PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι να κάνω και άλλες ενέργειες για να πετύχω καλύτερες ταχύτητες?



puteolana
05-03-08, 23:34
Διαβάζω τις τελευταίες μέρες που ανακάλυψα το adsl.gr (παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλεία:respekt:) θέματα που αφορούν την μεγιστοποίηση ταχυτήτων για πελάτες της forthnet. Έτσι και εγώ προσπαθούσα να δω τι φταίει που δεν ξεπερνάω τα 220Kbps ενώ έχω τα 24Μbit:hmm:. Έχω διαβάσει το ''FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps?'' κ.α.
Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεία του ρουτερ μου και ρωτάω τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός του να αλλάξω τηλεφωνική πρίζα και spliter.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 2044 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 29 db
Downstream Line Attenuation: 19 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 3 db
Upstream Transmit Power: 20 db

xTarget
05-03-08, 23:42
Το Linksys WAG200 έχεις? Μάλλον κλειδώνεις σε G-Lite αν κρίνω απ'τα στατιστικά της γραμμής..

puteolana
05-03-08, 23:50
Έχω το Linksys WAG200G. Δεν κατάλαβα ποιο είναι το λάθος? μου εξηγείς?

xTarget
05-03-08, 23:57
Εκει που λέει DSL Modulation το έχεις Multimode και το router συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα. Το επιθυμητό θα ήταν να το βάλεις εκεί χειροκίνητα σε ADSL2+ για να μπορεις να συγχρονίσεις ψηλότερα. Δοκίμασέ το και πες μου και τι έκδοση firmware γράφει ότι έχεις (θα το δεις πάνω δεξιά στη σελίδα των ρυθμίσεων του router)

lghikas
05-03-08, 23:58
μήπως έχεις ενεργοποιηθεί σε ΑΡΥΣ 2 μβιτ ???

puteolana
06-03-08, 00:10
Firmware Version: 1.01.05
φιλε lghikas οχι γιατι τοτε θα επρεπε να εχω 4μβιτ.

........Auto merged post: puteolana added 5 Minutes and 11 Seconds later........

Τωρα εχω:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 2044 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 29 db
Downstream Line Attenuation: 18 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 3 db
Upstream Transmit Power: 20 db

xTarget
06-03-08, 00:11
Βάλε λοιπόν ADSL Modulation ADSL2+. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις είναι PPPoE/LLC, VPI/VCI 8/35, MTU βάλτο manual σε 1492. Επειδή μπορεί να σου κάνει πολλές αποσυνδέσεις με αυτό το firmware και να μη τα καταφέρεις να συνδεθείς σωστά, καλύτερα είναι να κάνεις αναβάθμιση σύμφωνα με το site της Forthnet:
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

Ακυρο για την αναβάθμιση. Το μόνο firmware που είναι πιο καινούργιο απ'το δικό σου θα το βρεις εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1272

lghikas
06-03-08, 00:14
Firmware Version: 1.01.05
φιλε lghikas οχι γιατι τοτε θα επρεπε να εχω 4μβιτ.

........Auto merged post: puteolana added 5 Minutes and 11 Seconds later........

Τωρα εχω:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 2044 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 29 db
Downstream Line Attenuation: 18 db
Upstream Line Attenuation: 4 db
Downstream Transmit Power: 3 db
Upstream Transmit Power: 20 db


μήπως ήσουνα σε 2 μβιτ πριν και ακόμα το προφιλ σου ειναι εκει ?
μήπως το κέντρο δεν υποστηρίζει ακόμα τα 4 (απίθανο)

ο συχρονισμός σου φένεται να κλειδώνει έτσι λόγο προφίλ της γραμμής σου

puteolana
06-03-08, 00:19
Αντι για PPPoE μηπως εδω ειναι Multiplexing?

........Auto merged post: puteolana added 2 Minutes and 18 Seconds later........

δεν γνωριζω φιλε lghikas.
Για βοηθα λιγο.

xTarget
06-03-08, 00:22
Encapsulation: PPPoE
Multiplexing: LLC

puteolana
06-03-08, 00:24
κατεβασα την αναβαθμηση αλλα πως θα την βαλω. με τι να την ανοιξω?

xTarget
06-03-08, 00:30
Την αναβάθμιση την τρέχεις μέσα από το router, αλλά δεν είναι ακόμα αυτό το πρόβλημά σου για την χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης. Αν έχεις κάνει όλες τις ρυθμίσεις που σου πρότεινα και συνδέεσαι ακόμα τόσο χαμηλά, αρχίζω να πιστεύω το σενάριο του φίλου lghikas ότι είσαι στα 2Mbps ακόμα..

puteolana
06-03-08, 00:40
Κατι τελευταιο τι ειναι τα Downstream Rate και Upstream Rate???

