PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε FORTHNET; Μην πετάτε τις αποδείξεις!!!!



ispap
05-03-08, 17:03
Θέλω να επιστήσω την προσοχή όσων φίλων του forum έχουν ή είχαν forthnet
προκειμένου να αποφύγουν δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον.
Συγκεκριμένα οι "κύριοι" αυτοί αφού είχαν εισπράξει την αμοιβή τους για εξάμηνη ανανέωση
παροχήs internet ADSL 768 έρχονται μετά απόείκοσι (20) ολόκληρους μήνες και μου ζητούν,
μέσω δικηγορικού γραφείου παρακαλώ, να τούς ξαναπληρώσω 119.12 ευρώ.
Και το περίεργο στη υπόθεση που με βάνει σε σκέψεις για σκόπιμη ενέργεια είναι ότι ουδεμία ειδοποίηση είχα για το υποτιθέμενο αυτό χρέος είτε με έγγραφο είτε τηλεφωνικά αλλά ούτε
και είχαν διακόψει την σύνδεση καθόλο το εξάμηνο.
Και όχι μόνο αυτό αλλά αρνούνται να επικοινωνήσουν μαζί σου και απαιτούν απο απο εσένα
επικονωνείς μαζί τους πειμένοντας στο ακουστικό σου σαν ....... επί 20 η 30 λεπτά.
Επειδή με την συμπεριφορά τους με κάνουν να υποπτεύομαι ότι δεν πρόκειται περί
λάθους, γεγονός που συμβαίνει καμμιά φορά και είναι συγχωρητέο εφόσον επιδείξουν βέβαια
περισσότερο επαγγελματική συμπεριφορά, θάθελα εάν κι άλλοι φίλοι αντιμετώπισαν παρόμοια
περιστατικά να το γράψουν στο forum.
ΠΑΝΤΩΣ καλού κακού ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Δεν ξέρετε, μπορεί να σας χρειαστούν
οταν η forthnet μετά αό δύο τρία χρόνια ξεχάσει ότιν την πληρώσατε.

hel
05-03-08, 17:28
Σε όλες τις υπηρεσίες που πληρώνουμε είναι καλό να κρατάμε τις αποδείξεις.
Είχες πληρώσει μέσω τράπεζας ή πιστωτικής ή μετρητά;

29gk
05-03-08, 18:07
Mα αυτο ειναι αξιωμα, δεν ειναι ?

Ποτε δεν πεταμε μια αποδειξη ειδικα μιας "ενεργης" υπηρεσιας.

Lagman
05-03-08, 18:12
εχω ακουσει περιπτωση απο hol αλλα και απο forthnet...

για τετοιες περιπτωσεις κραταμε τις αποδειξεις...

nmavro73
05-03-08, 18:58
Οταν πληρώνεις με κάρτα φαίνεται στο λογαριασμό. Εγώ κρατάω τα αρχεία των λογαριασμών που κατεβάζω από το e-banking. Εκει φαίνεται

Nikos_Mpl
05-03-08, 19:08
ο ΦΙλος εννοει για εφαπαξ ποσο?Γιατι αν πληρωνεις καθε μηνα,προφανως δεν ειναι αναγκη να κρατας ολους τους λογαριασμους (εγω βεβαια εχω λογιαριασμους 5 ετων για κινητα σταθερα κλπ κλπ αποθηκευμενα),αλλα κ μονο απο τον τελευταιο φαινεται το οποιο χρεος υπαρχει..Δε γινεται μετα απο 10 μηνες που σουρχεται πχ 25 ευρω,να σου πουν οτι κυριε εχετε 3 μηνες απληρωτους τοτε,που ειναι αλλα 75..προφανως θα μιλαει ο φιλος για καποιο πακετο των 125 ευρω?αλλιως ειναι πολυ περιεργο το ολο θεμα κ υποπτο..
Σε καθε λογαριασμο αναφερονται προηγουμενες οφειλες..αν λοιπον παντα ειναι 0,δε μπορει να γινουν ξαφνικα 120..

sakistsalikis
05-03-08, 20:04
Μωρε κι αυτο γινεται. καλο ειναι να τις κραταμε ολες.
Αληθεια στα ποσα χρονια μπορει μια εταιρια να σου ζητησει παλιες οφειλες; Ρωταω για να πεταξω κατι λογαρισμους 10 ετιας που εχω.

