PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού (414Kbps)



ilipier
07-03-08, 06:55
Παλαιοτερα απο 3 δεκεμβρη και για εναμιση μηνα με ειχαν αφησει χωρις καν τηλεφωνο που λογος για internet βεβαια , τωρα συχρονιζω απο τα 13mbit στα xaxaxaxaxaxa142 kbit 246 αλλα ειδα και το εkπληκτικο 32kbit.
Μια εβδομαδα τωρα μου λεει η hol θα το φταξουμε θα το κανουμε θα στειλουμε τεχνικο στο dslam θαθαθαθα.....
ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .
αυτη την φορα ουτε σε εναμιση μηνα δεν θα δω net.
ααα μην με παρει κανεις τηλεφωνο γιατι δεν εχω σχεδον ποτε .
:respekt::respekt::respekt::respekt::worthy::worthy::worthy::clap::clap::clap:

kinggreece
07-03-08, 07:58
ποπο.....τι να πω ρε φιλε. αυτο ειναι για κλαμματα,αλλα να κλαει η χολ . αντε το συμοντοτερο να στο φτιαξουνε.αυτο το ποστ πρεπει να γινει συλλεκτικο .

aa144
07-03-08, 13:19
Παλαιοτερα απο 3 δεκεμβρη και για εναμιση μηνα με ειχαν αφησει χωρις καν τηλεφωνο που λογος για internet βεβαια , τωρα συχρονιζω απο τα 13mbit στα xaxaxaxaxaxa142 kbit 246 αλλα ειδα και το εkπληκτικο 32kbit.
Μια εβδομαδα τωρα μου λεει η hol θα το φταξουμε θα το κανουμε θα στειλουμε τεχνικο στο dslam θαθαθαθα.....
ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ .
αυτη την φορα ουτε σε εναμιση μηνα δεν θα δω net.
ααα μην με παρει κανεις τηλεφωνο γιατι δεν εχω σχεδον ποτε .
:respekt::respekt::respekt::respekt::worthy::worthy::worthy::clap::clap::clap:

Στείλε και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία, και το γράφημα.

ilipier
07-03-08, 18:49
Ειναι τρελλα αυτο που συμβαινει .Σου λενε οτι θα στειλουν τεχνικο στο dslam απο τις 4 του μηνα εχει φτασει 7 και ακομα παει .
Μηπως μας δουλευουνε ???? μπα οχι σιγουρα μας δουλευουνε.
Μην τους αφηνετε να μας κανουν μπαλλακι .
απο 1 σεπτεμβρη μεχρι 15 νοεμβρη ειχα ταχυτητα οτι να ναι 3 μβιτ 6 μβιτ 8 2 και η απαντηση ηταν οτι λογω αποστασης δεν μπορουσε να φτασει τα 12.
οταν τους ειπα για αλλαγη ταχυτητας απο 12 να την κανουν 24 αρχισε να τρεχει στα 12 13 mbit ..Προφανως εσπρωξαν το dslam προς το σπιτι μου ....
απο 3 δεκεμβρη μεχρι 20 ιανουαριου με αφησαν χωρις τηλεφωνο και τωρα αυτο..
Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ........
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ HOL:clap::clap::clap:

ilipier
07-03-08, 19:03
ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΙΛΑΤΕ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΚΑΘΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ...

aa144
07-03-08, 19:10
Στείλε και τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής και κυρίως το γράφημα.

ilipier
07-03-08, 19:18
Το γραφιμα φιλε

aa144
07-03-08, 19:24
Υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα, έχεις δοκιμάσει με άλλο ρούτερ; Όχι απαραίτητα ΦΡΙΤΣ, αλλά ότι νάναι, αν κάνει τα ίδια, το επόμενο που πρέπει να αλλάξει είναι η πόρτα στο DSLAM.

lyk
07-03-08, 19:48
λογικά έχεις double play

Τι συνδεσμολογία έχεις κάνει? Πως και που εχεις βάλει τα τηλεφωνα? Εχεις άλλες συσκευές στην γραμμή? Συναγερμούς, κανά ξεχασμένο παλιό τηλέφωνο?

Εχεις δοκιμάσει με το ρούτερ μόνο, όσο πιο νωρίς γίνεται στην γραμμή σου? (π.χ. κατανεμητή σπιτιού, ή στην κεντρική μπρίζα με όλες τις άλλες αποσυνδεδεμένες?) Αλλο ρούτερ έχεις δοκιμάσει?

bagia
07-03-08, 20:01
παιδια το ιδιο προβλημα ειχα και εγω! ενω συγχρονιζα στα 6132 ΚΒ εφτασα σε σημειο να κατεβαζω
με.......3,2 ΚΒ.....κι ομως ειναι αληθεια!!!! ωσπου χθες τους πηρα τηλ στισ 5 το πρωι(κι ας σημιωθει οτι
δε περιμενα ουτε λεπτο στην αναμονη) το δηλωσαα σα βλαβη και σημερα εχω φτασει να κατεβαζω μεχρι
και 800ΚΒ! εχω μεινει εκπληκτη και ελπιζω να συνεχιστει.....
το ιδιο ευχομαι και στους υπολοιπους!!!!!

lyk
07-03-08, 20:04
παιδια το ιδιο προβλημα ειχα και εγω! ενω συγχρονιζα στα 6132 ΚΒ εφτασα σε σημειο να κατεβαζω
με.......3,2 ΚΒ.....κι ομως ειναι αληθεια!!!! ωσπου χθες τους πηρα τηλ στισ 5 το πρωι(κι ας σημιωθει οτι
δε περιμενα ουτε λεπτο στην αναμονη) το δηλωσαα σα βλαβη και σημερα εχω φτασει να κατεβαζω μεχρι
και 800ΚΒ! εχω μεινει εκπληκτη και ελπιζω να συνεχιστει.....
το ιδιο ευχομαι και στους υπολοιπους!!!!!