Ευχαριστω πολυ για ολα.:respekt::respekt::respekt::respekt:

xTarget
06-03-08, 00:50
Είναι οι ταχύτητες που κλειδώνει το router. Εσύ έχεις
Downstream Rate: 2044 kbps, δηλαδή περίπου 2Mbps ταχύτητα κατεβάσματος
και Upstream Rate: 253 kbps ταχύτητα ανεβάσματος

puteolana
06-03-08, 01:02
λιγο δεν ειναι????????

........Auto merged post: puteolana added 2 Minutes and 13 Seconds later........

οταν κλειδωνει τι εννοει?

........Auto merged post: puteolana added 7 Minutes and 46 Seconds later........

οταν πιανω 220κβιτ τοτε κανει αποσυνδεση και καπακι συνδεση. Αυτο ειναι?

xTarget
06-03-08, 01:19
2 Μbps (Megabit per second) = 2000 Kbps = 2000/8 KB/s = 250 KB/s (KILOBYTE/sec)
Δηλαδή το maximum που μπορεί να πιάσει η γραμμή σου με αυτό το "κλειδωμα" του router (2Mbps) είναι περίπου 250 KB/s, στην πραγματικότητα όμως περίπου 220 ΚΒ/s (αν αφαιρέσεις 12% overheads από τα 250ΚΒ/s). Γι'αυτό βλέπεις 220ΚΒ/s μέγιστη ταχύτητα κατεβάσματος και δεν μπορείς να καταφέρεις τίποτα καλύτερο αν το router δεν "κλειδώσει" σε μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 2 Mbps που είσαι τώρα.
Το αν σου κάνει αποσυνδέσεις όταν πιάνεις maximum ταχύτητα, είναι άλλο θέμα και προφανώς είναι πρόβλημα...

puteolana
06-03-08, 01:23
τι προβλημα??:(

........Auto merged post: puteolana added 1 Minutes and 48 Seconds later........

Εννοειται οτι δεν μπορω να το κανω να κλειδωσει σε μεγαλυτερη ταχυτητα, εε????????

xTarget
06-03-08, 01:30
Τελικά δεν ξεκαθαρίσαμε αυτό που σε ρώτησε ο lghikas προηγουμένως. Μήπως είχες και πριν σύνδεση ADSL και δεν σε έχουν αναβαθμίσει ακόμα και τι περιοχή είσαι (δηλαδή είσαι σίγουρος ότι σε υποστηρίζει το ιδιόκτητο)..

Τώρα είναι σα να έχεις γραμμή ADSL 2048/256 !!

puteolana
06-03-08, 01:39
στην περιοχη μου Χανια εχει ενεργποιηθει το 24 αλλα αργουν να συνδεσουν εμενα.
ακομα το 4μβιτ ηρθαν προχτες αρα απο μερα σε μερα θα συνδεθω σε ενα απο τα 2.
Απλα αρχικα μου φαινοταν δυσκολο να μην εχω συνδεθει πουθενα. Μαλλον ειμαι γκαντεμης.

αλλα με το προβλημα και την απορια με το κλειδωμα??

xTarget
06-03-08, 01:52
Άρα μάλλον σε έχουν ακόμα σε Α.ΡΥ.Σ. ΟΤΕ, το ότι δεν συνδέθηκες στα 4Mbps τουλάχιστον είναι θέμα OTE-Forthnet. Πάρε κανένα τηλέφωνο τη Forthnet να μάθεις (ελπίζω να μη σου αρχίσουν δικαιολογίες του τύπου φταίει ο ΟΤΕ). Ελπίζω να σε συνδέσουν γρήγορα στο 24άρι και να ξεμπερδέψεις. Περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω, ψάξε και λίγο στο forum υπάρχουν πολλά παιδιά από Χανιά να σου πουν...

puteolana
06-03-08, 01:55
ευχαριστω παρα πολυ

@ ADSLgr.com All rights reserved.