PDA

Επιστροφή στο Forum : πτωση σύνδεσης .ελεος επιτελους



demaio
17-06-05, 11:04
χαιρετω ολους τους φιλους του forum,

εδω και 20 μερες συνεχως η συνδεση μου διακοπτεται αναλογα με την ωρα, ανα 5λεπτο εως ανα μισαωρο. ειναι οτι χειροτερο μπορει να προκυψει σε καποιον που πληρωνει 50ευρω το μηνα για συνεχες σερφαρισμα με 384. και το αποτελεσμα, καθε 10λεπτο πτωση συνδεσης .

sonic
17-06-05, 11:29
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ (210-6811χχχ, Τελλας 384) για μια περίοδο 10 ημερών, αυτο που πάθαινα ήταν οτι χανόταν η σύνδεση με το dslam, το διαπίστωσα ελέγχοντας στο interface του ρουτερ μου που δεν έδειχνε να συγχρονίζεται.

Άρα το πρόβλημα ήταν στο dslam και όχι tellas, ο παροχός δεν ελέγχει την σύνδεση σου στο dslam. Γι'αυτό κάλεσα το 121, και ήρθαν μετά από 3 μέρες!!! Την μέρα που ήρθε ο τεχνικός για να ελέγξει την σύνδεση, αυτή άρχισε να δουλεύει κανονικά! Τρελό σπάσιμο!! Φυσικά όταν η γραμμή δουλεύει δεν μπορεί να δει τι πρόβλημα υπάρχει, και το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να ελέγξει την γραμμή για θόρυβο. Η γραμμή ήταν καθαρή , και ο τεχνικός έφυγε, την ίδια μέρα το πρόβλημα ξαναπαρουσιάσθηκε.
Ξαναπαίρνω το 121, τους εξηγώ τι είχε συμβεί, και με βάζουν στα επείγοντα. Την επόμενη μέρα έφτιαξε μόνο ???? του. Αυτά ....

Εσύ τι περιοχή είσαι? Το 121 το κάλεσες?

patreas
18-06-05, 00:00
Το ίδιο ακριβώς συνέβει και με μένα.Σήμερα ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και ενώ το @#$%&^@#$ το μόντεμ για τρεις περίπου μέρες δε συγχρονιζόταν, σήμερα μόλις ήρθε ο τεχνικός μπήκε με τη μία.Τρελλάθηκα.Και φυσικά μόλις έφυγε ο τεχνικός που τα βρήκε όλα οκ, με την πρώτη επανακίνηση που έκανα, το μόντεμ έκανε ...μία ώρα να συγχρονίσει.Δεν είναι να σου στρίβει;Και δεν είμαι καν Αθήνα.

NoYmErOs
18-06-05, 02:21
........σήμερα μόλις ήρθε ο τεχνικός μπήκε με τη μία.Τρελλάθηκα.Και φυσικά μόλις έφυγε ο τεχνικός που τα βρήκε όλα οκ, με την πρώτη επανακίνηση που έκανα, το μόντεμ έκανε ...μία ώρα να συγχρονίσει.....

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί σε μία αίτηση ...

Κλασικά κοροϊδεύουν τον κόσμο απο τον ΟΤΕ :thumbdown

sonic
18-06-05, 08:10
Αν η ίδια η ιστορία έχει γίνει τρεις φορές, αυτό μου λέει ότι μάλλον κάτι βρωμάει.

Δεν γίνεται σε τρεις ανθρώπους που έχουν ίδια βλάβη να διορθώνεται ως εκ θαύματος παρουσία του τεχνικού , και μετά να χαλάει. Κάτι δεν μας λένε.

Αν και άλλοι έπαθαν το ίδιο θα ήθελα να το ποστάρουν, μήπως και καταλάβουμε τι γίνεται.

demaio
22-06-05, 15:50
Εσύ τι περιοχή είσαι? Το 121 το κάλεσες?[/QUOTE]

εγω ειμαι περιοχη Ανοιξης απο 80...

κι εμενα ειχε ερθει ο οτετζης κ φισικα μου ειπε κατι για υγρασια, καλεσα ηλεκτρολογο δικο μου τον οποιο κ πληρωσα φθσικα και δεν βρηκε κατι....

αστα φιλε μου χαλι μαυρο απο 25-5 μεχρι και τωρα που γραφω χαλι μαυρο η ποιοτητα..
κι εκτος απο προβληματα συνεχειας συνδεσης τωρα εχει προβλημα κ η ταχυτητα απο χθες ..
τωρα κατεβαζω με την ιλλιγγειωδη ταχυτητα των 3,23 κβ/δ

ο λογαριασμος φυσικα αμειωτος κ παντα στην ωρα του ,δεν εχω παραπονο...

nightsky_30
22-06-05, 19:06
Από χτες έχω το ίδιο πρόβλημα στη Νέα Ιωνία Αττικής.

Είμαι με Crypto F200 over ISDN / usb.
Το εικονίδιο στην taskbar δείχνει ότι είμαι συνδεδεμένος αλλά δεν κατεβαίνει ούτε ανεβαίνει τίποτα.

Αν αποσυνδεθώ manually και συνδεθώ πάλι όλα καλά για κάποιες ώρες, μετά τα ίδια.

tzanerman
22-06-05, 20:02
Χμμμμ, εχω το ιδιο προβλημα εδω και τρεις βδομαδες, με μια μονο διαφορα: τις προηγουμενες δυο βδομαδες μου ετυχε απο μια φορα, σημερα μου το εχει κανει δυο. Και επειδη δεν ειμαι σπιτι για να το προσεχω συνεχεια ειναι πολυ σπαστικο να γυρνας και να βλεπεις οτι απο τις 10 ωρες που πιστευα οτι εχει δουλεψει να εχει πραγματικα δουλεψει την μιση...
Παρεπιμπτοντως, υπαρχει καποιο ειδος προγραμματος, ή μπορει να προγραμματιστει το ΑΔΣΛ ρανερ με τετοιο τροπο ουτως ωστε αν διακοπει η συνδεση να ξαναγινει επανασυνδεση αμεσως;

Τζανερμαν

nightsky_30
23-06-05, 00:27
Πήρα τηλέφωνο στην Tellas και δήλωσαν ενήμεροι για το πρόβλημα, το οποίο απέδωσαν σε αναβαθμίσεις που κάνουν εδώ και 1 εβδομάδα περίπου και σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού, το πρόβλημα θα τελείωσει σήμερα το βράδυ.

Εγώ χρησιμοποιώ το DynDNS updater, για να κρατάει την IP μου, το οποίο όταν αποσυνδεθώ ή όταν εκκινώ το PC, κάνει dial από μόνο του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.