29gk
05-03-08, 20:20
Μωρε κι αυτο γινεται. καλο ειναι να τις κραταμε ολες.
Αληθεια στα ποσα χρονια μπορει μια εταιρια να σου ζητησει παλιες οφειλες; Ρωταω για να πεταξω κατι λογαρισμους 10 ετιας που εχω.

Bασικα κατι 10ετεις δικοι μου λογαριασμοι με βοηθησαν να αποδειξω στην ΔΕΗ την στανταρ καταναλωση ρευματος σε μια φαση που μου ζητησαν ...... κερατιατικα λογω διαρροης του ρευματος στους ...... τοιχους.

Οσο για τον φιλο που ανοιξε το θεμα, λογικα με την αποδειξη αγορας του προπληρωμενου χρονου απο καταστημα αποδεικνυει το λογιστικο , ευχομαι, λαθος.

adamantios
05-03-08, 22:02
έχει ξανασυμβεί αυτό το κόλπο με τα δικηγορικά γραφεία που ζητούν λεφτά για λογαριασμό της forthnet.
Τότε ζητούσε συγνώμη η forthnet τώρα τι?

andreasp
06-03-08, 12:26
έχει ξανασυμβεί αυτό το κόλπο με τα δικηγορικά γραφεία που ζητούν λεφτά για λογαριασμό της forthnet.
Τότε ζητούσε συγνώμη η forthnet τώρα τι?

Δεν χρειάζεται δικηγορικό γραφείο για να σου ζητήσει λεφτά η Forthnet.
Ειναι πλήρως διαλυμένο το λογιστήριο της. Μπορεί και μόνη της!

odys2008
06-03-08, 12:40
Όταν πήγα στα γραφεία να κάνω διακοπή της forthnet και να πληρώσω το προπληρωμένο πακέτο που είχα μου είπαν ότι έχω ένα υπόλοιπο τις τάξεως των 170E από την 6μηνη ανανέωση τον Ιούνιο του 2006!!!!!. Λέω έχω πληρώσει μέσω τράπεζας. Μου λέει μήπως έχετε κρατήσει την απόδειξη?? Τι να πώ! Απορώ πως ενώ έχει εισπράξει χρήματα δεν έχει κάνει τον κόπο καν να δεί από ποιον είναι. Στην κατάθεσή μου είχα γράψει username. Μου είπαν να τους πάω την απόδειξη. Αυτά ένα μήνα πρίν. Ακόμα δεν την πήγα. Να σημειώσω ότι απόδειξη για τα λεφτά που είχα πληρώσει ουδέποτε μου είχε έρθει, και από ότι φαίνεται ποτέ δεν την έκοψαν, γιατί φαινόταν στο λογιστήριό τους ότι δεν είχα πληρώσει!!!! Πρέπει επιτέλους ένας εισαγγελέας να βάλει τέλος σε αυτό το μπο****λο που λέγεται forthnet. Γι' αυτό και έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ και βρήκα την υγειά μου.

Καλά τώρα που θα πάω στο forthnet shop την απόδειξη θα τα ακούσουν!!!

zartman
06-03-08, 13:19
Η στάση της Forthnet σε τέτοια θέματα είναι απαράδεκτη. Παλαιότερα δεν μπορούσαν να μου κόψούν πιστωτικό επειδή δε το υπόστηριζε το σύστημα τους...ανήκουστα πράγματα..δε ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό τώρα.:hmm:

Aligator21
06-03-08, 13:42
τους...ανήκουστα πράγματα..δε ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό τώρα.:hmm:

Έχει αλλάξει... αλλά μην νομίζεις ότι εύκολα αναγνωρίζουν το λάθος τους για να σου κόψουν πιστωτικό!

Για παράδειγμα (πρόσφατο), εμένα μου είχαν χρεώσει 1 μήνα 2 φορές και αυτό γιατί είχα αλλάξει από 768 σε 1024 και αντί να κάνουν τον αντί-ισολογισμό, θεώρησαν σωστό να με χρεώσουν 2 φορές το πάγιο :P

