PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρωμή λογαριασμού σε τράπεζα



arf
06-03-08, 19:06
Πήγε σήμερα φιλικό μου πρόσωπο να πληρώσει τον λογαριασμό για τον πρώτο μήνα σύνδεσης του dp στην τράπεζα, και του ζήτησαν 3,5Ε προμήθεια!!!! Ισχύει όντως ή κάποιος έκανε λάθος? Γιατί αν είναι έτσι, μιλάμε για 37+3,5=40,5Ε/μήνα. Ρωτάω γιατί μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση.

PS το λογαριασμό δεν τον πλήρωσα τελικά...

kinggreece
06-03-08, 19:09
3,5? Πολλα ειναι. Εγω την τελλας την πληρωνα σε ταχυδρομειο και εδινα καπου 1 με 1,50 ευρω οχι παραπανω παντος.Δοκιμασε με ταχυπληρωμη φιλε. Αυτα τωρα τα πληρωνεις και σε τιποτα μαγαζακια η προπο της γειτονιας.δεν ειναι αναγκη να μπεις σε ουρα.;)

digitals
06-03-08, 19:12
Ο καλύτερος τρόπος ειναι με online banking που δεν εχει χρέωση γιατι ετσι και βάλεις και τα έξοδα πληρωμής τότε σου αναιβένει το πάγιο...

andreasermones
06-03-08, 19:22
ναι φιλε αν εχει καρτα ο φιλος σου ειτε αναληψεως ειναι ειτε πιστωτικη ας τα πληρωσει απο το ιντερνετ η ας κανει μια εξουσιοδοτηση να τα παιρνουνε καθε μηνα απο το λογαριασμο του....θα γλιτωσει και την ουρα και την προμηθεια....

artinpet
06-03-08, 19:28
ναι φιλε αν εχει καρτα ο φιλος σου ειτε αναληψεως ειναι ειτε πιστωτικη ας τα πληρωσει απο το ιντερνετ η ας κανει μια εξουσιοδοτηση να τα παιρνουνε καθε μηνα απο το λογαριασμο του....θα γλιτωσει και την ουρα και την προμηθεια....

Θα κερδισει την προμηθεια αλλά μπορει να του εισπράτουν απο την καρτα ότι θέλουν...

arf
06-03-08, 19:28
ναι φιλε αν εχει καρτα ο φιλος σου ειτε αναληψεως ειναι ειτε πιστωτικη ας τα πληρωσει απο το ιντερνετ η ας κανει μια εξουσιοδοτηση να τα παιρνουνε καθε μηνα απο το λογαριασμο του....θα γλιτωσει και την ουρα και την προμηθεια....

Με κάρτα αναλήψεων??

dimitris_v
06-03-08, 19:36
Εμένα επειδή τυχαίνει να είναι η μισθοδοσία μου στη eurobank πληρώνω μέσω e-banking (χρειάζεται να έχεις έναν απλό λογαριασμό με τουλάχιστον το ποσό που πρόκειται να πληρώσεις και να ενεργοποιήσεις το e-banking). Και είναι χωρίς προμήθεια.

Προσωπικά ποτέ δε θα ενεργοποιούσα πάγια εντολή. Καλύτερα να σε κυνηγάνε αυτοί παρά να σου πάρουν ένα μεγαλύτερο ποσό από λάθος και να τρέχεις

arf
06-03-08, 20:43
Ναι ρε παιδιά, αλλά 3,5Ε προμήθεια??? Έλεος!! Η forth νομίζω δεν χρεώνει κάτι ανάλογο...

cpu0
06-03-08, 20:51
Δε χρεώνει ούτε η hol ούτε η forthnet αλλά οι τράπεζες με τις οποίες συνεργάζονται. Η καλύτερη λύση για μένα είναι η winbank.

babis-x
06-03-08, 21:04
Το 3,5 είναι υπερβολικό (ίσως και λάθος), η προμήθεια των τραπεζών είναι από 1 έως 1,5 €.

mavrose
06-03-08, 21:08
Θα κερδισει την προμηθεια αλλά μπορει να του εισπράτουν απο την καρτα ότι θέλουν...

