PDA

Επιστροφή στο Forum : Πείτε μου την γνώμη σας...



deo
16-06-05, 16:27
Γεια χαρά,
πριν από 1 μήνα περίπου έκανα ένα site για λογαριασμό κάποιου πελάτη, ενός υποτιθέμενου πελάτη μου. Ο πελάτης του πελάτη δηλαδή. Μεγάλο μπέρδεμα. Τελικά μάλωσα με τον δικό μου, και τώρα κάνει την πάπια σχετικά με την πληρωμή του site που έκανα. Ο τρίτος όμως, δεν γνωρίζει τίποτα σχετικά με την κωλοκατάσταση και βασικά δεν φταίει και σε τίποτα.
Εχω τους κωδικούς για ftp και το κατεβάζω ανά πάσα στιγμή.
Μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω web based ftp (net2ftp.com) ώστε να μην φανεί στον provider όπου βρίσκεται το site, ίχνος από που έγινε το login για την διαγραφή.
Δεν είναι για τα λεφτά (200 ευρώ) αλλά για το γαμώτο της υπόθεσης.
Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο ? Τί θα κάνατε στη θέση μου ?

hedgehog
16-06-05, 16:45
Ο φουκαράς ο ιδιωκτήτης το πλήρωσε... δεν φταίει σε τίποτα να την πληρώσει (ξανά) την δουλειά... Ακόμα και αν ρίξεις την σελίδα στον "συνεργάτη" σου δεν κάνεις καμιά ιδιαίτερη ζημιά... τα λεφτά τα πήρε... χωρίς κόπο... αν έχει και την στοιχειώδη λογική να έχει κρατήσει backup το μόνο που θα καταφέρεις είναι ένα downtime λίγων ωρών. Δεν νομίζω πως προσφέρει τίποτα μια τέτοια κίνηση απο μέρους σου.

deo
16-06-05, 16:49
Ο ιδιοκτήτης δεν το πλήρωσε. Επειδή και καλά ο δικός μου θα έκανε κι άλλες δουλειές μαζί του, αυτό θα ήταν τζαμπέ. Εγώ μόνο από την μεριά μου είχα πει κοστολόγιο στον δικό μου.
Σημειώνω ότι backup αποκλείεται να υπάρχει από την μεριά τους, καθώς είναι όλοι άσχετοι.

dantouan
16-06-05, 18:42
Καλυτερα θα ηταν να ενημερωσεις αυτον που εχει το site, ισως καταλαβει την περιπτωση σου και παρεις και τα λεφτα σου...
Σε αντιθετη περιπτωση βλεπεις.

sdikr
16-06-05, 22:34
Θα έλεγα πάντως να μην κάνεις καμια βλακεία και να κατεβάσεις το site,
εσυ θα τρέχεις.


Οσον αφορά αυτόν που τα χάλασες. έχεις τίποτα σε γραπτό; (fax,mail)
αν ναι τον πάς στα δικαστήρια, αλλιώς, συγνώμη δεν μπορείς να κάνεις κάτι

deo
17-06-05, 17:15
Θα έλεγα πάντως να μην κάνεις καμια βλακεία και να κατεβάσεις το site,
εσυ θα τρέχεις.

Θα τρέχω ??? Γιατι ρε μεγάλε ? Μαλλον θα τρέχει αυτός που μεσολάβησε.
Ηδη το κατέβασα και δεν μπορείς να φανταστείς τί καλά που αισθάνομαι...

dantouan
18-06-05, 03:12
Κριμα για τον ανθρωπο που ειχε το site και δεν ηξερε και τιποτα...

deo
20-06-05, 09:33
dantouan, εκ πρώτης όψεως έχεις δίκιο.
Αν γνώριζες όμως τί συμφωνημένα είχαν αυτοί οι δύο (ιδιοκτήτης και μεσολαβητής) και τί π@@στιά μου έπαιξαν, τάζοντάς μου "μεγάλες" δουλειές ώστε να τους κάνω αυτό το site τζάμπα, θα άλλαζες γνώμη και τελικά όχι μόνο να κατεβάσεις το site θα ήθελες, αλλά και να τους δείρεις κι από πάνω.
Δυστυχώς ήμουν άτυχος κι έχασα τον χρόνο μου μαζί τους.

mrsaccess
20-06-05, 09:44
Καλά έκανες! Εφόσον δεν πληρώθηκες το site είναι πνευματική σου ιδιοκτησία!

