PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή - Λάθος χρεώσεις τηλεφωνίας!!!



prokopino
05-03-08, 09:59
Από τέλη Νοεμβρίου 2007 είχα από ΗΟΛ υπηρεσίες τηλεφωνίας μέσω προεπιλογής φορέα και στο πρόγραμμα cosmos, με χρέωση ανά λεπτό 0,0286 (με το ΦΠΑ) και μια μία ώρα δωρεάν κλήσεων το μήνα (για σταθερά τηλέφωνα) για τους έξι πρώτους μήνες και με βήμα χρέωσης το ένα λεπτό.

Στις 26 Ιαν 2008, κάνω αναβάθμιση των υπηρεσιών σε Double Play με Internet έως 24 και τηλεφωνία ΟΧΙ απεριόριστη, με χρεώσεις ίδιες με του προγράμματος cosmos που είχα, με μία ώρα δωρεάν κλήσεων το μήνα (σταθερά τηλέφωνα) για τους έξι πρώτους μήνες και με βήμα χρέωσης το ένα λεπτό.

Το Double Play ενεργοποιήθηκε σύμφωνα με το σύστημα της ΗΟΛ στις 20 Φεβ 2008.
Άρα από τότε ξεκινάνε ξανά και οι έξι μήνες της μίας ώρας ανά μήνα, δηλαδή έως 20 Αυγούστου 2008.

Κάθομαι όμως σήμερα και βλέπω την ανάλυση των κλήσεών μου και παρατηρώ τα εξής:

1. Για το μήνα Δεκέμβριο 2007 (λογαριασμός που έχει πληρωθεί) αντί για 60 λεπτά δωρεάν κλήσεων σε σταθερά τηλέφωνα, έχω 53!

2. Για τον μήνα Ιανουάριο 2008 (δεν έχω παραλάβει λογαριασμό) αντί για 60 λεπτά δωρεάν κλήσεων σε σταθερά τηλέφωνα έχω 28!

3. Για το μήνα Φεβρουάριο 2008 (δεν έχω παραλάβει λογαριασμό - είναι ο μήνας από τα τέλη του οποίου άρχισε η παροχή υπηρεσιών Double Play) αντί για 60 λεπτά δωρεάν κλήσεων σε σταθερά τηλέφωνα έχω 40!

Υπόψιν πως σε όλες τις μετρήσεις, έκανα στρογγυλοποιήσεις στην αμέσως επόμενη ακέραιη μονάδα, δηλαδή τα 00:15 τα έκανα 1 λεπτό χρέωσης, τα 02:02 τα έκανα 3 λεπτά χρέωσης και ούτω καθεξής, δεν υπάρχει δηλαδή θέμα λάθους μέτρησης από μέρους μου.

Αυτό που με κάνει πολύ επιφυλακτικό είναι το ότι οι λάθος χρεώσεις είναι σε κάθε ανάλυση, όχι μόνο σε κάποια ή κάποιες από αυτές.

Έως τώρα έχω παραλάβει λογαριασμό για τις υπηρεσίες Δεκεμβρίου (έχει πληρωθεί), λογαριασμό που είχε το ίδιο ποσό που βλέπω και στην ανάλυση των κλήσεων, θέμα δηλαδή διόρθωσής του μετά από την εταιρία -στην δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση- δεν υπάρχει. Άλλο λογαριασμό δεν έχω παραλάβει.

Όπως καταλαβαίνετε, ασχέτως του ποσού το οποίο αντιστοιχεί στις λανθασμένες χρεώσεις μου, είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα, το οποίο αφορά την αξιοπιστία και φερεγγυότητα των μηχανισμών έκδοσης λογαριασμών της εταιρίας. :down::down::down:

aa144
05-03-08, 12:30
Έχουν παρουσιαστεί και άλλα λάθη σε λογαριασμούς 2play, αν στείλεις ένα αναλυτικό μήνυμα στην εταιρία, νομίζω θα αντιλογίσουν τη διαφορά σε επόμενους λογαριασμούς.

prokopino
05-03-08, 13:04
Έχουν παρουσιαστεί και άλλα λάθη σε λογαριασμούς 2play, αν στείλεις ένα αναλυτικό μήνυμα στην εταιρία, νομίζω θα αντιλογίσουν τη διαφορά σε επόμενους λογαριασμούς.


Έχω στείλει email στο support, έχω ανοίξει και ticket.

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο να το διορθώσουν. Το θεωρώ πολύ σοβαρό, αν δηλαδή εγώ δεν κοιτούσα καθόλου την ανάλυση των κλήσεών μου, θα τους πλήρωνα ή δε θα τους πλήρωνα κοροϊδίστικα λεφτά;
Πρέπει να είμαι ντε και καλά καχύποπτος και "ψείρας"; :(:(:(

aa144
05-03-08, 16:38
Στο Ελλαδιστάν είναι απαραίτητο να ελέγχεις τα πάντα, δυστυχώς.

theofilos79
05-03-08, 20:34
Στο Ελλαδιστάν είναι απαραίτητο να ελέγχεις τα πάντα, δυστυχώς.

Τελικά πρέπει να έχουμε τα μάτια 14. Κρίμα όμως γιατί αυτό ρίχνει την χολ πολύ.:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.