5 μέρες παιδευόμουν για αυτό

x909x
07-03-08, 11:43
Εϊχα κι εγω μια σχετική εμπειρία... Λίγο πριν μπω φαντάρος, είχα κάνει μια αναβάθμιση στη σύνδεσή μου με την forthnet και αφού μέχρι τότε πλήρωνα με πιστωτική, υπέθεσα οτι θα συνεχίστει το ίδιο. Κάνω την θητεία μου, δεν ασχολούμαι καθόλου με λογαριασμούς forthnet, μια χαρά πάει και το internet όλο αυτό τον χρόνο, μέχρι που έρχεται η 300άρα... Άντε λέω, δίκιο έχουν τα παιδιά, ούτε cent δεν έχουν πάρει, τους πληρώνω όλο το ποσό. Στον επόμενο λογαριασμό, δέιχνει οτι έχω πληρώσει τα 250. :hmm:Τηλέφωνα, fax, email όλα στο βρόντο. Και στους επόμενους λογαριασμούς το 50άρικο το ζητούσαν. Μέχρι που τελικά, άνοιξε κατάστημα forthnet στην περιοχή μου (!!!) και βρήκα το δίκιο μου. Όχι και τόσο τραγικό το ποσό, αλλά δεν κατάλαβα γιατί να τους το χαρίσω, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνουν καν τον κόπο να απαντήσουν σε πολλαπλά email και fax. Έλεος πια αυτό το λογιστήριο!!! Τελικά, τόσους μήνες μετά, το +50 ακόμα έρχεται.... και απλά δεν το πληρώνω, όπως με πήρε μια ευγενέστατη κατά τ'άλλα κυρία και με προέτρεψε να κάνω μέχρι λέει να το σβήσουν... Ουφ!!! :down:

hel
07-03-08, 12:46
Δεν απαντάνε σε mail και fax συνήθως.
Θέλουν από κοντά για να έχουν και προσωπική επαφή με τον πελάτη τους;)
Το λογιστήριο είναι μπάχαλο; Λίγα λες.

thanpan
07-03-08, 13:08
Σας παραθέτω την παρακάτω επιστολή. Τα σχόλια δικά σας.....

Αθήνα, 7/3/2008
ΠΡΟΣ
ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
Γ……. και Μ……… Ν……… και Σ……………..
Εταιρία Δικηγόρων
Α……………………… Αθήνα


Κύριοι,

Με έκπληξη διάβασα στην επιστολή που αποστείλατε και παρέλαβα στις 5-3-2008 ταχυδρομικά, υπογεγραμμένη από την κα. Μ…………………… ως πληρεξούσια δικηγόρο της εταιρίας FORTHNET ότι δήθεν οφείλω το ποσό των 74.02 ΕΥΡΩ, το οποίο με τους τόκους και τα διαχειριστικά έξοδα (χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να αναφέρετε ποια και πόσα) ανέρχεται στο ποσό των 76,33 ΕΥΡΩ.

Λυπάμαι ειλικρινά για την στάση της συγκεκριμένης εταιρίας η οποία θέλει να θεωρείται leader στον χώρο των επικοινωνιών και θεωρώ την παραπάνω ενέργεια της να ζητήσει το αχρεώστητο ποσό που αναφέρατε παραπάνω ως προσβολή όχι μόνο στη δική μου νοημοσύνη αλλά και στην νοημοσύνη κάθε έντιμου καταναλωτή. Προς αποκατάσταση της αλήθειας θέτω υπόψη σας εν συντομία τα πραγματικά γεγονότα.

Τον Ιούνιο του 2006, καταρτίσθηκε γραπτή σύμβαση μεταξύ εμού και της εταιρίας FORTHNET για παροχή υπηρεσιών διαδικτύου διάρκειας ενός έτους η οποία προπληρώθηκε. Με την λήξη της σύμβασης και σε τηλεφωνική επικοινωνία με εκπρόσωπο της εταιρίας FORTHNET ζητήθηκε εκ μέρους μου η παροχή της εν λόγω υπηρεσίας για ένα επιπλέον μήνα, με την αντίστοιχη φυσικά μηνιαία χρέωση. Όμως ο εκπρόσωπος της εταιρίας με ενημέρωσε ότι η παράταση της υπηρεσίας είναι δίμηνη. Η απάντησή μου ήταν θετική, η υπηρεσία μου προσφέρθηκε και η οφειλή μου εξοφλήθηκε με την καταβολή του ποσού των 37,01 ΕΥΡΩ βάσει του 4………Λ συνημμένου παραστατικού.

