είναι 62 db και το snr είναι 5-7. Σημειωτέον ότι την απόσταση από κέντρο μέτρησε η φορθνετ αλλά και εγώ. Είναι πραγματικά περίπου 4,2 χλμ.

Gordito
05-03-08, 02:56
Ο θορυβος ειναι υπερβολικος.

Ενας φιλος μου μενει σχετικα κοντα σου (διπλα στο εργοστασιο "Φαρος") και πιανει μεχρι 3 mbps.
Βεβαια αυτος μενει στον πεμπτο και εχει παλια καλωδιωση οποτε μπορει να φταει αυτη - παρολαυτα δεν εχει τοσο θορυβο.


Οι τεχνικοι συνηθως λενε αρλουμπες ειτε γιατι εχουν να πανε σε αλλους 50 και θελουν να τελειωνουν ειτε γιατι εχουν ντιρεκτιβες απο ανωτερους για να μην πολυασχολουνται με τετοια θεματα και ξυπνησουν οι πελατες.

Νομιζεις τους συμφερει αυτους να διαγνωσουν βλαβη και να σου πουν αν εχεις προβλημα ή οχι;
Αν οντως εχεις προβλημα και το φτιαξεις μετα θα εχεις περισσοτερα mbps στη γραμμη και θα εισαι <<ακομα ενα βαρος>>.

anyway περιμενω και εγω αποψεις απο αλλους χρηστες που μενουν εκει κοντα για να δουμε αν οντως παιζει ρολο η αποσταση.


Υ.Γ. Καλως ηλθες στο φορουμ :oneup:

theopan
05-03-08, 10:41
:lol:
Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω και εγώ άν υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει σύνδεση Forthnet two play στην περιοχή Αλίμου. Δυστυχώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με αυτήν την περιοχή. Δεν κλειδώνω πάνω από 2mbit και η απόσταση από το κέντρο ΟΤΕ (βρίσκεται στην οδό Μουσών) απέχει από την περιοχή μου (δίπλα από το Καρφούρ Αλίμου) 4,2 χλμ. Ο θόρυβος που δείχνει το μόντεμ είναι 62 db και το snr είναι 5-7. Σημειωτέον ότι την απόσταση από κέντρο μέτρησε η φορθνετ αλλά και εγώ. Είναι πραγματικά περίπου 4,2 χλμ.

Εφόσον είσαι τόσο μακριά από το κέντρο δε μπορείς δυστυχώς να κάνεις τίποτα. Και περιοχές του Ελληνικού που παίρνουν γραμμές από το κέντρο της Ηλιούπολης έχουν τέτοια προβλήματα. Γενικά είναι λίγο περίεργη η κατάσταση εκεί κάτω σε εσάς.

Antre
05-03-08, 13:11
Ρε παιδιά παραείναι ψηλό το 62 line attenuation... αλλά και πάλι 4,2 χιλιόμετρα δεν νομίζω ότι ξεπερνούν τα 60 line attenuation.

Αλλά και πάλι ότι και να σου πει κάποιος (πχ απούνδεσε όλες τις συσκευές, συνδεσε router σε πρώτη πρίζα...) προφανώς τα χεις κάνει αφού πήρες τηλέφωνο τη forthnet οπότε...
:sorry:

theopan
05-03-08, 16:06
Ρε παιδιά παραείναι ψηλό το 62 line attenuation... αλλά και πάλι 4,2 χιλιόμετρα δεν νομίζω ότι ξεπερνούν τα 60 line attenuation.


Για μια ακόμα φορά: το attenuation δεν είναι μονάδα μέτρησης αποστάσεων. Σιγά μην αρχίσουμε να λέμε 1dB=100m
Μόνο ενδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μόνο για εξαγωγή κάποιων γενικών συμπερασμάτων. Στην προκειμένη η μεγάλη απόσταση επιβεβαιώνεται γεωγραφικά και αυτό είναι που μετράει.

hel
05-03-08, 16:27
Toυλάχιστον να μην έχεις αποσυνδέσεις με τέτοιες ταχύτητες.

Antre
05-03-08, 21:53
Για μια ακόμα φορά: το attenuation δεν είναι μονάδα μέτρησης αποστάσεων. Σιγά μην αρχίσουμε να λέμε 1dB=100m
Μόνο ενδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μόνο για εξαγωγή κάποιων γενικών συμπερασμάτων. Στην προκειμένη η μεγάλη απόσταση επιβεβαιώνεται γεωγραφικά και αυτό είναι που μετράει.

Μα για αυτό ακριβώς το λέω... ότι μπορεί να παίζει κάποιο πρόβλημα... θεωρώ ότι σε μια υγιείς γραμμή, με σωστά μεγέθη καλωδίων, χωρίς βλάβες σε συσκευές κλπ ίσως θα πρεπε να χει πιο χαμηλά...

Δηλαδή ο λόγος που το είπα είναι ότι θεωρώ λίγο παραπάνω την εξασθένηση από την αναμενόμενη σε μια μέση φυσιολογική άνευ προβλημάτων γραμμή... αλλά μετα δεν το συνέχισα γιατί όπως είπα


Αλλά και πάλι ότι και να σου πει κάποιος (πχ απούνδεσε όλες τις συσκευές, συνδεσε router σε πρώτη πρίζα...) προφανώς τα χεις κάνει αφού πήρες τηλέφωνο τη forthnet οπότε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.