PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΤΑ 8 MB/S, ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ



alexxnicolas
05-03-08, 19:19
Όταν άνοιξΑ σήμερα το μεσημέρι τον υπολογιστή μου διαπίστωσα έκπληκτος ότι είχα αναβαθμιστεί αυτόματα στα 8 mb/s. Σημειωτέο ότι έχω AΡΥΣ. Από ταχύτητα όπως μέτρησα κατεβάζοντας ένα αρχείο 245-260 down και ανεβάζοντας γύρω στα 30 up. Κανένας άλλος συνάδερφος να πει την γνώμη και τις εντυπώσεις του????

drtequila
05-03-08, 20:57
εγω ειμαι πατρα μεσω οτε ακομα και ειδα επισης αναβαθμιση στα 8/384 ..

εχω ομως αθλιο snr και μερικα disconects.. με τεχνικη υποστηριξη ακομα παλευω να επικοινωνησω

edit εχω ακριβως τις ιδιες ταχυτητες με τον alexx

vaspater
05-03-08, 22:01
εγώ έχω κάνει αίτηση για shared dslam Κνωσσού και ακόμα είμαι σε AΡΥΣ στα 1024......υπάρχει κανείς που να έχει shared στο Ηράκλειο σαν και μένα και να περιμένει? :down:

alexxnicolas
05-03-08, 23:58
εγω ειμαι πατρα μεσω οτε ακομα και ειδα επισης αναβαθμιση στα 8/384 ..

εχω ομως αθλιο snr και μερικα disconects.. με τεχνικη υποστηριξη ακομα παλευω να επικοινωνησω

edit εχω ακριβως τις ιδιες ταχυτητες με τον alexx

αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μου. Προς το παρόν disconnects δεν έχω.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 8187 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 20 db
Upstream Margin: 28 db
Downstream Line Attenuation: 19 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 6 db
Upstream Transmit Power: 21 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

vaspater
07-03-08, 13:21
Και γω όπως είπα και στο άλλο post ενεργοποιήθηκα σήμερα με shared στα 8 με line attenuation 18 και noise margin 14.....δεν έχω disconnects και ακόμα ψάχνω να δω με τι πραγματικές ταχύτητες κατεβάζω για να σας ενημερώσω......

........Auto merged post: vaspater added 30 Minutes and 31 Seconds later........

κάπου 230-240 kb/sec βλέπω κι εγώ από ftp.ntua.gr και με download manager........

Mouse Potato
07-03-08, 14:52
κάπου 230-240 kb/sec βλέπω κι εγώ από ftp.ntua.gr και με download manager........

Δεν είσαι αρκετά χαμηλά για 8mbps; Έχει συγχρονίσει το router σου κοντά στα 8; Δοκίμασε να βάλεις 2-3 αρχεία από το ftp του ntua.

vaspater
07-03-08, 15:53
Mα δεν είπα ότι είμαι ψηλά αλλά θα περιμένω γιατί ακόμα δεν εχει ενημερωθεί ούτε το σύστημά τους ότι κλειδώνω στα 8...μπορεί να κάνουν τίποτα τεχνικές εργασίες και γιαυτό είχα και μερικές αποσυνδέσεις το μεσημέρι .....θα δούμε πώς θα πάει τις επόμενες μέρες και θα ενημερώνω......

drtequila
11-03-08, 22:04
Μπα φαινεται ειναι πρακτικη .. σε συγχρονιζουν στα 8 αλλα απο ταχυτητες βαζουν κοφτη στα 250

ειμαστε τοσα ατομα σε ολη την ελλαδα και εχουμε ακριβως τις ιδιες ταχυτητες : )

edit : 3 ατομα ειμαστε :p

myob
12-03-08, 01:59
Ειχαν στειλει και ενημερωτικο mail σχετικα με την αναβαθμηση πριν μια εβδομαδα νομιζω.
Αν δεν κανω λαθος εγραφαν οτι θα αναβαθμισουν και τις συνδεσεις 1mbps σε 2mbps ή δεν θυμαμε καλα? Εγω στα 1 ειμαι ακομα, δεν εχω δει καμια αλαγη.

dkarko
12-03-08, 02:02
Ναι είχαν στείλει. Και σε μένα έστειλαν που έχω κάνει αίτηση για 12Mbps προ 3μήνου (όχι zisto, μόνο dsl) και ακόμα περιμένω :lol:.

