PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 520(Remοτε-Ac Power)



viperakos
17-06-05, 00:59
Δεν ξερω αν εχει συζητηθει αλλα εψαξα και βρηκα κατι αλλα δεν ταιριαζει καν στην περιπτωση μου.Αφορα για 2 προβληματα

1ον Εχω το JetSpeed 520 σε λειτουργια μοναχα lan διοτι με το firmaware που εχω περασει δεν υποστιριζει usb.

Λοιπον εχω το jetspeed που βγαζει εξωτερικη ip της SparkNet.Η εσωτερικη του ip ειναι 10.0.0.1(λεμε τωρα)και συνδεετε απανω σε ενα hubaki που συνδεονται αλλα 2 pc με ip 10.0.0.2 και 10.0.0.3 και ενα LinkSys WRT54G με ip 10.0.0.4.

Εχω εγκαταστησει το προγραμμα tightvnc-1.2.9 και στα 2 pc στο σπιτι μου αλλα και στην δουλεια μου για να κανω remote απο την δουλεια μου ομως δεν μπορω να συνδεθω διοτι στο προγραμμα δηλωνετε ι ip του εσωτερικου δικτυου π.χ. 10.0.0.2 στο κατω μερος της οθονης με το σημα V.Αν βαλω ομως την ip που βγαζει απο την συσκευη στο ιντερνετ(sparknet)τοτε ειναι σαν να συνδεομαι στο JetSpeed.Πως λοιπον θα μπορεσω να συνδεθω απο την δουλεια μου σε ενα εσωτερικο δυκτιο που στην ουσια βγαινει μια Dynamic-Static ip απο την συσκευη???

2ον Εχω περασει το firmware VIK-2.1.041108a1tbc_Y.1.42.2 στο JetSpeed 520.Δουλευει αψογα ομως υπαρχει και εκει περα ενα προβλημα.Οταν π.χ. πεσει η ταση του ρευματος η ποιο απλο οταν κολλησει το jetspeed το βγαζεις απο το ρευμα γιατι γυρνανε οι ρυθμισεις σε default κατασταση?Εγω γνωριζω οτι γυρνανε σε default κατασταση οταν κανεις το reboot πισω απο την συσκευη ή μεσω inet explorer στην καρτελα admin και παει λεγοντας.

Ελπιζω να με καταλαβατε και παλι καλο καλοκαιρι σε ολους.Περιμενω απαντησεις SOOOOOOOOONNN!!!!! :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

ntafou
17-06-05, 02:19
Το ίδιο firmware εχω.. κανε commit και δεν τις χάνει !!!!
Υποστιριζει usb μη λέμε οτι θελουμε ...
telnet ip port

create usb intf ifname usb-0 ip 192.168.2.1 mask 255.255.255.0 inside

viperakos
17-06-05, 04:50
Οκ Thanx για το info που αφορα το usb μα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.Οταν το βγαζω απο το ρευμα σε κατασταση κολληματος οταν βρισκετε το μηχανημα τοτε μου το ξαναγυρναει στις αρχικες του ρυθμισεις ενω με το μαμισιο firmware δεν το εκανε.Κρατουσε δηλαδη της ρυθμισεις χωρις να εππηρεασει κατι.

Και για να μην λετε "οτι θελω λεω"οριστε και ενα αρχειο για να το δειτε και απο μονοι σας.

CRC
17-06-05, 10:55
Απο την στιγμή που έχεις περάσει firmware το οποίο δεν έχει δωθεί απο την εταιρία που το πουλάει και το υποστηρίζει τότε μην περιμένεις πολλά. Μπορείς να μας πεις τον λόγο για τον οποίο πέρασες το εν λόγω firmware και όχι κάποιο απο τα official ?

viperakos
17-06-05, 20:29
Γιατι εχω την εντυπωση πως ειναι καλυτερο απο το μαμισιο του.Εξ'αλλου εσεις το προβαλατε στο site και το δωσατε στον κοσμο.Τις διαφορες δεν μπορω να τις πολυκαταλαβω αλλα δουλευει καλυτερα απο το μαμισιο και παλι.Ενταξει δεν εχω πολυ προβλημα στην 2η ερωτηση αλλα δινω περισσοτερη βαση το 1ο.

sdikr
17-06-05, 20:34
Γιατι εχω την εντυπωση πως ειναι καλυτερο απο το μαμισιο του.Εξ'αλλου εσεις το προβαλατε στο site και το δωσατε στον κοσμο.

Οπα ήρεμα!!

Οταν ανέβασε ο φίλος Ntafou το firmware το είπε οτι καμία ευθύνη δεν φέρνει αυτός, την ευθύνη την πήρες αυτόματα εσυ που το κατεβασες για να το δοκιμάσεις.