Έκτοτε, δηλαδή από τις 16-08-2007, δεν έγινε ξανά χρήση της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Παρά ταύτα, η εταιρία FORTHNET εξακολούθησε αυθαίρετα και μη νόμιμα να μου αποστέλλει λογαριασμούς. Σε έντονη διαμαρτυρία μου προς εκπρόσωπο της εταιρίας για τον λόγο που εξακολουθούν να μου αποστέλλονται λογαριασμοί, μου δήλωσε ευθαρσώς ότι η σύμβαση είχε μετατραπεί σε αορίστου χρόνου! και θα έπρεπε να αποστείλω αίτηση διακοπής της! Διαμαρτυρήθηκα έντονα ότι κάτι τέτοιο ποτέ δεν συμφωνήθηκε ούτε μου είχε επισημανθεί και μάλιστα περιέγραψα το παραπάνω ιστορικό εν συντομία στην από 14-11-2007 συνημμένη σε φωτοτυπία αίτηση διακοπής, αλλά όπως διαφαίνεται το μόνο που ενδιαφέρει την εταιρία είναι να εισπράξει δήθεν «οφειλόμενα», και μάλιστα χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την εν λόγω υπηρεσία της FORTHNET.

Ενόψει των προεκτεθέντων, παρακαλώ πριν την επίσπευση ορισμού «μίας εβδομάδας» προκειμένου να «εξοφλήσω» ανύπαρκτη οφειλή μου, να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Ποιος όρος του συμβολαίου αναφέρει ότι η διαδικασία λήψης υπηρεσίας πέραν την λήξης της σύμβασης μετατρέπει την σύμβαση ορισμένου χρόνου σε αορίστου χρόνου.
2. Πότε και με ποιον τρόπο με ενημέρωσε η εταιρία για την μονομερή αλλαγή της σύμβασης σε αορίστου χρόνου καθώς και για τον τρόπο διακοπής της.
3. Με ποιο δικαίωμα η εταιρία θεωρεί ότι της οφείλονται δήθεν χρήματα για υπηρεσίες που αφενός δεν της ζητήθηκαν και αφετέρου δεν έγινε χρήση τους. Αν υπάρχει αποδεδειγμένη αμφιβολία εκ μέρους της FORTHNET για την χρήση, τότε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε γραπτά και συγκεκριμένα πότε έκανα την παραπάνω χρήση της υπηρεσίας (κοινώς log in) για το χρονικό διάστημα που ζητείται η οφειλή.
4. Τι εννοείτε επακριβώς όταν λέτε κατά λέξη στην επιστολή ότι «θα ενεργοποιήσετε την σχετική οδηγία».

Επειδή δεν θέλω να πιστεύω ότι η εταιρία εσκεμμένα πήγε να με παραπλανήσει παρακαλώ να ανακαλέσετε άμεσα τα όσα ανακριβή, αναληθή και αναπόδεικτα αναφέρονται στην επιστολή σας και προτρέψετε τον εντολέα πελάτη σας όπως προβεί σε αντιλογισμό του εν λόγω ποσού με σκοπό την μηδένισή του.

Με την επιφύλαξη κάθε δικαιώματός μου,



Με κάθε τιμή,






……………………………..




Κοινοποίηση
1. ΙΝΚΑ
2. Υπουργείο Ανάπτυξης – ΓΓ Καταναλωτή
3. Συνήγορος του Καταναλωτή
4. FORTHNET
5. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομίων
6. Ιστοσελίδα adslgr.com.

zartman
07-03-08, 16:22
σωστό σε βρίσκω..

Aligator21
07-03-08, 16:40
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως στην αίτηση, αναφέρει πως μετά την λήξη του συμβολαίου γίνεται αορίστου χρόνου :/

Και κάτι ακόμα, ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει να κάνουμε "αίτηση" τηλεφωνικά!!! Μα ποτέ όμως!

lewton
07-03-08, 16:53
Σας παραθέτω την παρακάτω επιστολή. Τα σχόλια δικά σας.....

Αθήνα, 7/3/2008
ΠΡΟΣ
ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
Γ……. και Μ……… Ν……… και Σ……………..
Εταιρία Δικηγόρων
Α……………………… Αθήνα


Κύριοι,

Με έκπληξη διάβασα στην επιστολή που αποστείλατε και παρέλαβα στις 5-3-2008 ταχυδρομικά, υπογεγραμμένη από την κα. Μ…………………… ως πληρεξούσια δικηγόρο της εταιρίας FORTHNET ότι δήθεν οφείλω το ποσό των 74.02 ΕΥΡΩ, το οποίο με τους τόκους και τα διαχειριστικά έξοδα (χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να αναφέρετε ποια και πόσα) ανέρχεται στο ποσό των 76,33 ΕΥΡΩ.

