PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση Δίσκου σε εγγύηση



ranger
16-06-05, 15:49
Έχω έναν δίσκο WD 80 GB. Τον τελευταίο καιρό παρουσίαζε διάφορα προβλήματα όπως corrupt files, θόρυβο και πολύ αργή μεταφορά δεδομένων. Κατέβασα τη δισκέτα με το τελευταίο διαγνωστικό της western, bootαρα, έτρεξα τα tests και πήρα ως μήνυμα “too many errors found, please replace the drive”. Error code 225 (http://support.wdc.com/techinfo/general/errorcodes.asp).



Μια που ήμουν εντός εγγύησης, τον πήγα στο μαγαζί που τον πήρα. Μετά από 3 μέρες μου τον στέλνουν πίσω με την δικαιολογία ότι τα windows τον βλέπουν και μπορούν να γράψουν πάνω του, είτε σε Fat είτε σε NTFS. Όταν του είπα για το διαγνωστικό μου είπε ότι δεν τα χρησιμοποιούν, χρησιμοποιούν δικά τους.



Χθες του έκανα από τα xp ένα check disk κατά το boot και είδα ότι έχει γύρω στα 2MB bad sectors. Έτσι τον ξαναπήγα για αντικατάσταση και μου είπαν ότι θα δουν αν έχει πρόβλημα και θα τον στείλουν Αθήνα για αλλαγή αν χρειάζεται.



1) Ακόμα και 1 kb σε bad sectors δεν είναι ικανό για αλλαγή του δίσκου, ανεξάρτητα από το διαγνωστικό;



2) Σε περίπτωση που μου αρχίσουν πάλι τα ίδια, μπορώ να επικοινωνήσω ο ίδιος με την εταιρία για αντικατάσταση;



Ευχαριστώ

nickolas2005
16-06-05, 16:10
Νομίζω ότι έπρεπε να επικοινωνήσεις με την εταιρεία απο την αρχή. :roll: Με τα καταστήματα λύση δύσκολα βρίσκεις.

pts
16-06-05, 16:12
Μέσω του support στο site της WD μπορείς να στείλεις RMA.

frap
16-06-05, 16:15
1) Ακόμα και 1 kb σε bad sectors δεν είναι ικανό για αλλαγή του δίσκου, ανεξάρτητα από το διαγνωστικό;


Ναι. Έστω και 1 bad sector.



2) Σε περίπτωση που μου αρχίσουν πάλι τα ίδια, μπορώ να επικοινωνήσω ο ίδιος με την εταιρία για αντικατάσταση;


Κακώς τον πήγες δεύτερη φορά, αφού την πρώτη σου λέγαν χαζομαρίτσες... Αναρωτιέμαι ποιά είναι τα δικά τους διαγνωστικά...

Πάνε στο site της WesternDigital και συμπλήρωσε την διαδικασία RMA:
http://websupport.wdc.com/warranty/rmainfo.asp?custtype=end&lang=en

Αν έχεις πιστωτική κάρτα, επέλεξε το advance replacement, θα σου στείλουν εκείνοι πρώτοι δίσκο (με courier παρακαλώ) και θα χρησιμοποιήσεις την συσκευασία του για να στείλεις τον παλιό πίσω. Αλλίως θα πρέπει να βρεις κατάλληλη συσκευασία αποδεκτή από αυτούς (περιγράφεται στους όρους για το RMA).

H WD για την Ευρώπη έχει εργοστάσιο/σημείο συγκέντρωσης στην Γερμανία και αποστέλεις τον δίσκο με συστημένο/ασφαλισμένο μικρό δέμα. Την τελευταία φορά που έστειλα, μου κόστισε 7.5Ε μαζί με ασφάλιση για 100E. Εκείνοι καλύπτουν τα έξοδα αποστολής από Γερμανία με courier προς εσένα.

-Κ.

ΥΓ. Να μην ξαναψωνίσεις από αυτούς τους καρμίριδες και να φροντίσεις να τους το πεις οτι φταίει το σαχλό after-sales support τους.

Edit: Τα ΕΛΤΑ δίνουν τιμή συστημένης επιστολής/μικρού πακέτου εξωτερικού μέχρι 1kg (τόσο θα είναι) 7.20E

mrsaccess
16-06-05, 16:19
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! Επικοινώνησε όμως με το Ευρωπαϊκό τμήμα της εταιρείας αν μπορείς στο εξωτερικό!