Καμία σχεση το πρόβλημα το δικό σου, με αυτό... Εσύ συνχρόνιζες, αλλά δεν είχες καλή ταχύτα d/l, εδώ δεν συνχρονίζει καν σε φυσιολογικές ταχύτητες...

ilipier
08-03-08, 00:58
Δεν εχω κανενα τηλεφωνο επανω ουτε ethernet και με ενα zyxel που δοκιμασα τα ιδια ειδα.
Για δεστε και την νεα μου ταχυτητα.

aa144
08-03-08, 01:31
Αλλαγή πόρτας στο DSLAM τότε, άλλη λύση δεν βλέπω.

ilipier
08-03-08, 09:02
To κακο ειναι που δεν υπαρχει κανενα χερι απο κανεναν να κανει αυτη την αλλαγη πορτας .προφανως δοκιμαζουν τα νευρα μου...
Προφανως η λυση ειναι μια http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html

aa144
08-03-08, 11:41
Ο πάροχος έχει κάποιο κόστος για κάθε αλλαγή πόρτας, αφού αυτό σημαίνει αλλαγή ορίων στον πίνακα των εναλλακτικών και ο ΟΤΕ το χρεώνει (σχετικά ακριβά) αυτό. Οπότε το έχουν σαν τελευταία λύση και αφού εξαντλήσουν κάθε άλλο σενάριο (μαζί με την υπομονή του ενδιαφερόμενου).

Με όποιο τρόπο μπορείς να τους πιέσεις, με καταγγελία π.χ. ή με ότι άλλο, κάντο.

MNP-10
08-03-08, 15:47
Το γραφιμα φιλε

To χειροτερο γραφημα που εχω δει ποτε. :stunned:

lyk
08-03-08, 20:38
To χειροτερο γραφημα που εχω δει ποτε. :stunned:

Ναι, απλά... δεν υπάρχει!

ilipier
09-03-08, 19:52
ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ DSLAM
Η PHOTO TA ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ilipier
09-03-08, 20:36
ΜΠΡΑΒΟ HOL
LOL

psybases
11-03-08, 14:55
Σε ποια περιοχή μένεις;

ilipier
11-03-08, 23:27
Σε ποια περιοχή μένεις;

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

kinggreece
11-03-08, 23:47
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

το τηλεφωνο λειτουργει με τοσο χαμηλη ταχυτητα?

lsavvaid
12-03-08, 00:39
αυτό το γράφημα είναι χειρότερο και από παρουσίαση αποτελεσμάτων πωλήσεων εταιρίας πριν βάλει λουκέτο

psybases
12-03-08, 12:13
Κάτι παρόμοι αντιμετωπίζω και εγώ, δές εδώ:

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=183745

meletis_
13-03-08, 04:11
Βασικά δεν ζητάς αλλαγή ορίου για να καταλήξει ο πελάτης σε άλλη πόρτα. Τα DSLAM συντηρούνται πολύ περισσότερο από το κεντρικό και ακραίο δίκτυο του ΟΤΕ.
Θα ζητούσα αλλαγή κεντρικού / απερχόμενου μίας και το τρέχον δεν παίζει σωστά.
ΑΝ κάνανε τον έλεγχο είτε θα καρφώνανε τα καλώδια / όρια σωστά , είτε θα αλλάζανε απερχόμενο καθώς δεν έχουν τρόπο να μετρήσουν αν όντως το κύκλωμα έχει θόρυβο / απώλειες.

Μπορείς να καλέσεις ξανά στην ΤΥ της ΗΟΛ ;
Αν ναί ζήτα να κάνουν up / down.

lsavvaid
13-03-08, 04:52
Αν ναί ζήτα να κάνουν up / down.

Και αν βγεί πάλι το ίδιο γράφημα θα του πούν το κλασικό παραμύθι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Το έχω ζήσει και μακάρι του ανθρώπου να του λυθεί το πρόβλημα. Μια προσευχή και δυο τρια ευχέλαια είναι μια καλή αρχή πριν το επίμαχο τηλεφώνημα στην ΤΥ. Αφου βαρεθήκαμε να κλάιμε ας το ρίξουμε στην πλάκα

ilipier
13-03-08, 10:11
kinggreece
Το τηλεφωνο εχει κακη ποιοτητα και το router ειναι συνηθως αποσυνδεμενο.
Εαν κανω restart τωρα πρωι 9:00 πιθανον να συχρονησει σε 1 ωρα πιθανον το απογευμα παντως να αναφερω και το εξης χτες συχρονισε για 45 λεπτα στα 6mb down μετα εκανε linkdown και ξαναηρθε σημερα το πρωι .
ΠΑΡΕ HOL ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ:respekt::respekt::respekt:
ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΩ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΣΕΚΟΥΡΙ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.