PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασπρόμαυρη εικόνα σε ΤV με την 7600



apxwv
06-03-08, 18:57
Έχω ενα pc με την nvidia 7600gt επάνω και όταν την συνδέω με την τηλεόραση βγάζει ασπρόμαυρη οθόνη...

Ξέρει κανείς γιατί?

Η καρτα έχει έξοδο Svideo και drivers ειναι οι 169.21

giorgosts
06-03-08, 21:45
Έχω ενα pc με την nvidia 7600gt επάνω και όταν την συνδέω με την τηλεόραση βγάζει ασπρόμαυρη οθόνη...Ξέρει κανείς γιατί? Η καρτα έχει έξοδο Svideo και drivers ειναι οι 169.21

Η τηλερόραση δεν έχει είσοδο s-video. Μπορείς να κάνεις 2 πράματα:

1. Να βρεις αν υπάρχει είσοδος s-video (αν συνδέεσαι με scart, κοίταξε αν έχει και άλλη είσοδο. Συνήθως αν έχει πολλαπλές εισόδους scart, ή μία δέχεται s-video σήμα)

2. Αν ο πρώτος τρόπος είναι αδύνατος, αγοράζεις ένα ανταπτοράκι από s-video σε RCA (καρφί) και το βάζεις στην είσοδο video-in της τηλεόρασης (έχει κίτρινο χρώμα)

apxwv
07-03-08, 00:43
η τηλεοραση εχει όλες τις εισοδους. εχω ανταπτορες για τα παντα αλλα δεν εκανε τιποτα... Δηλαδη svideo - svideo, svideo - rca, svideo - scart....

kyrnikos
07-03-08, 02:06
Μήπως επειδή η τηλεόραση είναι σε άλλο tv system από αυτό που βγάζει η κάρτα ;
Δοκίμασες να δεις αν η tv είναι σε PAL (έχει και αυτό υποκατηγορίες) ή στο αυτόματο ;

Umbra
07-03-08, 04:41
Εχοντας χρησιμοποιησει πολλα καλώδια s-video πιστευω πως κατι παιζει με το καλώδιο...

Η δεν τοποθετεις σωστα τα καλώδια....(δοκίμασε να παίξεις λιγο με το καλώδιο πιεσε το με μεγαλυτερη δυναμη στην εσοχη,κουνα το πανω κατω ισως να ερθει το χρώμα)

Η δοκλιμασε να αγοράσεις ενα καινουργιο καλώδιο...

apxwv
07-03-08, 22:32
με τα καλωδια σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα μια και όλα ειναι επαγγελματικα λογο δουλειας. Τελικα βρηκα λυση βραχυκυκλωσα το 17 με το 20 πινακι του scart (μετατροπεας s-video kai rca σε scart) και δουλεψε

lonegath
14-03-08, 03:07
μπορεις να δωσεις ενα λινκ με τους ανταπτορες γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα.κατι σαν αυτο?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702

voithostyrempora2
14-03-08, 17:42
Για κοίτα λίγο και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=183505) μήπως έχουμε το ίδιο πρόβλημα .

Phaethon
15-03-08, 08:52
Παιδιά είναι μια ρύθμιση, νομίζω διαλέγεις composite ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμε πώς το είχα κάνει :oops:

Παντως δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι απλά να πειράξεις λίγο τις ρυθμίσεις. :)

andreasp
15-03-08, 09:17
PAL B/G στην κάρτα πρέπει να ρυθμίσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.