Όσο αφορά τον πελάτη του πελάτη καλό του έκανες IMHO. Τώρα θα μάθει να διαλέγει προσεκτικότερα τους συνεργάτες του.

Άλλωστε αφού όπως λες αυτός ποτέ δεν πλήρωσε για το site του τί είχε τί έχασε...

Voldemort
20-06-05, 10:34
Η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να επικοινωνήσεις πρώτα με αυτόν που έχει το website.... Από την μία στιγμή στην άλλη, από εκεί που έχει χαρούμενος το site του, να βλέπει πως έχει πέσει... Εκείνος δεν έφταιγε σε τίποτα...

CRAzYMiLK
20-06-05, 11:37
Συμφωνώ και γώ μην κανεις καμια βλακεια και κατεβασεις το site.Θα μπλεξεις.

kadronarxis
20-06-05, 12:03
Πιάστον σε μια γωνιά αυτόν που σε χρωστάει χρήμα, και φάτου το λαρύγγι. :D

Σοβαρά τώρα, θα έλεγα να πας να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη (ντεμέκ) του site, και πολύ όμορφα να του ζητήσεις χρήματα.Αν αρνηθεί, άντε γεια, και μην ασχολείσαι άλλο. Ας τα βάλουν τα 200 ξέρουν αυτοί που.

Άντε γερά.

gkoucie
20-06-05, 13:27
Το ηθικόν δίδιγμα της όλης ιστορίας,κατά την γνώμη μου, είναι να υπάρχουν τα απαραίτητα έγγραφα για την πιστοποίηση της εκάστοτε συμφωνίας...Θα μου πεις μεταξύ φίλων εμπιστοσύνη...όμως τα αποτελέσματα δείχνουν ότι καλό είναι να φυλάμε τα οπίσθιά μας!!!!!

Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις να πάει στο καλό και πες πως απλά έκανες μια καλή πράξη και έφτιαξες ένα site for free....το να κατεβάσεις το site δεν σημαίνει και τίποτα αφού στην τελική εσύ θα "φανείς" ότι είσαι φάουλ....:allcards

deo
20-06-05, 15:00
Ολοι έχετε δίκιο, ο καθένας από την μεριά του όμως είμαι σίγουρος ότι αν είσασταν στη θέση μου όλοι αυτό θα κάνατε.
Είναι αλλιώς αν είσαι ο ίδιος που κάθησες επί νύχτες να τελειώσεις ένα site που έπρεπε και καλά να βγει στον αέρα σε συγκεκριμένη ημερομηνία, αφήνοντας άλλες δουλειές ή τέλος πάντων χάνοντας άλλα καλύτερα πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις και στο τέλος να διαπιστώνεις ότι σε κορόϊδεψαν και κάνουν σαν να μην σε γνωρίζουν. Και γιατί ? Για 200 ευρώ.
Παρεπιπτόντως, το site το "κατέβασα" στις 17/6 και κανείς δεν παραπονέθηκε...

spyrosn
20-06-05, 22:20
Μια χαρά έκανες. Για να 'σαι 100% εντάξει και τυπικά, ενημέρωσε τον αρχικό πελάτη για την κατάσταση και είσαι ΟΚ.

mrsaccess
20-06-05, 23:45
Αν όπως είπες αυτοί οι δύο τα είχαν συμφωνήσει, δηλαδή και ο πελάτης του πελάτη ήταν λαμόγιο το να το κατεβάσεις τη σελίδα είναι λίγο!

Ανέβασε μια πρόχειρη σελίδα που να λέει ότι η σελίδα του συγκεκριμένου πελάτη κατέβηκε εξαιτίας χρεών.

Είναι καιρός να φύγουν οι κομπιναδόροι από το Ελληνικό εμπόριο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.