mathios
13-03-08, 09:48
Εχω τελλας (μεσω wind) αλλα εχω το εξης προβλημα, ημουν στα 1024/256 και τωρα απο χτες εχω 4995/338 και απο adsl normal mode πηγε adsl2 και που και που μου παει adsl2+ αλλα εχω πολλες αποσυνδεσεις , και αργει να συχρονισει το modem (εχω ενα zyxel p660hw-d3 annex b) isdn γραμμη, δεν ξερω τωρα εαν το zyxel φταει για την ολη κατασταση των αποσυνδεσεων η φταει η αλλαγη της ταχυτητας. εαν καποιος μπορει να μου δωσει μια απαντηση στην ερωτηση μου θα ημουν πολυ ευχαριστημενος γιατι οι ηλιθοι στην wind (13833) δεν εχου καμμια ιδεα τι ειναι το adsl2+ και τα ριχνουν ολα στην γραμμη μου... π.χ '' δεν σηκωνει η γραμμη σας παραπανω ταχυτητα" ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

emeliss
13-03-08, 10:23
δεν ξερω τωρα εαν το zyxel φταει για την ολη κατασταση των αποσυνδεσεων η φταει η αλλαγη της ταχυτητας

Αυτό το έχεις διαβάσει;
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=160332

myob
13-03-08, 13:23
Sorry για την παρεμβαση, αλλα η αναβαθμιση αφορα αποκλειστικα την κρητη και αν ναι, γιατι ελαβα και εγω το σχετικο mail απο την τελλας? Δεν ειμαι στην κρητη.

Και αν τελικα αφορα ολους τους πελατες της, γιατι παραμενω στα 1mbps και δεν αναβαθμιστηκα στα 2? Υπαρχει καποιος αλλος που να παραμενει ακομα στα 1mbps?

mathios
13-03-08, 14:58
Sorry για την παρεμβαση, αλλα η αναβαθμιση αφορα αποκλειστικα την κρητη και αν ναι, γιατι ελαβα και εγω το σχετικο mail απο την τελλας? Δεν ειμαι στην κρητη.

Και αν τελικα αφορα ολους τους πελατες της, γιατι παραμενω στα 1mbps και δεν αναβαθμιστηκα στα 2? Υπαρχει καποιος αλλος που να παραμενει ακομα στα 1mbps?
θα γινει σε ολους μεχρι το τελος του μαρτιου.

myob
13-03-08, 15:10
ok! :)

el nino
13-03-08, 15:27
Μπα φαινεται ειναι πρακτικη .. σε συγχρονιζουν στα 8 αλλα απο ταχυτητες βαζουν κοφτη στα 250

ειμαστε τοσα ατομα σε ολη την ελλαδα και εχουμε ακριβως τις ιδιες ταχυτητες : )

edit : 3 ατομα ειμαστε :p
μπορουμε να κανουμε κατι σχετικα με τον κοφτη???

vaspater
13-03-08, 16:14
:down:Μάγκες τα νεώτερα είναι τα εξής από προχτές το μσημέρι δεν έχω καθόλου internet και με το μόντεμ μου αν και δεν είμαι συνδεδεμένος συγχρονίζει στα 12.....δήλωσα βλάβη διαβιβάσανε το αίτημα στον ΟΤΕ χτες το πρωί και μέχρι τώρα δεν μπορώ να συνδεθώ....μου είπαν ότι λογικά θα περιμένω το πολύ 48 ώρες μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη ΄και μάλιστα από τον ΟΤΕ που το επιβεβαίωσα μου είπαν ότι συνήθως οι τεχνικοί του ΟΤΕ τρέχουν και για αυτές τις περιπτώσεις παρόλο που μπορεί εγώ να είμαι στο ιδιόκτητο της τελλάς....αν φυσικά μέχρι τη Δευτέρα δεν έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα φεύγει μια καταγγελία προς όλους τους εμλεκόμενους φορείς και τελειώνει το ζήτημα.....ουσιατικά δηλαδή σε αυτές τις περιπτώσεις που η τελλάς δεν βλέπει βλάβη γενικευμένη ή κάτι να συμβαίνει στα δικά της συστήματα διαβιβάζει υπηρεσιακά το θέμα στον ΟΤΕ...εγώ συνομιλώ πάντα με την tellas βέβαια αλλά ουσιαστικά ο ΟΤΕ είναι αυτός που τρέχει....

emeliss
13-03-08, 16:19
Aπό την στιγμή που το μοντεμ σου είναι συγχρονισμένο, λίγα πράγματα μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ. Δεν μίλησες με κάποιο help-desk της tellas;

myob
14-03-08, 07:50
μάλιστα από τον ΟΤΕ που το επιβεβαίωσα μου είπαν ότι συνήθως οι τεχνικοί του ΟΤΕ τρέχουν και για αυτές τις περιπτώσεις παρόλο που μπορεί εγώ να είμαι στο ιδιόκτητο της τελλάς
Σιγουρα? Δεν νομιζω να εχει καμια δουλεια ο οτε αν εισαι σε ιδιοκτητο.

el nino
14-03-08, 14:16
εμενα δ μου απαντησε κανεις...μπορουμε να κανουμε κατι σχετικα με τον κοφτη???

myob
14-03-08, 14:20
εμενα δ μου απαντησε κανεις...μπορουμε να κανουμε κατι σχετικα με τον κοφτη???
Οχι. Εκτος απο το να κατεβαζεις με download manager.