απο τους κανόνες λειτουργειας.




# Το ADSLgr.com διατηρεί χώρο συνομιλιών στο Internet σύμφωνα με τους ειδικότερους όρους που αυτό αναφέρθηκαν παραπάνω. Οι επισκέπτες / χρήστες των σχετικών υπηρεσιών οφείλουν να τηρούν τους κανόνες καλής συμπεριφοράς και ευπρέπειας και να μην προβαίνουν σε παράνομες ή ανήθικες διατυπώσεις. Το ADSLgr.com σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι αποδέχεται ή ενστερνίζεται κατά οποιονδήποτε τρόπο τις εκφραζόμενες σε αυτούς τους χώρους προσωπικές ιδέες ή αντιλήψεις.
# Οι επισκέπτες / χρήστες των σχετικών υπηρεσιών διατηρούν το δικαίωμα πνευματικής ιδιοκτησίας στις απόψεις που εκφράζουν με τα μηνύματά τους.
# Τα μέλη παραμένουν αποκλειστικά υπεύθυνα για όλες τις πράξεις που διενεργούνται απο τον λογαριασμό τους (user account), συμπεριλαμβανομένου του περιεχομένου που μεταδίδουν μέσω του forum του aDSLgr.com.

viperakos
17-06-05, 20:37
Ναι με ρωτησε απαντησα.Δεν αντιλεγω και το ξερω πως ειναι δικη μου ευθηνη.Δεν κανω επιθεση σε καποιον γιατι απο οτι βλεπω αρχιζουμε και παρεξηγουμε καποια πραγματα.Η βαση ειναι στο 1ο προβλημα γι'αυτο το εγραψα και πρωτο.Αν θελετε απαντατε δεν σας υποχρεωνει κανεις.Εγω ειχα ολο το θαρρος και ρωτησα εδω περα μιας και ειστε γνωστες επι του θεματος.

sdikr
17-06-05, 20:41
Εχω εγκαταστησει το προγραμμα tightvnc-1.2.9 και στα 2 pc στο σπιτι μου αλλα και στην δουλεια μου για να κανω remote απο την δουλεια μου ομως δεν μπορω να συνδεθω διοτι στο προγραμμα δηλωνετε ι ip του εσωτερικου δικτυου π.χ. 10.0.0.2 στο κατω μερος της οθονης με το σημα V.Αν βαλω ομως την ip που βγαζει απο την συσκευη στο ιντερνετ(sparknet)τοτε ειναι σαν να συνδεομαι στο JetSpeed.Πως λοιπον θα μπορεσω να συνδεθω απο την δουλεια μου σε ενα εσωτερικο δυκτιο που στην ουσια βγαινει μια Dynamic-Static ip απο την συσκευη???



Θα πρέπει να κάνεις nat ωστέ να στέλνει το 5900 (αν δεν κάνω λάθος) στον υπολογιστή σου

τώρα θα ρωτήσεις πώς, και θα πω πως δεν ξέρω!
ριξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14668

ntafou
18-06-05, 02:30
Είπαμε κάνε submit commit κτλ ! Δεν χάνει τπτ...
το εχω δοκιμασει σε 3 jetspeed.

CRC
18-06-05, 13:59
Εγω προσωπικά δεν είχα συστήσει τίποτα απολύτως και σε κάνεναν. Αυτό είναι αποκλειστική ευθύνη του forum και όχι των μελών του. Εγω απαντήσεις προσπαθώ να δώσω. Και κάτι που προκύπτει τώρα απο τα όσα λές είναι ότι σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις το firmware που έβαλες ΔΕΝ δουλεύει καλύτερα απο το..."Μαμίσιο".

To "μαμίσιο" λοιπόν δουλεύει ακριβώς όπως αυτό που έχεις και ίσως και λίγο καλύτερα μια και όπως λες εσύ πάλι, με το "μαμίσιο" δεν είχες το πρόβλημα 2. Τώρα αν επιμένεις πως αυτό που έβαλες δουλεύει καλύτερα τότε πρέπει να μας πεις συγκεκριμένα που το στηρίζεις αυτό και όχι τι νομίζεις πως συμβαίνει.

Τώρα το ερώτημα 1 είναι περριτό να σου πω πως έχει απαντήθεί 100αδες φορές και μερικες απο αυτές απο εμένα. Αν ψάξεις στ forum θα βρεις ακόμα και screenshots που δείχνουν ακριβώς πως set-άρουμε το RDR rule στο NAT του jetSpeed, και δεν θα χρειαστεί να ανακαλύψουμε τον τροχό για πολοστή φορά απο την αρχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.