PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να βαλω adsl in a box και wifi αλλα να μην παρω το plus



Skalos
16-06-05, 19:20
Οπως λεει και ο τιτλος, Θελω να βαλω adsl in a box και wifi αλλα να μην παρω το plus. Εχω ενα laptop και θελω να βαλω καρτα wifi για να μπορω να του δινω λιγη απο την adsl, χρειαζεται να παρω wireless access point ή μπορω με μια απλη καρτα wifi να κανω την δουλεια μου?

Spyrosss
16-06-05, 19:28
Αν δεν πάρεις access point τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το internet connection sharing (ICS) των Windows. Θα πρέπει όταν θες να μπείς στο internet με το laptop να έχεις ανοιχτό και το αλλο σου PC.

Με access point μπαίνεις όποτε θες απο όποιο pc θες.

Skalos
16-06-05, 19:40
αρα γινεται και χωρις internet access point! Ο κεντρικος υπολογιστης ειναι ανοιχτος σχεδον ολοι την ωρα οποτε δε με πειραζει και πολυ αυτο... Και για να ειμαι ειλικρινης ο χρηστης του laptop δεν ασχολειται και παρα πολυ αλλα δε ξερεις ποτε... :) Μια ακομη ερωτηση, τι εμβελεια εχει το wifi? Εχω ακουσει πολλα αλλα... Το laptop συνηθως ειναι στο ακριβως κατω δωματιο απο τον κεντρικο... Το θεμα ταχυτητα στο laptop δεν ειναι θεμα...

Skalos
16-06-05, 19:49
Α και μια ακομη ερωτηση... Πρεπει να παρω συγκεκριμενη καρτα (802.11α, 802.11β, 802.11g)? Σκεφτομαι να παρω μια PCI 802.11g στα 108Mbps, υπαρχει περιπτωση ασυμβατοτητας με το laptop?

teo_L20
16-06-05, 20:21
εγώ δεν θα πρότεινα να πάρεις το box forthnet γιατι μετα γιοκ γραμμή!!

Skalos
16-06-05, 20:37
Απ οτι τους εχω ρωτησει, μετα απο το τετραμηνο εχεις την δυνατοτητα να κρατησεις την γραμμη παιρνοντας τηλεφωνο στο οτε, αμα θες να αλλαξεις isp... Αλλιως συνεχιζεις με forthnet...


Να παρει εχω συνηθησει στο adsl και δε μπορω να γυρισω στην dial up...

Skalos
16-06-05, 20:40
Ειμαι αναμεσα στο in a box και το ondsl kit... Απλα εχω δει πως το πρωτο δουλευει μια χαρα... Εσυ λες το Ondsl kit? Ειμαστε λιγο :offtopic:

teo_L20
16-06-05, 20:45
για γραμμή μην ψάχνεις!! δεν θα εχεις μετα το τελειωμα της συμβασης αν δεν συνεχίσεις φορθνετ!!ο ιδιος ο αντιπροσωπος μου το είπε!! αν θες και μετα γραμμή πάρε το κιτ οτενετ!!

για απορίες στειλε pm!!

Skalos
16-06-05, 20:54
Απλα επειδη διαβασα διαφορα προβληματα που ειχαν οι χρηστες με το ondsl kit γι αυτο ειπα να παω με το in the box που ειναι και δοικιμασμενο... Το προβλημα με το ondsl kit ειναι πως θα το παρω μετα την 1η Ιουλιου(τοτε τελειωνει η εξεταστικη) και θα εχει ληξη η προσφορα του ενος μηνα δωρο... Απο ταχυτητα υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα πακετα?

Spyrosss
16-06-05, 20:56
για γραμμή μην ψάχνεις!! δεν θα εχεις μετα το τελειωμα της συμβασης αν δεν συνεχίσεις φορθνετ!!ο ιδιος ο αντιπροσωπος μου το είπε!! αν θες και μετα γραμμή πάρε το κιτ οτενετ!!

για απορίες στειλε pm!!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18206&page=1&pp=15

Μου αρέσει που προτρέπεις κάποιον να πάρει OTEnet ενώ εσυ την έκοψες...τεσπά

Skalos η κάρτα wi-fi δεν νομίζω να έχει τέτοια εμβέλεια ωστε να πιάνει στον κάτω όροφο. Μάλλον θα χρειαστείς access point και μάλιστα δυνατό. Τώρα ποια μάρκα...ας απαντήσει κάποιος που το έχει μοιράσει internet σε αλλο όροφο.

Skalos
16-06-05, 21:08
Διαβασα πως επηρεαζεται η ταχυτητα (πολυ λογικο) αλλα το δικτυο μπορει να λειτουργησει κανονικα. Αλλοι παλι λενε πως δεν 'βγαλαν ακρη... Αυτο που με ανησυχει ειναι πως δεν μπορει κανεις να εγγυηθει πως το wifi θα λειτουργησει σε τετοια περιπτωση...


Το να μενεις σε μονοκατοικια εχει και τα αρνητικα του....

teo_L20
16-06-05, 21:10
τον είπα γιατι αν παρει τη φορθ θα χάσει τη γραμμή του!!
κιι αμα θέλει τη διακόπτη!!!

