PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυο+Antivirus=?



Sniper
06-03-08, 02:40
Γεια χαρά σε όλους! :cool:

Κόλλησα τώρα :oops: στην περίπτωση όπου ..
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα δίκτυο υπολογιστων όπου μόνο ο ένας έχει σύνδεση internet την οποία μοιράζει στους υπόλοιπους (έιτε ADSL ή Dial-Up) αλλά ΜΟΝΟ αυτός έχει anti-virus (software) και ΟΧΙ οι υπόλοιποι.

Και τώρα :
Προστατεύονται οι υπόλοιποι που δεν έχουν απο το PC που έχει με βάση την τοπολογία που παρατέθηκε?:hmm:

Νομίζω πως στο ερώτημα η απάντηση είναι ναι, αλλά όχι σίγουρα.. δεν ξερω αν εμπλέκεται κάποια ρύθμιση στο Anti-Virus..ή απλά δεν χρειάζεται..:hmm:

Για πείτε..:whistle:

teorid
06-03-08, 02:57
Οχι δεν προστατευονται οι αλλοι, εκτος αν ο υπολογιστης που μοιραζει το ιντερνετ λειτουργει και σαν firewall, αλλα και παλι χρειαζεσαι antivirus. Αυτο που λες δεν ξερω καν αν ειναι εφικτο

Sniper
06-03-08, 03:05
Στο PC που μοιράζει την σύνδεση και έχει Anti-Virus θα παιρνούν δεδομένα που θα δρομολογούνται και στα άλλα PCs, εδω δεν εμπλέκεται το Anti-virus το οποίο ελέγχει την κυκλοφορία δεδομένων ανεξάρτητα του τελικού προορισμού?:hmm:

Sniper
06-03-08, 22:10
Δε νομίζω το ερώτημα να είναι τόσο δύσκολο..? :whistle:

Οπότε μην ντρέπεστε και πείτε την γνώμη σας ..:cool: :blabla: :smoke: έστω και ..:drunk: , αρκεί να είναι σωστά.. :rolleyes:

Umbra
07-03-08, 04:56
Βασικα αν καταλαβα καλα το ερωτημα σου νομίζω πως δεν προστατευεσαι,....

Για να δει το αντι-ιικο την απειλη νομίζω οτι αυτη πρεπει να αποθηκευτει στον δισκο(νομιζω) αρα ακόμα και να δρομολογεί τα δεδομένα δεν νομίζω να τα εντοπίζει το anti-virus...

SSB
07-03-08, 12:55
Εκτός αν το Antivirus που τρέχει στο nat (στον υπολογιστή που μοιράζει), έχει και networking module οπότε σε αυτήν την περίπτωση εντοπίζει τον ιό κατά την διέλευσή του.
Βέβαια δεν θα έλεγα ότι είναι και η καλύτερη μέθοδος αποφυγής ιών. Ένα network streaming AV έχει πολλές πιθανότητες για FP και FN (λάθος εντοπισμούς) και ταυτόχρονα επιφέρει αρκετά μεγάλη καθυστέρηση στο δίκτυο. Για να μην αναφέρω και την δυσκολία ειδοποίησης του κάθε client για το κάθε detection και την αντίδραση του AV σε αυτό.

Γνώμη μου πάντως είναι να προτιμήσεις τη χρήση AV στο κάθε client ξεχωριστά.

giorpap
11-03-08, 19:18
Κατηγορηματικα ΟΧΙ δεν σε προστατευει. Πρεπει να βαλεις σε ολους.
Και το antivirus δεν ειναι μονο για το internet, προσφατα μου εδωσε ο αδερφος μου το Flash disk του να του περασω καποια αρχεια, και ειχε trojan horse μεσα.

Sniper
14-03-08, 02:20
Ευχαριστώ μάγκες! :oneup: :cool:
Οπότε το πόρισμα : Σε όλους Anti-Virus γιατί το PC που παρέχει Internet στους άλλους (και έχει Anti-Virus) ΔΕΝ τους προστατεύει!
Φυσικά όποιος έχει να προσθέσει κάτι.. be my guest..:cool:

yiapap
14-03-08, 02:22
@Sniper
Δεν θα προσθέσει κανένας τίποτε.
Ο κάθε υπολογιστής κάνει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ σύνδεση με τον κάθε server. Αυτός που μοιράζει το internet ποτέ δεν θα εξετάσει αν τα πακέτα που περνάνε μέσω αυτού είναι "ύποπτα".
Άρα...
1. Εναλλακτικός browser (Firefox, Opera)
2. Antivirus

baskin
14-03-08, 14:47
Transparent proxy με δυνατότητα antivirus της εισερχόμενης κίνησης. Γϊνεται δωρεάν με linux.

@ ADSLgr.com All rights reserved.