ZackNV
14-03-08, 14:35
Πάντως οι ταχύτητες αυτές (200-250 Kb/sec κατέβασμα και 30 Kb/sec ανέβασμα) είναι άθλιες. Εγώ εδώ πέρα έχω 4 Mbps σύνδεση και πετυχαίνω τις διπλάσιες. Ίσως τελικά η Τελλάς να είναι Μπελλάς και όχι καλή εναλλακτική για την επαρχία.

el nino
14-03-08, 16:49
Οχι. Εκτος απο το να κατεβαζεις με download manager.
θα δω διαφορά???

psolord
14-03-08, 19:58
θα δω διαφορά???

Ε, μία μικρή!;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1875442#post1875442

vaspater
15-03-08, 19:48
Μάγκες πριν από λίγο συνδέθηκα επιτέλους στο internet μετά από την Τρίτη το μεσημέρι δηλαδή μετά από 4 μέρες απενεργοποιημένος......το δυστήχημα όμως είναι πως ενώ συγχρονίζω σε 11916/848 με line attenuation 18 signal/noise ratio 11 οι πραγματικές μου ταχύτητες είναι απαράδεκτες....κατεβάζω από ftp.ntua.gr με 50 είναι δυνατόν?τι μπορώ να κάνω με την τεχνική υποστήριξη τι να τους προτείνω?

........Auto merged post: vaspater added 45 Minutes and 20 Seconds later........

Πριν από λίγο με flash get κατεβάζω από ftp.ntua.gr me 180-200 η γνωστή δηλαδή ταχύτητα όταν ήμουνα στα 8.....καμιά ιδέα κανείς?

RBS
16-03-08, 00:29
εισαι στο προφιλ τον 2Μb ακομα....ασχετος συνχρονισμου.....και εισαι ακομα στον ΟΤΕ...

vaspater
16-03-08, 01:25
εισαι στο προφιλ τον 2Μb ακομα....ασχετος συνχρονισμου.....και εισαι ακομα στον ΟΤΕ...

Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ακόμα στον ΟΤΕ .......

vaspater
17-03-08, 13:40
ΚΟΥΙΖ: Mπορείτε να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν να έχω συγχρονίσει στα 12, να κατεβάζω με πραγματικές ταχύτητες 2,και στα συστήματα της tellas να γράφει ότι είμαι ενεργοποιημένος σε 1024?υπενθυμίζω ότι έχω κάνει αίτηση για shared με το πακέτο των 4 μηνών ΄δωρεάν που έδινε το πλαίσιο στέλνοντας και το ξεχωριστό χαρτί που πρέπει για το shared.....τελικά σε τι δίκτυο είμαι αυτή τη στιγμή μπορεί να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα και αν πρέπει να είμαι σε αυτήν την κατάσταση?

capvag
17-03-08, 13:54
Απλα απο την τελλας δεν εχουν αναβαθμισει το username σου σε 12mbps ακομα, παρα μονο ο ΟΤΕ σου κανε τη γραμμη 12mbps. Απομενει τωρα η αναβαθμιση του account σου απο την τελλας, οπως και στη δικη μου περιπτωση.

Εμενα βεβαια ο οτε με εβαλε στα 8mbps, και το account μου ειναι 1024. πηρα τηλ την τελλας και μου ειπανε οτι θα γινει αυτοματα...αντε να δουμε ποτε.

Υπαρχει τροπος μεσα απο το site της tellas να δουμε στα ποσα ειναι το account μας?

el nino
17-03-08, 14:43
εγω ειχα 1,με αναβαθμισαν στα 8 κατεβαζω κ εγω σαν 2 και η τελλας με εχει καταχωρημενο σαν 2...τι ακριβως παιζεται???

emeliss
17-03-08, 15:53
ΚΟΥΙΖ: Mπορείτε να μου εξηγήσετε πώς είναι δυνατόν να έχω συγχρονίσει στα 12, να κατεβάζω με πραγματικές ταχύτητες 2,και στα συστήματα της tellas να γράφει ότι είμαι ενεργοποιημένος σε 1024?υπενθυμίζω ότι έχω κάνει αίτηση για shared με το πακέτο των 4 μηνών ΄δωρεάν που έδινε το πλαίσιο στέλνοντας και το ξεχωριστό χαρτί που πρέπει για το shared.....τελικά σε τι δίκτυο είμαι αυτή τη στιγμή μπορεί να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα και αν πρέπει να είμαι σε αυτήν την κατάσταση?