Λυπάμαι ειλικρινά για την στάση της συγκεκριμένης εταιρίας η οποία θέλει να θεωρείται leader στον χώρο των επικοινωνιών και θεωρώ την παραπάνω ενέργεια της να ζητήσει το αχρεώστητο ποσό που αναφέρατε παραπάνω ως προσβολή όχι μόνο στη δική μου νοημοσύνη αλλά και στην νοημοσύνη κάθε έντιμου καταναλωτή. Προς αποκατάσταση της αλήθειας θέτω υπόψη σας εν συντομία τα πραγματικά γεγονότα.

Τον Ιούνιο του 2006, καταρτίσθηκε γραπτή σύμβαση μεταξύ εμού και της εταιρίας FORTHNET για παροχή υπηρεσιών διαδικτύου διάρκειας ενός έτους η οποία προπληρώθηκε. Με την λήξη της σύμβασης και σε τηλεφωνική επικοινωνία με εκπρόσωπο της εταιρίας FORTHNET ζητήθηκε εκ μέρους μου η παροχή της εν λόγω υπηρεσίας για ένα επιπλέον μήνα, με την αντίστοιχη φυσικά μηνιαία χρέωση. Όμως ο εκπρόσωπος της εταιρίας με ενημέρωσε ότι η παράταση της υπηρεσίας είναι δίμηνη. Η απάντησή μου ήταν θετική, η υπηρεσία μου προσφέρθηκε και η οφειλή μου εξοφλήθηκε με την καταβολή του ποσού των 37,01 ΕΥΡΩ βάσει του 4………Λ συνημμένου παραστατικού.

Έκτοτε, δηλαδή από τις 16-08-2007, δεν έγινε ξανά χρήση της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Παρά ταύτα, η εταιρία FORTHNET εξακολούθησε αυθαίρετα και μη νόμιμα να μου αποστέλλει λογαριασμούς. Σε έντονη διαμαρτυρία μου προς εκπρόσωπο της εταιρίας για τον λόγο που εξακολουθούν να μου αποστέλλονται λογαριασμοί, μου δήλωσε ευθαρσώς ότι η σύμβαση είχε μετατραπεί σε αορίστου χρόνου! και θα έπρεπε να αποστείλω αίτηση διακοπής της! Διαμαρτυρήθηκα έντονα ότι κάτι τέτοιο ποτέ δεν συμφωνήθηκε ούτε μου είχε επισημανθεί και μάλιστα περιέγραψα το παραπάνω ιστορικό εν συντομία στην από 14-11-2007 συνημμένη σε φωτοτυπία αίτηση διακοπής, αλλά όπως διαφαίνεται το μόνο που ενδιαφέρει την εταιρία είναι να εισπράξει δήθεν «οφειλόμενα», και μάλιστα χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει την εν λόγω υπηρεσία της FORTHNET.

Ενόψει των προεκτεθέντων, παρακαλώ πριν την επίσπευση ορισμού «μίας εβδομάδας» προκειμένου να «εξοφλήσω» ανύπαρκτη οφειλή μου, να μου απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα:

1. Ποιος όρος του συμβολαίου αναφέρει ότι η διαδικασία λήψης υπηρεσίας πέραν την λήξης της σύμβασης μετατρέπει την σύμβαση ορισμένου χρόνου σε αορίστου χρόνου.
2. Πότε και με ποιον τρόπο με ενημέρωσε η εταιρία για την μονομερή αλλαγή της σύμβασης σε αορίστου χρόνου καθώς και για τον τρόπο διακοπής της.
3. Με ποιο δικαίωμα η εταιρία θεωρεί ότι της οφείλονται δήθεν χρήματα για υπηρεσίες που αφενός δεν της ζητήθηκαν και αφετέρου δεν έγινε χρήση τους. Αν υπάρχει αποδεδειγμένη αμφιβολία εκ μέρους της FORTHNET για την χρήση, τότε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε γραπτά και συγκεκριμένα πότε έκανα την παραπάνω χρήση της υπηρεσίας (κοινώς log in) για το χρονικό διάστημα που ζητείται η οφειλή.
4. Τι εννοείτε επακριβώς όταν λέτε κατά λέξη στην επιστολή ότι «θα ενεργοποιήσετε την σχετική οδηγία».