Θα χρειαστείς νομίζω περίπου 8 ευρώ για να τον στείλεις έξω αλλά φρόντισε να τον συσκευάσεις πολύ καλά!
Τα έξοδα για να επιστρέψει θα τα πληρώσει η WD.

Γιατί να τον στείλεις στο εξωτερικό; Γιατί το πιο πιθανό είναι και ο Έλληνας αντιπρόσωπος να κάνει ότι έκανε και το μαγαζί που τον αγόρασες, ένα low format, mark τα bad sectors και να στον επιστρέψουν!

Γενικότερα, έχουμε τη λαμογιά στο αίμα μας!

XTCgr
16-06-05, 17:48
έχουν δικα τους διαγνωστικά? τι άλλο θα ακούσουμε!

euri
16-06-05, 18:25
Νομίζω ότι θα έπρεπε να αναφέρεις το όνομα του καταστήματος από το οποίο αγόρασες το δίσκο, για τους παρακάτω λόγους:

να προστατευτούν άλλοι καταναλωτές και να ξέρουν ότι το κατάστημα έχει "κίτρινη κάρτα"
μήπως οι υπέυθυνοι του καταστήματος καταλάβουν ότι τέτοια νοοτροπία είναι η καλύτερη αντι-διαφήμιση και συνετιστούν

Επίσης, αν τελικά επικοινωνήσεις με την WD για RMA, να αναφέρεις οπωσδήποτε το περιστατικό. Μια μεγάλη εταιρεία πρέπει να ξέρει ποιοι αμαυρώνουν το όνομά της στην αγορά.

ranger
16-06-05, 19:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα περιμένω την απάντηση του καταστήματος πριν χρησιμοποιήσω RMA.
Αλλιώς να είσαι σίγουρος ότι θα το αναφέρω στην WD.

(Αν και όταν είχα κάποιο πρόβλημα με την μητρική μου, από το ίδιο μαγαζί με βοήθησαν αρκετά).

WAntilles
16-06-05, 20:18
Όταν του είπα για το διαγνωστικό μου είπε ότι δεν τα χρησιμοποιούν, χρησιμοποιούν δικά τους.

"Χρησιμοποιούν δικά τους" ε;

Δηλαδή όχι τα ΕΠΙΣΗΜΑ του κατασκευαστή αλλά "δικά τους" ε;

Να μην πας να ξαναψωνίσεις από αυτούς τους ΑΕΤΟΝΥΧΗΔΕΣ - ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ - ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ - ΑΛΗΤΕΣ.

Μάλιστα, εάν θές, γράψε εδώ δημόσια και το όνομα του μαγαζιού για να προστατεύονται στο εξής τυχόν άλλοι καταναλωτές - ΘΥΜΑΤΑ.

sdikr
16-06-05, 22:41
ρε παιδια σε κατάστημα δουλέυω,
οσες φορές μου εστειλέ κάποιος δίσκο wd τον έιδα (με τα σχετικά της wd) αλλά ακόμα και να μην μου εβγάλε πρόβλημα τον εστειλά στον αντιπρωσοπο, ποτέ δεν μου είπαν κάτι, απλά τον αλλάξαν.


Εγώ αυτό που θα πώ ειναι πες το ονομα του καταστήματος,

και πες τους να σου πούνε απο που τον αγοράσαν, μετά στείλε τον εκει που το αγοράσαν

nnn
17-06-05, 00:09
Προσωπικά 3 φορές μέχρι τώρα η αλλαγή δίσκων ήταν απλή υπόθεση.
Ένας τυπικός έλεγχος και αντικατάσταση.
Τι κουλό σου είπαν εσένα ?

ranger
20-06-05, 20:35
Την Παρασκευή είχα μια συνομιλία με τον τεχνικό του μαγαζιού. Άρχισε πάλι τα ίδια αλλά αυτή τη φορά με βρήκε προετοιμασμένο.



Τεχνικός: Ο δίσκος είναι εντάξει.

Εγώ: Ο δίσκος δεν είναι εντάξει

Τ: Του έκανα κάποια tests και δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα

Ε: Επειδή του έκανα και εγώ κάποια tests ΔΕΝ είναι εντάξει.