10 χρονια πληρωνω με εντολη και δε μου εχει συμβει ποτε να εισπραξει τραπεζα οτι θελει....Αν δεν τους εμπιστευεσαι πληρωσε προμηθεια ή κατσε στην ουρα και περιμενε ;)

Gordito
06-03-08, 21:17
10 χρονια πληρωνω με εντολη και δε μου εχει συμβει ποτε να εισπραξει τραπεζα οτι θελει....Αν δεν τους εμπιστευεσαι πληρωσε προμηθεια ή κατσε στην ουρα και περιμενε ;)

Αν κοψεις τη συνδεση και σου χρεωσουν αλλα 3 παγια εχεις καμια ιδεα ποσο τρεξιμο εχεις για να τα παρεις πισω;

antriu
06-03-08, 21:24
Εγώ πληρώνω στην πειραιώς με προμήθεια 1,50

aa144
07-03-08, 12:50
Τελικά ποιά είναι η τράπεζα που ζήτησε τα 3,5 Ευρώ προμήθεια;

guzel
07-03-08, 12:54
μεγαλη αλητεια η προμηθεια ...:down:

artinpet
07-03-08, 18:13
Αν κοψεις τη συνδεση και σου χρεωσουν αλλα 3 παγια εχεις καμια ιδεα ποσο τρεξιμο εχεις για να τα παρεις πισω;

+1.
Αυτό ή να αλλάξεις πακέτο και να πληρώνεις την παλιά αυξημένη τιμή για μερικούς μήνες και πάει λέγοντας. Τότε να δω πως θα πάρεις πίσω τα ρέστα σου (είμαι παθών και ξέρω τι λέω):whistle:

Nikos_Mpl
07-03-08, 18:24
Με τοσα που γινονται ειναι βλακεια να βαλει καποιος παγια εντολη,ειδικα τωρα που τα πραγματα ειναι τοσο ρευστα κ αλλαζουμε σχετικα συχνα τα πακετα κ τις εταιριες,γιατι να τρεχεις για ενα λαθος?Εδω η ΔΕΗ κ ΟΤε εχουν κανει κατα καιρους..ποσο μαλλον οι μικροτεροι..Απο κει κ περα η winbank ειναι η καλυτερη λυση,μπαινεις νετ,πληρωνεις το λογαριασμο σου κ τελος,ολα Τσαμπα,απλα καλο ειναι ναναι ο 2ος λογαριασμος σου αυτος κ να μην εχεις πολλα λεφτα μεσα,ποτε δε ξερεις..εγω βαζω καμια 200αρα καθε μηνα κ πληρωνω...

Doxaios
08-03-08, 19:14
Οι τράπεζες τί ώρα ανοίγουν το πρωί ξέρει κανείς?

sunlight2030
09-03-08, 01:39
Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και πλήρωσα τον λογαριασμό στην eurobank και δεν μου πήραν προμήθεια

arf
11-03-08, 13:29
Τελικά ποιά είναι η τράπεζα που ζήτησε τα 3,5 Ευρώ προμήθεια;

Εθνική...

........Auto merged post: arf added 0 Minutes and 46 Seconds later........


Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και πλήρωσα τον λογαριασμό στην eurobank και δεν μου πήραν προμήθεια


Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Πλάκα θα έχει πάντως να μου ζητήσουν κι εκεί...

babis-x
11-03-08, 20:30
Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και πλήρωσα τον λογαριασμό στην eurobank και δεν μου πήραν προμήθεια
Για αρκετά χρόνια πληρώνω στην eurobank, πιό παλιά πού ηταν στο ιδιο group δεν είχαν προμήθεια, τους τελευταίους 12-14 μήνες κρατούν 1,5 €

andreasermones
11-03-08, 20:49
παιδια δεν υπαρχει περιπτωση με καρτα αναληψεων να σου παρουνε οτι θελεις γιατι καθε μηνα σ ερχεται αναλυτικος λογαριασμος σπιτι....αρα αμα σου παρουνε παραπανω τη γ......νε:p

turboirc
11-03-08, 20:55
Ναι καλά, περίμενε εσυ να το μάθεις στο τέλος του μήνα ότι στα πήρανε. Μια κομπίνα θα κάνει η εταιρία να τα πάρει από όλους, και άντε τρέχα μετά να βρείς τον πρόεδρο που έχει πάει στην Βενεζουέλα με το παραδάκι.

Καλύτερα να σε κυνηγάνε παρά να τους κυνηγάς. ΠΟΤΕ πάγια εντολή. Για αυτό έχουμε το online banking.

player74
11-03-08, 20:58
ας ρωτησει καποιος στην hol σχετικα. στην σελιδα τους λεει τραπεζες που συνεργαζετε. τι ειδους συνεργασια εχουν δηλαδη. κι αν πουνε οτι δεν πρεπει να κρατανε προμηθεια να δωσετε την συγκεκριμενη τραπεζα ως καταγγελια, γιατι ειναι σοβαρο αν υπαρχει συμφωνια για μη παρακρατηση προμηθειας να γινετε το αντιθετο.