Εγώ πάλι λέω πως είσαι σε dslam της Tellas και έχουν βάλει το μέγιστο της γραμμή (12mbps), κατεβάζεις σαν να έχει 2mbps γιατί υπάρχει κόφτης, φαίνεται στο σύστημα πως έχεις 1mbps γιατί δεν έχουν σοβαρή μηχανογράφηση. Είναι μια κατάσταση που δεν μπορείς να αποφύγεις, αφού δεν θες να γυρίσεις στον ΟΤΕ. Περίμενε μέχρι να (αν) τελειώσει.

Για υπεύθυνες απαντήσεις καταγγελία στην Tellas και στην ΕΕΤΤ.

vaspater
17-03-08, 16:28
Οχι. Εκτος απο το να κατεβαζεις με download manager.

μα με download manager κατεβάζω με 2:p30-240......

vaspater
18-03-08, 18:13
πάντως όπως με διαβεβαίωσαν από την tellas μέχρι τέλη μαρτίου θα έχουμε πραγματικές ταχύτητες πολύ κοντά εκεί που κλειδώνουμε......ανεξάρτητα αν θα είμαστε σε ΑΡΥΣ ή όχι.....θα με κατεβάσουν στα 8 λοιπόν να δοκιμάσουν αν έχω αποσυνδέσεις και αν δεν έχω επειδή τα χαρακτηριστικά της γραμής μου είναι πολύ καλά μου είπαν να μείνω εκεί μέχρι τέλη Μαρτίου οπότε και με τα νέα δεδομένα σε σχέση με bandwith κλπ λογικά θα επιχειρήσουν τότε να με ανεβάσουν στα 12......εγώ βέβαια μπορεί να εξακολουθώ να είμαι σε ΑΡΥΣ αλλά πλέον με πολύ καλές ταχύτητες μέχρι να βρεθεί θύρα για να είμαι στο ιδιόκτητο της tellas......μωρέ ας κλειδώνω εγώ στα 8 προς το παρόν και στη συνέχεια στα 12 με πραγματική ταχύτητα καλή και λογική και τι στον κόσμο και ας είμαι και σε ΑΡΥΣ.....άμα δεν έχω αποσυνδέσεις δεν με νοιάζει.......αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση που έχω και σας τη μεταφέρω.....υπομονή για γρήγορο κατέβασμα μέχρι τέλη Μαρτίου.

emeliss
19-03-08, 02:32
πάντως όπως με διαβεβαίωσαν από την tellas μέχρι τέλη μαρτίου θα έχουμε πραγματικές ταχύτητες πολύ κοντά εκεί που κλειδώνουμε......

Μα αυτό δεν είναι adsl. Πρέπει να είσαι χαζός να το λες αυτό. Η προσβολή δεν πάει σε εσένα αλλά σε αυτόν που σου το είπε.

vaspater
19-03-08, 13:10
Η καταλυτική ημερομηνία για να ολοκληρωθεί το θέμα είναι 26 Μαρτίου......αυτό μου είπανε......

........Auto merged post: vaspater added 2 Minutes and 25 Seconds later........

Από χτες το απόγευμα ενώ είχαμε συμφωνήσει να μου κατεβάσουν το κλείδωμα για να μην έχω αποσυνδέσεις με πήγαν στα 6 αντί στα 8 που μου είπανε λέω δεν πειράζει αρκεί να μην έχω αποσυνδέσεις μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχα αποσυνδέσεις και ξαφνικά κατά τις 11 κάπου εκεί βλέπω πάλι κιλείδωμα στα 12 και ξανά αποσυνδέσεις.......μα τι σκατά κάνουν άλλα λέμε από το τηλ. και αυτοί κάνουν δοκιμές?

alexxnicolas
20-03-08, 19:44
από τις 4 Μαρτίου που αναβαθμίστηκα στα <8mbs>???, τα πράγματα δεν συνεχίζουν τόσο ευοίωνα όσο ξεκίνησαν. Disconnect κάθε λίγο και λιγάκι, και κυμαινόμενη download speed, από 20mbs-80mbs. Έλεος!!!!!!!

vaspater
20-03-08, 20:46
σε έχουν βάλει στο shared ή ακόμαι είσαι κι εσύ σε AΡΥΣ και απλά σου λένε τη γνωστή ιστορία ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες?πότε έκανες την αίτηση?σε ρωτάω γιατί είμαστε στο ίδιο dslam με τον ίδιο τύπο σύνδεσης αλλά εμένα με έχουν σε AΡΥΣ ακόμα από ότι φαίνεται...και επίσης δοκίμασες να κατεβάσεις από ftp.ntua.gr e download manager?εγώ όπου και να με συγχρονίσουνε κατεβάζω από εκεί με 220-250....μήπως εσύ κατεβάζεις χωρίς download manager και γιαυτό έχεις αυτήν την ταχύτητα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.