Τ: Κοιτάξτε, του έκανα format και μετά δοκίμασα να γράψω και ήταν εντάξει

Ε: Και εγώ μπορούσα να γράψω αλλά επειδή έχασα κάποια δεδομένα ξέρω ότι έχει πρόβλημα.
Έχει περίπου 2MB bad sectors.

Τ: Δεν βρήκα τίποτα τέτοιο. Του έκανα test σε DOS που είναι πολύ καλλίτερο.

Ε: Και εγώ του έκανα test από τη bootable δισκέτα της εταιρίας που είναι το καλλίτερο. Το
αποτέλεσμα ήταν too many errors, please replace drive.

Τ: Άλλο errors άλλο bad clusters.

Ε: Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, ο δίσκος πρέπει να αντικατασταθεί.

Τ: Για να μη ταλαιπωρείστε άδικα, αν το στείλω Αθήνα θα μου τον στείλουν πίσω.

Ε: Έχω ήδη επικοινωνήσει μέσω mail με την Γερμανία και ο δίσκος μπορεί να αντικατασταθεί.





Όταν άρχισα να του λέω για RMA και αναφορά στην εταιρία έδειξε να κολάει. Τελικά έστειλε τον δίσκο Αθήνα και περιμένω απάντηση από την εταιρία. Ότι και να μου πουν θα στείλω mail διαμαρτυρίας στην WD.

[Insomniac]
20-06-05, 21:39
Παιδιά συγγνώμη, αλλά την εγγύηση ενός προϊόντος την καλύπτει το μαγαζί ή η εταιρία (αντιπρόσωπος); Γιατί αν την καλύπτει η εταιρία, πηγαίνεις κατευθείαν εκεί, αλλά αν την καλύπτει το μαγαζί, τι Αθήνες και αντιπροσωπείες και Γερμανίες; Δεν πάει να το πήραν αυτοί από την Μαδαγασκάρη, εσύ μ'αυτούς συνεργάστηκες, σε αυτούς θα απευθυνθείς.

Στην εγγύηση καλύπτεται αντικατάσταση προϊόντος σε περίπτωση δυσλειτουργίας; Το πας στο μαγαζί, το ελέγχουν μπροστά στα μάτια σου (για να αποφύγεις και τις λαμογιές που αναφέρθηκε παραπάνω ότι μπορεί και να συμβούν), το βρίσκουν ελαττωματικό, το παίρνουν, σου δίνουν καινούριο, τους ευχαριστείς και σηκώνεσαι και φεύγεις. Δεν σ'ενδιαφέρει το τι γίνεται μετά. Είναι δικό τους θέμα να το στείλουν για περαιτέρω έλεγχο, φτιάξιμο, πέταμα, οτιδήποτε. Ειδικά αν το προϊόν είναι καινούριο και η εγγύηση καλύπτει αντικατάσταση, δεν μπορώ να δεχτώ από ένα μαγαζί προτάσεις του στυλ, θα το στείλουμε Αθήνα, να το δουν, να το φτιάξουν και άλλα παρόμοια. Κι αν δηλαδή καταφέρουν και το "φτιάξουν" ποιος ξέρει με τι τρόπο, εγώ θα το δεκτώ; Και τι εγγύηση έχω, ότι αν καταφέρουν και το "φτιάξουν" δεν θα γυρίσουν να μου πουν μετά, "ξέρεται κύριε, δεν είχε τίποτα τελικά, πάρτε το πίσω" και να μείνω εγώ στα χέρια με ελλατωματικό προϊόν που "κάπως" καταφέραν και "επιδιορθώσαν".

Για την επιστροφή στην Γερμανία δε, τι να πω; Πληρώνεις όσο πληρώνεις για να αγοράσεις κάτι καινούριο, θα πληρώσεις κι άλλο από πάνω για να το στείλεις για αντικατάσταση; Και άντε τα λεφτά δεν είναι πολλά, η ταλαιπώρια που θα φας; Το ότι τόσες μέρες δεν θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, γιατί ένα προϊόν που αγόρασες βγήκε ελαττωματικό; Θα μου πεις βέβαια γλιτώνεις τις χαζομάρες του καθενός εργαζομένου, του όποιου μαγαζιού (από πωλητή, εώς αφεντικού), που θα προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και δεν εμπεριέχουν την παραμικρή ειρωνεία προς οποιονδήποτε έχει διαφορετική γνώμη και πράττει διαφορετικά. Κοινώς, δεν απευθύνονται πουθενά συγκεκριμένα. Απλά ήθελα να πω την γνώμη μου κι εγώ και παρακαλώ να μου πείτε αν κάπου σε όλα αυτά, νομίζεται πως έχω άδικο.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Εύχομαι να λυθεί σύντομα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ranger, με αντικατάσταση του δίσκου και όσο δυνατόν λιγότερη ταλαιπωρία.