εκει που κρατανε προμηθεια, αν θυμαμαι καλα, ειναι αν κανεις καταθεση σε λογαριασμο τριτου.
δεν θυμαμαι αν υσχιει κι οταν εισε πελατης της συγκεκριμενης τραπεζας.
τι ρολο βαρει ομως το "συνεργαζομενη τραπεζα" αν κανουν και σε μας το ιδιο.

andreasermones
11-03-08, 21:01
παντως εγω εχω εντολη και μην το γκαντεμιασω ειναι οκ....παντως μονο με λιγαριασμους που εμπιστευομαι....το πανεπιστημιο γυμναστηριο κτλπ.....εδω αγγλια ολοι αναγκαστηκα χρησιμοποιουνε αυτο το συστημα και εγω μαζι......εχεις προσωπικη εμπειρια?????ακομα και να κανει μπαμ η εταιρια οπως λες δεν μπορει να το κανει και αφου εισπραηει τα χρηματα????νομιζεις αν γινει σε πολλους και καταγγελθει δεν θα επιστραφουν τα χρηματα πισω????κανεις μεγαλο λαθος αν νομιζεις οτι ειναι τοσο ευκολο.....η εταιρια να ξερεις μπορει να σηκωσει μονο το ποσο που αναγραφεται στην παγια εντολη και για τη σωστη αναληψη του ειναι υπευθυνη και η τραπεζα....ετσι γινεται εδω τουλαχιστον....

arf
14-03-08, 13:18
Στον λογαριασμό γράφει κάτω κάτω με ψιλά γραμματάκια "επικοινωνήστε με την τράπεζά σας για περαιτέρω πληροφορίες". Κοινώς, το αφήνει ανοιχτό το θέμα...

dikal
14-03-08, 14:04
Λογικό, διότι η προμήθεια που εισπράττουν οι τράπεζες εξαρτάται από την κάθε τράπεζα, και όχι από την κάθε hol. Αν εγώ καταθέσω χρήματα στο λογαριασμό σου, για την προμήθεια που θα πληρώσω ευθύνεται η τράπεζα και όχι εσύ που έχεις ανοίξει λογαριασμό σ' αυτήν. ;)

guzel
14-03-08, 15:11
πως ειναι δυνατον ενα καταστημα να παιρνει προμηθεια και αλλο καταστημα της ιδιας τραπεζας να μην παιρνει? τελικα τι γινεται ?

dikal
14-03-08, 15:21
πως ειναι δυνατον ενα καταστημα να παιρνει προμηθεια και αλλο καταστημα της ιδιας τραπεζας να μην παιρνει? τελικα τι γινεται ?

Είναι (σε κάποια θέματα) στην ευχέρεια του υπαλλήλου (και του προϊσταμένου του) αν θα πάρει ή όχι προμήθεια.

sunrise
14-03-08, 16:26
Δε χρεώνει ούτε η hol ούτε η forthnet αλλά οι τράπεζες με τις οποίες συνεργάζονται. Η καλύτερη λύση για μένα είναι η winbank.


+10000000000000000:oneup:

τα νομιμα κομιστρα τραπεζων ειναι max 2 ευρω....το ταχυδρομειο 1,5..βεβαια δεν παυει να ναι λεφτα κι αυτα γιατι εαν τα βαλεις επι 12....ειναι ενα μεροκαματο

kitrinos21
14-03-08, 20:50
Εγω παντα πληρωνω το λογαριασμο απο EuroBank και παντα μου κρατανε 1,50€ αλλα χθες μηλισα με μια κοπελα απο Hol απο τμημα λογαριασμων (μιας και ειχα ξεχαση εναν εδω και 4 μηνες:p)και γκρινιαξα για την προμηθεια και μου ειπε οτι κακος κραταει η τραπεζα το 1,50€ αυτο μπορει να το κανει ΜΟΝΟ αν ο λογαριασμος εχει ληξη.Τωρα τι να πω εγω κοιταξα ολους τους λογαριασμους και ειδα οτι μερικοι δεν ειχαν ληξη......:hmm:

gdscream
15-03-08, 12:23
Εθνική...

........Auto merged post: arf added 0 Minutes and 46 Seconds later........




Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Πλάκα θα έχει πάντως να μου ζητήσουν κι εκεί...

1,10 ειναι η προμηθεια στην εθνική. Αποκλειεται να πλήρωσες 3,50, μαλλον δεν καταλαβες καλά

δες κ εδώ http://www.nbg.gr/oroi05112003.pdf

@ ADSLgr.com All rights reserved.