PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σύνδεση ξαφνικά έγινε αργή



vedder
07-03-08, 02:34
Καλησπέρα και από εδώ.
Εχω κι εγώ connex otenet , 2mb, και χρησιμοποιώ, utorrent 1.7.7, (δε πρόλαβα ακόμη να το αλλάξω).
Ημουν αρκετά ικανοποιημενος, δηλαδή πολύ συχνά επιανα καλές ταχύτητες , και σπάνια είχα προβλήματα.
Τις τελευταίες ημέρες τα πράγματα άλλαξαν δραματικά. Δηλαδή δε κατεβάζω πάνω από 90 στη καλύτερη περίπτωση, και επίσης έχω κόλλημα στο σερφάρισμα, δηλαδή αργούν πάρα πολύ να ανοίξουν οι σελίδες , πράγμα που δε συνέβενε πρίν.
Φαντάζεστε κάτι που θα μπορούσα να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

iraklisdim
07-03-08, 02:46
Καλησπέρα και απο μένα!!!
Νέος στο ADSLGR.Μόλις σήμερα ενεργοποίησα την υπηρεσία ADSL με ConneX και ενώ έχω ζητήσει 24Mbps παρατηρώ οτι το router μου (Level One FBR-1161) έχει κλειδώσει στα 4097kbps στο download και στα 256kbps στο upload!Έκανα το τεστ που βάζεις το Downstream Attenuation (6.8) και μου έδειξε οτι μπορώ να σηκώσω μέχρι 24Mbps.Το δήλωσα το πρόβλημα στο 121 και περιμένω......
Τι μπορεί να φταίει??????

pnikolo
07-03-08, 03:16
Καλησπέρα και απο μένα!!!
Νέος στο ADSLGR.Μόλις σήμερα ενεργοποίησα την υπηρεσία ADSL με ConneX και ενώ έχω ζητήσει 24Mbps παρατηρώ οτι το router μου (Level One FBR-1161) έχει κλειδώσει στα 4097kbps στο download και στα 256kbps στο upload!Έκανα το τεστ που βάζεις το Downstream Attenuation (6.8) και μου έδειξε οτι μπορώ να σηκώσω μέχρι 24Mbps.Το δήλωσα το πρόβλημα στο 121 και περιμένω......
Τι μπορεί να φταίει??????

Οτι εισαι σε δοκιμαστικη συνδεση μεχρι να σε αναβαθμισουν! Με 6,8? 25 θα πιανεις :clap: Στο κτηριο του οτε μενεις? :)
Λιγο υπομονη :oneup:

vedder
07-03-08, 18:47
Καλησπέρα και από εδώ.
Εχω κι εγώ connex otenet , 2mb, και χρησιμοποιώ, utorrent 1.7.7, (δε πρόλαβα ακόμη να το αλλάξω).
Ημουν αρκετά ικανοποιημενος, δηλαδή πολύ συχνά επιανα καλές ταχύτητες , και σπάνια είχα προβλήματα.
Τις τελευταίες ημέρες τα πράγματα άλλαξαν δραματικά. Δηλαδή δε κατεβάζω πάνω από 90 στη καλύτερη περίπτωση, και επίσης έχω κόλλημα στο σερφάρισμα, δηλαδή αργούν πάρα πολύ να ανοίξουν οι σελίδες , πράγμα που δε συνέβενε πρίν.
Φαντάζεστε κάτι που θα μπορούσα να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Δε ξέρει κανείς κάτι?:hmm:

takisch
07-03-08, 18:51
αναβάθμισε το μτορρεντ στο 1.8 σε πρώτη φάση. (άκου 90!!)

iraklisdim
07-03-08, 19:39
Οτι εισαι σε δοκιμαστικη συνδεση μεχρι να σε αναβαθμισουν! Με 6,8? 25 θα πιανεις :clap: Στο κτηριο του οτε μενεις? :)
Λιγο υπομονη :oneup:


150 μέτρα απο το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ!!!!!!!:cool::cool:

vedder
08-03-08, 21:50
αναβάθμισε το μτορρεντ στο 1.8 σε πρώτη φάση. (άκου 90!!)
Ευχαριστώ φίλε μου. Το εγκατέστησα, το 1.8, και ιδου το συμπέρασμα:
Οταν δεν εχω ανοίξει τον client, όλα είναι σχεδόν καλά, δηλαδή αλλάζω ευκολότερα σελίδες και σερφάρω (πάντως όχι όπως παλιότερα).
Οταν είναι ανοικτό το τόρεντ, ασχέτως αν έχει traffic, τα πράγματα δυσκολεύουν, δηλαδή ψιλοσέρνομαι.
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?
Από το 121 μου λένε κάτι κουφά, δηλαδή οτι η γραμμή είναι εντάξει και θα τη ξαναδούν τη Τετάρτη, και το τέστ ταχύτητας στο site του Οτε με βγάζει εντάξει δηλαδή κατεβάζω το δοκιμαστικό με 210:hmm:

takisch
09-03-08, 17:58
Ευχαριστώ φίλε μου. Το εγκατέστησα, το 1.8, και ιδου το συμπέρασμα:
Οταν δεν εχω ανοίξει τον client, όλα είναι σχεδόν καλά, δηλαδή αλλάζω ευκολότερα σελίδες και σερφάρω (πάντως όχι όπως παλιότερα).
Οταν είναι ανοικτό το τόρεντ, ασχέτως αν έχει traffic, τα πράγματα δυσκολεύουν, δηλαδή ψιλοσέρνομαι.
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?
Από το 121 μου λένε κάτι κουφά, δηλαδή οτι η γραμμή είναι εντάξει και θα τη ξαναδούν τη Τετάρτη, και το τέστ ταχύτητας στο site του Οτε με βγάζει εντάξει δηλαδή κατεβάζω το δοκιμαστικό με 210:hmm:

1)Στο μturrent πρέπει να πας Επιλογές->ρυθμίσεις-> bittorrent-> Κτυπτογράφηση πρωτοκόλλου Ενεργοποιημένο και κλικ Επιτρεψε τις απλές εισερ.....
Μπορείς να κατεβάζεις και το όριο λήψεις ατο τουρεντ όταν σερφάρεις.
2) Μήπως τελευταία έκανες εγκατάσταση κάποιου προγράμματος που σου τρώει κβ χωρίς να το ξέρεις? ή μήπως άλλαξες κάτι στο σετάρισμα του ρούτερ.
Κάνε και αυτά τα τεστ να δεις τις ταχήτητες.
http://www.speedtest.net/
http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk
:hmm:

vedder
10-03-08, 00:45
1)Στο μturrent πρέπει να πας Επιλογές->ρυθμίσεις-> bittorrent-> Κτυπτογράφηση πρωτοκόλλου Ενεργοποιημένο και κλικ Επιτρεψε τις απλές εισερ.....
Μπορείς να κατεβάζεις και το όριο λήψεις ατο τουρεντ όταν σερφάρεις.
2) Μήπως τελευταία έκανες εγκατάσταση κάποιου προγράμματος που σου τρώει κβ χωρίς να το ξέρεις? ή μήπως άλλαξες κάτι στο σετάρισμα του ρούτερ.
Κάνε και αυτά τα τεστ να δεις τις ταχήτητες.
http://www.speedtest.net/
http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk
:hmm:

κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.:)
όχι δε πείραξα το ρούτερ.

1)Το έχω ρυθμίσει το encryption.
2)Τελευταία εγκατέστησα το flash get λες να φταίει αυτό? αλλά και κλειστο να είναι έχω πρόβλημα.

3)Αυτή τη στιγμή με κλειστό και το τόρεντ και το flashget,το speedtest δίνει τα εξής:
downld : 1649, uplod :104
ping:52ms , distance <50mi

τι λες? θα το δοκιμάσω και με ανοικτό τορεντ

takisch
10-03-08, 08:39
κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.:)
όχι δε πείραξα το ρούτερ.

1)Το έχω ρυθμίσει το encryption.
2)Τελευταία εγκατέστησα το flash get λες να φταίει αυτό? αλλά και κλειστο να είναι έχω πρόβλημα.

3)Αυτή τη στιγμή με κλειστό και το τόρεντ και το flashget,το speedtest δίνει τα εξής:
downld : 1649, uplod :104
ping:52ms , distance <50mi

τι λες? θα το δοκιμάσω και με ανοικτό τορεντ

Οι ταχύτητες δεν φαίνονται και παράλογες. Οι upload είναι χαμηλή αλλά μπορεί να είναι και τις ημέρας. Αν σκεφτείς ότι με το 1mb δουλεύει γύρω στα 800 και το φυσιολογικό ανέβασμα περίπου 125-130. Μένω 500-600 μέτρα από τον ΟΤΕ. Δεν ξέρω τί άλλο να σκεφτώ αλλά με τα 1649 δεν πρέπει να σέρνεται ο browser. Αν το παρουσιάζει σε ορισμένες σελίδες μπορεί να φταίει και το trafic της σελίδας. πχ. το pathfinder.gr εχει λένε 1.000.000 μέλη. Εμένα άρχισε να κολλάει συχνά.
Αυτά φίλε μου.
:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.