nightsky_30
20-06-05, 21:41
'Οπως το βλέπω εγώ 2 πράγματα μπορείς να κάνεις, όχι για να δικαιωθείς, γιατί αυτό θα γίνει αλλά για να βοηθήσεις μελλοντικά θύματα του συγκεκριμένου τεχνικού.

1) Να επικοινωνήσεις με την εταιρία, όπως λες, και να ζητήσεις έγγραφη απάντηση σχετικά με την αντιμετώπισή σου και αν και κατά πόσο συνάδει με την πολιτική της WD.
Στην συνέχεια να παρουσιάσεις αυτό που θα λάβεις μαζί με αναφορά του θέματος, στον ιδιοκτήτη του μαγαζιού και να απειλήσεις με αγωγή για την ταλαιπωρία που υπέστης και τα διαφυγόντα κέρδη μια και "ο υπολογιστής είναι απαραίτητος για την εργασία σου" και να αναφέρεις πόσες "απολεσθείσες" εργατοώρες έχεις από αυτή την ιστορία.

2) Μέσα από την πρακτική στόμα με στόμα, μέσα από forums αλλά και επιστολή διαμαρτυρίας σε ειδικό τύπο αλλά και τοπικό γραπτό τύπο να "προστατέψεις" the rest of us.

Σε περίπτωση που αδρανήσεις θα συντελέσεις στην διαιώνιση αυτών των πρακτικών που καμιά νομοθεσία δεν δύναται να ελέγξει χωρίς την δική μας εγρήγορση.

JohnJ
21-06-05, 03:26
Τον τελευταίο καιρό παρουσίαζε διάφορα προβλήματα όπως corrupt file

Μήπως όντως δεν είναι χαλασμένος ο σκληρός και φταίει κάποιο καλώδιο δικό σου;; Λέω μήπως... γιατί και εμένα ένας SATA δίσκος μου έβγαζε συνέχεια corrupted αρχεία αλλά δεν είχε τίποτα, η αιτία ήταν το καλώδιο!! Το αντικατέστησα και τώρα ουδεν πρόβλημα, λειτουργεί μια χαρά χωρίς ούτε ενα corrupted αρχείο...

skoulinx
21-06-05, 07:38
Πες το όνομα του μαγαζιού... να σώσεις κανένα παλικάρι, μη μπλέξει..
Εμένα μια φορα μου έτυχε με 40αρι WD και έγινε αλλαγή άμεσα χωρίς κανένα έλεγχο και όχι μόνο αυτό, αλλά βρήκα ευκαιρία και πλήρωσα μικρή διαφορά (γιατί στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε έπεσαν οι τιμές) και στην αντικατάσταση πήρα 80άρι WD.

ranger
21-06-05, 09:14
Ο δίσκος έχει πρόβλημα, τον δοκίμασα σε δύο θέσεις στο κουτί (και στο συρτάρι που τον έχω και στη θέση του κύριου δίσκου μου). Σε κάθε θέση έκανα και το προηγούμενο διαγνωστικό test που είχα και το τελευταίο που κατέβασα από το site. Και τα δύο το ίδιο λάθος.

Το μαγαζί θα το ξέρουν οι συντοπίτες Πατρινοί, είναι το πρώην υποκατάστημα της αλυσίδας alpha computers ή acom, που τώρα έγινε Best Computers στην Κορίνθου. Δεν περίμενα τέτοια συμπεριφορά, καθώς δεν είναι κανένα μικρό μαγαζάκ που πρώτη φορά είδε πελάτηι. Απ' όσο ξέρω συνεργάζεται με αρκετά υπολογιστικά κέντρα στο πανεπιστήμιο.


Πάλι καλά που ήταν ο εφεδρικός μου δίσκος και έχω περιθώριο να το κυνηγήσω το θέμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.