Skalos
16-06-05, 21:21
Πειτε μου αμα κανω λαθος αλλα ο καλυτερος σε ποιοτητα και αξιοπιστια isp ειναι η forthnet. Η μονη βλακεια με το πακετακι ειναι πως δεν πας κατευθειαν στον οτε για την γραμμη και σε εχουν ψιλο γραμμενο...

nickolas2005
16-06-05, 22:02
Η μονη βλακεια με το πακετακι ειναι πως δεν πας κατευθειαν στον οτε για την γραμμη και σε εχουν ψιλο γραμμενο...

Βλακεία έιναι και το μόντεμάκι που έχει μέσα. :thumbdown (ο θεός να το κάνει)

Skalos
16-06-05, 22:04
ναι κι αυτο...

sdikr
16-06-05, 22:09
Γιατι απλά δεν πέρνεις την γραμμή σε λιανική, να κάνεις μετα συνδεση σε forthnet και πάρε και ενα usr

μετά αν δεν πάει καλά η forthnet απλά αλλάζεις isp

Boromir
17-06-05, 00:39
αρα γινεται και χωρις internet access point! Ο κεντρικος υπολογιστης ειναι ανοιχτος σχεδον ολοι την ωρα οποτε δε με πειραζει και πολυ αυτο... Και για να ειμαι ειλικρινης ο χρηστης του laptop δεν ασχολειται και παρα πολυ αλλα δε ξερεις ποτε... :) Μια ακομη ερωτηση, τι εμβελεια εχει το wifi? Εχω ακουσει πολλα αλλα... Το laptop συνηθως ειναι στο ακριβως κατω δωματιο απο τον κεντρικο... Το θεμα ταχυτητα στο laptop δεν ειναι θεμα...

Λογικά πρέπει να εισαι εντός εμβέλειας. Εγώ εχω δοκιμασει με usb adapter Wifi, με τον εναν υπολογιστή στο πάνω όροφο και τον άλλον στον κάτω όροφο και δουλεύαν μια χαρά. Το σήμα είναι αρκετά ισχυρό (περιπου 80%) και ταχύτητα μεταφορας δεδομενων περιπου 600-700 Kb/s (σε λειτουργία 802.11b).

Skalos
17-06-05, 00:54
sdikr
Παντα το θεμα καταληγει να ειναι οικονομικο, προσπαθω να κοψω απο οπου μπορω και το πακετο ειναι οπως και να το κανουμε πιο οικονομικο.

Ευχαριστω boromir για την πληροφορια...

Skalos
17-06-05, 00:56
Αλλη ερωτηση, ξερει κανεις για dslam πανοραματος (Θεσσαλονικης) και τι παιζει απο ταχυτητες???

alexis2044
17-06-05, 01:11
Διαβασα πως επηρεαζεται η ταχυτητα (πολυ λογικο) αλλα το δικτυο μπορει να λειτουργησει κανονικα. Αλλοι παλι λενε πως δεν 'βγαλαν ακρη... Αυτο που με ανησυχει ειναι πως δεν μπορει κανεις να εγγυηθει πως το wifi θα λειτουργησει σε τετοια περιπτωση...



Αν εχεις access point και βρισκεται ο φορητος ακριβως απο κατω ( εε καλα οχι αι ακριβως, αποκλισεις δεκτες!) θα εχεις σημα της ταξης 80% - με 85% , αναλογα παντα με το πλατος της πλακας. Μεχρι 50% - 55% περιπου δεν εχεις μεγαλη απωλεια δεδομενων και αρα οι ταχυτητες μεινονται ασημαντα ( γυρω στο 0.5Kbps). Παντως υπολογιζω οτι θα μπορεις να δουλευεις ανετα σε ακτινα εως και 5 m + εκτος του δωματιου.

Αυτην τη στιγμη που μιλαμε γραφω απο λαπτοπι που βρισκετε στο υπογειο του σπιτιου, ενω το access point βρισκετε απανω. Εχω αρκετα μεγαλη αποκλιση απο το κεντρο ( κατακορυφο σημειο μεταξυ access point και λαπτοπ. Το σημα μου ειναι : 70-74% quality, 60-65% strenght.
Κατεβαζω λες και ειμαι στον ενσυρματο.

Με καρτα υπολογιστη (χωρις access point) το σημα οπως ειπωθηκε παραπανω πρεπει οντως να ειναι καπως πιο αδυναμο. Δεν θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα οπως με το access point.


Πειτε μου αμα κανω λαθος αλλα ο καλυτερος σε ποιοτητα και αξιοπιστια isp ειναι η forthnet. Η μονη βλακεια με το πακετακι ειναι πως δεν πας κατευθειαν στον οτε για την γραμμη και σε εχουν ψιλο γραμμενο...

H forthnet ειναι με διαφορα ο πιο ποιοτικος isp με βαση την ποιοτητατα υπηρεσιων που προσφερει ( κατ'εμε). Το λεω γιατι χρησιμοποιω απανωτα demo και εχω διαμορφωσει μια αντιληψη...

Ελπιζω να βοηθησα... :thumbsup1

Skalos
17-06-05, 01:25
Ευχαριστω ρε παλικαρι (aka alexis 2044) για τις πληροφοριες... Οσο για την forthnet το ξερω οτι ειναι ο καλυτερος isp και γι αυτο ειμαι υπερ του adsl in a box. Απ τι υπολογιζω και μετα απο τους 4 μηνες παλι forthnet θα εχω... Αλλα, βλεπουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.