PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μεταφορά τηλεφωνικής κλήσης



dimk1
05-03-08, 20:37
Καλησπέρα. Ακούστε το σενάριο. Έχω καταρχήν το hol double play 24 mbps.

Λόγω διαμόρφωσης του σπιτιού μου τοποθέτησα το netfaster στη τηλεφωνική πρίζα του δωματίου μου και όχι στο σαλόνι που μάλλον είναι η κύρια πρίζα του σπιτιού. Όταν κάποιος μας καλεί και το σηκώνω εγώ από το δωμάτιό μου δε μπορεί όπως παλιά κάποιος από το σαλόνι να σηκώσει τη δεύτερη συσκευή και συνεχίσει τη συνομιλία.

Για να βοηθήσω, παρατήρησα πως όταν καλέσω από το τηλέφωνο στο δωμάτιο μου εμφανίζεται το κανονικό νούμερό μου, και όταν καλώ από του σαλονιού εμφανίζεται της HOL (2310...). Επίσης ακολουθώντας τις οδηγίες της ΗΟL έχω βάλει φίλτρο στη συσκευή του σαλονιού.

Πως μπορώ να κάνω να μεταφέρεται η κλήση από το ένα τηλέφωνο στο άλλο όταν σηκώνει κάποιος το ακουστικό;

aa144
05-03-08, 20:53
Βάλε ένα τηλεφωνικό ταφάκι στην έξοδο phone που πάει στο σπλίτερ, εκεί σύνδεσε και το τηλέφωνο που έχεις στο δωμάτιό σου.

dimk1
05-03-08, 21:26
Βάλε ένα τηλεφωνικό ταφάκι στην έξοδο phone που πάει στο σπλίτερ, εκεί σύνδεσε και το τηλέφωνο που έχεις στο δωμάτιό σου.

Δηλαδή εννοείς να βγάλω το τηλέφωνό μου πάνω από το router και να το βάλω στη μία υποδοχή του ταυ μαζί με το υπάρχον καλώδιο που πάει στο phone;

aa144
05-03-08, 21:33
Ναι, με αυτό τον τρόπο θα λειτουργεί με τον τρόπο που ζητάς. Μετά βάλε ένα άλλο τηλέφωνο στην άλλη υποδοχή phone αν θέλεις και τη δεύτερη γραμμή σε λειτουργία.

Επίσης χρησιμοποίησε για αυτή τη δουλειά την έξοδο phone που σου δίνει το νούμερο που θέλεις (της Hol ή το παλιό δικό σου).

dimk1
06-03-08, 03:25
Ναι, με αυτό τον τρόπο θα λειτουργεί με τον τρόπο που ζητάς. Μετά βάλε ένα άλλο τηλέφωνο στην άλλη υποδοχή phone αν θέλεις και τη δεύτερη γραμμή σε λειτουργία.

Επίσης χρησιμοποίησε για αυτή τη δουλειά την έξοδο phone που σου δίνει το νούμερο που θέλεις (της Hol ή το παλιό δικό σου).

Έγινε, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

christo
06-03-08, 07:18
Υπαρχει αλλος τροπος ... αλλα πρωτα να πω αυτο... το phone 1 (πανω στο ρουτερ) ειναι για το παλιο νουμερο μας , το phone 2(πανω στο ρουτερ) ειναι για το νεο αριθμο της ΗΟL (default)

Για μεταφορα απο την μια γραμμη στην αλλη δεν ξερω αν γινεται στο netfaster (μεχρι να βρουμε το manual)

Μπορεις ομως να μεταφερεις τον παλιο αριθμο του οτε στο σαλονι

Αν σε ενδιαφερει αυτος ο τροπος πες το μου για να σου δωσω λυση

jacobgr
06-03-08, 08:35
Για μεταφορα απο την μια γραμμη στην αλλη δεν ξερω αν γινεται στο netfaster (μεχρι να βρουμε το manual)

εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1670027&postcount=77) είναι

KwstasV
06-03-08, 09:54
Υπαρχει αλλος τροπος ... αλλα πρωτα να πω αυτο... το phone 1 (πανω στο ρουτερ) ειναι για το παλιο νουμερο μας , το phone 2(πανω στο ρουτερ) ειναι για το νεο αριθμο της ΗΟL (default)

Για μεταφορα απο την μια γραμμη στην αλλη δεν ξερω αν γινεται στο netfaster (μεχρι να βρουμε το manual)

Μπορεις ομως να μεταφερεις τον παλιο αριθμο του οτε στο σαλονι

Αν σε ενδιαφερει αυτος ο τροπος πες το μου για να σου δωσω λυση

Υπάρχει σχετικό thread (που δεν μπορώ να βρω τώρα). Εκεί είχαμε πει ότι από fritz γίνεται μεταφορά αλλά από το netfaster όχι. Είχα κάνει και ερώτηση στην ΤΥ και είπαν ότι δεν προσφέρεται η υπηρεσία μεταφοράς της γραμμής.

Το πρόβλημα το έλυσα όπως περιγράφει ο aa144. Σε κάθε έξοδο του netfaster (phone1 & phone2) έβαλα από ένα ταυ (αν δε χωράνε απευθείας βάλε πρώτα από ένα μικρό καλώδιο και μετά τοποθέτησε τα ταυ). Οι συσκευές που θα μπουν πάνω στο ίδιο ταυ μπορούν να λειτουργούν παράλληλα ακούγοντας η μία την άλλη. Έτσι όταν θα μιλάς στο δωμάτιο σου και θες να μιλήσει κάποιος από το σαλόνι απλά θα ... βάζεις μια φωνή να σηκώσουν το ακουστικό!!
Έτσι, αν εξαιρέσεις τη φωνή (που όντως παραπέμπει στο παρελθόν) το ότι θα έχεις τριμερή συνομιλία (τρία άτομα) το λιγότερο παραπέμπει στο ... μέλλον. Δες το θετικά!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.