Επειδή δεν θέλω να πιστεύω ότι η εταιρία εσκεμμένα πήγε να με παραπλανήσει παρακαλώ να ανακαλέσετε άμεσα τα όσα ανακριβή, αναληθή και αναπόδεικτα αναφέρονται στην επιστολή σας και προτρέψετε τον εντολέα πελάτη σας όπως προβεί σε αντιλογισμό του εν λόγω ποσού με σκοπό την μηδένισή του.

Με την επιφύλαξη κάθε δικαιώματός μου,



Με κάθε τιμή,






……………………………..




Κοινοποίηση
1. ΙΝΚΑ
2. Υπουργείο Ανάπτυξης – ΓΓ Καταναλωτή
3. Συνήγορος του Καταναλωτή
4. FORTHNET
5. Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομίων
6. Ιστοσελίδα adslgr.com.
Λυπάμαι που σε στενοχωρώ, αλλά έχεις άδικο.
Εφόσον δεν έκανες αίτημα διακοπής, η υπηρεσία δε διακόπηκε, και επομένως ορθά χρεώνεσαι για αυτήν.

Nikos_Mpl
07-03-08, 17:34
κ γω αυτο νομιζω..δυστυχως πολλες φορες στην βιασυνη μας κ την επιπολαιοτητα μας δε τα ψαχνουμε οσο πρεπει,αλλα ετσι ειναι..επρεπε να κανεις αιτηση διακοπης,ξερεις καμια εταιρια που θελει να διακοπτει πελατες?γιατι λοιπον να το εκαναν αυτοι?κ εφοσον δεν εχεις διευκρινησει ΣΑΦΩΣ το θεμα διακοπη,παρεμεινες στην υπηρεσια κ ιρθως χρεωνοσουν..(αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη βεβαια)

LeGendGR
07-03-08, 17:44
Σε όλες τις υπηρεσίες που πληρώνουμε είναι καλό να κρατάμε τις αποδείξεις.
Είχες πληρώσει μέσω τράπεζας ή πιστωτικής ή μετρητά;

στην forthnet +1 παραπανο...εχω αλλαξει εταιρια εδω και 3 μηνες και ακομα μου στελουν λογαριασμους ενω μου ειχαν κανει απενεργοποιηση και τους περνω τηλεφωνω και μου λεν ασε μην το πληρωνεις θα σου ερθει ο σωστως τελικος λογαριασμος...ουτε αυτη ξερουν τι γινεται...:worthy::worthy::worthy::worthy:

dchatz
07-03-08, 17:59
Νομίζω το ουσιώδες ερώτημα εδώ είναι αν αναγράφεται πουθενά στην αίτηση ή την σύμβαση ότι μετά την παρέλευση του προπληρωμένου χρόνου η σύμβαση μετατρέπεται αυτόματα σε αορίστου. Ναμίζω ότι κανονικά αναγράφεται αυτό και σε τέτοια περίπτωση ο συμφορουμίτης έχει άδικο. Αν αυτό δεν αναγράφεται τότε ναι ο συμφορουμίτης έχει δίκιο.

sakistsalikis
07-03-08, 23:45
Εκεινη την εποχη η forthnet ελεγε στους ορους οτι η συμβαση διακοπτεται οταν ληξει η προπληρωμενη. Το ελεγε στο site, στην αιτηση, παντου. Μαλιστα επρεπε να ειδοποιησεις 1 μηνα (αν θυμαμαι καλα) πριν αν θες να συνεχισεις σε αοριστου. Ομως η forthnet Ποτε δεν το εκανε αυτο. Τους εκανε ολους αοριστου και χρεωνε κανονικα. Μονο αν εκανες αιτηση διακοπης σε εκοβε. Οι οροι αυτοι αλλαξαν πριν απο 1 περιπου χρονο και ουσιαστικα προσαρμοστηκαν οι οροι σε αυτο που εκανε πρακτικα η forthnet.

kos_greece
08-03-08, 01:29
Πιστευω πωs ειναι το α και το ω να κραταμε τιs αποδηξειs απο την fothnet για καλο και για κακο,εναs φακελοs νοικοκυρεμενα πραγματα...:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.