PDA

Επιστροφή στο Forum : miniDV to pc μεγεθος video



philiptheg
06-03-08, 11:04
καλημερα σας...προσπαθω εδω αι καποιες μερες να μεταφερω καποια βιντεο απο την miniDV καμερα στο pc.
Ποιο ειναι το μεγαθος βιντεο που μπορω να παρω;Εννοω σε pixels και οχι σε ΜΒ
Εχω την DCR-HC39E PAL και η μεταφορα γινεται μεσω firewire και για software εχω χρησιμοποιησει nero vision windows movie maker και ενα exe dv to avi.
Εχετε καποιο προγραμμα να προτεινετε;

netlag
06-03-08, 11:14
χωρις να ειμαι σιγουρος για το συγκεκριμενο μοντελο, μαλλον 576i

MiLToS_666
06-03-08, 12:11
Καλημέρα,

Η ανάλυση του βίντεο από κασέτα DV είναι 720x576 pixels με 48KHz 16bit ήχο, ακριβώς όπως του DVD δηλαδή.
Προγράμματα για σύλληψη υπάρχουν πολλά αλλά λόγω της φύσης του αρχείου συνήθως υπάρχουν προβλήματα ασυμβατότητας με μερικά προγράμματα συμπίεσης/επεξεργασίας.
Εγώ πάντως ΜΟΝΟ για τη σύλληψη έχω καταλήξει στο απλό Windows Movie Maker... Δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα απώλειας καρέ ή οτιδήποτε άλλο και το αρχείο .avi που παράγει είναι μονοκόμματο type-1 αν θυμάμαι καλά!
Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά είναι να υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στο δίσκο και το filesystem να είναι NTFS ώστε να είναι δυνατή η δημιουργία αρχείου μεγαλύτερου από 4GB.

Ελπίζω να σε κάλυψα, καλή επιτυχία!

philiptheg
09-03-08, 00:23
σας ευχαριστω και τους δυο σας για την απαντηση...μετα απο κοπους και προσπαθειες καταφερα να βγαλω ακρη!

φιλιππος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.